łączną sumę

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu łączną sumę. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące łączną sumę.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Ile wynosi ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2019 roku

  Ile wynosi ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2019 roku

  Za niewykorzystane dni urlopu wypoczynkowego, przy rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy, przysługuje pracownikowi ekwiwalent pieniężny. Do jego wyliczenia brane są pod uwagę stałe oraz zmienne składniki wynagrodzenia (z pewnymi wyłączeniami) oraz tzw. współczynnik urlopowy.

  czytaj więcej

 • Jaki CIT i VAT przy zakupie paliwa do samochodów osobowych

  Jaki CIT i VAT przy zakupie paliwa do samochodów osobowych

  Y spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) zajmuje się wyłącznie sprzedażą opodatkowaną VAT (usługi architektoniczne). Spółka jest właścicielem dwóch samochodów osobowych (w rozumieniu prawa drogowego). Oba auta stanowią środki trwałe spółki. Samochód marki Fiat służy wyłącznie do działalności gospodarczej (co potwierdza stosowny regulamin używania pojazdu), prowadzona jest ewidencja przebiegu pojazdu oraz złożono informację VAT-26 (z samochodu tego korzystają wyłącznie pracownicy do celów służbowych, jest on parkowany na parkingu pod firmą).

  czytaj więcej

 • Śmieciowy pat, czyli jak skutecznie i tanio prowadzić recykling

  Śmieciowy pat, czyli jak skutecznie i tanio prowadzić recykling

  Unijne wymogi dotyczące selektywnej zbiórki rosną, a nasze osiągnięcia, jeśli chodzi o recykling i zagospodarowanie odpadów, są umiarkowane. Równolegle przez gminy przetacza się fala podwyżek, która nie tylko szokuje mieszkańców, ale też dotkliwie odciska się na budżetach samorządów. Nieopłacalny recykling rzutuje na sytuację firm, a rosnące koszty działalności windują ceny ich usług. Debata o problemach branży pt. „Segregacja na piątkę – wyzwania dla gmin” odbyła się w redakcji DGP.

  czytaj więcej

 • Polacy wypowiedzieli wojnę kleszczom. Popyt na szczepionki jest coraz większy

  Polacy wypowiedzieli wojnę kleszczom. Popyt na szczepionki jest coraz większy

  Popyt na szczepionki jest coraz większy. To efekt kampanii, dzięki którym rośnie świadomość zagrożeń.

  czytaj więcej

 • TK: Przepis o obliczaniu kary łącznej jest niekonstytucyjny

  TK: Przepis o obliczaniu kary łącznej jest niekonstytucyjny

  Niekonstytucyjny jest przepis Kodeksu karnego, którego skutkiem jest nierówne traktowanie skazanych przy obliczaniu kary łącznej, w zależności od tego, czy już wcześniej wymierzono im inną karę łączną, czy też nie - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny.

  czytaj więcej

 • Szykuje się rekordowo droga eurokampania

  Szykuje się rekordowo droga eurokampania

  Zacięta walka napędzi wydatki. W tym roku limity dla komitetów wyborczych podniesiono niemal o milion złotych. Główni rywale – PiS i PO – nie będą oszczędzać na bitwach o brukselskie mandaty

  czytaj więcej

 • Kalinowski: Małżeństwo jest małżeństwem, ja na inną formułę się nie godzę [WYWIAD Rigamonti]

  Kalinowski: Małżeństwo jest małżeństwem, ja na inną formułę się nie godzę [WYWIAD Rigamonti]

  To Tadeuszowi Mazowieckiemu zawdzięczam udział w negocjacjach unijnych. Zdziwił się, że nie ma mnie w składzie delegacji, powiedział: „Ale jak to, przecież rolnictwo jest ważne i w sensie finansowym, i w politycznym”. Rozumiał, że w referendum unijnym wieś też musi wziąć udział - mówi Jarosław Kalinowski polityk PSL, były minister rolnictwa w rządach Włodzimierza Cimoszewicza i Leszka Millera, poseł do Parlamentu Europejskiego.

  czytaj więcej

 • Jak zaoszczędzić rozliczając PIT, czyli ulgi i odliczenia w 2019 roku

  Jak zaoszczędzić rozliczając PIT, czyli ulgi i odliczenia w 2019 roku

  Tylko do końca miesiąca można rozliczyć się ze skarbówką za 2018 rok. Podatnicy składający PIT-37 lub PIT-38 za sprawą usługi Twój e-PIT nie muszą jednak tego robić. Brak reakcji z ich strony będzie dla urzędników oznaczał akceptację gotowych zeznań podatkowych. Warto jednak sprawdzić przygotowaną deklarację, chociażby ze względu na możliwość z uzyskania ulg, dzięki którym można zyskać przy zwrocie podatku.

  czytaj więcej

 • Brave Kids we Wrocławiu już po raz 10. Kim są młodzi artyści?

  Brave Kids we Wrocławiu już po raz 10. Kim są młodzi artyści?

  W 10. edycji projektu artystyczno-edukacyjny Brave Kids w Polsce weźmie udział ponad 100 młodych artystów z 26 grup. Przyjadą z Ameryki, Azji, Afryki i Europy. Rozpoczęła się już rekrutacja rodzin, które chciałyby gościć utalentowane dzieci i młodzież. W tym roku Brave Kids zobaczymy w siedmiu polskich miastach, w tym po raz pierwszy w Gdańsku.

  czytaj więcej

 • TVP jest na garnuszku państwa w stopniu niepraktykowanym od czasów Radiokomitetu

  TVP jest na garnuszku państwa w stopniu niepraktykowanym od czasów Radiokomitetu

  Nawet w TVP wiele osób nie mogło uwierzyć, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) przyznała nadawcy niemal 1,13 mld zł. To prawie 90 proc. całej kwoty, jaką media publiczne dostaną w tym roku z budżetu państwa. Pieniądze są rekompensatą za abonament rtv utracony z powodu ustawowych zwolnień od tej daniny w latach 2018‒2019. Pozostałe 18 spółek musiało się zadowolić tym, co zostało po telewizji. Polskiemu Radiu, emitującemu programy ogólnokrajowe, KRRiT dała 60 mln zł. Rozgłośnie regionalne – mają siedziby w każdym mieście wojewódzkim i w Koszalinie – otrzymają łącznie 72,74 mln zł. Indywidualnie są to kwoty rzędu 3‒5 mln zł, zależnie od wielkości radia i jego potrzeb.

  czytaj więcej

 • Katedra Notre Dame w Paryżu a tajemnice dobroczynności

  Katedra Notre Dame w Paryżu a tajemnice dobroczynności

  Pożar zniszczył jedną z najbardziej znanych katedr w Europie. Ale też wywołał rzadko spotykaną falę solidarności: deklaracje i przelewy idą z całego świata. Taka dobroczynność przeczy podstawowej zasadzie homo oeconomicusa, o której uczy się już na podstawach ekonomii. A może nie?

  czytaj więcej

 • Ćwierć miliarda złotych na wynagrodzenia. Zarządzanie bankami lekko potaniało

  Ćwierć miliarda złotych na wynagrodzenia. Zarządzanie bankami lekko potaniało

  Na wynagrodzenia dla zarządów i rad nadzorczych giełdowych firm finansowych idzie ćwierć miliarda złotych rocznie. W porównaniu z rokiem poprzednim akcjonariusze zaoszczędzili 10 mln zł

  czytaj więcej

 • Jakie przepisy wybrać dla dokumentacji cen transferowych za 2018 rok

  Jakie przepisy wybrać dla dokumentacji cen transferowych za 2018 rok

  Zgodnie z regulacjami przejściowymi podatnicy mogą opisywać ubiegłoroczne transakcje z podmiotami powiązanymi na nowych zasadach. Powinni oni jednak rozważyć, czy będzie to dla nich korzystne.

  czytaj więcej

 • Spór o 2 mld zł. Jest luka w podatku bankowym

  Spór o 2 mld zł. Jest luka w podatku bankowym

  NSA konsekwentnie uznaje, że jeśli kilka zakładów ubezpieczeń jest kontrolowanych przez zagraniczną spółkę, to nie muszą się dzielić kwotą wolną 2 mld zł.

  czytaj więcej

 • Wybory do Parlamentu Europejskiego: O jeden mandat ubiega się 17 kandydatów

  Wybory do Parlamentu Europejskiego: O jeden mandat ubiega się 17 kandydatów

  O jeden mandat w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego ubiega się średnio 17 kandydatów. Łącznie o 52 mandaty w europarlamencie powalczy 872 kandydatów. 47 proc. wszystkich kandydatów stanowią kobiety, najwięcej znalazło się ich na listach Lewicy Razem.

  czytaj więcej

 • Kościół we Francji. Krótka historia upadku

  Kościół we Francji. Krótka historia upadku

  Pech francuskiego Kościoła polegał na tym, że zwalczanie jego nadużyć okazało się idealnym paliwem dla wszystkich partii wspierających III Republikę

  czytaj więcej

 • Kontrole celno-skarbowe są coraz bardziej trafne. Kwota ustaleń jednak spada

  Kontrole celno-skarbowe są coraz bardziej trafne. Kwota ustaleń jednak spada

  W 2018 r. urzędy celno-skarbowe przeprowadziły o ponad jedną trzecią kontroli mniej niż rok wcześniej. Średnio ustalenia na kontrolę wzrosły, ale w sumie ich kwota zmalała o prawie 3,5 mld zł.

  czytaj więcej

 • Zgodnie z orzecznictwem TSUE opłata za przedterminowe rozwiązanie umowy z winy usługobiorcy podlega VAT

  Zgodnie z orzecznictwem TSUE opłata za przedterminowe rozwiązanie umowy z winy usługobiorcy podlega VAT

  Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali, których jest właścicielem. Umowy są zawierane z najemcami na czas oznaczony lub nieoznaczony z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia i nie przewidują możliwości wcześniejszego rozwiązania. Zdarza się, że najemca – w przypadku złej kondycji finansowej – nie dotrzymuje tego terminu i wcześniej opuszcza lokal, próbując uniknąć płacenia czynszu za okres pozostały do końca trwania umowy. W takim przypadku spółka, nie widząc powodu do utraty korzyści (znalezienie nowego najemcy jest bardzo trudne), obciąża byłego najemcę opłatą za przedterminowe zakończenie umowy w kwocie odpowiadającej czynszowi za okres pozostały do zakończenia umowy. Czy otrzymana opłata pozostaje poza zakresem VAT?

  czytaj więcej

 • Czy pracownikowi przysługują odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzenia

  Czy pracownikowi przysługują odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzenia

  W naszej firmie wynagrodzenia są wypłacane ostatniego dnia miesiąca. Mamy trzymiesięczny okres rozliczeniowy. Jeden z pracowników w lutym pracował w dwie soboty w godzinach nadliczbowych średniotygodniowych, które częściowo przypadły na porę nocną.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników