odgrywał główną

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu odgrywał główną. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące odgrywał główną.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Halbersztadt: W Polin polityka była zawsze [WYWIAD]

  Halbersztadt: W Polin polityka była zawsze [WYWIAD]

  W muzeum polityka była od początku. To znaczy politycy próbowali wpływać, ingerować, stawiać na swoim. W 2007 r., kiedy w Warszawie i całej Polsce zaczęła rządzić PO, szybko się okazało, że politycy tej partii chcieli zrobić z POLIN swoje własne osiągnięcie – mówi w rozmowie z Magdaleną Rigamonti Jerzy Halbersztadt.

  czytaj więcej

 • Wygra, kto szerzej otworzy wrota czwartej rewolucji przemysłowej

  Wygra, kto szerzej otworzy wrota czwartej rewolucji przemysłowej

  Jaka powinna być rola państwa w nowoczesnej gospodarce i jak budować odpowiednią kulturę działania firmy – tego dotyczyła dyskusja „Przedsiębiorca i gospodarka – Nie ma przyszłości bez mądrej lekcji z gospodarczej przeszłości”

  czytaj więcej

 • Za granicą też handlują złotym

  Za granicą też handlują złotym

  Średnia wartość obrotów z udziałem naszej waluty na globalnym rynku to 41 mld dol. dziennie – wynika z danych Banku Rozrachunków Międzynarodowych. To niewiele, ale i tak jesteśmy regionalnym liderem.

  czytaj więcej

 • Zła passa nie opuszcza rynków miedzi. Metal na LME coraz tańszy

  Zła passa nie opuszcza rynków miedzi. Metal na LME coraz tańszy

   Miedź na LME coraz bardziej tanieje, po spadku notowań w ub. tygodniu o 3 proc. Metal zniżkuje na LME w transakcjach 3-miesięcznych o 0,4 proc. do 5.774,00 USD za tonę - podają maklerzy.

  czytaj więcej

 • Jaka przyszłość rynku kapitałowego w Polsce

  Jaka przyszłość rynku kapitałowego w Polsce

  O miejscu, w którym jesteśmy obecnie, państwowej strategii rozwoju, roli Polskiego Funduszu Rozwoju i pracowniczych planów kapitałowych dyskutowali uczestnicy debaty zorganizowanej w redakcji Dziennika Gazety Prawnej: Wiesław Rozłucki (współzałożyciel i pierwszy prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych), Piotr Borowski (członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych), Robert Gwiazdowski (niezależny ekspert rynku kapitałowego), Tomasz Czechowicz (założyciel i partner zarządzający Grupy MCI), Aleksander Łaszek (główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju), Maciej Trybuchowski (prezes zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych) oraz Artur Włoch (członek zarządu Alior TFI).

  czytaj więcej

 • Mamy dobre chęci. Pytanie o możliwości [POLEMIKA]

  Mamy dobre chęci. Pytanie o możliwości [POLEMIKA]

  W komentarzu z 10 września „Politycy wypełnili próżnię po was” redaktor Marek Tejchman stawia ludziom gospodarki nie tylko retoryczne pytania. To bardzo ważny głos. Zmusza przedsiębiorców i ich organizacje do wiwisekcji. Jaką rolę odgrywamy w życiu publicznym? Czy angażujemy się w sprawy całego kraju?

  czytaj więcej

 • Polska nie chce wspierać przedsiębiorczości. Potrafimy tylko rozdawać pieniądze

  Polska nie chce wspierać przedsiębiorczości. Potrafimy tylko rozdawać pieniądze

  Sukces w obszarze podatkowym doprowadził do tego, że brakuje realnego wsparcia dla przedsiębiorczości. Państwo zadowoliło się najprostszymi działaniami, czyli przelewami gotówki na konta Polaków.

  czytaj więcej

 • Półtora roku po zabójstwie Jána Kuciaka: Dowody kreślą sieć powiązań między nielegalnym biznesem i władzą

  Półtora roku po zabójstwie Jána Kuciaka: Dowody kreślą sieć powiązań między nielegalnym biznesem i władzą

  Od śmierci dziennikarza Jána Kuciaka minęło już 1,5 roku, a to morderstwo wciąż niesie ze sobą polityczne konsekwencje. Prokuratura oskarżyła o zlecenie zabójstwa Mariána Kočnera – szemranego biznesmena, który uchodził za nietykalnego i afiszował się bogactwem oraz pewnością siebie. Zgromadzone dowody nie tylko obarczają go odpowiedzialnością za śmierć Kuciaka, ale kreślą sieć powiązań między nielegalnym biznesem i władzą. W tym aparatem państwa obejmującym sądy, prokuraturę czy policję. Tym samym są też aktem oskarżenia wobec rządzącej od lat lewicowej partii Smer-SD i jej lidera Roberta Ficy. Przez Słowację przechodzi polityczna burza, na którą nakłada się kampania przed wyborami parlamentarnymi w lutym 2020 r. Smer jest liderem sondaży, ale nie może być pewnym wygranej. Opozycja udowodniła ostatnio, że potrafi wygrywać. W wyborach prezydenckich doświadczonego kandydata Smeru pokonała polityczna debiutantka Zuzana Čaputová, a w wyborach europejskich wygrała centrowo-liberalna koalicja PS-Spolu, z której Čaputová się wywodzi. Tegoroczne wybory prezydenckie i europejskie pokazały też jednak, jak dużą popularnością cieszą się politycy głoszący hasła ksenofobiczne i antysystemowe, czasem gotowi nawet wyprowadzić Słowację z UE i NATO. W wyborach prezydenckich na „antysystem” głosował co czwarty wyborca.

  czytaj więcej

 • Prawnicy też muszą mieć nawyki serca

  Prawnicy też muszą mieć nawyki serca

  Boty w kancelariach i sądach, wpływ korporacji i rządów, nieracjonalny ustawodawca i problemy etyczne – oto wyzwania, z jakimi już się zmagają lub będą się zmagać prawnicy. O tym, jak dziś powinni być kształceni i jaka jest rola uczelni, rozmawiali w Gdańsku dziekani z całego świata

  czytaj więcej

 • PO-KO: Zaskarżymy do WSA decyzję MS o odmowie dostępu do dokumentów ws. afery hejterskiej

  PO-KO: Zaskarżymy do WSA decyzję MS o odmowie dostępu do dokumentów ws. afery hejterskiej

  PO-KO zaskarży do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego decyzję Ministerstwa Sprawiedliwości o odmowie udzielenia dostępu do dokumentów w sprawie tzw. afery hejterskiej w resorcie - poinformowali w środę posłowie klubu. Według nich MS "roztacza parasol ochronny nad szajką hejterów".

  czytaj więcej

 • Alkohol: Produkt pierwszej potrzeby

  Alkohol: Produkt pierwszej potrzeby

  Rok 2018 był rekordowy pod względem wartości sprzedanego spirytusu. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku padnie kolejny historyczny wynik.

  czytaj więcej

 • Przepisy o koordynacji systemów ubezpieczeń niejasne także dla SN

  Przepisy o koordynacji systemów ubezpieczeń niejasne także dla SN

  Sąd Najwyższy zwrócił się do TSUE z dwoma pytaniami prejudycjalnymi. Wątpliwości budzi podleganie ustawodawstwu w przypadku pracy w kilku państwach oraz ustalanie wysokości świadczeń.

  czytaj więcej

 • Parafianowicz: PiS w międzynarodowym składzie porcelany

  Parafianowicz: PiS w międzynarodowym składzie porcelany

  Jak każda kolejna ekipa, PiS mówi o ambitnych projektach na tak wysokim poziomie, że najpewniej pozostaną tylko odważnymi - choćby i słusznymi - wizjami.

  czytaj więcej

 • Zybała: Reforma sądownictwa? Jedyne co zrobiono, to odgórny hejt na sędziów [WYWIAD]

  Zybała: Reforma sądownictwa? Jedyne co zrobiono, to odgórny hejt na sędziów [WYWIAD]

  - Projektowanie czegoś tak skomplikowanego jak reforma sądownictwa musi opierać się na wiedzy, nie na żądzach ludu. Lud chce zmiany? Więc ja dałbym mu tę zmianę rozłożoną na 10 lat - mówi w wywiadzie dla DGP Andrzej Zybała, doktor habilitowany z dziedziny nauk o polityce, profesor w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Naukowo zajmuje się zagadnieniami polityki publicznej, dialogu społecznego, rządzenia publicznego.

  czytaj więcej

 • Co zmieniło 500 plus? Efektem jest nie tylko poprawa sytuacji materialnej Polaków

  Co zmieniło 500 plus? Efektem jest nie tylko poprawa sytuacji materialnej Polaków

  Dowartościowało rodzinę, wypchnęło kobiety z rynku pracy, umocniło władzę mężów nad żonami – lista efektów przypisywanych świadczeniu wprowadzonemu przez PiS wykracza daleko poza poprawę sytuacji materialnej Polaków.

  czytaj więcej

 • Dobra zmiana w kulturze: Pomnażać i centralizować

  Dobra zmiana w kulturze: Pomnażać i centralizować

  Kolektywizacja filmowców, tworzenie muzeów oraz przywracanie teatrom moralnego spokoju – tak w ciągu 4 lat rządów obozu Zjednoczonej Prawicy wyglądała dobra zmiana w kulturze.

  czytaj więcej

 • NPBP: Sukces zobowiązuje. Polska otwiera szanse przed całym regionem Trójmorza

  NPBP: Sukces zobowiązuje. Polska otwiera szanse przed całym regionem Trójmorza

  Sukces zobowiązuje. Ciesząc się drugim co do wielkości wzrostem gospodarczym w Unii Europejskiej, mamy potencjał, by odgrywać istotną rolę w promocji całego regionu Trójmorza i przy tym zawalczyć o naprawdę dużą stawkę. Temu służy wspólny indeks giełd Trójmorza.

  czytaj więcej

 • NPBP: Czy Polacy mogą sterować międzynarodowymi korporacjami?

  NPBP: Czy Polacy mogą sterować międzynarodowymi korporacjami?

  Polacy za sterami międzynarodowych korporacji? To jak najbardziej realne. Ale pod warunkiem, że firma swoim pracownikom umożliwia równy start i rozwój niezależnie od posiadanego przez nich paszportu.

  czytaj więcej

 • NPBP: Rejestry po estońsku, czyli jak dać obywatelom i gospodarce wędkę, a nie rybę

  NPBP: Rejestry po estońsku, czyli jak dać obywatelom i gospodarce wędkę, a nie rybę

  Ten artykuł jest o Estonii - kraju położonym niedaleko od Polski (z Suwałk do miejscowości Valga na granicy łotewsko – estońskiej jest zaledwie 546 kilometrów), a który wyprzedził Polskę (i znakomitą większość krajów świata) w dziedzinie cyfryzacji o dekadę.

  czytaj więcej

 • NPBP: Bankowość jutra

  NPBP: Bankowość jutra

  Dziś, w większym stopniu niż kiedykolwiek wcześniej, o sukcesie przedsiębiorstwa decyduje zdolność do budowania z klientami długoterminowych, trwałych i opartych na zaufaniu relacji.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników