odsetek naliczonych

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu odsetek naliczonych. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące odsetek naliczonych.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Czy pracownikowi przysługują odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzenia

  Czy pracownikowi przysługują odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzenia

  W naszej firmie wynagrodzenia są wypłacane ostatniego dnia miesiąca. Mamy trzymiesięczny okres rozliczeniowy. Jeden z pracowników w lutym pracował w dwie soboty w godzinach nadliczbowych średniotygodniowych, które częściowo przypadły na porę nocną.

  czytaj więcej

 • NIK chwali fiskusa, ale wskazuje na problemy z egzekucją

  NIK chwali fiskusa, ale wskazuje na problemy z egzekucją

  Ponad 100 mld zł wyniosły zaległości podatników wobec skarbówki na koniec 2018 r. Za to ubiegłoroczne dochody z podatków przerosły oczekiwania.

  czytaj więcej

 • Wyrok TSUE nie oznacza, że to koniec kart paliwowych?

  Wyrok TSUE nie oznacza, że to koniec kart paliwowych?

  Firma PROKOW Sp. z o.o. zajmuje się produkcją urządzeń mechanicznych. Spółka zatrudnia wielu pracowników, którym zapewnia osobowe samochody służbowe, a także ma flotę samochodów dostawczych i ciężarowych, które wykorzystywane są wyłącznie dla potrzeb prowadzonej działalności. Zarząd spółki uznał, że przy takiej liczbie pojazdów warto skorzystać z kart paliwowych dostarczonych przez dystrybutora.

  czytaj więcej

 • 2 tys. zł za interpretację w sprawie VAT i akcyzy

  2 tys. zł za interpretację w sprawie VAT i akcyzy

  Tak wysoką opłatę trzeba będzie uiścić za interpretację przepisów prawa UE. A skoro VAT i akcyza opierają się na unijnych dyrektywach, fiskus może żądać wyższej zapłaty za każdy wniosek dotyczący tych podatków.

  czytaj więcej

 • Zakłady Mięsne Henryk Kania mają kłopoty, giełda na tym traci

  Zakłady Mięsne Henryk Kania mają kłopoty, giełda na tym traci

  Przypadek spółki ZM Kania, która znalazła się na krawędzi bankructwa, to ostrzeżenie także dla całej branży spożywczej.

  czytaj więcej

 • Odsetki po trzech miesiącach są niezgodne z prawem unijnym

  Odsetki po trzech miesiącach są niezgodne z prawem unijnym

  Nabywca nie powinien płacić odsetek, jeżeli po trzymiesięcznym terminie wykaże VAT należny od usług budowlanych objętych odwrotnym obciążeniem – orzekł WSA w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Posłowie zajęli się opłatami za egzekucję administracyjną

  Posłowie zajęli się opłatami za egzekucję administracyjną

  Dostosowaniem do wyroku Trybunału Konstytucyjnego przepisów o opłatach za egzekucję administracyjną zajęli się w środę posłowie z sejmowych komisji finansów i sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • Podatnik wpłacił podatek na platformie Twój e-PIT. Mimo to urząd skarbowy upomniał się o zaległość

  Podatnik wpłacił podatek na platformie Twój e-PIT. Mimo to urząd skarbowy upomniał się o zaległość

  Podatnik przesłał zeznanie i wpłacił podatek online na platformie Twój e-PIT, mimo to urząd skarbowy upomniał się o zaległość. Ministerstwo Finansów przekonuje, że to wyjątkowy przypadek, a nie błąd systemu.

  czytaj więcej

 • Inwestor łatwiej wybuduje mieszkania na gruncie, który pierwotnie miał inne przeznaczenie

  Inwestor łatwiej wybuduje mieszkania na gruncie, który pierwotnie miał inne przeznaczenie

  Samorząd nie będzie mógł blokować zmiany celu użytkowania wieczystego nieruchomości, o ile będzie on zgodny np. z planem zagospodarowania przestrzennego. Użytkownik w razie sporu z gminą będzie mógł wystąpić z roszczeniem do sądu

  czytaj więcej

 • Walka z lichwą trudniejsza niż myślał Ziobro: Firmy windykacyjne mogą pomóc w obejściu przepisów?

  Walka z lichwą trudniejsza niż myślał Ziobro: Firmy windykacyjne mogą pomóc w obejściu przepisów?

  Dwa dni potrzebowała branża na znalezienie sposobu na obejście rzekomo szczelnych przepisów. MS ripostuje, że to nie żadne obejście, lecz ordynarne łamanie prawa.

  czytaj więcej

 • Umowy o roboty budowlane: Przegląd orzecznictwa

  Umowy o roboty budowlane: Przegląd orzecznictwa

  Branża budowlana notorycznie boryka się z problemami prawnymi. Pomimo, że wokandy sądowe pełne są spraw toczonych na tle umów o roboty budowlane, uczestnikom procesu inwestycyjnego wciąż zdarza się błędnie ocenić swoją sytuację prawną. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie wyroków sądów (głównie Sądu Najwyższego i Sądów Apelacyjnych) istotnych dla branży budowlanej, które zapadły w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Wyselekcjonowaliśmy przede wszystkim ważne rozstrzygnięcia dotyczące obszarów spornych, pojawiających się przy realizacji inwestycji, które wydane zostały na tle kluczowych przepisów kodeksu cywilnego. Wśród nich są tak istotne zagadnienia jak odstąpienia od umowy, kary umowne czy gwarancja jakości robót. Żeby publikacja mogła posłużyć jako ściąga przy ocenie bieżących problemów procesu inwestycyjnego, każdy wyrok opatrzyliśmy krótkim komentarzem, wskazującym na jego praktyczne skutki.

  czytaj więcej

 • Uwłaszczenie – resort rozwoju daje wskazówki samorządom

  Uwłaszczenie – resort rozwoju daje wskazówki samorządom

  Z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego w prawo własności samorządy walczą od początku stycznia. I coraz mniej prawdopodobne jest, by zdążyły wydać na czas zaświadczenia mieszkańcom. Samo orzeczenie przekształcenia też wciąż napotyka trudności. Nie zawsze wiadomo, czy 1 stycznia 2019 r. w świetle obowiązujących przepisów doszło do tego z mocy prawa. Ponadto ustawa uwłaszczeniowa była łatana już kilkakrotnie. Rozstrzygnęło to wprawdzie sporo wątpliwości, ale wciąż nie wszystkie. 

  czytaj więcej

 • Jak zaksięgować zaległości podatkowe za lata ubiegłe?

  Jak zaksięgować zaległości podatkowe za lata ubiegłe?

  W jaki sposób zewidencjonować odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela? Co w związku z dofinansowaniem kolonii dla dzieci pracowników należy zapisać w księgach? Jak zaksięgować zaległości podatkowe za lata ubiegłe?

  czytaj więcej

 • Mucha o frankowiczach: Liczę na prokonsumencki wyrok TSUE [WYWIAD]

  Mucha o frankowiczach: Liczę na prokonsumencki wyrok TSUE [WYWIAD]

  - Prezydent będzie uważnie śledził skutki rozstrzygnięcia TSUE w polskim orzecznictwie i jeśli rozwiązanie ustawowe w tej materii okaże się potrzebne, nie jest wykluczone działanie prezydenta w ramach inicjatywy ustawodawczej - Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.

  czytaj więcej

 • Rozrachunki z kontrahentami. Nowe zasady ujmowania i wyceny

  Rozrachunki z kontrahentami. Nowe zasady ujmowania i wyceny

  Przyjęte przez Komitet Standardów Rachunkowości na posiedzeniu 9 lipca br. stanowisko w sprawie rozrachunków z kontrahentami ma obowiązywać już przy sporządzaniu sprawozdań finansowych za 2019 r. Czekający na publikację w Dzienniku Urzędowym ministra finansów dokument ma pomóc w praktyce służbom księgowym w ujmowaniu, wycenie i prezentacji należności i zobowiązań wynikających z prowadzenia bieżącej operacyjnej działalności jednostki.

  czytaj więcej

 • Pod jakim adresem zarejestrować jednoosobową działalność?

  Pod jakim adresem zarejestrować jednoosobową działalność?

  Osoba fizyczna rozpoczynająca działalność gospodarczą dla potrzeb podatkowych posługuje się adresem zamieszkania. W przypadku osób fizycznych, zarówno dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i VAT wyznacznikiem właściwości organu podatkowego jest miejsce zamieszkania. Jest tak niezależnie od tego, czy dana osoba ma inne miejsce zamieszkania niż miejsce wykonywania działalności gospodarczej. Miejsce zamieszkania zgłaszane jest organowi podatkowemu m.in. w formularzu VAT-R składanym celem uzyskania statusu czynnego podatnika VAT.

  czytaj więcej

 • Sprawdzamy szkolne fakty i mity: Bezkosztowa reforma, braki kadrowe i problemy z rekrutacją

  Sprawdzamy szkolne fakty i mity: Bezkosztowa reforma, braki kadrowe i problemy z rekrutacją

  Od tego roku szkolnego w krajobrazie edukacyjnym zabraknie 7 tys. gimnazjów. Przy tak dużej zmianie pojawiało się wiele obaw.

  czytaj więcej

 • Przyspieszona egzekucja jest także przy zwrotach VAT

  Przyspieszona egzekucja jest także przy zwrotach VAT

  Organ podatkowy może nadać rygor natychmiastowej wykonalności decyzji, która nie określa zobowiązania podatkowego, tylko podatek do zwrotu – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Jaki CIT i VAT przy sprzedaży bonów towarowych

  Jaki CIT i VAT przy sprzedaży bonów towarowych

  W lipcu 2019 r. księgarnia (sp. z o.o.) zleciła drukarni wydrukowanie dwóch rodzajów bonów. Pierwsze to bony jednego przeznaczenia (można nimi zapłacić za sprzedawane w księgarni multimedia objęte podstawową stawką VAT), a drugie to bony różnego przeznaczenia (można zapłacić za wszystkie sprzedawane w księgarni towary, m.in. multimedia, książki, gazety, artykuły papiernicze obłożone stawkami 23, 8 i 5 proc.). Wartość nominalna obu rodzajów bonów wynosi 50 zł i mogą być zrealizowane tylko w punktach handlowych księgarni, które znajdują się w Polsce. Drukarnia przekazała księgarni bony 29 lipca 2019 r. 1 września 2019 r. dwa bony, każdy innego przeznaczenia, nabyła firma X (podatnik VAT czynny), każdy za cenę brutto 45 zł. Zapłatę za nie księgarnia otrzymała w dniu ich sprzedaży. 1 września księgarnia na udokumentowanie sprzedaży bonu jednego przeznaczenia wystawiła fakturę, a na udokumentowanie sprzedaży bonu różnego przeznaczenia wystawiła notę. 30 września 2019 r. oba rodzaje bonów zostały zrealizowane – na ich podstawie zostały wydane dwie płyty z muzyką każda o wartości 50 zł. Także 30 września na udokumentowanie wydania płyty, za którą zapłacono bonem jednego przeznaczenia, został wydany jedynie dokument WZ, natomiast wydanie płyty na podstawie bonu różnego przeznaczenia potwierdzono tego samego dnia fakturą.

  czytaj więcej

 • Rozrachunki trzeba inwentaryzować zgodnie z nowym stanowiskiem KSR

  Rozrachunki trzeba inwentaryzować zgodnie z nowym stanowiskiem KSR

  Już od jutra, tj. 1 października, można rozpocząć inwentaryzację należności. Warto ją przeprowadzać, korzystając z opublikowanego 1 sierpnia 2019 r. stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie rozrachunków z kontrahentami. Zwłaszcza że w praktyce te czynności nadal sprawiają księgowym wiele kłopotów. Dlatego zweryfikowaliśmy, jakie są najczęstsze problemy i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników