oliwia

Oliwia - imię żeńskie, znane już w starożytności.


 • Kłopotliwe dzieci: Czy zwiększenie wydatków na politykę prorodzinną zwiększa dzietność?

  Kłopotliwe dzieci: Czy zwiększenie wydatków na politykę prorodzinną zwiększa dzietność?

  Jak sprawdzić, czy zwiększenie wydatków na politykę prorodzinną o X proc. PKB rocznie pomaga zwiększyć dzietność o Y proc.? W idealnym świecie najpierw wprowadzilibyśmy (znacznie tańszy) program pilotażowy dla małej grupy rodzin. Obserwowalibyśmy tę grupę na tle pozostałych przez 35 lat. Porównalibyśmy wzorce dzietności. Jeżeli rezultaty byłyby zadowalające, to wsiedlibyśmy w wehikuł czasu, cofnęli się o 35 lat i program pilotażowy rozszerzyli. Jeżeli rezultaty byłyby niezadowalające… zrobilibyśmy inny eksperyment.

  czytaj więcej

 • Czy przygotowanie się do świadczenia pracy powinno zostać zaliczone do czasu pracy?

  Czy przygotowanie się do świadczenia pracy powinno zostać zaliczone do czasu pracy?

  Co zrobić z wynagrodzeniem księgowej, czekającej przy swoim biurku na usunięcie awarii uniemożliwiającej pracę? A z pomysłowym handlowcem, który w zaciszu swojego biura i przy wykorzystaniu służbowego sprzętu odświeża znajomości z dawno niewidzianymi znajomymi?

  czytaj więcej

 • Komada: American dream zamienia się w koszmar

  Komada: American dream zamienia się w koszmar

  Na naszych oczach American dream zamienia się w koszmar o tym, że nie sposób oszukać przeznaczenia. Raj Chetty (Harvard) pokazał, że w Stanach Zjednoczonych maleją szanse na międzypokoleniowy awans społeczny. Wśród dzieci urodzonych w latach 40. 90 proc. mogło liczyć na zarobki przewyższające zarobki ich rodziców. Dla urodzonych w 1984 r. odsetek ten wynosi już tylko 50 proc. Zmiana najsilniej dotyka klasy średniej. Tam jedynie 45 proc. może liczyć na wyższe wynagrodzenie niż dochody rodziców.

  czytaj więcej

 • Dokumentacja pracownicza od 1 stycznia 2019

  Dokumentacja pracownicza od 1 stycznia 2019

  Od 1 stycznia 2019 r. wchodzi w życie ustawa dająca możliwość prowadzenia akt pracowniczych w wersji elektronicznej oraz skrócenia okresu przechowywania tych akt z 50 do zaledwie 10 lat. Została ona uchwalona 10 stycznia 2018 r. (Dz.U. poz. 357), a więc czasu na przygotowanie się było sporo. Dużo czasu – ale tylko teoretycznie. W praktyce bowiem nadal nie wiadomo, jaka będzie zawartość poszczególnych części akt osobowych, bo nie ma jeszcze aktu wykonawczego regulującego tę kwestię (stan na dzień 13 listopada 2018 r.). 

  czytaj więcej

 • Oliwia Kwiatkowska: Tylko szczęśliwi pracownicy stworzą szczęśliwe społeczeństwo

  Oliwia Kwiatkowska: Tylko szczęśliwi pracownicy stworzą szczęśliwe społeczeństwo

  - 90 proc. polskich studentów uczących się za granicą chce wrócić do Polski. Musimy wykorzystać ich potencjał – mówiła Oliwia Kwiatkowska TDJ Foundation

  czytaj więcej

 • Warto wyjechać, nauczyć się i wrócić

  Warto wyjechać, nauczyć się i wrócić

  Polacy studiujący za granicą to nasz wielki gospodarczy atut. Zachęcenie ich do aktywności zawodowej w kraju to wspólne zadanie instytucji państwowych i przedsiębiorców. Takie wnioski płyną z dyskusji panelowej zatytułowanej „Polscy absolwenci zagranicznych uczelni – jak sprawić, by pracowali w Polsce?”, która odbyła się w ramach Kongresu 590

  czytaj więcej

 • Ustawa z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (cz. 1) [KOMENTARZ]

  Ustawa z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (cz. 1) [KOMENTARZ]

  Ustawa z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz.U. poz. 1629) weszła w życie 25 listopada 2018 r. Ten długo oczekiwany przez przedsiębiorców akt prawny reguluje zasady tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy, który we własnym imieniu wykonywał działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, oraz kontynuowania działalności z wykorzystaniem tego przedsiębiorstwa.

  czytaj więcej

 • Rekordowy finał WOŚP. Jerzy Owsiak ogłosił wyniki zbiórki

  Rekordowy finał WOŚP. Jerzy Owsiak ogłosił wyniki zbiórki

  175 mln 938 tys. 717 zł i 56 gr zebrano podczas tegorocznego 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – poinformował w piątek szef Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak. To rekordowy wynik w historii tej akcji dobroczynnej. W 2018 r. WOŚP zebrał ponad 126 mln zł.

  czytaj więcej

 • 39. Warszawskie Spotkania Teatralne ruszają już 3 kwietnia [PROGRAM, SPEKTAKLE]

  39. Warszawskie Spotkania Teatralne ruszają już 3 kwietnia [PROGRAM, SPEKTAKLE]

  39. Warszawskie Spotkania Teatralne potrwają od 3 do 16 kwietnia 2019 roku. Stołeczna widownia zobaczy w głównym nurcie 12 specjalnie dobranych spektakli, m.in. „Pod presją" w reżyserii Mai Kleczewskiej (Teatr Śląski w Katowicach) oraz „Trojanki" Jana Klaty (Teatr Wybrzeże). W ramach 39. WST odbędzie się także interdyscyplinarny i międzynarodowy projekt teatralny - Grotowski.Fest - upamiętniający wybitną postać polskiego teatru XX wieku, Jerzego Grotowskiego. Dla dzieci i młodzieży wybrano 5 spektakli, które będą pokazane w ramach małych WST.

  czytaj więcej

 • Poczytaj mi, mamo, czyli odpowiedź na nierówności społeczne

  Poczytaj mi, mamo, czyli odpowiedź na nierówności społeczne

  W jednym z odcinków amerykańskiego show prowadzonego przez Ellen DeGeneres gościem specjalnym była trzylatka znająca wszystkie pierwiastki chemiczne i ciekawostki z nimi związane.

  czytaj więcej

 • Mieszkanie w centrum. Wygodna inwestycja

  Mieszkanie w centrum. Wygodna inwestycja

  Lokalizacja jest kluczowym aspektem wyboru nieruchomości pod inwestycję. Im bliżej centrum, tym lepiej.

  czytaj więcej

 • Dlaczego bez rządowego programu PPK nasze życie byłoby lepsze

  Dlaczego bez rządowego programu PPK nasze życie byłoby lepsze

  Pomimo dobrowolnego uczestnictwa w PPK, 74 proc. obecnie żyjących ludzi traci na jego wprowadzeniu. Traci na wprowadzeniu rządowego programu aż 96 proc. emerytów. Projekt PPK zakłada dodatkową i w praktyce obowiązkową składkę emerytalną. Dodatkową, bo składka do PPK nie zastępuje składek już istniejących. Obowiązkową, bo choć teoretycznie można dołożyć starań i zrezygnować z PPK, procedura ta jest złożona i trzeba ją cyklicznie powtarzać.

  czytaj więcej

 • Dzień Dziecka 2019: Nie martw się, mamo. Będzie dobrze

  Dzień Dziecka 2019: Nie martw się, mamo. Będzie dobrze

  My, młodzi ludzie, na pewno znajdziemy własną ścieżkę, którą będziemy dumnie kroczyć. Jedyne, czego potrzebujemy, to trochę zrozumienia i wsparcia. Wtedy wszystko się dobrze ułoży. [Tekst napisany przez 16-latkę do specjalnego wydania DGP z okazji Dnia Dziecka]

  czytaj więcej

 • Rzeź w kolorach tęczy, czyli jak dzieci widzą cyrk [Dzień Dziecka 2019]

  Rzeź w kolorach tęczy, czyli jak dzieci widzą cyrk [Dzień Dziecka 2019]

  Uwaga! Sensacja! Już w weekend 11–12 grudnia 2018 roku do Warszawy przyjedzie cyrk! Wszyscy szaleją! Dorośli biorą wolne od pracy, aby zabrać na festyn swoje dzieci, w każdej szkole można znaleźć ulotki i plakaty reklamujące to niecodzienne widowisko.  [Tekst napisany przez dzieci do specjalnego wydania DGP z okazji Dnia Dziecka]

  czytaj więcej

 • Dzień Dziecka 2019: Czym jest dla nas sport? Dlaczego jest ważny?

  Dzień Dziecka 2019: Czym jest dla nas sport? Dlaczego jest ważny?

  Przed rowerowym majem w mojej klasie prawie nikt nie przyjeżdżał np. na rowerze do szkoły, a po rozpoczęciu akcji zobaczyłem, że przyjeżdżają tłumy dzieci. [Ten tekst napisał 8-latek do specjalnego wydania DGP z okazji Dnia Dziecka]

  czytaj więcej

 • Oczami dzieci – od dinozaurów do kosmosu

  Oczami dzieci – od dinozaurów do kosmosu

  Skąd wzięła się miedź? Jak się ją pozyskuje? Do czego służy? Jak będziemy ją zdobywać w przyszłości? Nad tym debatowała w siedzibie zarządu KGHM Polska Miedź grupka dzieci z lubińskich podstawówek. Na ich dociekliwe pytania odpowiadał Wojciech Kaczmarek, główny inżynier geolog firmy.

  czytaj więcej

 • Nowe problemy wynikające z przepisów ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce

  Nowe problemy wynikające z przepisów ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce

  Gdy większość osób myśli o skąpanych słońcem plażach i planuje letni wypoczynek, kadrowe pracujące na uczelniach wyższych mają przed oczyma nadchodzący październik, a wraz z nim nowy rok akademicki i nowe problemy wynikające z konieczności opanowania przepisów ustawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. poz. 1668).

  czytaj więcej

 • Małżeństwa a nierówności, czyli jak związki wpływają na gospodarkę

  Małżeństwa a nierówności, czyli jak związki wpływają na gospodarkę

  Zawieramy coraz mniej małżeństw. Coraz częściej się rozwodzimy. Historia o Kopciuszku, co poślubił księcia, odpływa do sfery fikcji bardziej niż kiedykolwiek. Czy ekonomia może pomóc wyjaśnić te zjawiska? A jeśli tak, to dlaczego miałaby to robić? Od lat 70. XX w. obserwujemy wzrost nierówności społecznych. Dean Hyslop (instytut Motu w Nowej Zelandii) pokazuje, że zmiany w strukturze małżeństw mogą tłumaczyć nawet 25 proc. obserwowanych zmian nierówności. Nezih Guner (instytut CEMFI w Hiszpanii) dokładniej przygląda się mechanizmom stojącym za tym procesem.

  czytaj więcej

 • Słodka pokusa. O optymalnym opodatkowaniu cukru [OPINIA]

  Słodka pokusa. O optymalnym opodatkowaniu cukru [OPINIA]

  Otyłość dzieci, nadciśnienie dorosłych, cukrzyca starszych – za wszystkie te nieszczęścia odpowiada cukier. Nic dziwnego, że na całym świecie debatuje się o opodatkowaniu go, podobnie jak nikotyny czy alkoholu.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników