Marka zamienna

Marka zamienna - jednostka monetarna Bośni i Hercegowiny.


 • Nieużywanie szkodzi, czyli jak Ferrari traci Testarossę

  Nieużywanie szkodzi, czyli jak Ferrari traci Testarossę

  Przedsiębiorcy, którzy przez lata nie korzystają z zarejestrowanych znaków towarowych, muszą się liczyć z ich utratą. O konieczności odświeżania własnych marek przekonał się ostatnio koncern motoryzacyjny Ferrari S.P.A. Na początku sierpnia stracił on w Niemczech znak towarowy Testarossa, pomimo iż był z tą marką utożsamiany od lat.

  czytaj więcej

 • Wojna polsko-polska wszystkim jest na rękę. Zwłaszcza politykom

  Wojna polsko-polska wszystkim jest na rękę. Zwłaszcza politykom

  Rozprzężenie, a jednak wojna. Jak jest naprawdę? Ogromna część naszych konfliktów to zwykła demokratyczna jatka, wpisana w ten jakże piękny i frustrujący system. Wojna czasem bywa. Natomiast nasza opowieść o niej trzyma się metafory wojny jak pijany płotu, niezależnie, czy akurat grzmią armaty, czy trwa wesoły piknik.

  czytaj więcej

 • Lista nagrodzonych przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas Kongresu 590

  Lista nagrodzonych przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas Kongresu 590

  W tegorocznej edycji Nagród Gospodarczych Prezydenta RP kapituła wybierała spośród 142 zgłoszeń. Najwięcej – 30 – nadesłano w kategorii Badania i Rozwój. Z tej puli członkowie kapituły konkursowej wybrali 18 nominowanych, po trzech w każdej kategorii. Ostateczną decyzję o nagrodach podejmował prezydent

  czytaj więcej

 • Konkurujemy jakością i gwarancją, a nie ceną

  Konkurujemy jakością i gwarancją, a nie ceną

  Rozmowa z Wojciechem Wiktorowiczem, współwłaścicielem spółki AGRO-WIKT.

  czytaj więcej

 • Luksusowe marki wygrały spór z zegarmistrzami

  Luksusowe marki wygrały spór z zegarmistrzami

  Producenci luksusowych zegarków – Louis Vuitton, Rolex, Swatch, Patek – mogli odmówić dostaw części zamiennych do nieautoryzowanego serwisu – przesądził Sąd Unii Europejskiej. Tym samym zakończył spór producentów z europejską konfederacją zegarmistrzów, której nie podobało się, że markowe firmy dostarczały części tylko do wybranych zakładów naprawczych. Wcześniej sprawę badała Komisja Europejska i nie dopatrzyła się nieprawidłowości. Stowarzyszenie zegarmistrzów zaskarżyło decyzję KE do Sądu UE. Ten w końcu podzielił stanowisko komisji i uznał, że właściciel znaku towarowego może odmówić dostaw produktów, usług lub części zamiennych opatrzonych znakiem, jeśli ich używanie przez inne podmioty może godzić w jego renomę, np. obniżać prestiż danej marki. Wyrok ma znaczenie dla szerokiego kręgu producentów produktów oznaczonych znakiem towarowym.

  czytaj więcej

 • Największe zagrożenie dla konkurencji? Niezniszczalne kartele

  Największe zagrożenie dla konkurencji? Niezniszczalne kartele

  Brakuje międzynarodowych możliwości zwalczania zmów przedsiębiorców, jeżeli są poza zasięgiem prawa Unii Europejskiej lub USA. Choć istnieją skuteczne sposoby ich wykrywania, wciąż nie udaje się ich wyeliminować.

  czytaj więcej

 • Solidarność apeluje o zgłaszanie przypadków łamania zakazu handlu w niedzielę

  Solidarność apeluje o zgłaszanie przypadków łamania zakazu handlu w niedzielę

  NSZZ "Solidarność" apeluje o zgłaszanie wszystkich przypadków łamania ustawy ograniczającej handel w niedzielę. Zastrzeżenia można zgłaszać w samym związku, a także przesyłać do Państwowej Inspekcji Pracy. Według OPZZ, mimo zakazu wiele sklepów i tak będzie w niedzielę otwartych.

  czytaj więcej

 • Nowe źródło przychodów w CIT utrudnia pracę księgowych

  Nowe źródło przychodów w CIT utrudnia pracę księgowych

  Spółki rozliczające się z podatku dochodowego od osób prawnych muszą od 1 stycznia tego roku inaczej traktować zyski kapitałowe. Wiele kwestii z tym związanych jest wciąż niejasnych, a eksperci są zgodni, że rozstrzygną je dopiero sądy.

  czytaj więcej

 • KE chce ograniczyć liczbę plastikowych śmieci, które trafiają do mórz

  KE chce ograniczyć liczbę plastikowych śmieci, które trafiają do mórz

  Komisja Europejska alarmuje, że ilość szkodliwych odpadów z tworzyw sztucznych w morzach i oceanach rośnie w zastraszającym tempie. W poniedziałek KE zaproponowała nowe przepisy dotyczące 10 produktów jednorazowego użytku najczęściej zaśmiecających plaże i morza.

  czytaj więcej

 • Rolls-Royce zatrzymał polskie dreamlinery. Były poważne problemy z silnikami w samolotach LOT-u

  Rolls-Royce zatrzymał polskie dreamlinery. Były poważne problemy z silnikami w samolotach LOT-u

  Narodowy przewoźnik musiał chwilowo wyleasingować samolot od innej linii lotniczej.

  czytaj więcej

 • Nowoczesne rozwiązania w hydraulice siłowej

  Nowoczesne rozwiązania w hydraulice siłowej

  Bez hydrauliki siłowej trudno byłoby sobie wyobrazić współczesny świat. To właśnie dzięki niej możliwe jest m.in. sprawne funkcjonowanie wielu układów  maszyn rolniczych, budowlanych czy też różnego typu maszyn przemysłowych. W przypadku urządzeń przemysłowych, górniczych, rolniczych lub budowlanych systemy te ze względu możliwość przenoszenia ogromnych sił nie mają konkurencji w mechanicznych lub elektrycznych ich odpowiednikach.

  czytaj więcej

 • Biznesy Czarneckiego: Psujące się kredyty, ryzykowne, nietrafione inwestycje

  Biznesy Czarneckiego: Psujące się kredyty, ryzykowne, nietrafione inwestycje

  1 proc. kapitalizacji Getin Noble Banku miała wynosić gaża prawnika, którego zatrudnienie sugerował Leszkowi Czarneckiemu przewodniczący KNF Marek Chrzanowski. Ale to na pewno nie było 40 mln zł.

  czytaj więcej

 • Gdy zawodzą szumidła: Kim są i w co grają główni bohaterowie afery KNF

  Gdy zawodzą szumidła: Kim są i w co grają główni bohaterowie afery KNF

  Tym, których nie pasjonuje rynek finansowy, afera KNF może zdawać się wyjątkowo zagmatwana. Niepotrzebnie. Wystarczy rozjaśnić kilka haseł i krótko scharakteryzować jej głównych bohaterów (w co grają, skąd się wzięli), by czytelnik z łatwością potrafił oddzielić w przekazie medialnym informację od szumu

  czytaj więcej

 • Obdarowani chcą sprzedawać nieruchomości jak spadkobiercy. Liczą na TK

  Obdarowani chcą sprzedawać nieruchomości jak spadkobiercy. Liczą na TK

  Zmiany, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 r., polepszą sytuację osób, które zdecydują się zbyć odziedziczone domy czy mieszkania. Pokrzywdzeni czują się jednak podatnicy, którzy otrzymali nieruchomości w darowiźnie i nie mogą skorzystać z tych korzystnych regulacji.

  czytaj więcej

 • Przybliżanie elektromobilności

  Przybliżanie elektromobilności

  „Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki” – to wielokrotnie parafrazowane stwierdzenie Benjamina Franklina możemy uzupełnić o trzeci niepodważalny element – elektromobilność. Jego autor – wynalazca piorunochronu i badacz zjawisk elektrycznych – nie miałby zapewne nic przeciwko temu.

  czytaj więcej

 • Sąd Najwyższy: Ubezpieczyciel nie odpowiada za błąd mechanika

  Sąd Najwyższy: Ubezpieczyciel nie odpowiada za błąd mechanika

  Nie ma powodu, aby zakład ubezpieczeń pokrywał koszty długotrwałego najmu auta zastępczego, gdy osobie trzeciej można przypisać odpowiedzialność za opóźnienie w naprawie – uznał Sąd Najwyższy

  czytaj więcej

 • Pięć lat niskich rat, czyli jak Polacy kupują samochody?

  Pięć lat niskich rat, czyli jak Polacy kupują samochody?

  2018 rok był rekordowy dla rynku motoryzacyjnego w Polsce. Poziom sprzedaży nowych samochodów był najwyższy w historii i przekroczył liczbę 600 tys. Pięć lat temu, na przełomie 2013 i 2014 roku kondycja polskiego rynku była diametralnie inna, a i zachowania konsumentów kupujących samochody różniły się od obecnych. Jednym z impulsów tej (r)ewolucji było wprowadzenie do ofert produktów z niskimi ratami.

  czytaj więcej

 • WSA uchylił dwie pierwsze decyzje komisji weryfikacyjnej

  WSA uchylił dwie pierwsze decyzje komisji weryfikacyjnej

  Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił we wtorek decyzje komisji weryfikacyjnej z zeszłego roku dotyczące nieruchomości przy ul. Otwockiej 10 i Łomżyńskiej 44. To dwie pierwsze merytoryczne decyzje komisji, które zostały uchylone przez sąd administracyjny.

  czytaj więcej

 • Samochód ubezpiecz korzystnie

  Samochód ubezpiecz korzystnie

  Ubezpieczenia komunikacyjne stanowią ważną część całkowitych kosztów użytkowania samochodu. To jeden z tych elementów, o których nie należy zapominać, podejmując decyzję o zakupie zarówno auta prywatnego, jak i firmowego.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników