łączna cena

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu łączna cena. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące łączna cena.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów: "Nawet korzystny nie spowoduje automatycznego przewalutowania, ale może być wykładnią dla polskich sądów" [WYWIAD]

  Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów: "Nawet korzystny nie spowoduje automatycznego przewalutowania, ale może być wykładnią dla polskich sądów" [WYWIAD]

  - Nawet korzystne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie niedozwolonych klauzul w umowach kredytów frankowych nie spowoduje „automatycznego przewalutowania”. Ale może być wykładnią dla polskich sądów, jak rozstrzygać w takich sprawach – mówi Izabela Dąbrowska-Antoniak, dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w biurze Rzecznika Finansowego.

  czytaj więcej

 • Prawo z tektury. Państwo mogło zapobiec problemom frankowiczów [HISTORIA KRYZYSU]

  Prawo z tektury. Państwo mogło zapobiec problemom frankowiczów [HISTORIA KRYZYSU]

  Państwo, choć mogło, nie zapobiegło kryzysowi frankowemu, a teraz nie potrafi skutecznie tym kryzysem zarządzać. Na placu boju pozostały sądy.

  czytaj więcej

 • Zmiany w VAT 2019: Nie zawsze zapłacimy poza split paymentem

  Zmiany w VAT 2019: Nie zawsze zapłacimy poza split paymentem

  Obowiązkowa podzielona płatność to sztandarowa i kluczowa zmiana uszczelniająca VAT. Od 1 listopada br. zastąpi ona inne szczególne rozwiązania stosowane dotychczas w VAT: odwrotne obciążenie, solidarną odpowiedzialność nabywcy i sprzedawcy (choć nie zniknie ona całkowicie z przepisów) oraz kaucję gwarancyjną.

  czytaj więcej

 • Kto zapłaci za frankowy cud? Mieliśmy 10 lat na wypracowanie kompromisowego rozwiązania

  Kto zapłaci za frankowy cud? Mieliśmy 10 lat na wypracowanie kompromisowego rozwiązania

  Oświadczenie rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, że zastosowanie w umowie kredytowej nieuczciwej wobec klientów klauzuli dotyczącej sposobu indeksowania kredytu powinno skutkować albo uznaniem umowy za nieważną, albo wykreśleniem tej klauzuli bez zmiany pozostałych, wywołało niepokój w polskim sektorze bankowym i radość frankowiczów oraz ich prawników.

  czytaj więcej

 • Szkoła i reforma edukacji oczami uczniów

  Szkoła i reforma edukacji oczami uczniów

  900 zł za komplet podręczników. Korytarze tak zatłoczone, że trzeba czekać w kolejce, aby dostać się na schody. A jedzenie w szkolnym bufecie lepiej zamówić z wyprzedzeniem. Dwa miesiące temu absolwenci podstawówek i gimnazjów opowiadali nam o lękach związanych z egzaminami i wyborem szkoły średniej. Wszystko ze świadomością, że do rywalizacji o miejsce staje nie jeden, lecz trzy roczniki uczniów. Teraz zasiedli w szkolnych ławkach, ale czy są to te wymarzone?

  czytaj więcej

 • Prof. A. Dudek: Wybór Mazowieckiego na premiera był odejściem od ustaleń okrągłego stołu [WIDEO]

  Prof. A. Dudek: Wybór Mazowieckiego na premiera był odejściem od ustaleń okrągłego stołu [WIDEO]

  To, że premier Tadeusz Mazowiecki wywodził się z „Solidarności”, było ogromnym posunięciem spraw do przodu oraz odejściem od wielu ustaleń zawartych w Magdalence i przy okrągłym stole – mówi PAP prof. Antoni Dudek, historyk z UKSW, autor książki „Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski”.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć zwrot towarów u sprzedawcy i nabywcy

  Jak rozliczyć zwrot towarów u sprzedawcy i nabywcy

  X, spółka z o.o. (podatnik VAT czynny), sprzedała 28 grudnia 2018 r. towary (obuwie) Witoldowi K., przedsiębiorcy prowadzącemu samodzielnie działalność gospodarczą i posiadającemu status podatnika VAT czynnego. 28 grudnia 2018 r. na udokumentowanie sprzedaży została wystawiona faktura na kwotę 12 300 zł (w tym VAT: 2300 zł) i tego samego dnia kontrahent otrzymał tę fakturę wraz z towarami. 3 stycznia 2019 r. spółka otrzymała przelewem zapłatę. X rozpoznała podatek należny i przychody z tytułu sprzedaży obuwia w grudniu 2018 r. Niestety, 30 września 2019 r. doszło do zwrotu towaru przez kontrahenta, przy czym spółka X wystawiła fakturę korygującą na udokumentowanie zwrotu obuwia 30 sierpnia 2019 r. W fakturze tej skorygowano podstawę opodatkowania na minus o 10 000 zł, a podatek należny na minus o 2300 zł. Kontrahent otrzymał fakturę korygującą 3 września 2019 r., a potwierdzenie odbioru (tzw. żółtą zwrotkę) X otrzymała 10 września 2019 r. Jak spółka powinna rozliczyć otrzymanie zwrotu sprzedanych towarów udokumentowanych fakturą korygującą?

  czytaj więcej

 • LOT stawia na budowę hubu w Budapeszcie [WYWIAD]

  LOT stawia na budowę hubu w Budapeszcie [WYWIAD]

  - W związku z uziemieniem boeingów 737 MAX uzyskamy wynik operacyjny dużo niższy od zakładanego, szacowanego na 250 mln zł - mówi Rafał Milczarski, prezes LOT.

  czytaj więcej

 • Huta Częstochowa ruszy w październiku

  Huta Częstochowa ruszy w październiku

  Sunningwell, który został dzierżawcą upadającego zakładu, chce go wykupić w ciągu pół roku.

  czytaj więcej

 • Paraubezpieczenia nadal w modzie [OPINIA]

  Paraubezpieczenia nadal w modzie [OPINIA]

  Powoli kończy się długa sądowa batalia o to, czy ubezpieczyciele przez lata wciskali ludziom niewiele warte polisy. Wiele wskazuje na to, że z błędów przeszłości mało kto wyciągnął lekcję.

  czytaj więcej

 • Jedlak: Stop bezprawiu, czyli list z przyszłości o bankach i kredytach

  Jedlak: Stop bezprawiu, czyli list z przyszłości o bankach i kredytach

  Czy ci, którzy obstawiają utrzymanie się niskich stóp procentowych, powinni w przyszłości uniknąć skutków ich wzrostu? - pisze redaktor naczelny DGP, Krzysztof Jedlak.

  czytaj więcej

 • Dolarowa kompromitacja Fed. Amerykańska stopa procentowa wymknęła się spod kontroli

  Dolarowa kompromitacja Fed. Amerykańska stopa procentowa wymknęła się spod kontroli

  Coś bardzo dziwnego stało się w ostatnich dniach w Stanach Zjednoczonych. Kilkanaście dni temu krótkoterminowa stopa procentowa, wyznaczana przez bank centralny, poszybowała nagle w górę tak, jakby w USA wybuchł właśnie nowy kryzys finansowy. Z okolic 2 proc. dotarła aż do 10 proc. Wszystkim od razu stanął przed oczami upadający w 2008 r. Lehman Brothers, bo wtedy było tak samo.

  czytaj więcej

 • Jaki CIT i VAT przy sprzedaży bonów towarowych

  Jaki CIT i VAT przy sprzedaży bonów towarowych

  W lipcu 2019 r. księgarnia (sp. z o.o.) zleciła drukarni wydrukowanie dwóch rodzajów bonów. Pierwsze to bony jednego przeznaczenia (można nimi zapłacić za sprzedawane w księgarni multimedia objęte podstawową stawką VAT), a drugie to bony różnego przeznaczenia (można zapłacić za wszystkie sprzedawane w księgarni towary, m.in. multimedia, książki, gazety, artykuły papiernicze obłożone stawkami 23, 8 i 5 proc.). Wartość nominalna obu rodzajów bonów wynosi 50 zł i mogą być zrealizowane tylko w punktach handlowych księgarni, które znajdują się w Polsce. Drukarnia przekazała księgarni bony 29 lipca 2019 r. 1 września 2019 r. dwa bony, każdy innego przeznaczenia, nabyła firma X (podatnik VAT czynny), każdy za cenę brutto 45 zł. Zapłatę za nie księgarnia otrzymała w dniu ich sprzedaży. 1 września księgarnia na udokumentowanie sprzedaży bonu jednego przeznaczenia wystawiła fakturę, a na udokumentowanie sprzedaży bonu różnego przeznaczenia wystawiła notę. 30 września 2019 r. oba rodzaje bonów zostały zrealizowane – na ich podstawie zostały wydane dwie płyty z muzyką każda o wartości 50 zł. Także 30 września na udokumentowanie wydania płyty, za którą zapłacono bonem jednego przeznaczenia, został wydany jedynie dokument WZ, natomiast wydanie płyty na podstawie bonu różnego przeznaczenia potwierdzono tego samego dnia fakturą.

  czytaj więcej

 • Koncerny robią dobrą minę do złej gry

  Koncerny robią dobrą minę do złej gry

  Prawie 2,6 mld zł – na tyle po półroczu szacują należne im rekompensaty cztery spółki kontrolowane przez Skarb Państwa. Pieniędzy jest za mało.

  czytaj więcej

 • Unijne wsparcie dla biznesu. Do przedsiębiorstw trafia mniej niż połowa dotacji płynących do Polski z Brukseli

  Unijne wsparcie dla biznesu. Do przedsiębiorstw trafia mniej niż połowa dotacji płynących do Polski z Brukseli

  Bezpośrednio do przedsiębiorstw trafia mniej niż połowa dotacji płynących do Polski z Brukseli. Ale są także inne drogi, którymi fundusze z UE zasilają nasze firmy.

  czytaj więcej

 • Branża OZE liczy na zniesienie 10H w przyszłej kadencji, minister Emilewicz zapowiada „korektę”

  Branża OZE liczy na zniesienie 10H w przyszłej kadencji, minister Emilewicz zapowiada „korektę”

  Sytuacja poprawi się po tegorocznej aukcji OZE, dzięki której mają powstać nowe instalacje, m.in. wiatraki o mocy 2,5 GW. Branża wciąż jednak czeka na dwie zasadnicze zmiany – złagodzenie zasady 10H dla wiatraków lądowych i specustawę dla morskich farm.

  czytaj więcej

 • Waloryzacja kontraktów ma być obligatoryjna, ale jednocześnie uznaniowa

  Waloryzacja kontraktów ma być obligatoryjna, ale jednocześnie uznaniowa

  W nowym prawie zamówień publicznych zmiana wynagrodzenia wykonawcy będzie obowiązkowa w dwóch sytuacjach: przedłużającego się przetargu lub przy zawieraniu umów na roboty i usługi, trwające ponad 12 miesięcy. Jednak zamawiający będzie miał prawo określić maksymalną wysokość tej zmiany. A to może sprawić, że aktualizacja ceny będzie symboliczna.

  czytaj więcej

 • Przeciążony sektor bankowy zostaje w tyle za Europą

  Przeciążony sektor bankowy zostaje w tyle za Europą

  Politycy polubili porównania do niemieckiej gospodarki przy opisywaniu perspektyw rozwoju Polski i kreśleniu przed nami świetlanej przyszłości. Szczególnie w trakcie kampanii wyborczej. Osobiście sądzę, że doganiamy Niemców w wielu obszarach, szczególnie podobni jesteśmy w sposobie finansowania rozwoju gospodarczego.

  czytaj więcej

 • Średni przedsiębiorcy porażeni cenami prądu. Za ten rok

  Średni przedsiębiorcy porażeni cenami prądu. Za ten rok

  Ustawa prądowa zamrażająca ceny nie wszystkim pomaga. Niektórym przedsiębiorcom rekompensaty nie pokryją podwyżek – wynika z informacji DGP.

  czytaj więcej

 • NPBP: Przyszłość ma na imię przedsiębiorczość

  NPBP: Przyszłość ma na imię przedsiębiorczość

  Czy to się komuś podoba, czy nie, biznes przesądzi o kolejnych dziesięcioleciach naszego kraju. Dlatego DGP już po raz siódmy zorganizował akcję, w której sercu są przedsiębiorcy.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników