obowiązuje umowa

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu obowiązuje umowa. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące obowiązuje umowa.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Wygra, kto szerzej otworzy wrota czwartej rewolucji przemysłowej

  Wygra, kto szerzej otworzy wrota czwartej rewolucji przemysłowej

  Jaka powinna być rola państwa w nowoczesnej gospodarce i jak budować odpowiednią kulturę działania firmy – tego dotyczyła dyskusja „Przedsiębiorca i gospodarka – Nie ma przyszłości bez mądrej lekcji z gospodarczej przeszłości”

  czytaj więcej

 • Nie ma przyszłości bez współpracy biznesu i państwa

  Nie ma przyszłości bez współpracy biznesu i państwa

  Na ile władza powinna się angażować w różne projekty unowocześniające gospodarkę, jak powinna wyglądać współpraca urzędników i przedsiębiorców, jak ci ostatni mogą wpływać na ważne polityczne decyzje – o tych sprawach dyskutowano w redakcji Dziennika Gazety Prawnej w ramach projektu „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości”.

  czytaj więcej

 • NPBP: Tama dla zatorów

  NPBP: Tama dla zatorów

  Przeciwdziałające zatorom płatniczym rozwiązania wyglądają niemal jak koło ratunkowe rzucone firmom, przed którymi państwo piętrzy coraz większe wyzwania. Ale najważniejsze, że w końcu są i wstępnie zbierają pozytywne oceny biznesu.

  czytaj więcej

 • Franki? Tego problemu można było uniknąć

  Franki? Tego problemu można było uniknąć

  - Gdyby nie integracja nadzoru, to z całą pewnością banki zostałyby lepiej zdyscyplinowane. W 2007–2008 nie byłoby takiego boomu kredytowego - mówi Andrzej Reich.

  czytaj więcej

 • VAT od aut bez zmian do końca 2022 r.

  VAT od aut bez zmian do końca 2022 r.

  Kto korzysta z samochodu osobowego zarówno w firmie, jak i do celów prywatnych, będzie jeszcze przez trzy lata odliczać 50 proc. podatku z faktur dokumentujących zakup pojazdu i wydatki związane z jego używaniem.

  czytaj więcej

 • Brak związania ofertą nie zawsze skutkuje odrzuceniem wykonawcy z przetargu

  Brak związania ofertą nie zawsze skutkuje odrzuceniem wykonawcy z przetargu

  Wynika tak z najnowszego orzecznictwa Krajowej Izby Odwoławczej, która ma odmienne stanowisko w tej kwestii niż UZP. To dobra wiadomość dla firm, które nie chcą same przedłużać deklaracji.

  czytaj więcej

 • Johnson zapewnia Macrona o chęci osiągnięcia porozumienia w sprawie brexitu

  Johnson zapewnia Macrona o chęci osiągnięcia porozumienia w sprawie brexitu

  Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapewnił we wtorek prezydenta Francji Emmanuela Macrona, że brytyjskie władze będą z całych sił pracować, by osiągnąć porozumienie ws. brexitu przed rozpoczynającym się w czwartek szczytem UE - podał rzecznik Downing Street.

  czytaj więcej

 • Kierowca z pensją menedżera. Zarobki w branży wzrosną o połowę lub więcej

  Kierowca z pensją menedżera. Zarobki w branży wzrosną o połowę lub więcej

  Po wejściu w życie przepisów o delegowaniu zarobki w branży wzrosną o połowę lub więcej.

  czytaj więcej

 • O tym, jak frankowicze zostali złotowcami

  O tym, jak frankowicze zostali złotowcami

  Wyobraźmy sobie, że chcemy wziąć kredyt hipoteczny. Co nas interesuje? Zaufanie do banku – oczywiście. Rekomendacje znajomych – jasna rzecz. Marża – fakt. Ale wszystkich interesuje również, a wielu przede wszystkim, oprocentowanie. Bo kredyt, nawet małe dziecko to wie, polega na tym, że ktoś nam pożycza pieniądze, a my musimy oddać mu trochę więcej. I istotne jest to, ile więcej. Ale czy na pewno? Zdaniem Sądu Apelacyjnego w Warszawie niekoniecznie. I nie chodzi nawet o kredyt nieoprocentowany (w przyrodzie, przy kredytach konsumenckich, istnieje coś takiego jak kredyt darmowy, gdy kredytodawca narusza przepisy prawa), lecz o to, że zdaniem sądu może istnieć umowa kredytowa, która nie wiadomo jak jest oprocentowana.

  czytaj więcej

 • Rząd zobowiązał się do wspierania pielęgniarstwa

  Rząd zobowiązał się do wspierania pielęgniarstwa

  Poprawa warunków pracy pielęgniarek i położnych, zwiększenie liczby studentów kształcących się w tym kierunku, wprowadzenie do systemu opieki zdrowotnej zawodu wspomagającego pracę w bezpośredniej opiece nad pacjentem – to niektóre z celów dokumentu „Polityka Wieloletnia Państwa na rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce”.

  czytaj więcej

 • Fiskus wciąż wygrywa spory o podatek u źródła

  Fiskus wciąż wygrywa spory o podatek u źródła

  Zagraniczna osoba, która wykonywała usługi poza terytorium Polski, musi podzielić się wynagrodzeniem z polskim fiskusem, mimo że ustawa o PIT wymagała przebywania na terenie naszego kraju. To sedno wczorajszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

  czytaj więcej

 • Postulaty FPP na pierwsze 100 dni rządu

  Postulaty FPP na pierwsze 100 dni rządu

  Przedsiębiorcy stworzyli katalog priorytetowych działań dla poszczególnych resortów na pierwsze 100 dni po wyborach. Lista zadań jest długa. Otwiera ją postulat skierowany do Prezesa Rady Ministrów o nadanie rangi wicepremiera ministrowi ds. gospodarczych – ponieważ to przedsiębiorcy wypracowują PKB, które pozwala zabezpieczyć oczekiwania społeczne.

  czytaj więcej

 • MF wyjaśniło zmiany w obliczaniu zaliczek na PIT

  MF wyjaśniło zmiany w obliczaniu zaliczek na PIT

  Resort finansów objaśnił, jak w ostatnim kwartale br. stosować nowe przepisy dotyczące niższej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych i wyższych kosztów uzyskania przychodów.

  czytaj więcej

 • Dyrektywa o ochronie sygnalistów. Czas na nowy start

  Dyrektywa o ochronie sygnalistów. Czas na nowy start

  Mamy dwa lata na wdrożenie nowej unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Europejska regulacja jest dosyć kompleksowa – w odróżnieniu od już przyjętych w Polsce i tych projektowanych. Co ważne, nowe przepisy, jeśli chodzi o naruszenia przepisów, mogą mieć szerszy zakres niż sama dyrektywa. A patrząc na ostatnie pomysły dotyczące sygnalistów – np. w projektach ustaw: o jawności życia publicznego oraz o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych – można zastanawiać się, czy polski ustawodawca nie pójdzie znowu w stronę szerokiej ochrony sygnalisty i – tak jak tam – przewidzi np. odszkodowanie w wysokości dwuletnich zarobków albo w kwocie miliona złotych.

  czytaj więcej

 • Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe po urlopach związanych z rodzicielstwem

  Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe po urlopach związanych z rodzicielstwem

  Pracownica zakończyła urlop rodzicielski 30 grudnia 2018 r. Po nim skorzystała z urlopu wypoczynkowego (do końca stycznia) i wróciła do pracy. Otrzymuje wynagrodzenie miesięczne 3150 zł, zmienną premię regulaminową liczoną od wynagrodzenia za czas faktycznie przepracowany oraz niekiedy wynagrodzenie za godziny nadliczbowe. Ponadto jest jeszcze dodatkowe wynagrodzenie roczne.

  czytaj więcej

 • Opłaty mogą zahamować zmianę roszczeń pracowników w trakcie trwania procesu

  Opłaty mogą zahamować zmianę roszczeń pracowników w trakcie trwania procesu

  Za modyfikację żądań trzeba będzie – inaczej niż obecnie – zapłacić od razu. Przewiduje to ostatnia nowelizacja k.p.c. Przy czym nowa zasada dotyczyć będzie zwłaszcza osób najlepiej zarabiających.

  czytaj więcej

 • Dwie teczki z różnym okresem przechowywania i tylko jedno świadectwo pracy

  Dwie teczki z różnym okresem przechowywania i tylko jedno świadectwo pracy

  Gdy z pracownikiem zatrudnionym przed 2019 r. zawieramy w tym roku kolejną umowę o pracę, trzeba mu założyć nową teczkę. Przechowujemy ją tylko 10 lat, a starą – aż 50. Aby akta były kompletne, do tej drugiej można dołączyć kopię świadectwa pracy – twierdzi resort rodziny.

  czytaj więcej

 • Pracownik może kwestionować nie tylko wypowiedzenie, lecz także rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

  Pracownik może kwestionować nie tylko wypowiedzenie, lecz także rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

  Firma rozważa wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę. Pod uwagę brane jest jednak w pierwszej kolejności zawarcie z pracownikiem porozumienia w tej sprawie – jako rozwiązanie korzystniejsze z punktu widzenia pracodawcy. Pokutuje bowiem pogląd, że od wypowiedzenia można się odwołać, a od porozumienia już nie. Czy tak jest w istocie? I co jeszcze firma powinna wziąć przy tym pod uwagę?

  czytaj więcej

 • Podatek minimalny: Problemy hoteli to tylko wierzchołek góry lodowej

  Podatek minimalny: Problemy hoteli to tylko wierzchołek góry lodowej

  Mnożące się luki w przepisach, pretensje zgłaszane przez kolejne branże i relatywnie niewielkie pieniądze, które wpłynęły do budżetu. Podatek od przychodów z budynków może przyprawić o ból głowy zarówno przedsiębiorców, jak i resort finansów.

  czytaj więcej

 • Nowa umowa rozwodowa i głosowanie w Izbie Gmin. Czy w Londynie wydarzy się cud brexitowy?

  Nowa umowa rozwodowa i głosowanie w Izbie Gmin. Czy w Londynie wydarzy się cud brexitowy?

  Dzisiaj w Izbie Gmin odbędzie się kluczowe głosowanie. Posłowie zadecydują co dalej z umową rozwodową. Albo po raz czwarty zostanie ona dorzucona, albo przyjęta, albo poddana pod referendum. Johnson liczy na sukces. Opozycja z kolei twierdzi, że na premiera czeka kolejna porażka.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników