nabywcę udziałów

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu nabywcę udziałów. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące nabywcę udziałów.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Mity warszawskiej reprywatyzacji

  Mity warszawskiej reprywatyzacji

  Dziś przekonamy się, czy ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy jest zgodna z ustawą zasadniczą.

  czytaj więcej

 • Rekordowa kara dla producentów ciężarówek. Dla nabywców - pora na dochodzenie roszczeń

  Rekordowa kara dla producentów ciężarówek. Dla nabywców - pora na dochodzenie roszczeń

  Prawie 3 mld euro grzywny mają zapłacić czołowi producenci ciężarówek za udział w kartelu ustalającym ceny – zdecydowała kilka dni temu Komisja Europejska. To najwyższa w historii kara za tego typu zmowę. Zdaniem KE, przez kilkanaście lat między styczniem 1997 r. a styczniem 2011 r. producenci porozumiewali się przy ustalaniu cen fabrycznych pojazdów, uzgadniali terminy i wysokość podwyżek, przerzucali na klientów koszty technologii zmniejszających emisję.

  czytaj więcej

 • Działanie w dobrej wierze pomoże w odliczeniu VAT

  Działanie w dobrej wierze pomoże w odliczeniu VAT

  Nierzetelne faktury nieodzwierciedlające rzeczywistych czynności czy oszustwa podatkowe związane z podatkiem VAT niejednokrotnie są konsekwencją niewłaściwych relacji na linii podatnik- kontrahent. Orzecznictwo jasno wskazuje, że odpowiednia weryfikacja kontrahenta i fakt zaistnienia dobrej wiary ze strony podatnika może wpłynąć na prawo do odliczenia podatku VAT.

  czytaj więcej

 • Nie można żądać informacji, do których podatnik nie ma dostępu

  Nie można żądać informacji, do których podatnik nie ma dostępu

  W orzecznictwie sądowym ukształtował się pogląd, że nabywca niebędący oszustem może ponieść odpowiedzialność za oszukańcze działania kontrahenta, jeżeli wiedział lub powinien był wiedzieć, że wziął udział w transakcji mającej na celu wyłudzenie podatku. Pojawia się więc pytanie, jakie czynności powinien przedsięwziąć podatnik, aby uznano, że dopełnił należytej staranności w weryfikacji kontrahenta.

  czytaj więcej

 • Dolnośląskie: Skarb Państwa stracił ok. 150 mln zł na oszustwach przy obrocie miedzią. Jest akt oskarżenia

  Dolnośląskie: Skarb Państwa stracił ok. 150 mln zł na oszustwach przy obrocie miedzią. Jest akt oskarżenia

  Niemal 150 mln zł miał stracić Skarb Państwa w wyniku działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się oszustwami podatkowymi przy obrocie miedzią. Prokuratura Krajowa oskarżyła w tej sprawie 42 osoby. Proces ma się toczyć przed Sądem Okręgowym w Legnicy.

  czytaj więcej

 • PIT: Wpływy w ratach, ale podatek od razu

  PIT: Wpływy w ratach, ale podatek od razu

  Kto sprzedał udziały, a pieniądze dostawał w rocznych ratach, ten nie musiał płacić całego PIT od razu. Dziś już musi – wynika z wyroku NSA.

  czytaj więcej

 • Od oferentów nie można wymagać zbyt wiele

  Od oferentów nie można wymagać zbyt wiele

  TSUE: Notarialne poświadczenie realizacji dostawy czy usługi byłoby nadmiernym utrudnieniem przy ubieganiu się o zamówienie publiczne.

  czytaj więcej

 • Nie ma chemii pomiędzy Grupą Azoty a Anwilem

  Nie ma chemii pomiędzy Grupą Azoty a Anwilem

  Skutkiem konsolidacji obu firm byłoby powstanie drugiego pod względem wielkości producenta nawozów azotowych w UE. Ale strony nie porozumiały się co do ceny. Jedynym akcjonariuszem Anwilu jest PKN Orlen, który do sprzedaży firmy przymierzał się już kilkukrotnie. W grę wchodziło zarówno pozbycie się przedsiębiorstwa w całości, jak i po podziale na dwie główne linie biznesowe: chemiczną i nawozową.

  czytaj więcej

 • Prezydent sam zatrzymał bankową bessę

  Prezydent sam zatrzymał bankową bessę

  Po ogłoszeniu projektu ustawy repolonizacja banków może kosztować Skarb Państwa drożej.

  czytaj więcej

 • Urzędy kontroli skarbowej dokręcają śrubę podatnikom

  Urzędy kontroli skarbowej dokręcają śrubę podatnikom

  W I połowie tego roku do budżetu państwa wpłynęły 832 mln zł podatków w wyniku działań inspektorów. Oznacza to wzrost skuteczności o 71 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2015 r.

  czytaj więcej

 • Uszczelniajmy VAT, ale prawidłowo stosujmy orzecznictwo TSUE

  Uszczelniajmy VAT, ale prawidłowo stosujmy orzecznictwo TSUE

  Ministerstwo Finansów, dążąc do wyeliminowania wyłudzeń VAT, cały czas pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. We wrześniu Sejm zajmie się kolejnymi legislacyjnymi propozycjami. MF zapowiedziało bowiem nowości w zakresie wyrejestrowania podmiotów prowadzących działalność, zmiany dotyczące odwrotnego obciążenia, likwidację rozliczeń kwartalnych, ograniczenie szybkich (25-dniowych) zwrotów podatku, modyfikację odpowiedzialności solidarnej sprzedawcy i nabywcy, a także wprowadzenie obowiązku składania deklaracji elektronicznych oraz powrót do sankcji VAT. Cel prawidłowy, ale wraz z jego realizacją warto przeanalizować na nowo dorobek orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE w zakresie pojęć dobrej wiary i należytej staranności, w szczególności przy transakcjach łańcuchowych. Dlaczego? Otóż w trakcie prowadzonego postępowania organy skarbowe analizując dany stan faktyczny, bardzo często przywołują wyroki TSUE, które w danej sprawie nie powinny mieć zastosowania, ponieważ nie dotyczą transakcji łańcuchowych. Fiskus przywołuje bowiem w decyzjach wyroki TSUE, w których trybunał stwierdza, że dobra wiara podatnika nie może rodzić prawa do odliczenia podatku VAT, jeżeli nie są spełnione przesłanki materialne tego prawa. Tak, ale wyroki te nie powinny być powoływane przy transakcjach łańcuchowych, gdzie legalnie działający podatnik może nie dopełnić materialnej przesłanki, a i tak przy zachowaniu dobrej wiary, spełniając przesłanki należytej staranności, powinien mieć prawo do odliczenia VAT. Tak stwierdza TSUE w wyrokach w sprawach ŁWK – 56 EOOD, sygn. C-643/11; Stroj trans EOOD, sygn. C-642/11 i Teleos plc. C-409/04 oraz rzecznik generalny Maciej Szpunar w opinii przedstawionej 11 września 2014 r. w sprawach połączonych C-131/13, C-163/13 i C-164/13. Na te orzeczenia oraz opinie organ choć powinien, to się nie powołuje. Jest to niewłaściwe, ponieważ legalnie działające podmioty mogły nigdy fizycznie nie być w posiadaniu przedmiotu transakcji, a tym samym mogły w ogóle nie wiedzieć, że uczestniczą w oszustwie podatkowym, przyjmując do rozliczenia i wystawiając faktury nieznajdujące pokrycia w rzeczywistym obrocie gospodarczym. Nie znaczy to jednak, że automatycznie w sposób świadomy brały udział w karuzeli podatkowej. Istotne jest bowiem, by podatnik działał w dobrej wierze, dochowując przesłanek należytej staranności.

  czytaj więcej

 • Elektroniczne oko państwa będzie śledziło, czy cudzoziemcy nie spekulują ziemią

  Elektroniczne oko państwa będzie śledziło, czy cudzoziemcy nie spekulują ziemią

  MSWiA tworzy system z informacjami o nieruchomościach kupionych przez osoby z zagranicy. Ma zacząć działać w grudniu. Od trzech lat cudzoziemcy wykazują wzmożone zainteresowanie polskimi nieruchomościami. W 2013 r. minister spraw wewnętrznych wydał im 320 zezwoleń na nabycie nieruchomości gruntowych, lokali, udziałów i akcji (np. w spółkach będących właścicielem bądź użytkownikiem wieczystym nieruchomości położonych w Polsce).

  czytaj więcej

 • Rozpoczęło się Święto Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim

  Rozpoczęło się Święto Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim

  140 koni zostało zgłoszonych do 38. Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi, który zainaugurował w piątek Święto Konia Arabskiego w stadninie w Janowie Podlaskim (Lubelskie). W niedzielę na aukcji Pride of Poland licytowanych będzie 31 koni.

  czytaj więcej

 • Drukarz nie chciał wydrukować ulotek LGBT: Wolnoć Tomku w swoim domku

  Drukarz nie chciał wydrukować ulotek LGBT: Wolnoć Tomku w swoim domku

  Sprawa łódzkiego drukarza, który odesłał z kwitkiem organizację LGBT, w moim odczuciu pokazała, jak płytki był dotąd dyskurs na temat ochrony przed dyskryminacją

  czytaj więcej

 • Jest projekt: Użytkownik wieczysty będzie właścicielem

  Jest projekt: Użytkownik wieczysty będzie właścicielem

  „Z dniem 1 stycznia 2017 r. współużytkowania wieczyste gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe związane z prawem odrębnej własności lokalu albo z udziałem we własności budynku przekształcają się we współwłasność tych gruntów” – tak ma brzmieć pierwszy artykuł ustawy, która – w zamyśle rządzących – rozwiąże problemy użytkowników wieczystych.

  czytaj więcej

 • Karuzela VAT może się rozkręcić. Grozi nam masowy import oszustw podatkowych

  Karuzela VAT może się rozkręcić. Grozi nam masowy import oszustw podatkowych

  Grozi nam masowy import oszustw podatkowych – alarmują przedsiębiorcy z branży elektronicznej. Ministerstwo Finansów podziela ich obawy.

  czytaj więcej

 • Złoty i akcje w górę. Letnia hossa z polityką w tle

  Złoty i akcje w górę. Letnia hossa z polityką w tle

  Trudno było w ostatnich tygodniach znaleźć inwestorom inną, równie dobrą lokatę dla kapitału jak polskie aktywa. Ta korzystna tendencja może się utrzymać także w kolejnych miesiącach.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników