masy drewna

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu masy drewna. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące masy drewna.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Jak zgodnie z prawem uznać odpad za produkt uboczny

  Jak zgodnie z prawem uznać odpad za produkt uboczny

  Nie wszystkie pozostałości produkcyjne muszą być w myśl prawa odpadami. Część z nich ma szansę być uznana za produkt uboczny. Takie zakwalifikowanie może być dla przedsiębiorcy atrakcyjne z prostego powodu: skoro produkt uboczny nie jest odpadem, to nie podlega rygorom szeroko pojętego prawa odpadowego. A to przekłada się na oszczędności, korzyści i generalnie większą wygodę, np. brak obowiązków sprawozdawczych i innych wynikających z przepisów środowiskowych. Aby jednak zakwalifikować pozostałości produkcyjne jako produkt uboczny, trzeba najpierw dokonać zgłoszenia marszałkowi województwa właściwemu ze względu na miejsce ich wytwarzania. Problem w tym, że powinny być przy tym spełnione określone w ustawie warunki. Jak się okazuje w praktyce, wykazanie przed organami administracji publicznej, że mamy do czynienia z produktem ubocznym, a nie odpadem, nie jest wcale zadaniem łatwym, nie tylko ze względu na brak rozporządzenia (które powinno zostać wydane na podstawie art. 11 ust. 6 ustawy o odpadach), ale i z powodu wątpliwości interpretacyjnych, jakie niosą za sobą te relatywnie nowe przepisy. Jakie warunki trzeba spełnić, jak wygląda procedura i jak zwiększyć szansę na uznanie produktu za uboczny?

  czytaj więcej

 • Czas nietajnych kompletów: Szkoła jaką znamy jest dla człowieka mocno nienaturalna

  Czas nietajnych kompletów: Szkoła jaką znamy jest dla człowieka mocno nienaturalna

  Dając uczniom kulturowy kanon, dajemy im wybór: idź z nami albo przeciw nam. A jeśli nie damy im niczego, to po prostu nie pójdą nigdzie

  czytaj więcej

 • Sejm uchwalił zmiany uszczelniające CIT, PIT i akcyzę

  Sejm uchwalił zmiany uszczelniające CIT, PIT i akcyzę

  Posłowie zgodzili się na minimalny podatek od galerii handlowych, ograniczenia w odliczaniu wydatków na zakup usług niematerialnych, a także pakiet tytoniowy. Zaakceptowali zmiany w kwocie wolnej w PIT i nowe obowiązki informacyjne dla gmin w zakresie podatków lokalnych.

  czytaj więcej

 • Zmierzch bogów gitary. Czy czeka nas śmierć rocka?

  Zmierzch bogów gitary. Czy czeka nas śmierć rocka?

  Rock jeszcze nie umarł, ale nie czuje się najlepiej. Żeby to zrozumieć, wystarczy przyjrzeć się problemom, z jakimi zmagają się producenci gitar elektrycznych.

  czytaj więcej

 • Zaniżona gęstość drewna niszczy wojewódzkie drogi

  Zaniżona gęstość drewna niszczy wojewódzkie drogi

  Jeżdżące po drogach wojewódzkich samochody z drewnem mogą być przeciążone nawet o połowę i przyczyniają się do pogorszenia stanu nawierzchni. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. Kontrolą objęto lata 2015–2017. Jak zauważa izba, to o tyle niepokojące, że w ostatnich latach stan techniczny dróg wojewódzkich stopniowo się poprawiał – i to nawet pomimo nie zawsze wystarczających środków.

  czytaj więcej

 • Podatki lokalne w 2018 roku: Czas na zapłatę kolejnej raty

  Podatki lokalne w 2018 roku: Czas na zapłatę kolejnej raty

  Do 15 września należy uiścić kolejną ratę opłat lokalnych. Z tego obowiązku muszą wywiązać się m.in podatnicy podatku od nieruchomości i od środków transportowych.

  czytaj więcej

 • Podatki i opłaty lokalne w 2019 roku

  Podatki i opłaty lokalne w 2019 roku

  W przyszłym roku podatnicy zapłacą więcej. Opłaty wzrosną za sprawą inflacji. W 2019 roku maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosną średnio o 1,6 proc. – wynika z obwieszczenia Ministra Finansów ws. górnych stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na 2019 rok.

  czytaj więcej

 • Śmieci w inteligentnym mieście

  Śmieci w inteligentnym mieście

  Czujniki w pojemnikach na odpady, monitoring magazynów, komunikujące się ze sobą śmieciarki. Brzmi jak science fiction, choć niewykluczone, że już w nieodległej przyszłości będą to stałe elementy naszej codzienności. Owe technologiczne usprawnienia to jednak tylko wierzchołek góry lodowej, jaką jest smart city. O tym, jak znaleźć balans między ambitnymi celami i futurystycznymi wizjami a obecnymi możliwościami prawnymi i finansowymi rozmawiali uczestnicy debaty „Miasto-idea” organizowanej przez DGP

  czytaj więcej

 • COP24: Polska wśród liderów zrównoważonej gospodarki leśnej

  COP24: Polska wśród liderów zrównoważonej gospodarki leśnej

  Polska jest jednym z liderów w prowadzeniu zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej - przekonywała w piątek w Katowicach wiceminister środowiska Małgorzata Golińska. Podkreśliła rolę lasów w pochłanianiu dwutlenku węgla, a także znaczenie drewna jako surowca w gospodarce.

  czytaj więcej

 • Ruszyły prace przy aneksach do planów urządzenia lasu nadleśnictw Puszczy Białowieskiej

  Ruszyły prace przy aneksach do planów urządzenia lasu nadleśnictw Puszczy Białowieskiej

  Zgodnie z wytycznymi KE, UNESCO oraz MŚ, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku rozpoczęła procedurę przygotowania aneksów do planów urządzenia lasu (PUL) dla nadleśnictw Puszczy Białowieskiej - poinformował PAP Krzysztof Trębski z biura prasowego LP.

  czytaj więcej

 • Bieszczadzkie przepychanki. Kto ma rację w sporze o fabrykę węgla w Ustrzykach Dolnych?

  Bieszczadzkie przepychanki. Kto ma rację w sporze o fabrykę węgla w Ustrzykach Dolnych?

  Ustrzyki Dolne – zimowa stolica Bieszczad i matecznik polskiego punk rocka – nagle zaczęły budzić zainteresowanie lokalnych i ogólnopolskich mediów. Powód? Mająca w nich powstać do końca 2020 roku fabryka węgla drzewnego.

  czytaj więcej

 • "Administracja pełni wobec obywatela rolę służebną". Czy ktoś jeszcze w to wierzy?

  "Administracja pełni wobec obywatela rolę służebną". Czy ktoś jeszcze w to wierzy?

  „Administracja pełni wobec obywatela rolę służebną i w sytuacji, gdy zakończenie procesu weryfikacji dokumentacji jest utrudnione z przyczyn niezależnych od zainteresowanego, to jej obowiązkiem jest fachowa i rzetelna pomoc” – stwierdził TK. Jak jest naprawdę?

  czytaj więcej

 • Magazynowanie odpadów: Firmy muszą szybko ustanowić zabezpieczenia

  Magazynowanie odpadów: Firmy muszą szybko ustanowić zabezpieczenia

  Przedsiębiorcy, którzy posiadają np. zezwolenia na ich zbieranie lub przetwarzanie, muszą do 5 września złożyć wniosek o ich uaktualnienie. A za tym idą koszty. Jeżeli jednak tego nie zrobią – decyzje wygasną. A na dodatek grozi im kara administracyjna w wysokości do 1 mln zł

  czytaj więcej

 • Dział spadku w sądzie [WNIOSEK PODZIAŁ SPADKU W SĄDZIE]

  Dział spadku w sądzie [WNIOSEK PODZIAŁ SPADKU W SĄDZIE]

  Rozdzielenie masy spadkowej między współspadkobierców powołanych do dziedziczenia jest działem spadku. Dokonują sami spadkodawcy w drodze umowy, bądź sąd na wniosek: spadkobiercy, nabywcy części spadku lub udziału, albo na wniosek prokuratora. Uczestnicy mogą sądowi przedstawić zgodny wniosek odnośnie sposobu podziału. Ustala on skład i wartość spadku.

  czytaj więcej

 • Konserwator zabytków: Odbudowa Notre Dame zajmie czas całemu pokoleniu [WYWIAD]

  Konserwator zabytków: Odbudowa Notre Dame zajmie czas całemu pokoleniu [WYWIAD]

  To co się stało z katedrą Notre Dame to kataklizm porównywalny ze zniszczeniami wojennymi. Odbudowa zajmie czas całemu pokoleniu - powiedział PAP Marcin Kozarzewski, konserwator zabytków z Monument Service.

  czytaj więcej

 • Powrót do natury - „zielony” biowęgiel

  Powrót do natury - „zielony” biowęgiel

  O ekologicznym produkcie z biomasy, będącym odpowiedzią na poszukiwania  ekologicznego paliwa, o jego zastosowaniu w innych działach gospodarki oraz o wyzwaniach przy wprowadzaniu na rynek innowacyjnych rozwiązań, rozmawiamy z Janem Gładkim, Prezesem Zarządu spółki FLUID SA.

  czytaj więcej

 • Podróżujesz poza Unię Europejską? Sprawdź, co wolno mieć w bagażu [PORADNIK TURYSTY]

  Podróżujesz poza Unię Europejską? Sprawdź, co wolno mieć w bagażu [PORADNIK TURYSTY]

  Alkohol, papierosy, dewizy, żywność, rośliny, lekarstwa, zwierzęta domowe, pamiątki egzotyczne a także dzieła sztuki i zabytki oraz broń i amunicja to kategorie, które podlegają szczególnym regulacjom celno-skarbowym. Planując podróż - w szczególności poza Unię Europejską i z powrotem - warto wcześniej zadbać o to, by zawartość naszego bagażu była zgodna z przepisami.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników