odpowiedzialności cywilnej

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu odpowiedzialności cywilnej. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące odpowiedzialności cywilnej.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Polska. Kraj dłużników

  Polska. Kraj dłużników

  Niemal wszystkie ostatnie zmiany dotyczące rynku wierzytelności są korzystne dla tych, którzy nie płacą, a nie tych, którym należą się pieniądze. Biznes dostrzega w tym coraz większy problem.

  czytaj więcej

 • Gdy jeden wspólnik spółki cywilnej zaciąga kredyt, drugi też za niego odpowiada

  Gdy jeden wspólnik spółki cywilnej zaciąga kredyt, drugi też za niego odpowiada

  Prowadzę ze wspólnikiem spółkę cywilną. Bank w pozwie domaga się zapłaty od nas obu całej pożyczki 10 tys. zł. Rzecz w tym, że to wspólnik samodzielnie zaciągnął zobowiązanie na spółkę. Miał do tego prawo, bo według umowy spółki reprezentował ją we wszystkich sprawach. Ja nie podpisywałem umowy pożyczki, nie wyrażałem zgody. Dodatkowo w umowie spółki jest zapis, że mój udział w zyskach lub stratach to tylko 10 proc., a wspólnika – 90 proc. Czy zatem mogę uniknąć odpowiedzialności?

  czytaj więcej

 • 9 pytań (i odpowiedzi) na temat białej listy podatników

  9 pytań (i odpowiedzi) na temat białej listy podatników

  Fiskus rozwiewa wątpliwości. 9 pytań (i odpowiedzi) na temat białej listy podatników.

  czytaj więcej

 • Uwaga na upublicznianie służbowej korespondencji

  Uwaga na upublicznianie służbowej korespondencji

  Pracodawcy się pilnują, związki zawodowe już mniej. Dlatego, jeśli dochodzi do ujawnienia wymiany informacji w firmie i naruszenia przepisów, to częściej z winy tych ostatnich.

  czytaj więcej

 • Podróże służbowe: Można dokonywać potrąceń z diet, tylko nie wiadomo kiedy

  Podróże służbowe: Można dokonywać potrąceń z diet, tylko nie wiadomo kiedy

  Czy żądanego przez komornika odliczenia pracodawca powinien dokonać od zaliczki wypłaconej na poczet świadczeń w delegacji czy też od rozliczonej już należności? Niestety, przepisy na ten temat milczą, a rekomendacja Krajowej Rady Komorniczej w tym zakresie też może się okazać kłopotliwa.

  czytaj więcej

 • UOKiK: Po orzeczeniu TSUE banki powinny usunąć z umów niedozwolone postanowienia

  UOKiK: Po orzeczeniu TSUE banki powinny usunąć z umów niedozwolone postanowienia

   Dzisiejsze orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) nie oznacza automatycznego przewalutowania kredytów, jednak ma znaczenie dla postępowań sądowych oraz konsumentów, których umowy zawierają klauzule niedozwolone, uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Zdaniem Urzędu, banki powinny wyeliminować z umów niedozwolone postanowienia umowne.

  czytaj więcej

 • Śledczy do usług. Czy prokuratura podległa ministrowi sprawiedliwości może być naprawdę niezależna?

  Śledczy do usług. Czy prokuratura podległa ministrowi sprawiedliwości może być naprawdę niezależna?

  Gdy trzy i pół roku temu przywracano unię personalną ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, Zbigniew Ziobro, który dostał do rąk podwójną władzę, ogłosił, że „firma” w końcu wychodzi ze stanu bierności i marazmu. Że nareszcie będzie można nią realnie zarządzać, a nie tylko rozkładać ręce z niemocy. Żeby było jeszcze łatwiej, PiS-owska reforma prokuratury dała Ziobrze nieograniczoną swobodę doboru i weryfikacji kadr. Cała prokuratorska wierchuszka dostała też legalne narzędzia do uchylania decyzji podwładnych oraz instruowania ich, jak powinni działać w konkretnych sprawach: kogo przesłuchać, komu postawić zarzuty i które postępowanie umorzyć (wcześniej naciski też wywierano, choć używano do tego miękkich, nieformalnych metod). Do tego wszystkiego szefowie jednostek zostali formalnie autoryzowani do dzielenia się z zaprzyjaźnionymi mediami informacjami dotyczącymi toczących się śledztw, nawet bez zgody referenta.

  czytaj więcej

 • Jaki VAT i CIT przy obciążeniu szkodą transportową

  Jaki VAT i CIT przy obciążeniu szkodą transportową

  Nasza spółka z o.o. (podatnik VAT czynny i podatnik VAT UE) świadczy usługi transportowe m.in. na rzecz firm z UE. Na początku września 2019 r. wykonaliśmy usługę transportu towarów na rzecz firmy z Włoch. Wtedy doszło do powstania szkody w przewożonym towarze, do której przyczynili się nasi pracownicy. W konsekwencji 2 października 2019 r. włoski kontrahent obciążył nas kosztami usunięcia tych szkód poprzez wystawianie noty obciążeniowej na 1240 euro.

  czytaj więcej

 • Empatia i uprzejmość powinna być w sądzie codziennością [WYWIAD]

  Empatia i uprzejmość powinna być w sądzie codziennością [WYWIAD]

  Większość obywateli ma kontakt z sądem raz w życiu, jeśli w ogóle. Na tej podstawie wyrabia sobie opinię o całym wymiarze sprawiedliwości. To wielka odpowiedzialność - mówi Marzena Korzonek, prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu.

  czytaj więcej

 • Gmina jako inwestor ponosi solidarną odpowiedzialność z wykonawcą

  Gmina jako inwestor ponosi solidarną odpowiedzialność z wykonawcą

  Spółka zawarła z gminą umowę na roboty budowlane. Jej przedmiotem było wybudowanie szkoły. Zawarłem ze spółką umowę podwykonawczą, na podstawie której zobowiązałem się do sprzedaży i montażu stolarki otworowej. Spółka (czyli wykonawca generalny) zgłosiła do inwestora (gminy) treść tej umowy i zakres prac do wykonania. Inwestor nie zgłosił sprzeciwu. Prace wykonane przez moją firmę zostały bez żadnych zastrzeżeń odebrane przez gminę. Wystawiłem faktury, jednak spółka ich nie zapłaciła. Czy gmina ponosi z wykonawcą odpowiedzialność solidarną za niewypłacone wynagrodzenie?

  czytaj więcej

 • Sprostowanie nie chroni przed oskarżeniem

  Sprostowanie nie chroni przed oskarżeniem

  „Głos Zabrza” opublikował tekst o postępowaniu prokuratorskim w sprawie doradcy, który miał się podszywać pod adwokata lub radcę prawnego. Śledczy jednak ostatecznie nie dopatrzyli się znamion przestępstwa. Teraz problemy będą mieć dziennikarze.

  czytaj więcej

 • Wyrok w sprawie molestowania ministranta przez księdza. Sąd: Wykorzystywanie seksualne dzieci niczym nie różni się od tortur

  Wyrok w sprawie molestowania ministranta przez księdza. Sąd: Wykorzystywanie seksualne dzieci niczym nie różni się od tortur

  Wykorzystywanie seksualne dzieci niczym nie różni się od tortur - uznał we wtorek Sąd Apelacyjny w Gdańsku nakazując przeprosiny oraz zapłatę solidarnie 400 tys. zł zadośćuczynienia przez byłego księdza, parafię w Kartuzach (Pomorskie) oraz diecezję pelplińską na rzecz byłego ministranta za molestowanie.

  czytaj więcej

 • NPBP: Czy powstanie Polska Dolina Cyfrowa? Zagórski: Trzeba wreszcie zintegrować wszystkie projekty [WYWIAD]

  NPBP: Czy powstanie Polska Dolina Cyfrowa? Zagórski: Trzeba wreszcie zintegrować wszystkie projekty [WYWIAD]

  Dziś polskie uczelnie kształcące informatyków są odpowiednikiem całkiem dobrych serwisów samochodowych, my chcemy zrobić z nich autoryzowane serwisy, podnieść ich rangę. Pieniądze będą przeznaczone również na to, żeby ściągać naukowców z całego świata – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski w rozmowie z Adamem Góralem, prezesem Asseco Poland.

  czytaj więcej

 • Nie tylko listonosz i komornik. Pozew doręczy nawet osoba zajmująca się sprzątaniem

  Nie tylko listonosz i komornik. Pozew doręczy nawet osoba zajmująca się sprzątaniem

  Jeśli listonosz nie da rady, do akcji wkroczy komornik. Ten jednak może zlecić dostarczenie pisma z sądu pracownikowi kancelarii z odpowiednim stażem.

  czytaj więcej

 • Naimski: Świat nie odchodzi od atomu

  Naimski: Świat nie odchodzi od atomu

  Naimski: Wybudujemy farmy wiatrowe na morzu, w perspektywie 20–25 lat będziemy wytwarzali ok. 20 proc. energii z odnawialnych źródeł i 20 proc. z energetyki jądrowej

  czytaj więcej

 • Frankowicze, którzy stracili mieszkania, mają najgorzej [WYWIAD]

  Frankowicze, którzy stracili mieszkania, mają najgorzej [WYWIAD]

  - Prawo nie zawsze prowadzi do sprawiedliwych rozstrzygnięć. Tym bardziej jeśli mówimy o prostowaniu sytuacji sprzed kilkunastu lat - mówi Jerzy Pisuliński, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Katedry Prawa Cywilnego na tym wydziale.

  czytaj więcej

 • Mucha: Opinia Rzecznika TSUE ws. SN nie jest wiążąca, budzi wiele wątpliwości [WYWIAD]

  Mucha: Opinia Rzecznika TSUE ws. SN nie jest wiążąca, budzi wiele wątpliwości [WYWIAD]

  - Część środowiska prawniczego nie dostrzega problemów wymiaru sprawiedliwości. Skupiała się na tym, by przeczekać dobrą zmianę, która właśnie w sposób bardzo zdecydowany, przy ogromnym poparciu Polaków, wygrała wybory - mówi w rozmowie z DGP Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta.

  czytaj więcej

 • Dudka: Nowelizacja KPK pisana „pod prokuratorów” [WYWIAD]

  Dudka: Nowelizacja KPK pisana „pod prokuratorów” [WYWIAD]

  Katarzyna Dudka: Przepis pozwalający na oddalenie wniosku dowodowego złożonego po zakreślonym przez organ procesowy terminie, o którym strona składająca wniosek została zawiadomiona, można określić mianem rewolucji w procesie karnym. Rewolucji, która nie powinna mieć miejsca.

  czytaj więcej

 • Marszałek Sejmu: Nie wpłynęło do mnie pismo w sprawie rezygnacji prezesa NIK

  Marszałek Sejmu: Nie wpłynęło do mnie pismo w sprawie rezygnacji prezesa NIK

  Żadne pismo w sprawie rezygnacji prezesa NIK Mariana Banasia do mnie nie wpłynęło - oświadczyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Pytana, czy taka rezygnacja może jeszcze wpłynąć odpowiedziała, że nie będzie wróżyć z fusów. Zapewniła też, że nie zmieni porządku obrad posiedzenia Sejmu.

  czytaj więcej

 • Dyrektywa o ochronie sygnalistów. Czas na nowy start

  Dyrektywa o ochronie sygnalistów. Czas na nowy start

  Mamy dwa lata na wdrożenie nowej unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Europejska regulacja jest dosyć kompleksowa – w odróżnieniu od już przyjętych w Polsce i tych projektowanych. Co ważne, nowe przepisy, jeśli chodzi o naruszenia przepisów, mogą mieć szerszy zakres niż sama dyrektywa. A patrząc na ostatnie pomysły dotyczące sygnalistów – np. w projektach ustaw: o jawności życia publicznego oraz o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych – można zastanawiać się, czy polski ustawodawca nie pójdzie znowu w stronę szerokiej ochrony sygnalisty i – tak jak tam – przewidzi np. odszkodowanie w wysokości dwuletnich zarobków albo w kwocie miliona złotych.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników