mecenasem spółki

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu mecenasem spółki. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące mecenasem spółki.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Pracodawca nie zawsze się ukryje za prawną zasłoną

  Pracodawca nie zawsze się ukryje za prawną zasłoną

  Podjęcie sporu zbiorowego przeciwko spółce dominującej, a nie tej zależnej, która formalnie zatrudnia, jest możliwe już teraz. Ale tylko w wyjątkowych sytuacjach

  czytaj więcej

 • Rejestracja znaku towarowego "cyberpunk". CD Projekt zastrzegł dla siebie kawałek pola kultury

  Rejestracja znaku towarowego "cyberpunk". CD Projekt zastrzegł dla siebie kawałek pola kultury

  Polski producent gier zarejestrował znak towarowy o nazwie „Cyberpunk”. To słowo od 34 lat określające podgatunek w sztuce. Część ekspertów twierdzi, że urząd rejestrujący popełnił błąd.

  czytaj więcej

 • Już trzeba wdrażać nową ustawę kominową. Jak skutecznie zrobić to w spółkach z udziałem miasta

  Już trzeba wdrażać nową ustawę kominową. Jak skutecznie zrobić to w spółkach z udziałem miasta

  Ustawa z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (Dz.U. z 2016 r. poz. 1202 ze zm., dalej: nowa ustawa kominowa) nakazuje wójtom i burmistrzom podjęcie działań zmierzających do wdrożenia jej zasad w zakresie wynagrodzeń członków organów zarządzających i organów nadzorczych. Będący podmiotami uprawnionymi do wykonywania praw udziałowych włodarze gmin odpowiednie działania muszą podjąć najpóźniej do dnia odbycia zwyczajnego walnego zgromadzenia dotyczącego rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdań zarządu z działalności spółki i finansowego za rok obrotowy rozpoczynający się w 2016 r. Najpóźniejszy termin zwołania takiego zgromadzenia to ostatni dzień czerwca 2017 r. Przy czym samorządy muszą pamiętać, że nie zawsze mają wpływ na wyznaczenie daty zgromadzenia, a także o tym, że wiele spółek zwołuje walne już w maju. Aby uniknąć kłopotów, władze wykonawcze gmin już teraz powinny sporządzić harmonogram działań mających na celu wykonanie ustawowych obowiązków. Tym bardziej że zaniechania w tym zakresie grożą grzywną, i to wysoką.

  czytaj więcej

 • Reprywatyzacja: Pozbawienie spadkobierców szans na odzyskanie gruntu lub odszkodowanie jest możliwe

  Reprywatyzacja: Pozbawienie spadkobierców szans na odzyskanie gruntu lub odszkodowanie jest możliwe

  Można pozbawić spadkobierców szans na odzyskanie gruntu lub otrzymanie odszkodowania. Wystarczy, że obecny właściciel działki zastosuje pewien trik.

  czytaj więcej

 • Wielki spis odbiorników RTV. Pomysł z rejestrem klientów płatnych telewizji budzi kontrowersje

  Wielki spis odbiorników RTV. Pomysł z rejestrem klientów płatnych telewizji budzi kontrowersje

  Sposób łatania dziur w bazie gospodarstw domowych zobowiązanych do płacenia abonamentu jest kluczową przeszkodą w reformie systemu finansowania mediów publicznych. Pomysł z rejestrem klientów płatnych telewizji, jaki miałaby stworzyć Poczta Polska, budzi ogromne kontrowersje.

  czytaj więcej

 • Najlepsi prawnicy 2016 według DGP. Złote Paragrafy i nagroda Bona Lex przyznane

  Najlepsi prawnicy 2016 według DGP. Złote Paragrafy i nagroda Bona Lex przyznane

  Już po raz 23. przyznaliśmy Złote Paragrafy dla najwybitniejszych przedstawicieli świata prawniczego. A także nagrodę Bona Lex dla najlepszego aktu prawnego, który zaczął obowiązywać w ubiegłym roku.

  czytaj więcej

 • EUREKA DGP: Jak zrobić baterie z krochmalu

  EUREKA DGP: Jak zrobić baterie z krochmalu

  „Bo my musimy być silni i zdrowi, choćby na skrobi, choćby na skrobi” – śpiewał w 1980 r. Kabaret Tey. W tamtych czasach skrobia – oprócz budowania krzepy narodowej – mogła służyć co najwyżej do robienia krochmalu. Dziś naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego chcą ją wykorzystać do robienia lepszych baterii.

  czytaj więcej

 • Już pięć osób aresztowanych w sprawie tzw. dzikiej reprywatyzacji

  Już pięć osób aresztowanych w sprawie tzw. dzikiej reprywatyzacji

  Pięć osób, podejrzanych w śledztwie dot. tzw. dzikiej reprywatyzacji w Warszawie, aresztował w sobotę na trzy miesiące wrocławski sąd. Wobec jednej z osób zatrzymanych w tej sprawie przez CBA sąd nie uwzględnił wniosku prokuratury o zastosowanie aresztu.

  czytaj więcej

 • Eureka: Robot pływa jak ryba w wodzie

  Eureka: Robot pływa jak ryba w wodzie

  Szukając nowych rozwiązań, naukowcy często podpatrują naturę. Kiedy więc inżynierowie z Politechniki Krakowskiej chcieli zbudować podwodnego robota, postanowili wzorować się na karpiu.

  czytaj więcej

 • Gdańsk: Poszkodowana w aferze Amber Gold nie otrzyma odszkodowania

  Gdańsk: Poszkodowana w aferze Amber Gold nie otrzyma odszkodowania

  Mieszkanka Starogardu Gdańskiego, poszkodowana w aferze Amber Gold nie otrzyma odszkodowania z powodu poniesionych strat. Powódka domagała się od Skarbu Państwa 105 tys. zł odszkodowania. Mecenas poszkodowanej chce zachęcać powódkę do odwołania się od wyroku sądu.

  czytaj więcej

 • Wyłudzenia VAT. Jak zarządzać ryzykiem w przedsiębiorstwie?

  Wyłudzenia VAT. Jak zarządzać ryzykiem w przedsiębiorstwie?

  Skala zjawiska wyłudzeń podatku VAT zagraża stabilności budżetu państwa, a dotychczasowy stan prawny i praktyka organów wymiaru sprawiedliwości na gruncie stosowania obowiązujących przepisów są nieudolne i niewystarczające. Proces uszczelniania systemu podatkowego skutkuje w ostatnim czasie wzmożonymi kontrolami skarbowymi.

  czytaj więcej

 • Afera reprywatyzacyjna: Adwokat, który wessał czerń

  Afera reprywatyzacyjna: Adwokat, który wessał czerń

  Zaczynał od obrony lokatorów, by przejść na ciemną stronę skupujących roszczenia. Oszust? A może ofiara?

  czytaj więcej

 • Świętokrzyskie: Oskarżeni o wyłudzenie pieniędzy z NFZ odmawiają wyjaśnień

  Świętokrzyskie: Oskarżeni o wyłudzenie pieniędzy z NFZ odmawiają wyjaśnień

  Pracownicy szpitala w Opatowie (Świętokrzyskie) oskarżeni o wyłudzenie ponad 100 tys. zł ze Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, odmówili w sądzie składania wyśnień w sprawie. Wcześniej w śledztwie nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów.

  czytaj więcej

 • Z pakietem wierzycielskim teraz nieco łatwiej dochodzić roszczeń

  Z pakietem wierzycielskim teraz nieco łatwiej dochodzić roszczeń

  OPIS SYTUACJI: ABC sp. z o.o. szuka możliwości wyegzekwowania roszczeń, jakie ma wobec dostawcy podzespołów do budowy linii produkcyjnej, XYZ sp. z o.o. Roszczenia wynikają z rękojmi. Po dostarczeniu zamówionego towaru okazało się, że część elementów ma wady ukryte, których nie można było wykryć podczas odbioru towaru. W efekcie – jako że nie zostały one naprawione – po długiej wymianie pism zarząd spółki ABC postanowił złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny wadliwych podzespołów. Obawiając się, że spółka XYZ dobrowolnie nie zwróci różnicy pomiędzy ceną sprzedaży towaru oraz jego faktyczną wartością, zarząd ABC zaczął poszukiwać sposobów przymuszenia sprzedawcy do zapłaty. W pierwszej kolejności zamierzano wpisać nielojalnego kontrahenta do rejestru długów prowadzonego przez biuro informacji gospodarczej. Rozważane jest także wystąpienie z powództwem cywilnym przeciwko dostawcy. Kwota roszczenia nabywcy to ok. 20 tys. zł. Zarząd spółki ABC niepokoi się, bo otrzymał również, na razie niesprawdzoną, informację o rzekomym znacznym zadłużeniu spółki, która dostarczyła jej towar. Posiada też informację, że XYZ sp. z o.o. jest użytkownikiem wieczystym atrakcyjnej nieruchomości w centrum miasta. Postanowiono zatem zbadać prawne możliwości zabezpieczenia się na tej nieruchomości, a także faktyczną skuteczność takiego zabezpieczenia. W szczególności zaś, czy możliwe będzie dokonanie sprzedaży prawa użytkowania wieczystego przez XYZ spółkę z o.o. pomimo udzielenia zabezpieczenia na rzecz powoda przez sąd cywilny, które to miałoby mieć postać stosownego wpisu w księdze wieczystej nieruchomości użytkowanej przez dłużnika.

  czytaj więcej

 • Kiedy po przejściu zakładu pracy trzeba stosować układ zbiorowy w późniejszym brzmieniu

  Kiedy po przejściu zakładu pracy trzeba stosować układ zbiorowy w późniejszym brzmieniu

  Zasada, że wersja porozumienia z dnia transferu wiąże pracowników i pracodawcę przez rok, nie działa, gdy z czasem zostanie wynegocjowane nowe. Przy czym musi ono dla załogi być korzystniejsze.

  czytaj więcej

 • Sędzia TK Andrzej Zielonacki widnieje w KRS jako członek zarządu

  Sędzia TK Andrzej Zielonacki widnieje w KRS jako członek zarządu

   Z danych zamieszczonych w elektronicznym Krajowym Rejestrze Sądowym wynika, że nowy sędzia Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Zielonacki wciąż jest członkiem zarządu spółki z o.o. Dr Neuhaus & Wspólnicy Brokerzy. Informacja o pełnionej funkcji nie figuruje jednak w oświadczeniu majątkowym sędziego, datowanym na 27 czerwca 2017 r.

  czytaj więcej

 • Prof. Chodakiewicz złożył prywatny akt oskarżenia przeciwko A. Michnikowi

  Prof. Chodakiewicz złożył prywatny akt oskarżenia przeciwko A. Michnikowi

  Historyk prof. Marek J. Chodakiewicz złożył prywatny akt oskarżenia przeciwko red. Adamowi Michnikowi - poinformował we wtorek PAP mec. Tomasz Henclewski, reprezentujący Chodakiewicza. Wyjaśnił, że sprawa dotyczy pomówienia.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników