lokalu użytkowego

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu lokalu użytkowego. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące lokalu użytkowego.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Od 2019 roku mieszkańcy bloków dostaną grunt na własność

  Od 2019 roku mieszkańcy bloków dostaną grunt na własność

  Prawdopodobnie już od 1 stycznia 2019 r. grunty pod blokami i domami oddane w użytkowanie wieczyste przekształcą się we własność - czytamy w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".

  czytaj więcej

 • Szybkie decyzje w sprawie szybkich mieszkań

  Szybkie decyzje w sprawie szybkich mieszkań

  Za cenę prostszej i szybszej budowy mieszkań rząd chce dać deweloperom zielone światło do realizacji nowych inwestycji bez oglądania się na plany zagospodarowania przestrzennego czy przepisy środowiskowe.

  czytaj więcej

 • Zwrot z MdM bez powodzenia

  Zwrot z MdM bez powodzenia

  Osoby fizyczne budujące systemem gospodarczym niechętnie odzyskiwały podatek w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. A same zwroty na materiały budowlane przechodzą już do lamusa

  czytaj więcej

 • Poradnia podatkowa z 26 marca

  Poradnia podatkowa z 26 marca

  Na paragonie należy umieścić nazwę towaru wraz z podstawą opodatkowania tej dostawy zawierającą w sobie wszystkie elementy, tj. również koszty opakowania i transportu. Dopiero jako element dodatkowy, w części informacyjnej paragonu, może się znaleźć informacja, jakie elementy kalkulacyjne składają się na cenę dostawy.

  czytaj więcej

 • Prawo nie może być narzędziem w rękach przestępców

  Prawo nie może być narzędziem w rękach przestępców

  - Wierzyciel, który wchodzi w relację ze spółdzielnią mieszkaniową, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że ryzykuje - wyjaśnia dr hab. Paweł Księżak, prof. w Katedrze Prawa Cywilnego Uniwersytetu Łódzkiego.

  czytaj więcej

 • Wspólnota mieszkaniowa nie może zwiększać dowolnie opłat za lokale użytkowe

  Wspólnota mieszkaniowa nie może zwiększać dowolnie opłat za lokale użytkowe

  Prowadzę sklep w budynku, w którym jest wspólnota mieszkaniowa. Podjęła ona uchwałę o dużo wyższych opłatach eksploatacyjnych i na fundusz remontowy dla lokali użytkowych w stosunku do mieszkaniowych (o 100 proc.). Brak w niej jednak uzasadnienia, zawiera tylko ogólne sformułowanie, że te lokale generują większe koszty sprzątania i hałas. Czy uchwałę można podważyć?

  czytaj więcej

 • Urbaniści i planiści miażdżą specustawę mieszkaniową. "Przyspieszy spekulację grunatmi"

  Urbaniści i planiści miażdżą specustawę mieszkaniową. "Przyspieszy spekulację grunatmi"

  Urbaniści, planiści i inni specjaliści od gospodarki przestrzennej nie szczędzą słów krytyki projektowi specustawy mieszkaniowej zaproponowanemu przez resort rozwoju. „Nie jest to de facto akt, który ma umożliwić przyspieszenie procesów budowy, ale akt, który ma przyspieszyć spekulację gruntami, zachęcić do większej korupcji w tym sektorze i w działalności samorządów terytorialnych” – podkreśla Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN.

  czytaj więcej

 • Fortuna na czyszczeniu kamienic z lokatorów

  Fortuna na czyszczeniu kamienic z lokatorów

  Jeśli ktoś kupił kamienicę wartą 2 mln zł i wyrugował z niej lokatorów, to kamienica ta była warta już 4 mln zł. I to wszystko nawet bez stuknięcia młotkiem.

  czytaj więcej

 • TBS - profesjonalne zarządzanie nieruchomościami

  TBS - profesjonalne zarządzanie nieruchomościami

  W Polsce wciąż nie słabnie zapotrzebowanie na mieszkania w ramach budownictwa społecznego. Dobrym przykładem nowoczesnego zarządzania tymi zasobami jest Bielsko-Bialskie TBS – spółka profesjonalnie zajmująca się efektywnym administrowaniem nieruchomościami.

  czytaj więcej

 • Poradnia podatkowa z dnia 7 maja 2018 roku

  Poradnia podatkowa z dnia 7 maja 2018 roku

  ● Czy wydatki na budowę parkingu przy domu wykorzystywanym częściowo do prowadzenia działalności gospodarczej są kosztem podatkowym● W jakich przypadkach z rachunku spółki jawnej można zapłacić podatek wspólników● Czy do kosztów uzyskania przychodów spółki można zaliczyć wydatki na nabycie usług świadczonych przez wspólnika

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć wymianę okien w biurze przedsiębiorcy

  Jak rozliczyć wymianę okien w biurze przedsiębiorcy

  Przedsiębiorca – osoba fizyczna (podatnik VAT czynny) prowadzi biuro geodezyjne. Sprzedaż jego usług jest opodatkowana VAT. Posiada status mikroprzedsiębiorcy. Jest on właścicielem lokalu użytkowego (biuro) znajdującego się w budynku biurowym. Lokal stanowi dla niego środek trwały o wartości początkowej 482 000 zł. Został nabyty i oddany w maju 2017 r. jako używany środek trwały i jest amortyzowany z zastosowaniem indywidualnej 10-proc. rocznej stawki amortyzacyjnej.

  czytaj więcej

 • Prawo zmieniono, a toalety nadal nie dla konsumentów

  Prawo zmieniono, a toalety nadal nie dla konsumentów

  Resort infrastruktury, nowelizując w styczniu przepisy, miał rozwiązać problem braku ustępów ogólnodostępnych. Zdaniem ekspertów regulacje są jednak niewystarczające i wciąż niejasne. A zmiany wręcz pogarszają sytuację klientów.

  czytaj więcej

 • Wynajmujesz mieszkania prywatnie? Podatek zapłacisz jak firma

  Wynajmujesz mieszkania prywatnie? Podatek zapłacisz jak firma

  Kto wynajmie wiele mieszkań, ten nie ma co liczyć na 8,5-proc. ryczałt – orzekł NSA. To przestroga również dla osób, które liczą na niską stawkę podatku od nieruchomości.

  czytaj więcej

 • Osiedle Pod Kasztanami – perła Katowickiego TBS

  Osiedle Pod Kasztanami – perła Katowickiego TBS

  Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. jest lokalnym liderem w sektorze mieszkań na wynajem. Obecnie spółka realizuje program „Mieszkanie na wynajem z dojściem do własności”, w ramach którego najemcy otrzymają prawo wykupu zajmowanych lokali mieszkalnych.

  czytaj więcej

 • Zwrot wydatków na adaptację lokali jest kosztem

  Zwrot wydatków na adaptację lokali jest kosztem

  Właściciel centrum handlowego, który zwraca najemcy koszty adaptacji lokalu, może zaliczyć ten wydatek do kosztów uzyskania przychodów – orzekł WSA w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Poradnia podatkowa z dnia 4 czerwca 2018 roku

  Poradnia podatkowa z dnia 4 czerwca 2018 roku

  ● Co powinien zrobić nabywca po otrzymaniu pomyłkowo wystawionej faktury z adnotacją „odwrotne obciążenie”● Pod jakimi warunkami można odliczyć VAT z faktury za opłatę stosunkową● Jak należy opodatkować usługi kontroli przewodów kominowych● Czy stawkę 0 proc. stosuje się do dostawy wyrobów tekstylnych na potrzeby wyposażenia samolotów pasażerskich

  czytaj więcej

 • Opodatkowanie usług budowlanych. Kiedy stawka 8% VAT?

  Opodatkowanie usług budowlanych. Kiedy stawka 8% VAT?

  Usługi budowlane oraz budowlano-remontowe objęte są co do zasady podstawową stawką VAT, która obecnie wynosi 23%. Ustawa o podatku od towarów i usług dopuszcza w pewnych okolicznościach stosowanie także obniżonej stawki 8% VAT. Na przedsiębiorcy ciąży jednak obowiązek udokumentowania, że prawidłowo zastosował stawkę preferencyjną.

  czytaj więcej

 • Więcej praw dla kupujących nowe mieszkania

  Więcej praw dla kupujących nowe mieszkania

  Jeśli deweloper nie usunie w uzgodnionym terminie poważnych usterek w sprzedanym domu czy lokalu, to niezadowolony nabywca będzie miał prawo zerwać umowę. Analogicznie kupujący będzie mógł zrezygnować z mieszkania, jeśli inwestor nie zawrze nowej umowy mieszkaniowego rachunku powierniczego po wypowiedzeniu dotychczasowej przez bank.

  czytaj więcej

 • Kraje PIGS to gospodarcza bomba. Jeśli rząd Włoch zrealizuje obietnice, pogrąży całą UE

  Kraje PIGS to gospodarcza bomba. Jeśli rząd Włoch zrealizuje obietnice, pogrąży całą UE

  Problemy nie znikają, gdy się zamknie oczy. Kraje PIGS – Portugalia, Włochy, Grecja i Hiszpania – to wciąż gospodarcza bomba, której nikt nie umie rozbroić. Tym razem detonator mają Włosi.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników