NSZZ „Solidarność”

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" – ogólnopolski związek zawodowy powstały w 1980 dla obrony praw pracowniczych, do 1989 również jeden z głównych ośrodków masowego ruchu oporu przeciw rządom Polski Ludowej.


 • Reforma służby cywilnej: Urzędnicy liczą na uregulowanie nadgodzin

  Reforma służby cywilnej: Urzędnicy liczą na uregulowanie nadgodzin

  Choć Dobrosław Dowiat-Urbański czeka jeszcze na nominację na szefa służby cywilnej, to urzędnicy już mają długą liczbę problemów nurtujących administrację rządową. – Liczymy przede wszystkim, że nowy szef będzie rozmawiał nie tylko z dyrektorami generalnymi, lecz także z pracownikami. Organizacje związkowe również chcą brać udział w reformowaniu administracji – stwierdza Robert Barabasz, szef Sekcji Krajowej Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej NSZZ „Solidarność”.

  czytaj więcej

 • Barabasz: Za brak podwyżek dla urzędników związki odpowiedzą zawiadomieniami do prokuratury

  Barabasz: Za brak podwyżek dla urzędników związki odpowiedzą zawiadomieniami do prokuratury

  Dysponenci środków publicznych są zobowiązani podjąć rozmowy ze związkami zawodowymi w zakresie ustalenia zasad podziału pieniędzy na wynagrodzenia urzędników - mówi w wywiadzie dla DGP Robert Barabasz, szef Sekcji Krajowej Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej NSZZ „Solidarność”.

  czytaj więcej

 • Rok temu zmarł Władysław Bartoszewski - żołnierz AK, działacz społeczny, polityk

  Rok temu zmarł Władysław Bartoszewski - żołnierz AK, działacz społeczny, polityk

  Rok temu zmarł Władysław Bartoszewski - żołnierz AK, uczestnik powstania warszawskiego, więziony w Auschwitz i więzieniach komunistycznych; w wolnej Polsce był szefem MSZ, publicystą i działaczem społecznym. Był Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata i orędownikiem polsko-niemieckiego dialogu.

  czytaj więcej

 • Oświatowa "S" i FZZ chcą wzrostu płac nauczycieli o 20 proc. w 2017 r.

  Oświatowa "S" i FZZ chcą wzrostu płac nauczycieli o 20 proc. w 2017 r.

  Oświatowa Solidarność i Forum Związków Zawodowych chcą wzrostu wynagrodzeń nauczycieli o 20 proc. od 1 stycznia 2017 r. Przypominają, że obecny - 2016 r. - jest kolejnym z rzędu, w którym nauczyciele nie dostaną podwyżek.

  czytaj więcej

 • Ograniczenie handlu w niedzielę: Jest już projekt ustawy

  Ograniczenie handlu w niedzielę: Jest już projekt ustawy

  Zakaz handlu w większość niedziel, przewidujący jednak odstępstwa m.in. dla aptek, stacji benzynowych i kiosków - przewiduje wyjściowy projekt ustawy NSZZ Solidarność. W czwartek powołany został komitet, który będzie zbierał podpisy poparcia dla projektu ograniczeń handlu w niedzielę.

  czytaj więcej

 • Prezydent dziękuje związkom zawodowym za budowanie wspólnoty pracowników

  Prezydent dziękuje związkom zawodowym za budowanie wspólnoty pracowników

  Budowanie wspólnoty pracowników jest wielkim zadaniem związków zawodowych - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda w Kaliszu. Podziękował NSZZ "Solidarność", a także "wszystkim innym związkom zawodowym za to, że dbają o pracowników".

  czytaj więcej

 • Likwidacja KRUS? Pracodawcy chcą włączenia rolników do systemu powszechnego

  Likwidacja KRUS? Pracodawcy chcą włączenia rolników do systemu powszechnego

  Organizacje pracodawców chcą włączenia rolników do systemu powszechnego. Związkowcy zaś twierdzą, że rząd powinien uwzględnić KRUS w przeglądzie systemu emerytalnego. W Radzie Dialogu Społecznego trwa gorąca dyskusja dotycząca obniżenia wieku emerytalnego. Przyczynkiem do niej jest prezydencki projekt ustawy, który zakłada, że kobiety będą przechodzić na emerytury w wieku 60 lat, zaś mężczyźni po ukończeniu 65 lat.

  czytaj więcej

 • (De)motywujące bonusy w urzędach. Nagrody nie trafiają do najlepszych

  (De)motywujące bonusy w urzędach. Nagrody nie trafiają do najlepszych

  Nawet odpowiedzialni za wynagradzanie urzędników uważają, że nagrody nie trafiają do najlepszych. DGP dotarł do badań SGH, które były przeprowadzone w marcu 2016 r. i dotyczyły systemu przyznawania nagród i premii w samorządach. Respondentami byli pracownicy 100 jednostek, którzy dysponowali odpowiednią wiedzą na temat stosowania dodatkowych gratyfikacji. Najczęściej na pytania odpowiadali anonimowo sekretarze lub osoby pracujące w zespołach odpowiedzialnych za zarządzanie kadrami.

  czytaj więcej

 • Strajk tylko z udziałem reprezentatywnego związku zawodowego. Firmy sprawdzą legalność sporu

  Strajk tylko z udziałem reprezentatywnego związku zawodowego. Firmy sprawdzą legalność sporu

  Prowadzenie sporu zbiorowego z pracodawcą będzie możliwe, o ile zainicjuje go lub przyłączy się do niego reprezentatywny związek zawodowy. Pracodawcy zyskają możliwość uprzedniego, sądowego weryfikowania żądań załogi. W ciągu kilkunastu dni pracodawca będzie wiedział, czy zgłoszone przez pracowników żądania (np. podwyżki płac lub poprawy warunków pracy) są zgodne z prawem i czy spór może być kontynuowany.

  czytaj więcej

 • Spory zbiorowe: Związki chcą praw dla zleceniobiorców. A firmy skutecznego dialogu

  Spory zbiorowe: Związki chcą praw dla zleceniobiorców. A firmy skutecznego dialogu

  Kompromis w sprawie reformy zbiorowego prawa pracy może być skomplikowany, ale nie jest niemożliwy. Z debaty DGP wynika, że partnerzy społeczni mogą porozumieć się np. w sprawie zmian dotyczących sporów zbiorowych. Więcej problemów przysparzają projektowane nowe definicje pracodawcy i zatrudnionego.

  czytaj więcej

 • Ustawa o związkach zawodowych: Firmy w obronie reprezentacji załogi

  Ustawa o związkach zawodowych: Firmy w obronie reprezentacji załogi

  Po utworzeniu związku zawodowego wciąż obowiązują uzgodnienia dokonane z przedstawicielami pracowników. Przy okazji nowelizacji ustawy o związkach zawodowych, która ma rozszerzyć prawo koalicji, reprezentanci pracowników proponują też uregulowanie porozumień zawieranych przez pracodawcę z przedstawicielami załogi. Związki zawodowe zgłosiły taki postulat w trakcie debaty DGP poświęconej wspomnianym zmianom.

  czytaj więcej

 • Pracownicy jednak bez ochrony: Agencje łamią zasady tymczasowego zatrudniania

  Pracownicy jednak bez ochrony: Agencje łamią zasady tymczasowego zatrudniania

  Agencje łamią zasady tymczasowego zatrudniania. Co trzecia zawierana przez nie umowa powinna być tą o pracę. Obecne przepisy nie chronią pracowników tymczasowych przed nadużyciami ze strony agencji zatrudnienia i pracodawców użytkowników. Odpowiednio 72 i 73 proc. tych ostatnich narusza ustawę określającą zasady takiego zatrudnienia.

  czytaj więcej

 • PiS za całkowitą eliminacją umów cywilnoprawnych

  PiS za całkowitą eliminacją umów cywilnoprawnych

  Likwidacja takich umów, przygotowanie nowego kodeksu pracy oraz zwiększenie wydatków na Państwową Inspekcję Pracy – to najważniejsze propozycje, jakie pojawiły się podczas wczorajszego posiedzenia Rady Ochrony Pracy. Przyczynkiem do dyskusji były raporty dotyczące skutków dla budżetu państwa, jakie niosą za sobą tzw. śmieciówki oraz zatrudnianie w szarej strefie.

  czytaj więcej

 • Zmarł Andrzej Urbański

  Zmarł Andrzej Urbański

  Zmarł Andrzej Urbański, poseł na Sejm I kadencji, dziennikarz i publicysta, były prezes zarządu Telewizji Polskiej, w latach 2005–2006 szef Kancelarii Prezydenta RP i były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W piątek Sejm uczcił minutą ciszy pamięć Andrzeja Urbańskiego.

  czytaj więcej

 • Działacze związkowi jeszcze lepiej chronieni przez zwolnieniem

  Działacze związkowi jeszcze lepiej chronieni przez zwolnieniem

  Związki zawodowe chcą, by firma musiała zatrudniać reprezentanta organizacji pracowniczej aż do momentu weryfikacji jego zwolnienia przez sąd. Ochronę zyskaliby też przedstawiciele zatrudnionych.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników