oficyna wydawnicza

Oficyna - tradycyjna nazwa przedsiębiorstwa zajmującego się działalnością wydawniczą lub pokrewną:


 • Polski rok w Londynie

  Polski rok w Londynie

  PREZENTACJA | To będzie największa w historii prezentacja polskiej literatury i rynku wydawniczego w Wielkiej Brytanii. W przyszłym roku, w marcu, będziemy gościem honorowym The London Book Fair w Londynie.

  czytaj więcej

 • "Wszystko jak chcesz": Jerzy, czyli ostatnia miłość Iwaszkiewicza [WYWIAD]

  "Wszystko jak chcesz": Jerzy, czyli ostatnia miłość Iwaszkiewicza [WYWIAD]

  252 nieznane dotąd listy Jarosława Iwaszkiewicza do jego ostatniej wielkiej miłości Jerzego Błeszyńskiego zebrano w książce "Wszystko jak chcesz". "Układają się one w uniwersalną opowieść o miłości we wszystkich jej aspektach" - uważa Anna Król, autorka opracowania listów.

  czytaj więcej

 • Właściciele niewielkich wydawnictw apelują o wstrzymanie prac nad jednolitą ceną książki

  Właściciele niewielkich wydawnictw apelują o wstrzymanie prac nad jednolitą ceną książki

  W nawiązaniu do prośby o przekazanie do resortu przez przedstawicieli środowisk związanych z polskim rynkiem książki i czytelnictwem uwag w sprawie ustawy o jednolitej cenie książki przedstawiamy swoje stanowisko – piszą w liście otwartym skierowanym do ministra Piotra Glińskiego właściciele niewielkich wydawnictw.

  czytaj więcej

 • Konkurs: Wygraj książkę "Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza"

  Konkurs: Wygraj książkę "Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza"

  „Miłość z wzajemnością, to musi być cudowne, ja o tym nic prawie nie wiem – a jednak się cieszę z tych ułamków i okruchów, które padają na mój stół” - pisał Jarosław Iwaszkiewicz w liście do Jerzego Błeszyńskiego we wrześniu 1958 roku. Słynnego pisarza i młodszego o prawie cztery dekada inżyniera połączyło romantyczne, ale tragiczne uczucie. Wybuchło na przekór okolicznościom, obyczajom i stojącej pomiędzy mężczyznami śmierci. Listy sławnego pisarza ukazały się właśnie w opracowaniu Anny Król. Książkę "Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza" można zdobyć także w naszym konkursie.

  czytaj więcej

 • Łukasz Michalski: PIW przestanie być wydawnictwem komercyjnym [WYWIAD]

  Łukasz Michalski: PIW przestanie być wydawnictwem komercyjnym [WYWIAD]

  Chcę wrócić do tego, co było symbolem PIW : wspaniałych, ciekawych książek, niekoniecznie najpopularniejszych – powiedział PAP nowy dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego dr Łukasz Michalski. "Będziemy zatem w mniejszym stopniu skupiać się na rzeczach nowych i najatrakcyjniejszych rynkowo, a w większym na popularyzacji dziedzictwa PIW-u, działaniach pogłębiających tę prawdziwą przestrzeń kulturową, którą wypełnia literatura".

  czytaj więcej

 • Dr Piotr Gontarczyk: Kłamstwo katyńskie było kluczowe dla funkcjonowania PRL

  Dr Piotr Gontarczyk: Kłamstwo katyńskie było kluczowe dla funkcjonowania PRL

  Ujawnienie okoliczności mordu w Katyniu było wykluczone, jeśli obywatele mieliby akceptować PRL. Obowiązywała przecież propagandowa przyjaźń z ZSRS, dzięki któremu mieliśmy odzyskać niepodległość i zmienić ustrój na sprawiedliwy oraz zgodny z oczekiwaniami Polaków – mówi PAP dr Piotr Gontarczyk z IPN.

  czytaj więcej

 • Ossolineum - instytucja trwalsza od państwa

  Ossolineum - instytucja trwalsza od państwa

  Historia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich jest jak lustrzane odbicie historii Polski i losów Polaków. „Ossolineum to była Arka, która w czasie potopu pływała, by w odpowiednim momencie wypuścić z siebie Polskę” - mówi dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich dr Adolf Juzwenko.

  czytaj więcej

 • 40 autorów i 70 wydawnictw od piątku na Plenerze Czytelniczym w Gdyni

  40 autorów i 70 wydawnictw od piątku na Plenerze Czytelniczym w Gdyni

  Z 40 autorami książek z różnych gatunków literackich będzie można się spotkać na rozpoczynającym się w piątek w Gdyni 6. Nadmorskim Plenerze Czytelniczym. Częścią trzydniowej imprezy będzie także kiermasz książki, w którym udział zapowiedziało 70 wydawnictw.

  czytaj więcej

 • IPN: Zobowiązanie do współpracy z SB nie przesądza o "kłamstwie lustracyjnym"

  IPN: Zobowiązanie do współpracy z SB nie przesądza o "kłamstwie lustracyjnym"

  Zobowiązanie do współpracy z SB nie przesądza o jej zaistnieniu i tym samym o tzw. "kłamstwie lustracyjnym" - przypomniał w środę IPN. Instytut tłumaczy też powody zatrudnienia w IPN wydawcy książek Davida Irvinga - brytyjskiego historyka negującego Holokaust.

  czytaj więcej

 • Era Jazzu: Omar Sosa & Paolo Fresu zagrają w Poznaniu

  Era Jazzu: Omar Sosa & Paolo Fresu zagrają w Poznaniu

  Genialny kubański pianista i kompozytor Omar Sosa zaprosił do współpracy równie elokwentnego i znakomitego włoskiego trębacza Paolo Fresu. Ich wspólne projekty "Alma" oraz "Eros" są wspaniałymi dokumentami kulturowej inklinacji we współczesnym jazzie.

  czytaj więcej

 • Economicus - konkurs na na najlepszą książkę ekonomiczno-biznesową

  Economicus - konkurs na na najlepszą książkę ekonomiczno-biznesową

  Economicus 2018, ósma edycja konkursu dla najlepszych książek ekonomiczno-biznesowych na naszym rynku wydawniczym, zmierza w kierunku rozstrzygnięcia. Oto dziesiątka naszym zdaniem najlepszych publikacji nominowanych w kategorii książka promująca wiedzę ekonomiczną napisana przez polskiego autora. Zwycięzcę poznamy podczas Gali Economicus 25 maja

  czytaj więcej

 • Woś o książce Rabizo: Polska ubojnią Europy [RECENZJA]

  Woś o książce Rabizo: Polska ubojnią Europy [RECENZJA]

  W żyłach naszych płynie krew, co ścina się na widok nędzy i ciemnoty (…). Konieczne jest podjęcie walki przeciwko ciągłemu utrzymywaniu pewnych kast i instytucyj (pisownia oryginalna – red.), przeciw układowi stosunków, które oddzielają pracującego od narzędzi pracy. Na takie instytucje będziemy zapatrywać się jako na siły wrogie”. Tymi słowami prawie 140 lat temu prekursor socjologii Ludwik Krzywicki polemizował z czołowym pozytywistycznym kronikarzem epoki Bolesławem Prusem.

  czytaj więcej

 • "Widziałem oblężenie Warszawy". Dokument z 1939 roku po raz pierwszy po polsku

  "Widziałem oblężenie Warszawy". Dokument z 1939 roku po raz pierwszy po polsku

  77 lat od brytyjskiej premiery ukazał się pierwszy polski przekład książki "Widziałem oblężenie Warszawy" Alexandra Poloniusa. Tłumacz Marek Przybyłowicz zidentyfikował autora tego dokumentu - był to doktor ekonomii, Andrzej Neuman.

  czytaj więcej

 • Do 31 października trwa głosowanie internetowe na Książkę Historyczną Roku

  Do 31 października trwa głosowanie internetowe na Książkę Historyczną Roku

  Do 31 października potrwa głosowanie internetowe na "Książkę Historyczną Roku”. Czytelnicy mogą głosować na książki z dwóch kategorii - najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku i najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku.

  czytaj więcej

 • Nasza książkowa patologia: Rynkiem wydawniczym nikt się nie zajął [WYWIAD RIGAMONTI]

  Nasza książkowa patologia: Rynkiem wydawniczym nikt się nie zajął [WYWIAD RIGAMONTI]

  Choć w przyszłym roku będziemy świętować 30-lecie wolnej gospodarki, nikt przez ten czas nie zajął się rynkiem książki. Agresywna polityka rabatowa, promocyjne „opłaty dodatkowe”, upadek księgarstwa, brak porozumień branżowych i przepisów, które chroniłyby interesy wydawców i autorów, to tylko niektóre jego wypaczenia. A przecież od książek zależy poziom cywilizacyjny społeczeństwa – mówi Beata Stasińska, legenda polskiego rynku wydawniczego, twórczyni W.A.B.

  czytaj więcej

 • Przyznano nagrody "Literatury na Świecie" 2017

  Przyznano nagrody "Literatury na Świecie" 2017

  Miesięcznik "Literatura na Świecie" przyznał doroczne nagrody za wybitne osiągnięcia translatorskie. Wśród laureatów znalazł się m.in. Zbigniew Machej. Wyróżnienie w kategorii Nowa Twarz przypadło Magdalenie Pytlak.

  czytaj więcej

 • Targi Książki Historycznej w Warszawie. Dla kogo nagrody Klio?

  Targi Książki Historycznej w Warszawie. Dla kogo nagrody Klio?

  Ponad 200 wystawców z całej Polski, a także z Białorusi i Ukrainy, weźmie udział w XXVII Targach Książki Historycznej, które odbywać się będą od czwartku do 2 grudnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników