nakazuje dokładne

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu nakazuje dokładne. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące nakazuje dokładne.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Cena przyjaźni z Amerykanami

  Cena przyjaźni z Amerykanami

  Pogorszenie stosunków z Pekinem i Teheranem nie musi być kosztowne.

  czytaj więcej

 • ZUS nie chce zwrócić nadpłaconych składek. Przedsiębiorcy muszą o nie powalczyć w sądzie

  ZUS nie chce zwrócić nadpłaconych składek. Przedsiębiorcy muszą o nie powalczyć w sądzie

  Powiększony skład Sądu Najwyższego zajmie się kwestią interpretacji przepisów dotyczących zwrotu składek osobom prowadzącym działalność gospodarczą, którzy chorowali przez część miesiąca a wcześniej uiścili składki na ubezpieczenia społeczne w kwocie przekraczającej stawkę minimalną.

  czytaj więcej

 • Wielki skok w przestrzeń, czyli jak zostać globalnym supermocarstwem

  Wielki skok w przestrzeń, czyli jak zostać globalnym supermocarstwem

  Programy kosmiczne zawsze miały znaczenie prestiżowe, płynące z nich korzyści bywały raczej pośrednie. Nie inaczej jest z lądowaniem Chińczyków na Księżycu: tym jednym aktem zademonstrowali aspiracje do bycia globalnym supermocarstwem. Ale własne programy kosmiczne stworzyło już 70 krajów na świecie

  czytaj więcej

 • Wyższe odprawy, emerytura po 15 latach. Nowe przywileje otrzymają tylko celnicy

  Wyższe odprawy, emerytura po 15 latach. Nowe przywileje otrzymają tylko celnicy

  Dwukrotnie wyższe odprawy w przypadku zwolnienia, możliwość przejścia na emeryturę policyjną po 15 latach służby. Te uprawnienia przysługują mundurowym ze służb celnych. Pracownicy nie mogą na nie liczyć.

  czytaj więcej

 • Czy aborcja powinna być legalna? Stany skręcają w prawo

  Czy aborcja powinna być legalna? Stany skręcają w prawo

  W USA na nowo rozgorzała dyskusja o zasadach dopuszczalności przerywania ciąży.

  czytaj więcej

 • Dojście Hitlera do władzy. Tak wyglądała radykalizacja Niemców w latach 30.

  Dojście Hitlera do władzy. Tak wyglądała radykalizacja Niemców w latach 30.

  Na urząd kanclerza wyniosły Hitlera wspólnym wysiłkiem nazistowskie, komunistyczne i socjalistyczne bojówki, personalne rozgrywki prawicowych polityków oraz rezygnacja niemieckiego państwa z walki o monopol na używanie siły.

  czytaj więcej

 • Zgromadzenie wspólników: Nad wszystkimi uchwałami będzie można głosować pisemnie

  Zgromadzenie wspólników: Nad wszystkimi uchwałami będzie można głosować pisemnie

  Każdy, kto zdecydował się na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wie, jak ważny jest właściwy tryb podejmowania uchwał przez wspólników oraz zwoływania i odbywania ich zgromadzeń. Zgromadzenia wspólników to jednak nie tylko nużący obowiązek, ale i świetna okazja do weryfikacji działań zarządu i doskonałe narzędzie kontroli. To także potężny oręż w ręku wspólników, którzy mają odrębne zdanie od pozostałych odnośnie do tego, jak spółka ma funkcjonować. Warto go sobie przypomnieć, a także zapoznać się nowymi informacjami na ten temat, bo za niespełna miesiąc wchodzą znowelizowane przepisy kodeksu spółek handlowych (dalej k.s.h.), który reguluje działanie m.in. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

  czytaj więcej

 • Ruszył smogowy CEPiK. W Skawinie trwa inwentaryzacja źródeł ciepła

  Ruszył smogowy CEPiK. W Skawinie trwa inwentaryzacja źródeł ciepła

  W małopolskiej gminie Skawina trwa pierwsza w Polsce inwentaryzacja źródeł ciepła. Nowa baza danych ma pomóc w walce z niską emisją. Jeśli eksperyment się powiedzie, podobne systemy będą wdrażane w całym kraju.

  czytaj więcej

 • Program antyhałasowy: Zmiany idą w dobrym kierunku?

  Program antyhałasowy: Zmiany idą w dobrym kierunku?

  Jeśli przygotowane przez Ministerstwo Środowiska przepisy wejdą w życie, miasta nie będą musiały przygotowywać programów ochrony środowiska przed hałasem. Ale zamiast się cieszyć, mają obawy, czy bez ich udziału antyhałasowe projekty przyniosą wymierne korzyści.

  czytaj więcej

 • Schab: Zmieniły się zachowania sędziów, nie zasadnicze pojęcia

  Schab: Zmieniły się zachowania sędziów, nie zasadnicze pojęcia

  - Konstytucja nie zawiera zapisu, wedle którego sędzia może prowadzić działalność polityczną wtedy, kiedy ma słuszność, a zatem reprezentowane przez niego poglądy, przekonanie do programu określonej partii czy też ruchu politycznego są trafne - mówi Piotr Schab, rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Walka z handlarzami środków wczesnoporonnych w internecie. USA ograniczają dostęp do aborcji

  Walka z handlarzami środków wczesnoporonnych w internecie. USA ograniczają dostęp do aborcji

  Rząd wydaje wojnę sprzedaży środków wczesnoporonnych w internecie

  czytaj więcej

 • Bąk: Szybciej, bo Azjaci nas zjedzą [Hyundai i30N Fastback i Kia ProCeed GT]

  Bąk: Szybciej, bo Azjaci nas zjedzą [Hyundai i30N Fastback i Kia ProCeed GT]

  Europa zastanawia się, co powinna zrobić, by stawić czoła rosnącej potędze gospodarczej Chin. W Brukseli ludzie w szarych garniturach przez długie godziny siedzą przy hebanowych stołach i opracowują: perspektywy do 2020 r., 2025 r., 2037 r. albo i do 2050 r. Serio. Unia ma plany odejścia od tego i dojścia do tamtego obejmujące najbliższe 30 lat. To trochę tak, jakbyście założyli, że do 2040 r. kupicie psa. Albo że w ciągu najbliższych 10 wiosen postaracie się pomalować salon.

  czytaj więcej

 • Przepisy karne w PPK to ból głowy pracodawców i… sądów

  Przepisy karne w PPK to ból głowy pracodawców i… sądów

  Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (z 4 października 2018 r.; Dz.U. poz. 2215) nakłada na pracodawców (w nomenklaturze ustawy zwanych podmiotami zatrudniającymi) wiele obowiązków w różnych obszarach. Sprowadzają się one w większości do zorganizowania na rzecz pracowników (osób zatrudnionych) pracowniczego planu kapitałowego oraz następnie jego prowadzenia oraz współfinansowania.

  czytaj więcej

 • Zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu. Przegląd orzecznictwa Sądu Najwyższego

  Zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu. Przegląd orzecznictwa Sądu Najwyższego

  Zasada niedyskryminacji w zatrudnieniu (będąca nawiązaniem do zakazu dyskryminacji z art. 32 Konstytucji RP) stanowi uzupełnienie zasady równego traktowania pracowników. Jej przestrzeganie to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy, którego naruszenie może powodować istotne konsekwencje finansowe (obowiązek zapłaty odszkodowania), a także skutkować natychmiastowym rozwiązaniem umowy o pracę przez pracownika ze względu na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy. Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 10 lutego 2009 r. (sygn. akt II PK 149/08), przepisy dotyczące równego traktowania w zatrudnieniu mają charakter bezwzględnie obowiązujący, co oznacza, iż strony umowy o pracę nie mogą – nawet w drodze porozumienia – uregulować treści stosunku pracy w sposób naruszający zasadę równego traktowania. Postanowienie takiej treści jest zatem nieważne, co wynika wprost z art. 18 par. 3 k.p. [ramka 1 s. D2]

  czytaj więcej

 • Czy od maja sam e-mail wystarczy, by wysłać informację handlową?

  Czy od maja sam e-mail wystarczy, by wysłać informację handlową?

  Za kilka tygodni wejdzie w życie ustawa zapewniająca stosowanie RODO (czyli ustawa z 21 lutego 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady [UE] 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE [ogólne rozporządzenie o ochronie danych]; czeka na publikację w Dzienniku Ustaw).

  czytaj więcej

 • Koziorowski: Czy można mi ukraść coś, czego nie posiadam? [OPINIA o OFE]

  Koziorowski: Czy można mi ukraść coś, czego nie posiadam? [OPINIA o OFE]

  Prezentacja zamierzeń rządu dotyczących dalszych losów OFE wywołuje ze zrozumiałych powodów ożywioną dyskusję w mediach. Pierwsze wypowiedzi publicystyczne i analityczne komentują propozycje premiera Mateusza Morawieckiego z perspektywy: rynku kapitałowego, budżetu państwa, samych funduszy i zarządzających nimi. Niewiele jednak mówi się o perspektywie uczestników OFE. Ich emocjonalne wypowiedzi z łatwością znajdziemy za to w internecie. Ta perspektywa powinna być najważniejsza i stawiana na pierwszym miejscu.

  czytaj więcej

 • Jeśli zwolnienia w oświacie, to na pewno w maju. Jest tylko ryzyko, jak je przeprowadzić

  Jeśli zwolnienia w oświacie, to na pewno w maju. Jest tylko ryzyko, jak je przeprowadzić

  W bieżącym roku do zakończenia stosunków pracy z nauczycielami klas gimnazjalnych nie pasuje żaden przepis. I choć resort edukacji oraz eksperci zgodnie wskazują, że zastosowanie znajdzie tu raczej prawo oświatowe, to ostatecznie kwestię tę rozstrzygną dopiero sądy.

  czytaj więcej

 • Głosowanie na odległość wspólników sp. z o.o. jest wygodne, lecz wymaga ostrożności

  Głosowanie na odległość wspólników sp. z o.o. jest wygodne, lecz wymaga ostrożności

  Choć wszystkie uchwały zwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki z o.o. można już podejmować bez fizycznego odbywania zgromadzenia, to na zastosowanie tego trybu muszą wyrazić zgodę wszyscy udziałowcy. By uniknąć komplikacji w przyszłości, stosowną uchwałę warto podjąć przed rozpoczęciem procedury obiegowego podpisywania dokumentów, np. sprawozdania finansowego.

  czytaj więcej

 • Iran kontra Stany Zjednoczone: Czekanie na casus belli

  Iran kontra Stany Zjednoczone: Czekanie na casus belli

  Największy sukces administracji Baracka Obamy, jakim było okiełznanie irańskich ambicji nuklearnych i odprężenie na Bliskim Wschodzie, przechodzi do historii.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników