marże banków

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu marże banków. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące marże banków.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • NBP: W I kwartale banki zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów

  NBP: W I kwartale banki zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów

  W pierwszym kwartale 2016 roku banki zaostrzyły warunki udzielania kredytów, zwłaszcza kredytów mieszkaniowych, a jednocześnie zwiększył się popyt na kredyty mieszkaniowe - wynika z opublikowanej w poniedziałek przez NBP ankiety o sytuacji na rynku kredytowym.

  czytaj więcej

 • Kredyty we frankach: Jak banki naciągnęły kredytobiorców na 15 mld zł

  Kredyty we frankach: Jak banki naciągnęły kredytobiorców na 15 mld zł

  W umowach kredytów frankowych banki narzucały kredytobiorcom ustalane przez siebie tabele kursowe. Zawierały one wysoką marżę dla banku (spread). Jak same banki dziś przyznają, wynagrodzenie z tytułu spreadów stanowiło istotny element opłacalności produktu kredytowego, gdyż marże na oprocentowaniu kredytu nie były zbyt wysokie.

  czytaj więcej

 • Mateusz Morawiecki: Jesteśmy nieźli [WYWIAD]

  Mateusz Morawiecki: Jesteśmy nieźli [WYWIAD]

  Niewidzialna ręka rynku musi być wspierana widzialną ręką państwa. Wielkim błędem III RP było rzucenie naszych firm do gry w kapitalizm bez dania im czasu na dostosowanie się do nowych warunków - z Mateuszem Morawieckim rozmawiają Marek Chądzyński i Grzegorz Osiecki.

  czytaj więcej

 • Ustawa dla frankowiczów: Pomagają prezydent i Kukiz’15

  Ustawa dla frankowiczów: Pomagają prezydent i Kukiz’15

  Są już dwa pomysły na ustawę dla frankowiczów. Andrzej Duda nie wycofuje się z inicjatywy przygotowania ustawy umożliwiającej korzystne dla klientów banków przewalutowanie kredytów dewizowych – zadeklarował w piątek rzecznik prezydenta Marek Magierowski.

  czytaj więcej

 • Przemysł słabszy, prognoza wzrostu polskiego PKB lekko w górę

  Przemysł słabszy, prognoza wzrostu polskiego PKB lekko w górę

  MAKRO: Trudniej o kredyty. W I kw. banki zaostrzyły warunki ich udzielania firmom, jeśli chodzi o marże i koszty pozaodsetkowe – wynika z ankiety wśród przewodniczących komitetów kredytowych przeprowadzonej przez NBP. W związku z m.in. rekomendacjami nadzoru zaostrzono też kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych (dotyczy to marż, wymaganych zabezpieczeń oraz wkładu własnego). Na II kw. banki zapowiadają istotne zaostrzenie polityki kredytowej w tym segmencie. Złagodzenie polityki jest zapowiadane w odniesieniu do kredytów konsumpcyjnych.

  czytaj więcej

 • W handlu olejem rzepakowym warto uważać na oszustów

  W handlu olejem rzepakowym warto uważać na oszustów

  Ukazał się kolejny list ostrzegawczy. Tym razem dwa resorty – finansów i rozwoju – ostrzegają podatników VAT przed nadużyciami w obrocie olejem rzepakowym.

  czytaj więcej

 • 340 mld zł strat i komisja śledcza za Amber Gold

  340 mld zł strat i komisja śledcza za Amber Gold

  Rząd miał na przygotowanie sejmowych wystąpień tylko dwa dni. Dlatego przeważały w nich znana już wcześniej retoryka i krytyka rządów PO.

  czytaj więcej

 • Wiadomości z giełdy: Niezależnie od ratingu Moody's najbliższe dni pozytywne dla GPW

  Wiadomości z giełdy: Niezależnie od ratingu Moody's najbliższe dni pozytywne dla GPW

  W przyszłym tygodniu jest większa szansa na pozytywny wariant dla polskich aktywów niezależnie od decyzji agencji Moody's - ocenia Piotr Kaczmarek, analityk DM BDM. Jego zdaniem, przyszły tydzień będzie ciekawszy pod względem aktywności inwestorów i stopy zwrotu z polskich aktywów.

  czytaj więcej

 • Giełdowe ofiary słabego rynku

  Giełdowe ofiary słabego rynku

  Inwestorzy znów zakładają rachunki maklerskie, ale nie po to, by kupować akcje. Spadki obrotów na GPW przekładają się na gorsze wyniki brokerów. Cierpią też zarządzający funduszami.

  czytaj więcej

 • Wysyp bankowych obligacji

  Wysyp bankowych obligacji

  Modne stało się pozyskiwanie kapitału przez instytucje za pomocą papierów dłużnych sprzedawanych inwestorom indywidualnym. Duże programy realizują już Getin Noble i Alior. Teraz dołącza do nich Pocztowy. Ile można zarobić? Jakie jest ryzyko?

  czytaj więcej

 • Spowolnienie w giełdowych spółkach. Choć nie wszystkich

  Spowolnienie w giełdowych spółkach. Choć nie wszystkich

  Dla części branż niższe przychody wcale nie oznaczały pogorszenia wyników. Zawdzięczają to niskim cenom surowców (co przełożyło się na ograniczenie kosztów). Wśród firm notowanych na GPW są jednak i takie, które zwiększyły przychody, a mimo to ich zyski spadły. To głównie banki. Spółki notowane na warszawskiej giełdzie miały w I kw. 136,3 mld zł przychodów – wynika z podsumowania sprawozdań finansowych przeprowadzonego przez DGP. Obroty były o 4,6 proc. mniejsze niż rok wcześniej. Spadek dotknął przede wszystkim sektora paliwowego i wydobywczego.

  czytaj więcej

 • Europa lepiej od nas radzi sobie z budową tanich mieszkań na wynajem

  Europa lepiej od nas radzi sobie z budową tanich mieszkań na wynajem

  Rodzime programy wsparcia budownictwa mieszkaniowego sprowadzają się głównie do dopłat dla kupujących własne cztery kąty. Wielokrotnie bardziej efektywny byłby system gwarancji czy zwrotnych pożyczek. O tym, że w Polsce brakuje mieszkań, mało kogo trzeba przekonywać. Efektem jest to, że na głowę statystycznego Polaka przypada o połowę mniej metrów kwadratowych mieszkania niż na przykład w Austrii, a na wynajem kawalerki singiel pracujący w dużym polskim mieście musi często wydać połowę swojego wynagrodzenia. Rodzime braki mieszkaniowe potwierdzają też najnowsze dane Eurostatu, z których wynika, że nad Wisłą aż 60,3 proc. osób w wieku od 18 do 34 lat mieszka z rodzicami. Dla porównania w całej Europie średnia to 48,2 proc.

  czytaj więcej

 • Dobra pogoda dla dłużników, niezła dla windykatorów

  Dobra pogoda dla dłużników, niezła dla windykatorów

  Trwa wzrost gospodarczy, spada bezrobocie, więc ludziom łatwiej regulować swoje zobowiązania. A to poprawia wyniki branży ściągającej wierzytelności. Jednocześnie jednak drożeją pakiety długów i przybywa zagranicznych firm chcących u nas zarobić. Rośnie więc konkurencja.

  czytaj więcej

 • KPRP: Zespół ekspertów 7 czerwca zakończy prace nad ustawą frankową

  KPRP: Zespół ekspertów 7 czerwca zakończy prace nad ustawą frankową

  Zespół ekspertów pracujący w Kancelarii Prezydenta nad projektem ustawy o kredytach w CHF przedstawi na początku przyszłego tygodnia swoje konkluzje, na podstawie których zostanie zmodyfikowany pierwotny projekt ustawy, proponowany przez prezydenta, poinformował rzecznik Andrzeja Dudy Marek Magierowski.

  czytaj więcej

 • Ile kredytobiorcy stracą na podatku bankowym?

  Ile kredytobiorcy stracą na podatku bankowym?

  Z najnowszych danych wynika, że średnia marża kredytu mieszkaniowego wzrosła po wprowadzeniu podatku bankowego o ok. 0,3 pkt proc. – Dla przeciętnego kredytobiorcy, kupującego mieszkanie już po wprowadzeniu podatku bankowego, oznacza to wzrost miesięcznej raty o niecałe 34 zł, co w całym 30-letnim okresie spłaty kredytu przekładałoby się na dodatkowy koszt w wysokości prawie 12,1 tys. zł – wylicza Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

  czytaj więcej

 • Rzecznik Finansowy: Waloryzowanie kredytu kursem walut niezgodne z prawem

  Rzecznik Finansowy: Waloryzowanie kredytu kursem walut niezgodne z prawem

  Waloryzowanie kredytu kursem walut jest niezgodne z przepisami prawa bankowego i kodeksu cywilnego, a właśnie taką konstrukcję ma znaczna część szeroko pojętych kredytów "walutowych". Również zapisy pozwalające na uznaniowe ustalanie przez banki kursów walut oraz oprocentowania kredytów naruszają interesy konsumentów, ocenia Rzecznik Finansowy. Ponadto banki powinny stosować ujemny LIBOR/EURIBOR w określaniu oprocentowania kredytu.

  czytaj więcej

 • Sejm powołał Adama Glapińskiego na prezesa Narodowego Banku Polskiego

  Sejm powołał Adama Glapińskiego na prezesa Narodowego Banku Polskiego

  Sejm, który w piątek wznowił obrady, powołał nowego prezesa Narodowego Banku Polskiego.

  czytaj więcej

 • Obligacje korporacyjne: Klienci jeszcze nie znają do końca tego produktu

  Obligacje korporacyjne: Klienci jeszcze nie znają do końca tego produktu

  Mam 10 tysięcy złotych i zastanawiam się, gdzie tę sumę ulokować. Dlaczego miałbym się zainteresować wciąż jeszcze mało popularnymi obligacjami korporacyjnymi, skoro jest łatwy dostęp do lokat bankowych, akcji spółek z GPW czy obligacji Skarbu Państwa?

  czytaj więcej

 • Obligacje przedsiębiorstw coraz bardziej popularne

  Obligacje przedsiębiorstw coraz bardziej popularne

  Przy rekordowo niskim oprocentowaniu lokat posiadacze wolnej gotówki coraz częściej przyglądają się ofertom papierów dłużnych emitowanych przez firmy.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników