ogrody działkowe

Rodzinne ogrody działkowe (ROD) – w myśl polskiej ustawy z dnia 8 lipca 2005 r.


 • Ze sprzedaży ogródka działkowego trzeba rozliczyć się z fiskusem

  Ze sprzedaży ogródka działkowego trzeba rozliczyć się z fiskusem

  Pani Renata od ponad 15 lat użytkowała działkę należącą do Polskiego Związku Działkowców. W tym roku na podstawie „umowy przeniesienia praw do działki”, którą potwierdził notariusz, sprzedała ogródek za określoną kwotę, od której nabywca zapłacił 2 proc. podatku do urzędu skarbowego. – W tym samym urzędzie uzyskałam potwierdzenie, że jeżeli posiadałam ogródek dłużej niż 5 lat, to nie muszę płacić podatku od przychodu. Zdążyłam się zorientować, że niektóre urzędy skarbowe mają takie samo stanowisko, natomiast inne twierdzą, że trzeba wykazać przychód. Kto ma rację w tej sprawie – zastanawia się pani Renata. – Jeśli jest jednak przychód do opodatkowania, to czy można pomniejszyć go o koszty uzyskania – pyta czytelniczka.

  czytaj więcej

 • RPO: Osoby mieszkające na stałe na działkach mogą stracić do nich prawo

  RPO: Osoby mieszkające na stałe na działkach mogą stracić do nich prawo

  Osoby, które na stałe mieszkają na działkach, mogą stracić do nich prawo i być eksmitowane bez prawa do lokalu socjalnego - alarmuje RPO. Ma to związek z działaniami Polskiego Związku Działkowców, który chce sankcji za stojące na działkach nielegalne budowle.

  czytaj więcej

 • Obowiązki podatników i płatników w marcu

  Obowiązki podatników i płatników w marcu

  Osoby fizyczne mają czas do 15 marca na zapłatę I raty podatku od nieruchomości. Jest to również termin na zapłatę III raty tego podatku przez osoby prawne. Jedni i drudzy muszą wpłacić daninę na konto gminy lub gmin, na terenie których położone są grunty, budynki lub budowle zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Osoby fizyczne muszą wpłacić kwotę, która wynika z decyzji ustalającej wysokość podatku na 2016 r., wydanej i doręczonej podatnikom przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Osoby prawne muszą natomiast uiścić kolejną ratę wynikającą z deklaracji na podatek od nieruchomości złożonej w styczniu.

  czytaj więcej

 • MRPiPS: Na terenie ogrodów działkowych przebywa ponad 6 tys. osób

  MRPiPS: Na terenie ogrodów działkowych przebywa ponad 6 tys. osób

  Ponad 6 tys. osób przebywa na terenie ogrodów działkowych - wynika z danych MRPiPS. Ich sytuacją zaniepokojony jest RPO, który zwracał uwagę, że Polski Związek Działkowców chce, by osoby mieszkające stale na terenie ogródków działkowych, zostały pozbawione prawa do działki.

  czytaj więcej

 • Ogródek działkowy – kiedyś głównie źródło żywności, dziś wypoczynku

  Ogródek działkowy – kiedyś głównie źródło żywności, dziś wypoczynku

  Ogródek działkowy coraz rzadziej służy uprawie warzyw lub owoców . Obecnie jest to niemal wyłącznie przestrzeń rekreacji i odpoczynku – ocenia kulturoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Mirosław Pęczak.

  czytaj więcej

 • PZD: Rodziny w trudnej sytuacji finansowej nie są eksmitowane z działek [WYWIAD]

  PZD: Rodziny w trudnej sytuacji finansowej nie są eksmitowane z działek [WYWIAD]

  Nie ma w Polsce przypadku, by rodzina w trudnej sytuacji finansowej była eksmitowana z altany działkowej; często osoby takie otaczane są szczególną opieką przez zarządy ROD, a nawet dostają możliwość pracy zarobkowej w ogrodzie - poinformował Mariusz Gaj z mazowieckiego PZD.

  czytaj więcej

 • Kiedy od sprzedaży trzeba zapłacić PIT

  Kiedy od sprzedaży trzeba zapłacić PIT

  Przy zbyciu domku na działce trzeba zapłacić fiskusowi, niezależnie od tego, ile czasu był użytkowany. Sprzedaje się bowiem prawo do jego użytkowania, a nie nieruchomość. Pozbywając się tej ostatniej, można łatwo uniknąć daniny. Wystarczy właściwie ulokować środki lub odroczyć sprzedaż o pięć lat od nabycia. Bez podatku już po pół roku można zbyć natomiast aparat fotograficzny, rower i samochód

  czytaj więcej

 • Kupujesz altanę? Uważaj, czy nie jest ponadnormatywna, bo możesz mieć problemy

  Kupujesz altanę? Uważaj, czy nie jest ponadnormatywna, bo możesz mieć problemy

  Całoroczny dom letniskowy za 150–200 tys. zł? Lepiej uważać na takie oferty, bo jest prawdopodobne, że kupimy kłopoty. Proceder jest na tyle poważny, że działkowcy zarządzili powszechny przegląd działek.

  czytaj więcej

 • Za co działkowiec może zostać ukarany?

  Za co działkowiec może zostać ukarany?

  Wypoczywający w swoich ogrodach działkowych zobowiązani są dbać o ich wygląd, porządek i nie naruszać spokoju sąsiadów. Za śmiecenie, uporczywe hałasowanie czy inne wykroczenia grożą mandaty. Uciążliwy działkowiec może być także pozbawiony prawa do użytkowania danej działki.

  czytaj więcej

 • Wielka Brytania: Ponad milion podpisów pod petycją o powtórzenie referendum

  Wielka Brytania: Ponad milion podpisów pod petycją o powtórzenie referendum

  Ponad milion Brytyjczyków podpisało się pod petycją do rządu o rozpisanie drugiego referendum w sprawie członkostwa Zjednoczonego Królestwa w UE - podała w sobotę agencja Reutera. Petycję rozpatrzy w przyszłym tygodniu specjalna komisja parlamentarna.

  czytaj więcej

 • Gronkiewicz-Waltz o reprywatyzacji: Nie odpuszczę urzędnikom. MF jest głównym winnym sytuacji [WYWIAD]

  Gronkiewicz-Waltz o reprywatyzacji: Nie odpuszczę urzędnikom. MF jest głównym winnym sytuacji [WYWIAD]

  Hanna Gronkiewicz-Waltz: Do 2008 r. w ogóle nie sprawdzano, czy zagraniczni spadkobiercy stołecznych działek otrzymywali odszkodowania na mocy układów odszkodowawczych. Mowa nawet o kilku tysiącach zwróconych nieruchomości.

  czytaj więcej

 • Podatek rolny 2017: Stawki, ulgi i zwolnienia

  Podatek rolny 2017: Stawki, ulgi i zwolnienia

  Podatek rolny płaci się w gminie kwartalnie, od użytków rolnych zajętych na działalność rolniczą. Stawka zależy od średniej ceny skupu żyta, ogłaszanej co roku przez GUS, choć gminy mogą ją obniżać. W 2017 podatek ten wynosi 131,1 zł od 1 hektara przeliczeniowego. Od podatku przysługuje kilkanaście zwolnień i trzy rodzaje ulg

  czytaj więcej

 • "Podobno była wręczana korzyść majątkowa". Śpiewak o zarzucie korupcji w warszawskim Ratuszu

  "Podobno była wręczana korzyść majątkowa". Śpiewak o zarzucie korupcji w warszawskim Ratuszu

  Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga bada, czy przy tworzeniu planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu ogrodów działkowych na warszawskiej Saskiej Kępie doszło do przyjęcia korzyści majątkowej przez stołecznych urzędników. Śledztwo ruszyło po zawiadomieniu stołecznego radnego Jana Śpiewaka ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Według niego, administracja Hanny Gronkiewicz-Waltz miała podejmować kroki w celu przekazania terenu deweloperowi i wówczas - jak podejrzewa stowarzyszenie - mogło dojść do wręczenia korzyści majątkowej w wysokości 2,5 mln złotych. Poza tym prezydent Warszawy miała wspierać oddanie działki reaktywowanej przedwojennej spółce.

  czytaj więcej

 • Prokuratura: Śledztwo dot. działek na Saskiej Kępie może trafić do innej prokuratury

  Prokuratura: Śledztwo dot. działek na Saskiej Kępie może trafić do innej prokuratury

  Prowadzone przez Prokuraturę Okręgową Warszawa-Praga śledztwo ws. domniemanego przyjęcia korzyści majątkowej przez stołecznych urzędników dot. planu zagospodarowania działek na Saskiej Kępie może zostać przeniesione do innej prokuratury - poinformowała w czwartek Prokuratura Krajowa.

  czytaj więcej

 • Czy prezydent stolicy wzięła łapówkę? Reprywatyzacja krok po kroku

  Czy prezydent stolicy wzięła łapówkę? Reprywatyzacja krok po kroku

  Procesy reprywatyzacyjne w Warszawie budzą ogromne kontrowersje. Punkt po punkcie tłumaczymy, o co chodzi w aferze wokół łapówek za tereny ogródków działkowych.

  czytaj więcej

 • Jan Śpiewak: Mam nadzieję, że Gronkiewicz-Waltz wytoczy mi proces

  Jan Śpiewak: Mam nadzieję, że Gronkiewicz-Waltz wytoczy mi proces

  Mam nadzieję, że prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz spełni swoją groźbę i wytoczy mi proces; to będzie okazja do dogłębnego wyjaśnia sprawy ogródków działkowych na Saskiej Kępie - powiedział we wtorek PAP Jan Śpiewak ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników