ogrodach działkowych

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu ogrodach działkowych. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące ogrodach działkowych.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Prawo budowlane: Altanki działkowe nie będą wyburzane

  Prawo budowlane: Altanki działkowe nie będą wyburzane

  Sejm przegłosował w piątek ustawę nowelizującą prawo budowlane. Ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Dzięki niej działkowe altany o powierzchni zabudowy do 35 mkw. oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich nie będą musiały być rozebrane.

  czytaj więcej

 • Wiosenny biznes zaczął żniwa

  Wiosenny biznes zaczął żniwa

  Pozimowy przegląd samochodu, sprzątanie mieszkania, mycie okien, doprowadzenie trawnika i ogrodu do świetności. Liczymy, ile kosztują takie porządki

  czytaj więcej

 • Altany działkowe lepiej chronione. Prezydent podpisał ustawę

  Altany działkowe lepiej chronione. Prezydent podpisał ustawę

  Chodzi o nowelizację ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw przyjętą przez Sejm 20 marca 2015 r. Wprowadza ona definicję pojęcia „altany działkowej” w ustawie z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych oraz modyfikację w art. 29 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 1 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.

  czytaj więcej

 • Gminy nie stracą finansowo na zmianach prawa budowlanego

  Gminy nie stracą finansowo na zmianach prawa budowlanego

  To, że zamiast pozwoleń na budowę będą zgłoszenia budowlane, nie odbije się na wpływach do kas samorządów. Nowelizacja wprowadza modyfikacje w opłacie skarbowej, które mają zneutralizować negatywne skutki dla dochodów.

  czytaj więcej

 • Altankowy horror zażegnany. Starostwa będą miały więcej pracy

  Altankowy horror zażegnany. Starostwa będą miały więcej pracy

  Organom nadzoru budowlanego przybędą dodatkowe obowiązki. Od 30 kwietnia 2015 r. zaczną wydawać działkowcom zaświadczenia i potwierdzać w nich, że altany wybudowane na działkach spełniają wymogi określone w znowelizowanych przepisach ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz.U. z 2014 r. poz. 40). Będą to robić organy właściwe ze względu na położenie gruntu, czyli ogrodu działkowego.

  czytaj więcej

 • Nie wszędzie właściciele dacz uiszczą opłatę za odpady

  Nie wszędzie właściciele dacz uiszczą opłatę za odpady

  Po nowelizacji ustawy śmieciowej gminy mają dowolność w ustalaniu tego, czy pobierać ryczałt od domków letniskowych. Jednak niektóre kwestie wciąż budzą wątpliwości

  czytaj więcej

 • Premier Kopacz spotkała się z działkowcami: Nikt tego nie będzie kazał burzyć

  Premier Kopacz spotkała się z działkowcami: Nikt tego nie będzie kazał burzyć

  Szefowa rządu spotkała się z działkowcami oraz przedstawicielami Polskiego Związku Działkowców w jednym z warszawskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

  czytaj więcej

 • Nieprawidłowości i luki w polskim prawie. Sąd Najwyższy stworzył specjalny dokument

  Nieprawidłowości i luki w polskim prawie. Sąd Najwyższy stworzył specjalny dokument

  Po raz pierwszy jest to osobny dokument, wydzielony ze sprawozdania o działalności Sądu Najwyższego. Obecna pierwsza prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf uznała, że uwagi o nieprawidłowościach i lukach w prawie zasługują na wyodrębnienie ze sprawozdania i osobne, 60-stronicowe opracowanie. Już teraz poznała je PAP. Będzie kolportowane w czasie zgromadzenia ogólnego sędziów SN z udziałem najwyższych władz, które odbędzie się w przyszłym tygodniu.

  czytaj więcej

 • Akt notarialny nie decyduje o przeznaczeniu działki

  Akt notarialny nie decyduje o przeznaczeniu działki

  Możliwość zabudowy nieruchomości wynikająca z dokumentu opracowanego przez notariusza nie oznacza jeszcze wiążących dla organów okoliczności. Należy zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego w gminie choć i ten nie musi być najważniejszy.

  czytaj więcej

 • Spieszmy się jechać na urlop. Nadchodzi kres płatnego wypoczynku?

  Spieszmy się jechać na urlop. Nadchodzi kres płatnego wypoczynku?

  Najpierw przywilej najbogatszych, później obowiązek mas. Dziś płatnego urlopu znowu może zabraknąć.

  czytaj więcej

 • Podatek od altany na działce zależy od jej usytuowania

  Podatek od altany na działce zależy od jej usytuowania

  Pan Jakub, mąż i ojciec dwójki dzieci, mieszkaniec Poznania, zastanawia się nad zakupem działki z altaną. Upatrzył z żoną dwie działki, o powierzchni ok. 400 mkw. z domkami o powierzchni użytkowej wynoszącej ok. 25 mkw. Jedna jest położona na terenie rodzinnego ogrodu działkowego, na którym swoją działkę mają przyjaciele pana Jakuba, a druga w pięknym otoczeniu lasu. Zaletą tej drugiej jest, że w okresie letnim można w altanie otworzyć mały sklep. – Zastanawiam się, czy trzeba zapłacić podatki od nieruchomości od tych działek i domków, a jeśli tak, to jakie. Słyszałem, że w tym roku zostały wprowadzone jakieś zmiany w opodatkowaniu – pyta pan Jakub.

  czytaj więcej

 • Specprzepisy ułatwią inwestycje za pieniądze unijne

  Specprzepisy ułatwią inwestycje za pieniądze unijne

  Jedna ustawa pozwoli na sprawniejszą budowę dróg, lotnisk, gazociągów, wałów i sieci energetycznych za pieniądze UE w nowej perspektywie finansowej

  czytaj więcej

 • Nie trzeba być członkiem stowarzyszenia działkowców, by dysponować ogródkiem

  Nie trzeba być członkiem stowarzyszenia działkowców, by dysponować ogródkiem

  Pan Kazimierz jest już w podeszłym wieku. Do niedawna wszystkie wolne chwile spędzał, uprawiając działkę. Ostatnio jednak podupadł na zdrowiu. – Ziemia leży odłogiem, a mnie brakuje pieniędzy – opowiada. – Chciałbym sprzedać mój ogródek, bo już nie jestem w stanie zadbać o niego, przykro mi patrzeć, jak zarasta. Jak się do tego zabrać – zastanawia się mężczyzna. – Czy nabywca musi należeć do związku działkowców – pyta.

  czytaj więcej

 • Na terenie ogródków działkowych nie wolno zamieszkać

  Na terenie ogródków działkowych nie wolno zamieszkać

  Znalazłam ogłoszenie o sprzedaży działki rekreacyjnej z domkiem, położonej na terenie ogródków działkowych. Sprzedający reklamował domek w zasadzie jako całoroczny, gdyż jest murowany, ocieplony, z podpiwniczeniem, z wydzielonymi pomieszczeniami, takimi jak pokój, kuchnia i łazienka. Oferta bardzo mi się podobała, zastanawiam się tylko, czy na działce pracowniczej można mieszkać – pyta pani Zuzanna

  czytaj więcej

 • Nie wolno zrzec się prawa do działki na rzecz wnuczki

  Nie wolno zrzec się prawa do działki na rzecz wnuczki

  Mam 80 lat i chciałbym przekazać działkę pracowniczą wnuczce. Czy mogę to zrobić – pyta pan Bronisław.

  czytaj więcej

 • Od sprzedaży działki trzeba zapłacić podatek

  Od sprzedaży działki trzeba zapłacić podatek

  Sprzedałam w tym roku zadbaną działkę rekreacyjną znajdującą się na terenie ROD. Był na niej niewielki, ale wyposażony w kuchnię i łazienkę domek, z zagospodarowaną werandą. Na działce rosło dużo oryginalnych kwiatów (w tym drogich róż), krzewów i drzew owocowych, była także mała szklarnia i pergola z miejscem do grillowania. Czy to prawda, że po sprzedaniu od tego wszystkiego powinnam zapłacić podatek dochodowy – dziwi się pani Grażyna.

  czytaj więcej

 • Straż pożarna w Nowy Rok interweniowała 1700 razy

  Straż pożarna w Nowy Rok interweniowała 1700 razy

  Niskie temperatury, które zawitały do nas w ostatnim czasie sprawiły, że tylko w Nowy Rok z powodu wychłodzenia organizmu zmarły 3 osoby. Jak mówi IAR Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, te przypadki miały miejsce w województwie zachodniopomorskim i mazowieckim.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne