
Argentyna to państwo cykliczne. Co dekadę
wstrząsają nim kryzysy ekonomiczne, a odsuwani od władzy peroniści
regularnie do niej wracają. Zaskoczenia więc nie było: podobnie jak w
sierpniowych prawyborach lewicowiec Alberto Fernández wygrał z
urzędującym wolnorynkowcem Mauriciem Macrim. Prawybory w Argentynie są
obowiązkowe i służą jako kwalifikacje do właściwych wyborów – mogą w
nich brać udział tylko partie, które w prawyborach zdobędą 1,5 proc.
głosów.
czytaj więcej

Sąd: oskarżeni wydrenowali spółkę. Były minister gospodarki: ta sprawa to przykład opresyjności państwa wobec przedsiębiorców. Proces Mirosława Ciełuszeckiego trwał ponad 17 lat.
czytaj więcej

- Dorośli kontrolują dziś każdy ruch dziecka w dzienniku elektronicznym. Reagują na każdy minus, spóźnienie, brak pracy domowej. Często zyskują w ten sposób iluzoryczne poczucie kontroli. Bo dziecko w domu i na lekcji, w grupie, to dwie różne osoby - mówi Ewa Klinger.
czytaj więcej

– Innego rozstrzygnięcia w tej sprawie być nie
mogło – skonkludowała ustne motywy rozstrzygnięcia sędzia sprawozdawca
Ewa Stefańska. Sąd Najwyższy doszedł do takiego samego wniosku jak Sąd
Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Sąd Apelacyjny w Warszawie. Tym
samym ostatecznie przesądzono, że decyzja urzędników z 2011 r., o której
wiele się wówczas mówiło, była błędna.
czytaj więcej

Waszyngton poinformował wczoraj formalnie ONZ o wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z układu paryskiego.
czytaj więcej

Niejasna procedura kontroli, wątpliwości co do niewiążących zaleceń oraz brak spodziewanej interwencji w przypadku najbardziej palących naruszeń prawa UE. Takie obawy co do nowej unijnej instytucji zgłaszają eksperci.
czytaj więcej

Niektórzy umierają trochę później tylko po to, by nie płacić podatków. Śmierć to problem ekonomiczny.
czytaj więcej

Kandydatem na prezydenta powinien być ktoś, kto będzie budował poparcie ponad połowy Polaków, ja mam swoje bardzo wyraziste poglądy, ale one nie są poglądami większościowymi w Polsce - mówi Donald Tusk w wywiadzie dla belgijskiego dziennika "Le Soir" opublikowanym w sobotę przez "Gazetę Wyborczą".
czytaj więcej

Prezesi opanowali do perfekcji sposoby, jak ukryć swoje zarobki. A niektórzy zarabiają więcej niż prezydent.
czytaj więcej

To kolejny rząd Jarosława Kaczyńskiego. Ale premier Mateusz Morawiecki powiększył zakres swojej władzy.
czytaj więcej

Premier Mateusz Morawiecki wygłosił dziś expose, w którym zaproponował wizję swojego rządu na drugą kadencję. Opozycja nie oceniła wystąpienia przychylnie
czytaj więcej
![Ustawa o finansach publicznych. Wyciąg z przepisów dla samorządów [KOMENTARZ]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4355000/4355027-pieniadze-145-107.jpg)
Głównym tematem ostatniej, piątej części komentarza do ustawy o finansach
publicznych (u.f.p.) jest wykonywanie budżetu. Poprzednie rozdziały
samorządowego działu V u.f.p. dotyczyły planowania finansowego, zarówno w perspektywie rocznej – mającej w polskim systemie finansów publicznych charakter podstawowy – jak i wieloletniej.
Ostatni rozdział skupia się na regulacjach dotyczących realnej
gospodarki finansowej JST, chociaż ujętej od strony związków z
planowaniem – jako realizacja budżetów i planów finansowych.
czytaj więcej
![Mączyńska: Rynek nie ma wrogów, lecz ma wiele ofiar [WYWIAD]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/3966000/3966533-ekonomia-rynek-pieniadze-145-107.jpg)
- W polityce rządu powinno być miejsce dla programów socjalnych. Tyle że powinny dawać ludziom wędkę, uczyć, jak jej używać i dopiero potem mówić: radź sobie dalej sam - mówi w rozmowie z DGP Elżbieta Mączyńska profesor nauk ekonomicznych, kierownik Zakładu Badań nad Bankructwami Przedsiębiorstwa w SGH, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
czytaj więcej

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się umiarkowanymi wzrostami, ale po tygodniowej przerwie S&P 500 i Nasdaq osiągnęły historyczne szczyty. Pozytywny sentyment pojawił się, gdy Chiny ogłosiły, że wzmocnią ochronę praw własności intelektualnej.
czytaj więcej

O dobrej kondycji środowiska stanowią odwaga i zdolność samoreformowania, zanim szkody zaniechań okażą się nie do naprawienia.
czytaj więcej
![Niedzielski: Jestem za płaceniem za dbałość o zdrowie, a nie tylko za leczenie choroby [WYWIAD]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4368000/4368252-lekarz-145-107.jpg)
- Profilaktyka to nie kwiatek do kożucha. Polityka zdrowotna polegająca tylko na reakcji na chorobę prowadzi donikąd. Za 20 lat czekałaby nas katastrofa - mówi w wywiadzie dla DGP Adam Niedzielski, prezes NFZ.
czytaj więcej

Największą katastrofą, którą mogą nam przynieść zmiany klimatu, jest oddanie władzy nad gospodarką tym, którzy z nimi walczą.
czytaj więcej

Urząd Ochrony Danych Osobowych zmienia swą strukturę. Zgłaszanych przez ludzi naruszeń jest tak wiele, że zajmie się nimi osobny departament.
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników