obrót bezgotówkowy

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu obrót bezgotówkowy. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące obrót bezgotówkowy.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • NBP: Przybywa Polaków aktywnie korzystających z konta przez internet

  NBP: Przybywa Polaków aktywnie korzystających z konta przez internet

  Coraz więcej Polaków posiadających bankowe konto aktywnie korzysta z niego przez internet. Odsetek ten w ubiegłym roku wzrósł do 69 proc. - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie NBP, a dotyczącego postaw Polaków wobec obrotu bezgotówkowego.

  czytaj więcej

 • Konto „Rachunek bankowy akredytywy” może wykazywać wyłącznie saldo debetowe

  Konto „Rachunek bankowy akredytywy” może wykazywać wyłącznie saldo debetowe

  Spółka otworzyła akredytywę na przybliżoną kwotę związaną z zakupem środka trwałego, która będzie zrealizowana dopiero w 2018 r. Czy koszty uruchomienia akredytywy zwiększają wartość początkową środka trwałego? W jaki sposób zaprezentować tę pozycję w bilansie?

  czytaj więcej

 • Ministerstwo Finansów: Od 2018 roku stopniowe wycofywanie kas fiskalnych z paragonami papierowymi

  Ministerstwo Finansów: Od 2018 roku stopniowe wycofywanie kas fiskalnych z paragonami papierowymi

  Od stycznia 2018 r. będą stopniowo wycofywane kasy fiskalne z paragonami papierowymi, kasy on-line obligatoryjnie będą stosowały branże szczególnie narażone na ryzyko nadużyć podatkowych - wynika z odpowiedzi wiceministra finansów Pawła Gruzy na interpelację poselską.

  czytaj więcej

 • Fiskalna rewolucja w każdym sklepie już za kilka lat

  Fiskalna rewolucja w każdym sklepie już za kilka lat

  Kupujemy towar, a paragon wędruje z kasy rejestrującej prosto do Centralnego Rejestru Kas. Zanim sprzedawca wyda nam papierowy dokument, o transakcji już wiedzą urzędnicy resortu finansów.

  czytaj więcej

 • Czarnecki: Nie odbierać bankom szansy na rozwój

  Czarnecki: Nie odbierać bankom szansy na rozwój

   - Rola sektora finansowego, jego kształt i zasady działania od zawsze były wyznaczane przez otoczenie ekonomiczne i społeczne, a w ostatnim czasie szczególnie przez przyspieszający postęp technologiczny. Wielu kolegów bankowców z pewnością podzieli konstatację, że odsądzany – niesprawiedliwie – od czci i wiary sektor bankowy skutecznie dokłada się ostatnio zwłaszcza do budżetowego sukcesu rządu - wyjaśnia Piotr Czarnecki, Prezes Zarządu Raiffeisen Bank Polska. 

  czytaj więcej

 • Plik banknotów nie zawsze akceptowany jako zabezpieczenie

  Plik banknotów nie zawsze akceptowany jako zabezpieczenie

  Krajowa Izba Odwoławcza od lat uważa, że wpłacenie wadium w gotówce nie stanowi podstawy do odrzucenia oferty. Można się jednak spotkać także z odmienną interpretacją.

  czytaj więcej

 • Płatność kartą lub telefonem w każdym sklepie i urzędzie

  Płatność kartą lub telefonem w każdym sklepie i urzędzie

  Wszystkie urzędy będą miały obowiązek stworzyć możliwość wnoszenia opłat czy uregulowania zaległości podatkowych w formie bezgotówkowej.

  czytaj więcej

 • Rząd stawia na bezgotówkowe płatności

  Rząd stawia na bezgotówkowe płatności

  Wybrani przedsiębiorcy będą musieli wyposażyć się w terminale do obsługi kart płatniczych czy aplikacji mobilnych lub inny bezgotówkowy instrument płatniczy. Wsparcie finansowe na takie usługi będą mogli uzyskać z Funduszu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego. Docelowo ma on zarządzać środkami, które pozwolą na sfinansowanie terminali dla 600 tys. firm. Takie rozwiązania zaproponowało Ministerstwo Rozwoju w przekazanym właśnie do konsultacji projekcie ustawy dotyczącej rozwoju płatności elektronicznych, który DGP jako pierwszy zapowiadał w ubiegłym tygodniu.

  czytaj więcej

 • Powoli przekonujemy się do obrotu bezgotówkowego

  Powoli przekonujemy się do obrotu bezgotówkowego

  Gotówki przybywa, ale coraz wolniej. Bankomaty w odwrocie. Za to szybko rozwijają się płatności kartowe

  czytaj więcej

 • Kartą zapłacisz tam, gdzie jest kasa fiskalna? Wiceminister zdradził szczegóły

  Kartą zapłacisz tam, gdzie jest kasa fiskalna? Wiceminister zdradził szczegóły

  Fundacja Polska Bezgotówkowa ruszyła z programem wsparcia obrotu bezgotówkowego i przekazała przedsiębiorcom pierwsze terminale płatnicze. W ciągu 3-4 lat liczba terminali ma się podwoić z obecnej liczby 600 tys. urządzeń,  poinformował wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa Paweł Widawski. Przy okazji uroczystości wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński powiedział o rozwiązaniu, które powiązałoby kasy fiskalne z możliwością płatności bezgotówkowych. - Chcemy, by do końca przyszłego roku w każdym sklepie, w którym jest kasa fiskalna, można było zapłacić elektronicznie - mówił.

  czytaj więcej

 • Od transakcji kryptowalutami trzeba zapłacić PIT

  Od transakcji kryptowalutami trzeba zapłacić PIT

  Kwestia opodatkowania dochodu uzyskanego w związku z transakcjami na rynku kryptowalut nie jest jednoznaczna i łatwa do interpretacji dla podatników. Polskie przepisy nie przewidują bowiem bezpośrednio takiego źródła przychodu.

  czytaj więcej

 • Terminal zamiast kasy w Programie Polska Bezgotówkowa

  Terminal zamiast kasy w Programie Polska Bezgotówkowa

  Kasy fiskalne znikają ze sklepowych lad. Zastępują je terminale płatnicze rozbudowane o funkcje urządzeń fiskalnych, czyli kasoterminale. Wyposażone w dodatkowe opcje ułatwiają prowadzenie biznesu i pozwalają oszczędzić na dzierżawie. Ponadto można kupić je jeszcze taniej dzięki dofinansowaniu z programu Polska Bezgotówkowa.

  czytaj więcej

 • Wernerowicz: Udostępnienie sektora bankowego fintechom zmieni dotychczasowy układ sił

  Wernerowicz: Udostępnienie sektora bankowego fintechom zmieni dotychczasowy układ sił

  Sejm na ostatnim posiedzeniu przyjął nowelizację ustawy o usługach płatniczych, która dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy PSD2. Rozwiązania przewidziane w tym akcie będą kołem zamachowym rozwoju sektora nowoczesnych usług płatniczych. Skorzystają przede wszystkim konsumenci. Dyrektywa mocno uporządkuje rynek bezgotówkowy, więc klienci będą mogli poczuć się lepiej chronieni, a to dobra informacja też dla dostawców usług.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników