konsensus waszyngtoński

Konsensus Waszyngtoński – dokument, będący podstawą poprawnie prowadzonej i zalecanej polityki gospodarczej USA, przedstawiony przez amerykańskiego ekonomistę Johna Williamsona pod koniec lat 80. XX wieku.


 • Fala demokracji w odwrocie. Czas na suwerenność?

  Fala demokracji w odwrocie. Czas na suwerenność?

  Ćwierć wieku po premierze eseju Samuela Huntingtona nastroje Zachodu są przeciwieństwem atmosfery, która zrodziła idee „Trzeciej fali demokratyzacji”. Dyskusja toczy się nie wokół tego, jak szybko rozwinie się nasz ustrój, lecz raczej jak w ogóle ją zachować – i to nie na peryferiach świata, lecz również w jego centrum.

  czytaj więcej

 • Woś: Ze związkami nadal źle. Niestety

  Woś: Ze związkami nadal źle. Niestety

  Niby drobnostka, ale dobrze pokazująca, że jednak niewiele się zmienia w polskiej debacie ekonomicznej. Oto na Forum Ekonomicznym w Krynicy zorganizowano panel dyskusyjny o migracji do Polski pracowników ze Wschodu. Zasiedli w nim z jednej strony przedstawiciele lobby pracodawców (i to tych najbardziej twardogłowych w osobie lidera ZPP Cezarego Kaźmierczaka). A z drugiej władzy państwowej (wicepremier Morawiecki). Kogo w tym składzie brakowało? Oczywiście związkowców.

  czytaj więcej

 • Morawiecki o wyborach w USA: Nie oczekujmy apokalipsy

  Morawiecki o wyborach w USA: Nie oczekujmy apokalipsy

  - Trump wygrał wybory, bo mainstream oderwał się od zwyczajnych ludzi - mówi wicepremier Mateusz Morawiecki w rozmowie z DGP.

  czytaj więcej

 • Woś: Postprawda. Największa bzdura dekady

  Woś: Postprawda. Największa bzdura dekady

  Powiem szczerze, że mam już dość jęczenia na temat postprawdy. Jak chcecie, to jęczcie sobie sami. Mnie to hasło ani przez moment nie przekonywało. Na szczęście nie tylko mnie.

  czytaj więcej

 • Wkurzając Balcerowicza. Woś o książce Elizabeth Dunn

  Wkurzając Balcerowicza. Woś o książce Elizabeth Dunn

  To jest absolutny klasyk. Ci, którzy go jeszcze nie znają, mają okazję, żeby to niedopatrzenie nadrobić. Krytyka Polityczna wznowiła właśnie „Prywatyzując Polskę”. W nowej, twardej oprawie i bardziej wychuchanym wydaniu. Warto.

  czytaj więcej

 • Wroński: Zawodny rynek, nie optyka marksizmu

  Wroński: Zawodny rynek, nie optyka marksizmu

   W artykule „Skazani na bezrobocie” (DGP, 7 lipca 2017 r.) Sebastian Stodolak postuluje zniesienie płacy minimalnej. Ale wbrew temu co pisze – minimalne wynagrodzenie to nie skutek „optyki skażonej marksizmem”, ale cenne i cieszące się rosnącą popularnością narzędzie polityki publicznej.

  czytaj więcej

 • Zwycięstwo, które było porażką. Recenzja książki Rafała Wosia "To nie jest kraj dla pracowników"

  Zwycięstwo, które było porażką. Recenzja książki Rafała Wosia "To nie jest kraj dla pracowników"

  Ciężko jest się wcisnąć między dwie dominujące narracje o polskiej transformacji – tę o wielkim sukcesie i zielonej wyspie oraz tę o demoliberalnym, postkomunistycznym spisku z esbeckiej inspiracji. Ciężko, bo mało tam miejsca. Trwa walka o spuściznę i pamięć, zaś ów polityczny duopol to w pewnej mierze również odzwierciedlenie niezupełnie trzeźwego stanu umysłu Polaków w drugiej dekadzie XXI w. Oczywiście ta trzecia narracja istnieje – i sprawia wrażenie niewygodnej dla obu stron zwarcia. Jest to historia o szybkim gospodarczym wzroście, którego społeczne i ekonomiczne konsekwencje zamieciono pod dywan albo moralnie obciążono nimi pokrzywdzonych; to historia o destrukcyjnym wpływie pogłębiających się nierówności na ład społeczny; to historia o bogaceniu się kosztem słabszych i uboższych; to historia o bezmyślnym zaprzepaszczeniu rodzimego potencjału gospodarczego; to wreszcie historia o pracy – poniewieranej przez kapitał.

  czytaj więcej

 • Forum ONZ: Macron występuje jako anty-Trump

  Forum ONZ: Macron występuje jako anty-Trump

  Większość francuskich komentatorów krytycznie odnosi się w środę do słów prezydenta USA Donalda Trumpa na forum Zgromadzenia Ogólnego, skierowanych do Korei Płn. i Iranu, przeciwstawiając im "spokój i rozsądek" prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

  czytaj więcej

 • Czarnecki: Nie odbierać bankom szansy na rozwój

  Czarnecki: Nie odbierać bankom szansy na rozwój

   - Rola sektora finansowego, jego kształt i zasady działania od zawsze były wyznaczane przez otoczenie ekonomiczne i społeczne, a w ostatnim czasie szczególnie przez przyspieszający postęp technologiczny. Wielu kolegów bankowców z pewnością podzieli konstatację, że odsądzany – niesprawiedliwie – od czci i wiary sektor bankowy skutecznie dokłada się ostatnio zwłaszcza do budżetowego sukcesu rządu - wyjaśnia Piotr Czarnecki, Prezes Zarządu Raiffeisen Bank Polska. 

  czytaj więcej

 • Korporacje w sądzie mogą więcej. Nie trzeba być lewakiem, żeby to dostrzec

  Korporacje w sądzie mogą więcej. Nie trzeba być lewakiem, żeby to dostrzec

  Jeśli przyjrzeć się niektórym wypowiedziom Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego, okaże się, że najwyższe organy władzy sądowniczej w Polsce nie dostrzegają negatywnych skutków uprzywilejowania korporacji w relacjach z otoczeniem rynkowym.

  czytaj więcej

 • Koniec kryzysu? Duda: Jest wspólna wizja ośrodka prezydenckiego i MON ws. zmian systemu dowodzenia armią

  Koniec kryzysu? Duda: Jest wspólna wizja ośrodka prezydenckiego i MON ws. zmian systemu dowodzenia armią

  Jest wspólna wizja ośrodka prezydenckiego i MON dot. kształtu przyszłego systemu dowodzenia armią - oświadczył w czwartek prezydent Andrzej Duda. Podziękował szefowi MON Mariuszowi Błaszczakowi za nadanie "zupełnie nowej jakości" współpracy ośrodka prezydenckiego i MON.

  czytaj więcej

 • Debata w PE: Dezinformacja i propaganda Rosji mogą przybierać na sile

  Debata w PE: Dezinformacja i propaganda Rosji mogą przybierać na sile

  Rosyjskie interwencje, dezinformacja i propaganda mogą przybierać na sile wraz z rozwojem technologii, a będzie się tak działo, dopóki Zachód będzie umożliwiał zbieranie na to funduszy - mówili we wtorek w europarlamencie eksperci od polityki wschodniej.

  czytaj więcej

 • Putin–Trump: Coś paskudnego wydarzy się niedługo

  Putin–Trump: Coś paskudnego wydarzy się niedługo

  I co teraz? Po tygodniu zamieszania aż kusi, by poddać się nastrojowi grozy. Impulsywność i ignorancja prezydenta USA, lekceważenie przez niego sojuszników i podlizywanie się przeciwnikom wywołało w Waszyngtonie burzę na skalę niespotykaną od czasów afery Watergate.

  czytaj więcej

 • Morawiecki: Chciałem być w ekipie naprawy Polski, likwidowania patologii III RP [WYWIAD]

  Morawiecki: Chciałem być w ekipie naprawy Polski, likwidowania patologii III RP [WYWIAD]

  Jeśli z biegiem lat coś się we mnie zmienia, to głównie podejście do przeciwników politycznych z czasów PRL. Razem żyjemy w Polsce i razem powinniśmy o nią dbać. Kto nie popełnia błędów, niech pierwszy rzuci kamieniem - wyjaśnia w rozmowie z Piotrem Zarembą premier Mateusz Morawiecki.

  czytaj więcej

 • Prezydent USA znów krytykowany za nepotyzm

  Prezydent USA znów krytykowany za nepotyzm

  Ivanka Trump nie spodobała się jako kandydatka na stanowisko prezesa Banku Światowego.

  czytaj więcej

 • Ryszard Bugaj: Chcieliśmy po prostu zmałpować Zachód [WYWIAD]

  Ryszard Bugaj: Chcieliśmy po prostu zmałpować Zachód [WYWIAD]

  - Na spotkaniu w Sejmie niedługo przed przyjęciem planu Balcerowicza Jeffrey Sachs mówił nam, jakbyśmy na drzewach siedzieli, że jak będzie popyt i podaż, to będą ceny i wszystko będzie w porządku - mówi w rozmowie z DGP Ryszard Bugaj.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników