oliwia

Oliwia - imię żeńskie, znane już w starożytności.


 • Na czwartkowym egzaminie m.in. cechy ssaków, tlenki oraz demografia

  Na czwartkowym egzaminie m.in. cechy ssaków, tlenki oraz demografia

  Cechy, jakie wyróżniają ssaki, tlenki, zależność temperatury wrzenia wody od ciśnienia, a także demografia - takich m.in. tematów dotyczyły zadania w teście z wiedzy przyrodniczej podczas czwartkowego egzaminu gimnazjalnego.

  czytaj więcej

 • Dla Mamy, czyli o reformowaniu emerytur

  Dla Mamy, czyli o reformowaniu emerytur

  Dzień Matki obchodziliśmy dwa dni temu. Tradycja tego święta sięga czasów starożytnych. W Polsce świętować zaczęliśmy później, dopiero w 1914 r. Od tamtej pory mamy co roku są obdarowywane kwiatkami, laurkami i innymi upominkami wykonanymi przez pociechy. Matki, a dokładniej ich emerytury, leżą również w centrum zainteresowania rządu. Program „Mama plus” jest jednym z haseł rozpoczętej kampanii. Według zapowiedzi kobiety, które urodziły czwórkę lub więcej dzieci, zyskają prawo do świadczenia emerytalnego w wysokości emerytury minimalnej. Ta obecnie wynosi 1029,80 zł brutto.

  czytaj więcej

 • Moda – prawie jak w filmie science-fiction?

  Moda – prawie jak w filmie science-fiction?

  Jaka jest moda w dzisiejszych czasach? Zastanówmy się.. pewnie co chwilę widzisz osobę w butach przed kostkę, najczęściej są to trampki czy adidasy, najczęściej w zestawie z przykrótkimi spodniami czy koszulkami z wymyślnie wyciętymi wzorami. To przynajmniej najczęściej widzimy na półkach w najbardziej znanych sieciówkach, a także na różnych stronach internetowych.

  czytaj więcej

 • Sztuka jest czymś niezwykłym – czyli jak pokonuje kolejne bariery

  Sztuka jest czymś niezwykłym – czyli jak pokonuje kolejne bariery

  „Sztuka, jak ja jej nie rozumiem”. Owe powiedzenie chyba każdy zna, przewija się przez literaturę, film, a nawet podczas rozmów czy żartów. Co one naprawdę oznacza?

  czytaj więcej

 • Co nasze dzieci wiedzą i myślą o oszczędzaniu, pracy i pieniądzach

  Co nasze dzieci wiedzą i myślą o oszczędzaniu, pracy i pieniądzach

  - Tata mówi, żeby oszczędzać pieniążki na nową karmę dla mojego psa. Warto odkładać pieniądze, bo można sobie kupić nowy samochód lub motor. Dorośli odkładają pieniądze do portfela - mówi Weronika (6. )

  czytaj więcej

 • Dzień dziecka 2018: Tak powstawało wydanie specjalne DGP

  Dzień dziecka 2018: Tak powstawało wydanie specjalne DGP

  Tak powstawał specjalny numer "Dziennika Gazety Prawnej". Wydanie przygotowane w całości przez dzieci.

  czytaj więcej

 • Komada: (Nie)wiedza powszechna

  Komada: (Nie)wiedza powszechna

  W 2016 r. ZUS zlecił ankietę, by sprawdzić naszą wiedzę o systemie emerytalnym. Okazało się, że ponad 50 proc. z nas ma problem z określeniem sposobu naliczania świadczenia, nie wiemy, co to jest III filar (ponad 90 proc.), nie potrafimy oszacować rzędu wielkości budżetu ZUS (ponad 80 proc.).

  czytaj więcej

 • 4 problemy (i ich rozwiązanie) z ewidencjonowaniem godzin zlecenia

  4 problemy (i ich rozwiązanie) z ewidencjonowaniem godzin zlecenia

  Brak ustawowego, szczegółowego sposobu ewidencjonowania czasu przepracowanego na podstawie umowy-zlecenia pozostawił stronom tych umów dowolność w określeniu formy tej ewidencji. Można jej nawet w ogóle nie określać – wówczas to na przyjmującym zlecenie spoczywa obowiązek wykazania czasu, w którym wykonywał pracę. Cel jest oczywisty – możliwość sprawdzenia, czy zleceniobiorca otrzymuje za swoją pracę przynajmniej tyle, ile przewiduje ustawa, czyli – w 2018 r. – 13,70 zł brutto za godzinę wykonywania umowy.

  czytaj więcej

 • 13. Festiwal Mozartowski Mozartiana od niedzieli w Gdańsku

  13. Festiwal Mozartowski Mozartiana od niedzieli w Gdańsku

  Koncerty muzyki klasycznej, jazzowe i opera - to główne wydarzenia rozpoczynającego się w niedzielę w Gdańsku 13. Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana. Większość imprez odbędzie się w Parku Oliwskim, założonym w epoce wybitnego austriackiego kompozytora.

  czytaj więcej

 • Szydło: Trzeba skończyć z republikami kolesi w samorządach

  Szydło: Trzeba skończyć z republikami kolesi w samorządach

  Nadszedł czas, żeby skończyć z republikami kolesi w samorządach – powiedziała w sobotę w Koszalinie wicepremier Beata Szydło. W Koszalinie i Kołobrzegu zaprezentowano kandydatów PiS na prezydentów i radnych.

  czytaj więcej

 • Kłopotliwe dzieci: Czy zwiększenie wydatków na politykę prorodzinną zwiększa dzietność?

  Kłopotliwe dzieci: Czy zwiększenie wydatków na politykę prorodzinną zwiększa dzietność?

  Jak sprawdzić, czy zwiększenie wydatków na politykę prorodzinną o X proc. PKB rocznie pomaga zwiększyć dzietność o Y proc.? W idealnym świecie najpierw wprowadzilibyśmy (znacznie tańszy) program pilotażowy dla małej grupy rodzin. Obserwowalibyśmy tę grupę na tle pozostałych przez 35 lat. Porównalibyśmy wzorce dzietności. Jeżeli rezultaty byłyby zadowalające, to wsiedlibyśmy w wehikuł czasu, cofnęli się o 35 lat i program pilotażowy rozszerzyli. Jeżeli rezultaty byłyby niezadowalające… zrobilibyśmy inny eksperyment.

  czytaj więcej

 • Czy przygotowanie się do świadczenia pracy powinno zostać zaliczone do czasu pracy?

  Czy przygotowanie się do świadczenia pracy powinno zostać zaliczone do czasu pracy?

  Co zrobić z wynagrodzeniem księgowej, czekającej przy swoim biurku na usunięcie awarii uniemożliwiającej pracę? A z pomysłowym handlowcem, który w zaciszu swojego biura i przy wykorzystaniu służbowego sprzętu odświeża znajomości z dawno niewidzianymi znajomymi?

  czytaj więcej

 • Komada: American dream zamienia się w koszmar

  Komada: American dream zamienia się w koszmar

  Na naszych oczach American dream zamienia się w koszmar o tym, że nie sposób oszukać przeznaczenia. Raj Chetty (Harvard) pokazał, że w Stanach Zjednoczonych maleją szanse na międzypokoleniowy awans społeczny. Wśród dzieci urodzonych w latach 40. 90 proc. mogło liczyć na zarobki przewyższające zarobki ich rodziców. Dla urodzonych w 1984 r. odsetek ten wynosi już tylko 50 proc. Zmiana najsilniej dotyka klasy średniej. Tam jedynie 45 proc. może liczyć na wyższe wynagrodzenie niż dochody rodziców.

  czytaj więcej

 • Dokumentacja pracownicza od 1 stycznia 2019

  Dokumentacja pracownicza od 1 stycznia 2019

  Od 1 stycznia 2019 r. wchodzi w życie ustawa dająca możliwość prowadzenia akt pracowniczych w wersji elektronicznej oraz skrócenia okresu przechowywania tych akt z 50 do zaledwie 10 lat. Została ona uchwalona 10 stycznia 2018 r. (Dz.U. poz. 357), a więc czasu na przygotowanie się było sporo. Dużo czasu – ale tylko teoretycznie. W praktyce bowiem nadal nie wiadomo, jaka będzie zawartość poszczególnych części akt osobowych, bo nie ma jeszcze aktu wykonawczego regulującego tę kwestię (stan na dzień 13 listopada 2018 r.). 

  czytaj więcej

 • Oliwia Kwiatkowska: Tylko szczęśliwi pracownicy stworzą szczęśliwe społeczeństwo

  Oliwia Kwiatkowska: Tylko szczęśliwi pracownicy stworzą szczęśliwe społeczeństwo

  - 90 proc. polskich studentów uczących się za granicą chce wrócić do Polski. Musimy wykorzystać ich potencjał – mówiła Oliwia Kwiatkowska TDJ Foundation

  czytaj więcej

 • Warto wyjechać, nauczyć się i wrócić

  Warto wyjechać, nauczyć się i wrócić

  Polacy studiujący za granicą to nasz wielki gospodarczy atut. Zachęcenie ich do aktywności zawodowej w kraju to wspólne zadanie instytucji państwowych i przedsiębiorców. Takie wnioski płyną z dyskusji panelowej zatytułowanej „Polscy absolwenci zagranicznych uczelni – jak sprawić, by pracowali w Polsce?”, która odbyła się w ramach Kongresu 590

  czytaj więcej

 • Ustawa z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (cz. 1) [KOMENTARZ]

  Ustawa z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (cz. 1) [KOMENTARZ]

  Ustawa z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz.U. poz. 1629) weszła w życie 25 listopada 2018 r. Ten długo oczekiwany przez przedsiębiorców akt prawny reguluje zasady tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy, który we własnym imieniu wykonywał działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, oraz kontynuowania działalności z wykorzystaniem tego przedsiębiorstwa.

  czytaj więcej

 • Rekordowy finał WOŚP. Jerzy Owsiak ogłosił wyniki zbiórki

  Rekordowy finał WOŚP. Jerzy Owsiak ogłosił wyniki zbiórki

  175 mln 938 tys. 717 zł i 56 gr zebrano podczas tegorocznego 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – poinformował w piątek szef Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak. To rekordowy wynik w historii tej akcji dobroczynnej. W 2018 r. WOŚP zebrał ponad 126 mln zł.

  czytaj więcej

 • 39. Warszawskie Spotkania Teatralne ruszają już 3 kwietnia [PROGRAM, SPEKTAKLE]

  39. Warszawskie Spotkania Teatralne ruszają już 3 kwietnia [PROGRAM, SPEKTAKLE]

  39. Warszawskie Spotkania Teatralne potrwają od 3 do 16 kwietnia 2019 roku. Stołeczna widownia zobaczy w głównym nurcie 12 specjalnie dobranych spektakli, m.in. „Pod presją" w reżyserii Mai Kleczewskiej (Teatr Śląski w Katowicach) oraz „Trojanki" Jana Klaty (Teatr Wybrzeże). W ramach 39. WST odbędzie się także interdyscyplinarny i międzynarodowy projekt teatralny - Grotowski.Fest - upamiętniający wybitną postać polskiego teatru XX wieku, Jerzego Grotowskiego. Dla dzieci i młodzieży wybrano 5 spektakli, które będą pokazane w ramach małych WST.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników