obniżyć sięgający

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu obniżyć sięgający. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące obniżyć sięgający.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Dyskusje wokół ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary

  Dyskusje wokół ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary

  Podczas gdy organizacje zrzeszające przedstawicieli biznesu apelują o zaprzestanie pokazowych zatrzymań liderów życia gospodarczego, w Sejmie procedowany jest rządowy projekt nowej ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary, zakładający poszerzenie dotychczasowych podstaw odpowiedzialności.

  czytaj więcej

 • STIR: Fiskus woli odstraszać niż blokować rachunki firm

  STIR: Fiskus woli odstraszać niż blokować rachunki firm

  Niespełna sto razy wobec 35 podatników – Krajowa Administracja Skarbowa rzadko sięga po oręż, który daje jej system do namierzania podejrzanych transakcji.

  czytaj więcej

 • Gminy wypłacają bony żłobkowe

  Gminy wypłacają bony żłobkowe

  Od 260 do nawet 500 zł miesięcznie wynosi świadczenie przyznawane przez samorządy rodzicom, których dzieci nie dostały się do publicznego żłobka.

  czytaj więcej

 • Protest Wikipedii przeciwko unijnej reformie prawa autorskiego

  Protest Wikipedii przeciwko unijnej reformie prawa autorskiego

  Cztery wersje internetowej bezpłatnej encyklopedii Wikipedia - niemiecka, duńska, czeska i słowacka - zostały w czwartek na jeden dzień wyłączone w proteście przeciwko planowanemu zreformowaniu prawa autorskiego w Unii Europejskiej.

  czytaj więcej

 • Debata DGP: „Czyste powietrze” musi przyspieszyć. Konieczne włączenie mieszkańców

  Debata DGP: „Czyste powietrze” musi przyspieszyć. Konieczne włączenie mieszkańców

  Większe zaangażowanie samorządów, uproszczenie procedur i sprawniejsze rozpatrywanie wniosków – to zmiany konieczne w rządowym programie dofinansowującym wymianę kotłów

  czytaj więcej

 • W 2019 r. gospodarstwa domowe zapłacą za prąd 7,4 proc. mniej

  W 2019 r. gospodarstwa domowe zapłacą za prąd 7,4 proc. mniej

  Od soboty obowiązuje nowa taryfa Enei Operatora, zatwierdzona w marcu przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Dystrybutor podał, że obsługiwane przez niego gospodarstwa domowe zapłacą w tym roku ponad 7,4 proc. mniej za dostawę energii elektrycznej.

  czytaj więcej

 • Śmieciowy pat, czyli jak skutecznie i tanio prowadzić recykling

  Śmieciowy pat, czyli jak skutecznie i tanio prowadzić recykling

  Unijne wymogi dotyczące selektywnej zbiórki rosną, a nasze osiągnięcia, jeśli chodzi o recykling i zagospodarowanie odpadów, są umiarkowane. Równolegle przez gminy przetacza się fala podwyżek, która nie tylko szokuje mieszkańców, ale też dotkliwie odciska się na budżetach samorządów. Nieopłacalny recykling rzutuje na sytuację firm, a rosnące koszty działalności windują ceny ich usług. Debata o problemach branży pt. „Segregacja na piątkę – wyzwania dla gmin” odbyła się w redakcji DGP.

  czytaj więcej

 • Minister Czerwińska specjalnie dla DGP: Klin podatkowy trzeba zmniejszyć

  Minister Czerwińska specjalnie dla DGP: Klin podatkowy trzeba zmniejszyć

  Sprawnie działający mechanizm polskiej gospodarki zaczyna dławić rynek pracy. trendy demograficzne wskazują, że może się to nasilić. Trzeba więc sięgać po rezerwy, wspierać rynek, aktywizować biernych zawodowo. Jak? Zmniejszając klin podatkowy.

  czytaj więcej

 • Cały naród płaci na piątkę. Plan finansowania nie spiąłby się bez zmiany w OFE

  Cały naród płaci na piątkę. Plan finansowania nie spiąłby się bez zmiany w OFE

  Oszczędzający w OFE, palacze i konsumenci alkoholu, dobrze zarabiający etatowcy i przedsiębiorcy – w ich kieszeniach PiS znalazł finansowanie obietnic wyborczych.

  czytaj więcej

 • OFE przekleństwem polskiej giełdy. Po ich likwidacji rynek kapitałowy wydostanie się z zapaści?

  OFE przekleństwem polskiej giełdy. Po ich likwidacji rynek kapitałowy wydostanie się z zapaści?

  Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych już dawno nie było zielono. Inwestorzy nad Wisłą raczej odzwyczaili się od widoku koloru hossy. WIG-20, indeks największych spółek notowanych na GPW, w połowie kwietnia miał wartość ok. 2360 pkt – mniej więcej tyle, ile przed wybuchem światowego kryzysu 11 lat temu. Dla porównania, nowojorski Dow Jones od tamtego momentu zdążył się podwoić. Na dużych rynkach w Europie też jest jakby lepiej: frankfurcki DAX od 2008 r. zyskał 75 proc. Nawet targana niepewnością związaną z brexitem giełda w Londynie dała zarobić inwestorom około 20 proc. Na tym tle warszawski parkiet wypada więc bardziej niż blado.

  czytaj więcej

 • Czerwińska: Ryzykować można własnymi pieniędzmi a nigdy publicznymi [WYWIAD DGP]

  Czerwińska: Ryzykować można własnymi pieniędzmi a nigdy publicznymi [WYWIAD DGP]

  - Żaden minister finansów nie jest szczególnie zachwycony jeśli pojawia się, zwłaszcza w trakcie roku budżetowego, wymagające wyzwanie do sfinansowania - mówi w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej szefowa resortu finansów Teresa Czerwińska.

  czytaj więcej

 • Polska gospodarka mocno wzrośnie. Nad Renem sytuacja ma się znacznie gorzej

  Polska gospodarka mocno wzrośnie. Nad Renem sytuacja ma się znacznie gorzej

  Nasza gospodarka urośnie w tym roku o 4,2 proc., a w 2020 r. o 3,6 proc. Bruksela znacznie podniosła szacunki – przed trzema miesiącami była mowa o wzroście w tym roku o 3,5, a w kolejnym o 3,2 proc.

  czytaj więcej

 • Fotowoltaika pomoże ustabilizować koszty energii

  Fotowoltaika pomoże ustabilizować koszty energii

  Jednym z wyzwań dla przedsiębiorców jest optymalizacja ponoszonych kosztów. Rosnące ceny paliwa oraz certyfikatów emisji CO2 przekładają się na opłaty za prąd, dlatego coraz więcej właścicieli firm decyduje się na technologie, które pozwalają ograniczyć zużycie energii. Jednak samo obniżenie zapotrzebowania może być niewystarczające – dopełnieniem rozważnej polityki energetycznej jest wdrożenie systemu energii odnawialnej, na przykład fotowoltaiki.

  czytaj więcej

 • Ulgi i nowe normy dla 5G. Megaustawa coraz bliżej

  Ulgi i nowe normy dla 5G. Megaustawa coraz bliżej

  Przepisy niezbędne do uruchomienia sieci piątej generacji prawdopodobnie zostaną uchwalone przez Sejm przed wakacjami. Wczoraj projekt przyjął rząd.

  czytaj więcej

 • Podatki stare i nowe. Czy tak wiele zmieniło się przez ostatnie 30 lat? [OPINIA]

  Podatki stare i nowe. Czy tak wiele zmieniło się przez ostatnie 30 lat? [OPINIA]

  Podatek od singli, czy należność wyrównawcza od zarabiających ponad normę to już przeszłość. Niektóre daniny publiczne przeżyły transformację ustrojową, część z nich zmieniła jedynie nazwę. Pojawiły się też nowe podatki, które budzą nie mniej kontrowersji niż np. „bykowe”, które choć jest z minionej epoki, co jakiś czas powraca do debaty politycznej.

  czytaj więcej

 • Duda: Ważne, aby polska nauka wspierała budowę nowoczesnego państwa

  Duda: Ważne, aby polska nauka wspierała budowę nowoczesnego państwa

  To bardzo ważne, aby polska nauka wspierała budowę nowoczesnego państwa, które będzie miało innowacyjny przemysł oparty na zrodzonej tutaj myśli technicznej - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 100-lecia wyższego szkolnictwa technicznego w Poznaniu.

  czytaj więcej

 • Jak obliczyć podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego, gdy wskaźnik mniejszy niż 100 proc.

  Jak obliczyć podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego, gdy wskaźnik mniejszy niż 100 proc.

  Pracownikowi przyznano świadczenie rehabilitacyjne na sześć miesięcy, tj. od 13 maja do 12 listopada 2019 r. Wcześniej pobierał zasiłek chorobowy, ale okres zasiłkowy już został wyczerpany. Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne i czy podstawa wymiaru pozostanie taka sama, jak dla chorobowego? Podstawa wynosiła 7222,47 zł (od wynagrodzenia, które wynosiło 8370 zł). Czy jeśli będziemy chcieli pracownika zwolnić bez wypowiedzenia, to dalej będzie otrzymywał to świadczenie?

  czytaj więcej

 • Zużycie nie wpływa na podatek od nieruchomości. A powinno

  Zużycie nie wpływa na podatek od nieruchomości. A powinno

  Firmy walczą o to, by od podstawy opodatkowania budowli można odjąć dokonane już odpisy amortyzacyjne. Rację przyznał im WSA w Kielcach, lecz wyrok – choć precedensowy – nie zamyka sporu.

  czytaj więcej

 • Walka z nielegalnym wywozem farmaceutyków za granicę po nowemu. Co zmieni się w przepisach?

  Walka z nielegalnym wywozem farmaceutyków za granicę po nowemu. Co zmieni się w przepisach?

  Już 6 czerwca wejdzie w życie nowelizacja prawa farmaceutycznego. Ma ona zapobiec procederowi wywozu leków z Polski. Za złamanie zakazów grożą nie tylko dotkliwe sankcje finansowe, ale także kary pozbawienia wolności – w skrajnych przypadkach nawet do 10 lat.Kluczowa dla ogółu aptekarzy zmiana znajduje się w znowelizowanym art. 86a prawa farmaceutycznego. Ustawodawca przesądził, w jakich sytuacjach apteka ogólnodostępna lub punkt apteczny może zbyć produkt leczniczy. Apteka chcąca oddać za darmo leki, np. hospicjum, musi uzyskać na to zgodę inspektora farmaceutycznego. Przekazanie bez akceptacji narazi osobę odpowiedzialną za to nawet na odpowiedzialność karną!Zwiększono uprawnienia inspekcji farmaceutycznej. Co istotne – będzie mogła ona poprosić o pomoc policję.Nowe regulacje to w przeważającej mierze przepisy karne. Ustawodawca przewidział znaczące ich zaostrzenie. Osobom, które podejmą współpracę z mafią lekową i zostaną ukarane, grozić będzie też inna, dotkliwa konsekwencja: brak możliwości otwarcia apteki. Główny Inspektorat Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz przedstawiciele samorządu aptekarskiego mówią wręcz jednomyślnie: wchodzące w życie zmiany są konieczne, ale to wciąż za mało. Już dziś trwają przygotowania do kolejnych reform.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników