Krajowa Rada Spółdzielcza

Krajowa Rada Spółdzielcza - naczelny organ samorządu spółdzielczego, do którego należy reprezentowanie polskiego ruchu spółdzielczego w kraju i za granicą, inicjowanie i opiniowanie aktów prawnych dotyczących spółdzielczości i mających dla niej istotne znaczenie czy inicjowanie i rozwijanie współpracy międzyspółdzielczej i szerzenie idei spółdzielczego współdziałania.


 • Elektroniczny pozew nie dla każdego

  Elektroniczny pozew nie dla każdego

  Tylko właściciele kont internetowych w największych bankach oraz posiadacze kart kredytowych mogą teraz korzystać z e-sądu. Taki jest efekt dokonania przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany operatora obsługującego płatności online w elektronicznym postępowaniu upominawczym (EPU).

  czytaj więcej

 • Ciąg dalszy uszczelniania VAT. Rząd przyjął projekt ustawy o STIR

  Ciąg dalszy uszczelniania VAT. Rząd przyjął projekt ustawy o STIR

  Rząd przyjął projekt ustawy mającej na celu przeciwdziałanie wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Wicepremier, minister finansów Mateusz Morawiecki poinformował, że powołany system STIR zostanie wykorzystany do uszczelnienia VAT.

  czytaj więcej

 • RODO vs outsourcing: Nie wiadomo, kto będzie uzyskiwał zgody na biometrię

  RODO vs outsourcing: Nie wiadomo, kto będzie uzyskiwał zgody na biometrię

  Niewykluczone, że zlecający usługę będzie musiał sam pozyskać dane biometryczne osób u niego niezatrudnionych. Wygląda na to, że nowe prawo skomplikuje niejeden biznes.

  czytaj więcej

 • 3 największe problemy sprzedawców przy płatności kartą

  3 największe problemy sprzedawców przy płatności kartą

  Transakcje z użyciem kart płatniczych stają się coraz bardziej popularne i coraz bardziej wypierają gotówkowe. Świadczą o tym m.in. dane NBP: w II kwartale 2017 r. liczba kart płatniczych w obiegu była rekordowa – 37,8 mln, o 28 tys. wyższa niż w marcu. Rekordowa była też liczba terminali POS obsługujących płatności – 584 tys., a zainstalowane były łącznie w 430 tys. placówek. Od kwietnia do czerwca przeprowadzono za ich pośrednictwem 955,5 mln transakcji – także najwięcej w historii. Pomimo upowszechnienia kart przepisy związane z korzystaniem z nich nie zawsze są znane sprzedawcom i konsumentom. Świadczą o tym m.in. liczne opisywane w prasie i internecie przypadki sporów, np. w sytuacji odmowy przyjęcia karty od klienta albo gdy sprzedawca prosi o przedstawienie dowodu osobistego przy określonej wysokości transakcji. Jak się okazuje, w tym ostatnim przypadku sprzedawcy często czynią to bezprawnie. Dziś odpowiadamy zatem na wybrane pytania przedsiębiorców.

  czytaj więcej

 • Słowik: Trybunał do spraw wszelakich

  Słowik: Trybunał do spraw wszelakich

  Czy Trybunał Konstytucyjny może badać zgodność z ustawą zasadniczą uchwały samorządu adwokackiego? Prokurator generalny Zbigniew Ziobro uważa, że tak. Skierował już w tej sprawie wniosek, więc przeszedł ze sfery deklaracji do czynów. Dotychczas prawo tworzone przez samorządy prawnicze badał co prawda Sąd Najwyższy, ale zaufanie do zasiadających w nim sędziów jest póki co w prokuraturze ograniczone.

  czytaj więcej

 • 2018 - rok Jubileuszu Stulecia Odzyskania Niepodległości

  2018 - rok Jubileuszu Stulecia Odzyskania Niepodległości

  Rok 2018 to przede wszystkim rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W roku tym przypadają również okrągłe rocznice wielu innych wydarzeń związanych z historią Polski..

  czytaj więcej

 • Radomsko musi otworzyć się na świat

  Radomsko musi otworzyć się na świat

  Z inicjatywy Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Radomsku 23 czerwca br. odbyło się Radomszczańskie Forum Przedsiębiorczości. Dzień zaowocował ważnymi i rzeczowymi dyskusjami o potencjale rozwoju gospodarczego miasta i regionu.

  czytaj więcej

 • Radomsko musi otworzyć się na świat

  Radomsko musi otworzyć się na świat

  Z inicjatywy Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Radomsku 23 czerwca br. odbyło się Radomszczańskie Forum Przedsiębiorczości. Dzień zaowocował ważnymi i rzeczowymi dyskusjami o potencjale rozwoju gospodarczego miasta i regionu.

  czytaj więcej

 • W tym roku fiskus też będzie uszczelniał. Resort przygotowuje nowe projekty

  W tym roku fiskus też będzie uszczelniał. Resort przygotowuje nowe projekty

  Do końca września Ministerstwo Finansów przygotuje projekt ustawy zobowiązującej doradców do raportowania schematów optymalizacyjnych. A do końca roku – propozycję zastąpienia deklaracji VAT danymi z jednolitych plików kontrolnych JPK_VAT.

  czytaj więcej

 • Na błąd legislacyjny zwracali prezydentowi uwagę sami spółdzielcy

  Na błąd legislacyjny zwracali prezydentowi uwagę sami spółdzielcy

  - Być może doszło do błędu legislacyjnego, ale nie jest tak, że o sprawie nie wiedziano. Na problematykę pominięcia kwestii członkostwa w spółdzielniach osób posiadających jedynie ekspektatywę (oczekiwanie prawne) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zwracali uwagę sami spółdzielcy jeszcze w trakcie procesu legislacyjnego, np. w wystąpieniu Krajowej Rady Spółdzielczej do prezydenta RP z 1 sierpnia 2017 r.- mówi Łukasz Ozga radca prawny, wspólnik w kancelarii Płonka Ozga, członek Konwentu BCC

  czytaj więcej

 • Debata DGP: Zbyt wysoka cena bezpieczeństwa zadłużonego rolnika

  Debata DGP: Zbyt wysoka cena bezpieczeństwa zadłużonego rolnika

  Ochrona polskiej ziemi i zabezpieczenie interesów rolników – takie cele miały przyświecać rządzącym przy pracy nad dwoma aktami prawnymi: tzw. ustawą o ziemi rolnej, która wprowadza obostrzenia, kto i ile może jej kupić, a także rozporządzeniem ministra sprawiedliwości określającym przedmioty należące do rolników i niepodlegające egzekucji. Dziś coraz częściej mówi się, że regulacje te zabetonowały rynek nieruchomości rolnych i uderzyły w cały agrobiznes. Włącznie z finansującym go sektorem bankowym. Eksperci dyskutowali na ten temat w DGP.

  czytaj więcej

 • Poradnia podatkowa: Czy uproszczona forma wpłaty zaliczek będzie korzystna dla spółki

  Poradnia podatkowa: Czy uproszczona forma wpłaty zaliczek będzie korzystna dla spółki

  ● Jakie są skutki podatkowe opłacania składek członkowskich w organizacji międzynarodowej● Jak opodatkować usługi uczestnictwa w kongresie świadczone dla firm zagranicznych● Czy uproszczona forma wpłaty zaliczek będzie korzystna dla spółki

  czytaj więcej

 • Podzielona płatność to jedna wielka niewiadoma, ale i tak trzeba się do niej przygotować

  Podzielona płatność to jedna wielka niewiadoma, ale i tak trzeba się do niej przygotować

  Grupę kapitałową Tech Met tworzą cztery spółki, których głównym przedmiotem działalności jest produkcja urządzeń przemysłowych. Zgodnie z ustalonymi grupowymi zasadami dystrybucji tylko jedna spółka zajmuje się sprzedażą produktów do zagranicznych kontrahentów – jest to Tech Met International Sp. z o.o. (TMI Sp. z o.o.).

  czytaj więcej

 • Blokada konta na mocy ustawy o STIR. Co robić, gdy szef KAS okazał się nadgorliwy

  Blokada konta na mocy ustawy o STIR. Co robić, gdy szef KAS okazał się nadgorliwy

  Spółka EECTRA SA jest dużym producentem urządzeń elektronicznych. Na potrzeby działalności kupuje m.in. różnego rodzaju podzespoły elektroniczne, metale nieszlachetne, druty miedziane itp. Jednym słowem: funkcjonuje w tym obszarze gospodarki, który dla przedstawicieli administracji skarbowej jest w założeniu „na cenzurowanym”. Na domiar złego jakiś czas temu spółka zajęła się dodatkową działalnością w zakresie handlu sprzętem informatycznym i elektronicznym. Być może właśnie z tego powodu (a może ze względu na ryzykowne, przynajmniej niektóre, decyzje zarządu) spółką zainteresowały się organy podatkowe.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników