oddziału centralnego

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu oddziału centralnego. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące oddziału centralnego.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Tunel św. Gotarda: Szwajcarzy wydali 12 mld franków na inwestycję, która nigdy się nie zwróci

  Tunel św. Gotarda: Szwajcarzy wydali 12 mld franków na inwestycję, która nigdy się nie zwróci

  Szwajcarzy zakopali pod ziemią 12 mld franków. Tunel św. Gotarda to największa tego typu budowla na świecie.

  czytaj więcej

 • Zawieszenie firmy nie wydłuży prawa przedsiębiorcy do preferencyjnych składek

  Zawieszenie firmy nie wydłuży prawa przedsiębiorcy do preferencyjnych składek

  Niski ZUS można opłacać tylko przez pierwsze 24 miesiące kalendarzowe od założenia działalności. Nie ma znaczenia, czy przez ten czas rzeczywiście była ona prowadzona. Przedsiębiorca, który rozpoczyna wykonywanie działalności gospodarczej, ma prawo do skorzystania z preferencyjnej stawki składek ZUS. Może je odprowadzać od podstawy wymiaru wynoszącej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Uprawnienie to przysługuje w okresie pierwszych 24 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.

  czytaj więcej

 • Rewolucja w zdrowiu według Radziwiłła: Likwidacja NFZ, darmowe leczenie dla wszystkich [WYWIAD]

  Rewolucja w zdrowiu według Radziwiłła: Likwidacja NFZ, darmowe leczenie dla wszystkich [WYWIAD]

  -  Docelowo o prawie 40 proc. powinny się zwiększyć nakłady na służbę zdrowia, tak by pacjenci odczuli zmianę. Priorytetem jest zapewnienie wszystkim dostępu do leczenia - uważa Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia.

  czytaj więcej

 • Brexit: Fitch nie wyklucza kolejnych po UK obniżek ratingów

  Brexit: Fitch nie wyklucza kolejnych po UK obniżek ratingów

  Fitch może zacząć obniżać ratingi innych państw UE, jeżeli nie będą trzymać się konsolidacji fiskalnej. Brexit może pogorszyć sytuację w europejskim systemie bankowym. Osborne spotkał się z bankierami.

  czytaj więcej

 • Matka wszystkich krachów przyniosła Europie faszyzm i komunizm

  Matka wszystkich krachów przyniosła Europie faszyzm i komunizm

  Idee zrodzone podczas krachu grynderskiego w XIX w. przyniosły Europie komunizm i faszyzm. Aż strach pomyśleć, co może się przydarzyć, jeśli Deutsche Bank na poważnie zachwieje się w swoich posadach.

  czytaj więcej

 • Szewczak z PiS: Decyzje ws. nowego przewodniczącego KNF zapadną po wakacjach

  Szewczak z PiS: Decyzje ws. nowego przewodniczącego KNF zapadną po wakacjach

  Decyzje dotyczące wyboru nowego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) zostaną podjęte po wakacjach, zapowiedział zapowiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości (PiS), wiceprzewodniczący Komisji Finansów Publicznych Jan Szewczak. Jego zdaniem w KNF należy przeprowadzić odpowiedni audyt.  

  czytaj więcej

 • Polska nie przyjmuje uchodźców ze wschodu. Zakaz wjazdu dla Tadżyków

  Polska nie przyjmuje uchodźców ze wschodu. Zakaz wjazdu dla Tadżyków

  Z polskiej granicy odsyłani z kwitkiem są cudzoziemcy wnioskujący o status uchodźcy – w pierwszej połowie roku było ich aż 42,3 tys. Helsińska Fundacja Praw Człowieka apeluje na Zachodzie o interwencję.

  czytaj więcej

 • Kto się przed kim spowiada z majątku?

  Kto się przed kim spowiada z majątku?

  Zobacz, kto w Polsce musi składać oświadczenie majątkowe.

  czytaj więcej

 • Wola'44. Zbrodnia zapomniana

  Wola'44. Zbrodnia zapomniana

  Udało się ustalić nazwiska ponad 57 tys. osób zamordowanych przez hitlerowców. Znaczna część z nich to mieszkańcy Woli.

  czytaj więcej

 • Żołnierze na ulicach. Czy to wojna?

  Żołnierze na ulicach. Czy to wojna?

  Udział armii w ochronie Światowych Dni Młodzieży nie jest niczym niezwykłym. W Europie wojsko coraz częściej pomaga policji.

  czytaj więcej

 • Morawiecki: Rozmawiajmy o przyporządkowaniu udziału samorządów w CIT

  Morawiecki: Rozmawiajmy o przyporządkowaniu udziału samorządów w CIT

  Warto poddać pod dyskusję, w ramach trwających konsultacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, kwestię obecnego przyporządkowania udziału samorządów w podatku CIT, według miejsca rejestracji głównej siedziby spółki – ocenił w piątek w Opolu wicepremier Mateusz Morawiecki.

  czytaj więcej

 • Uszczelniajmy VAT, ale prawidłowo stosujmy orzecznictwo TSUE

  Uszczelniajmy VAT, ale prawidłowo stosujmy orzecznictwo TSUE

  Ministerstwo Finansów, dążąc do wyeliminowania wyłudzeń VAT, cały czas pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. We wrześniu Sejm zajmie się kolejnymi legislacyjnymi propozycjami. MF zapowiedziało bowiem nowości w zakresie wyrejestrowania podmiotów prowadzących działalność, zmiany dotyczące odwrotnego obciążenia, likwidację rozliczeń kwartalnych, ograniczenie szybkich (25-dniowych) zwrotów podatku, modyfikację odpowiedzialności solidarnej sprzedawcy i nabywcy, a także wprowadzenie obowiązku składania deklaracji elektronicznych oraz powrót do sankcji VAT. Cel prawidłowy, ale wraz z jego realizacją warto przeanalizować na nowo dorobek orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE w zakresie pojęć dobrej wiary i należytej staranności, w szczególności przy transakcjach łańcuchowych. Dlaczego? Otóż w trakcie prowadzonego postępowania organy skarbowe analizując dany stan faktyczny, bardzo często przywołują wyroki TSUE, które w danej sprawie nie powinny mieć zastosowania, ponieważ nie dotyczą transakcji łańcuchowych. Fiskus przywołuje bowiem w decyzjach wyroki TSUE, w których trybunał stwierdza, że dobra wiara podatnika nie może rodzić prawa do odliczenia podatku VAT, jeżeli nie są spełnione przesłanki materialne tego prawa. Tak, ale wyroki te nie powinny być powoływane przy transakcjach łańcuchowych, gdzie legalnie działający podatnik może nie dopełnić materialnej przesłanki, a i tak przy zachowaniu dobrej wiary, spełniając przesłanki należytej staranności, powinien mieć prawo do odliczenia VAT. Tak stwierdza TSUE w wyrokach w sprawach ŁWK – 56 EOOD, sygn. C-643/11; Stroj trans EOOD, sygn. C-642/11 i Teleos plc. C-409/04 oraz rzecznik generalny Maciej Szpunar w opinii przedstawionej 11 września 2014 r. w sprawach połączonych C-131/13, C-163/13 i C-164/13. Na te orzeczenia oraz opinie organ choć powinien, to się nie powołuje. Jest to niewłaściwe, ponieważ legalnie działające podmioty mogły nigdy fizycznie nie być w posiadaniu przedmiotu transakcji, a tym samym mogły w ogóle nie wiedzieć, że uczestniczą w oszustwie podatkowym, przyjmując do rozliczenia i wystawiając faktury nieznajdujące pokrycia w rzeczywistym obrocie gospodarczym. Nie znaczy to jednak, że automatycznie w sposób świadomy brały udział w karuzeli podatkowej. Istotne jest bowiem, by podatnik działał w dobrej wierze, dochowując przesłanek należytej staranności.

  czytaj więcej

 • Rośnie zainteresowanie poszukiwaniem uśpionych pieniędzy

  Rośnie zainteresowanie poszukiwaniem uśpionych pieniędzy

  Sprawdza się system pozwalający na odnalezienie własnych zapomnianych kont i rachunków osób zmarłych. Ale wymaga poprawek.

  czytaj więcej

 • Rynki finansowe: Nieduże wzrosty na Wall Street, po publikacji minutek Fed osłabia się dolar

  Rynki finansowe: Nieduże wzrosty na Wall Street, po publikacji minutek Fed osłabia się dolar

  Czwartkowa sesja przynosi niewielkie zwyżki zarówno na giełdach w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie Zachodniej. W centrum uwagi utrzymują opublikowane przez Fed minutki z lipcowego posiedzenia. Były one nieco bardziej gołębie od oczekiwań, co znalazło odzwierciedlenie w osłabieniu się dolara.

  czytaj więcej

 • W Polsce nie ma elit. Są tylko intelektualni celebryci

  W Polsce nie ma elit. Są tylko intelektualni celebryci

  Modlitwy są dobre w kościele. Rzeczywistością należy zarządzać. Zważając na wartości, ale nie trzymając się kurczowo ideologicznych haseł. Ale aby dostosować się do zmieniającego świata, potrzeba elit. A tych nie mamy. Pełno za to na każdym kroku intelektualnych celebrytów suflujących maluczkim swoją narrację. Mającą na celu nie postęp, ale obronę status quo

  czytaj więcej

 • Rynki finansowe: Nieduże spadki w USA, w dół idą ceny ropy

  Rynki finansowe: Nieduże spadki w USA, w dół idą ceny ropy

  Piątek na giełdach w Europie przynosi kontynuację spadków z poprzednich sesji w tym tygodniu. Zniżkują również indeksy amerykańskich giełd, tutaj skala spadków jest jednak mniejsza. Po silnych wzrostach z poprzednich sesji, nieduże straty notują ceny ropy naftowej.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników