oliwia

Oliwia - imię żeńskie, znane już w starożytności.


 • Antoni i Julia. Oto najpopularniejsze imiona 2017

  Antoni i Julia. Oto najpopularniejsze imiona 2017

  Ministerstwo cyfryzacji opublikowało zestawienie najpopularniejszych imion, które w 2017 roku rodzice nadawali dzieciom.

  czytaj więcej

 • „Kanapka z człowiekiem" z tekstami Jacka Kaczmarskiego w poznańskim Teatrze Nowym

  „Kanapka z człowiekiem" z tekstami Jacka Kaczmarskiego w poznańskim Teatrze Nowym

  Spektakl „Kanapka z człowiekiem" z tekstami Jacka Kaczmarskiego pokaże premierowo w sobotę Teatr Nowy w Poznaniu. Reżyserem jest Jerzy Satanowski, który odpowiada też za układ tekstu i aranżacje muzyczne.

  czytaj więcej

 • Malec i Komada: Matka Polka Wykształcona

  Malec i Komada: Matka Polka Wykształcona

  Już od ponad 20 lat Polaków rodzi się mniej, niż powinno do zapewnienia zastępowalności pokoleń. Zgodnie z prognozami demograficznymi za 60 lat będzie nas o 10 mln mniej. Pod względem średniej liczby urodzeń na kobietę Polska zajmuje 240. miejsce na 247 krajów (według Banku Światowego). Systematyczny spadek dzietności trwa już ponad trzy dekady (nawet jeśli w okresie kilku lat pomiędzy akcesją a globalnym kryzysem finansowym zarysowało się drobne odbicie trendu). Część komentatorów spadek dzietności przypisuje poprawie wykształcenia i wzrostowi aktywności zawodowej Polek, sugerując, że niska liczba urodzeń to efekt egoistycznych wyborów. Co na to dane?

  czytaj więcej

 • Serialowa wiosna w TVP. Czy „Za marzenia” zdobędzie widzów?

  Serialowa wiosna w TVP. Czy „Za marzenia” zdobędzie widzów?

  Nadchodząca wiosna w serialowym menu TVP to przed wszystkim kontynuacje znanych i oglądanych tytułów. „Ojciec Mateusz", „Rodzinak.pl", „Na sygnale" czy „Na dobre i na złe" nadal będę emitowane. O swoją nową widownię zawalczyc ma produkcja „Za marzenia", która opowiada historię trójki bliskich przyjaciół, którzy z młodzieńczą energią i z głowami pełnymi marzeń stają u progu dorosłego życia.

  czytaj więcej

 • Na czwartkowym egzaminie m.in. cechy ssaków, tlenki oraz demografia

  Na czwartkowym egzaminie m.in. cechy ssaków, tlenki oraz demografia

  Cechy, jakie wyróżniają ssaki, tlenki, zależność temperatury wrzenia wody od ciśnienia, a także demografia - takich m.in. tematów dotyczyły zadania w teście z wiedzy przyrodniczej podczas czwartkowego egzaminu gimnazjalnego.

  czytaj więcej

 • Dla Mamy, czyli o reformowaniu emerytur

  Dla Mamy, czyli o reformowaniu emerytur

  Dzień Matki obchodziliśmy dwa dni temu. Tradycja tego święta sięga czasów starożytnych. W Polsce świętować zaczęliśmy później, dopiero w 1914 r. Od tamtej pory mamy co roku są obdarowywane kwiatkami, laurkami i innymi upominkami wykonanymi przez pociechy. Matki, a dokładniej ich emerytury, leżą również w centrum zainteresowania rządu. Program „Mama plus” jest jednym z haseł rozpoczętej kampanii. Według zapowiedzi kobiety, które urodziły czwórkę lub więcej dzieci, zyskają prawo do świadczenia emerytalnego w wysokości emerytury minimalnej. Ta obecnie wynosi 1029,80 zł brutto.

  czytaj więcej

 • Moda – prawie jak w filmie science-fiction?

  Moda – prawie jak w filmie science-fiction?

  Jaka jest moda w dzisiejszych czasach? Zastanówmy się.. pewnie co chwilę widzisz osobę w butach przed kostkę, najczęściej są to trampki czy adidasy, najczęściej w zestawie z przykrótkimi spodniami czy koszulkami z wymyślnie wyciętymi wzorami. To przynajmniej najczęściej widzimy na półkach w najbardziej znanych sieciówkach, a także na różnych stronach internetowych.

  czytaj więcej

 • Sztuka jest czymś niezwykłym – czyli jak pokonuje kolejne bariery

  Sztuka jest czymś niezwykłym – czyli jak pokonuje kolejne bariery

  „Sztuka, jak ja jej nie rozumiem”. Owe powiedzenie chyba każdy zna, przewija się przez literaturę, film, a nawet podczas rozmów czy żartów. Co one naprawdę oznacza?

  czytaj więcej

 • Co nasze dzieci wiedzą i myślą o oszczędzaniu, pracy i pieniądzach

  Co nasze dzieci wiedzą i myślą o oszczędzaniu, pracy i pieniądzach

  - Tata mówi, żeby oszczędzać pieniążki na nową karmę dla mojego psa. Warto odkładać pieniądze, bo można sobie kupić nowy samochód lub motor. Dorośli odkładają pieniądze do portfela - mówi Weronika (6. )

  czytaj więcej

 • Dzień dziecka 2018: Tak powstawało wydanie specjalne DGP

  Dzień dziecka 2018: Tak powstawało wydanie specjalne DGP

  Tak powstawał specjalny numer "Dziennika Gazety Prawnej". Wydanie przygotowane w całości przez dzieci.

  czytaj więcej

 • Komada: (Nie)wiedza powszechna

  Komada: (Nie)wiedza powszechna

  W 2016 r. ZUS zlecił ankietę, by sprawdzić naszą wiedzę o systemie emerytalnym. Okazało się, że ponad 50 proc. z nas ma problem z określeniem sposobu naliczania świadczenia, nie wiemy, co to jest III filar (ponad 90 proc.), nie potrafimy oszacować rzędu wielkości budżetu ZUS (ponad 80 proc.).

  czytaj więcej

 • 4 problemy (i ich rozwiązanie) z ewidencjonowaniem godzin zlecenia

  4 problemy (i ich rozwiązanie) z ewidencjonowaniem godzin zlecenia

  Brak ustawowego, szczegółowego sposobu ewidencjonowania czasu przepracowanego na podstawie umowy-zlecenia pozostawił stronom tych umów dowolność w określeniu formy tej ewidencji. Można jej nawet w ogóle nie określać – wówczas to na przyjmującym zlecenie spoczywa obowiązek wykazania czasu, w którym wykonywał pracę. Cel jest oczywisty – możliwość sprawdzenia, czy zleceniobiorca otrzymuje za swoją pracę przynajmniej tyle, ile przewiduje ustawa, czyli – w 2018 r. – 13,70 zł brutto za godzinę wykonywania umowy.

  czytaj więcej

 • 13. Festiwal Mozartowski Mozartiana od niedzieli w Gdańsku

  13. Festiwal Mozartowski Mozartiana od niedzieli w Gdańsku

  Koncerty muzyki klasycznej, jazzowe i opera - to główne wydarzenia rozpoczynającego się w niedzielę w Gdańsku 13. Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana. Większość imprez odbędzie się w Parku Oliwskim, założonym w epoce wybitnego austriackiego kompozytora.

  czytaj więcej

 • Szydło: Trzeba skończyć z republikami kolesi w samorządach

  Szydło: Trzeba skończyć z republikami kolesi w samorządach

  Nadszedł czas, żeby skończyć z republikami kolesi w samorządach – powiedziała w sobotę w Koszalinie wicepremier Beata Szydło. W Koszalinie i Kołobrzegu zaprezentowano kandydatów PiS na prezydentów i radnych.

  czytaj więcej

 • Kłopotliwe dzieci: Czy zwiększenie wydatków na politykę prorodzinną zwiększa dzietność?

  Kłopotliwe dzieci: Czy zwiększenie wydatków na politykę prorodzinną zwiększa dzietność?

  Jak sprawdzić, czy zwiększenie wydatków na politykę prorodzinną o X proc. PKB rocznie pomaga zwiększyć dzietność o Y proc.? W idealnym świecie najpierw wprowadzilibyśmy (znacznie tańszy) program pilotażowy dla małej grupy rodzin. Obserwowalibyśmy tę grupę na tle pozostałych przez 35 lat. Porównalibyśmy wzorce dzietności. Jeżeli rezultaty byłyby zadowalające, to wsiedlibyśmy w wehikuł czasu, cofnęli się o 35 lat i program pilotażowy rozszerzyli. Jeżeli rezultaty byłyby niezadowalające… zrobilibyśmy inny eksperyment.

  czytaj więcej

 • Czy przygotowanie się do świadczenia pracy powinno zostać zaliczone do czasu pracy?

  Czy przygotowanie się do świadczenia pracy powinno zostać zaliczone do czasu pracy?

  Co zrobić z wynagrodzeniem księgowej, czekającej przy swoim biurku na usunięcie awarii uniemożliwiającej pracę? A z pomysłowym handlowcem, który w zaciszu swojego biura i przy wykorzystaniu służbowego sprzętu odświeża znajomości z dawno niewidzianymi znajomymi?

  czytaj więcej

 • Komada: American dream zamienia się w koszmar

  Komada: American dream zamienia się w koszmar

  Na naszych oczach American dream zamienia się w koszmar o tym, że nie sposób oszukać przeznaczenia. Raj Chetty (Harvard) pokazał, że w Stanach Zjednoczonych maleją szanse na międzypokoleniowy awans społeczny. Wśród dzieci urodzonych w latach 40. 90 proc. mogło liczyć na zarobki przewyższające zarobki ich rodziców. Dla urodzonych w 1984 r. odsetek ten wynosi już tylko 50 proc. Zmiana najsilniej dotyka klasy średniej. Tam jedynie 45 proc. może liczyć na wyższe wynagrodzenie niż dochody rodziców.

  czytaj więcej

 • Dokumentacja pracownicza od 1 stycznia 2019

  Dokumentacja pracownicza od 1 stycznia 2019

  Od 1 stycznia 2019 r. wchodzi w życie ustawa dająca możliwość prowadzenia akt pracowniczych w wersji elektronicznej oraz skrócenia okresu przechowywania tych akt z 50 do zaledwie 10 lat. Została ona uchwalona 10 stycznia 2018 r. (Dz.U. poz. 357), a więc czasu na przygotowanie się było sporo. Dużo czasu – ale tylko teoretycznie. W praktyce bowiem nadal nie wiadomo, jaka będzie zawartość poszczególnych części akt osobowych, bo nie ma jeszcze aktu wykonawczego regulującego tę kwestię (stan na dzień 13 listopada 2018 r.). 

  czytaj więcej

 • Oliwia Kwiatkowska: Tylko szczęśliwi pracownicy stworzą szczęśliwe społeczeństwo

  Oliwia Kwiatkowska: Tylko szczęśliwi pracownicy stworzą szczęśliwe społeczeństwo

  - 90 proc. polskich studentów uczących się za granicą chce wrócić do Polski. Musimy wykorzystać ich potencjał – mówiła Oliwia Kwiatkowska TDJ Foundation

  czytaj więcej

 • Warto wyjechać, nauczyć się i wrócić

  Warto wyjechać, nauczyć się i wrócić

  Polacy studiujący za granicą to nasz wielki gospodarczy atut. Zachęcenie ich do aktywności zawodowej w kraju to wspólne zadanie instytucji państwowych i przedsiębiorców. Takie wnioski płyną z dyskusji panelowej zatytułowanej „Polscy absolwenci zagranicznych uczelni – jak sprawić, by pracowali w Polsce?”, która odbyła się w ramach Kongresu 590

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników