konkurencja niedoskonała

Konkurencja - proces, w którym podmioty rynkowe współzawodniczą ze sobą w zawieraniu transakcji rynkowych poprzez przedstawianie korzystniejszej od innych podmiotów oferty rynkowej celem realizacji swoich interesów.


 • Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości 2017: Teraz Polska wreszcie zadba o firmy

  Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości 2017: Teraz Polska wreszcie zadba o firmy

  Nowa ulga na złe długi, szybsze rozliczanie straty podatkowej, mniej obowiązków rachunkowych – tak najkrócej można streścić projekt ustawy zaprezentowany w piątek. Rząd zaczyna rozumieć, że przedsiębiorczość jest kołem zamachowym rozwoju.

  czytaj więcej

 • Jak skutecznie i sensownie usprawnić system podatkowy

  Jak skutecznie i sensownie usprawnić system podatkowy

  Najważniejsze elementy planu uszczelniania podatków już działają i przynoszą efekty, ale przedsiębiorcy chcieliby szerszej dyskusji o wprowadzanych kolejnych – to wnioski z debaty „Uszczelnianie podatków – wyzwanie dla Polski, wyzwanie międzynarodowe”. Resort finansów deklaruje otwartość na postulaty biznesu

  czytaj więcej

 • Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości: Rewolucja technologiczna przyspiesza

  Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości: Rewolucja technologiczna przyspiesza

  Nowym metodom wytwarzania i zarządzania towarzyszy dynamiczny rozwój nowych usług, zarówno konsumenckich, jak i przemysłowych. Dlatego temat kolejnej debaty w ramach cyklu „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości” to „Rozwój i finansowanie technologii kluczem do nowoczesnej niepodległości”.

  czytaj więcej

 • Jak skutecznie walczyć z zatorami płatniczymi

  Jak skutecznie walczyć z zatorami płatniczymi

  Projekt ustawy o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym przygotowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Z kolei resort finansów zapowiada, że będzie śledzić transakcje i wyszukiwać firmy, które zaległościom dają początek. Co ministerstwo zrobi z informacją o podmiotach, które są ich źródłem? Czy nowe propozycje pomogą? Niekoniecznie. Przedsiębiorcy, którzy doskonale wiedzą, kto im nie płaci, mają narzędzia do działania, ale i tak boją się upomnieć o pieniądze – wynika z danych BIG InfoMonitor.

  czytaj więcej

 • Reparacje wojenne czy pokojowa symbioza. Jaka polityka wobec Niemiec leży w polskim interesie

  Reparacje wojenne czy pokojowa symbioza. Jaka polityka wobec Niemiec leży w polskim interesie

  Walka o finansową rekompensatę za straty ludzkie i materialne spowodowane przez państwo niemieckie w latach 1939–1945 jest z góry przegrana na gruncie prawa. Ale Berlin nie uchyla się od odpowiedzialności za eksterminacyjną politykę III Rzeszy. Dlatego możliwe są inne formy rekompensaty, np. zmierzające do podniesienia jakości polskiej gospodarki.

  czytaj więcej

 • Holeksa o sygnalistach: Nie liczy się ilość, ale jakość [WYWIAD]

  Holeksa o sygnalistach: Nie liczy się ilość, ale jakość [WYWIAD]

  - Przed wprowadzeniem platformy dla sygnalistów konsultowaliśmy się z innymi krajami UE, np. Austrią, Szwecją, Rumunią czy Niemcami. Wszystkie one takie narzędzia mają i zwracają uwagę na dużą wartość zgłoszeń przez nie przekazywanych. Zależy nam choćby na jednym, ale wartościowym sygnale - mówi Michał Holeksa, wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

  czytaj więcej

 • Trzy filary: Własna armia, NATO, USA [WYWIAD z Andrzejem Fałkowskim]

  Trzy filary: Własna armia, NATO, USA [WYWIAD z Andrzejem Fałkowskim]

  - Wśród nowych członków NATO, czyli przyjmowanych od 20 lat, Polska i Rumunia mają najważniejszą rolę. Oni strategicznie odpowiadają za Morze Czarne, my za Bałtyk - mówi generał Andrzej Fałkowski.

  czytaj więcej

 • Bankowość „szyta na miarę”

  Bankowość „szyta na miarę”

  Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie (woj. śląskie) działa od 1974 r. na terenie trzech powiatów: myszkowskiego, częstochowskiego i lublinieckiego poprzez sieć 10 placówek. Prowadzi obsługę MŚP, gospodarstw rolnych, klientów indywidualnych oraz jednostek samorządu. Suma bilansowa Banku wyniosła na koniec czerwca br. ponad 230 mln zł, co jest doskonałym wynikiem banku średniej wielkości.

  czytaj więcej

 • Nowi bohaterowie Solidarności [WYWIAD]

  Nowi bohaterowie Solidarności [WYWIAD]

  - Przepisywanie historii, tak by można nią było legitymizować politykę liberalną lub konserwatywną, nie ma większego sensu. Przeszłość nie jest gotową formułą, którą trzeba ludziom wpakować do głowy, bez krytyki, weryfikacji, niuansowania - mówi w rozmowie z DGP Michał Pospiszyl filozof, teoretyk kultury, adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Autor monografii „Zatrzymać historię. Walter Benjamin i mniejszościowy materializm”.

  czytaj więcej

 • Ziobro: Tusk i Kopacz powinni stanąć przed Trybunałem Stanu

  Ziobro: Tusk i Kopacz powinni stanąć przed Trybunałem Stanu

  Byli premierzy Donald Tusk i Ewa Kopacz "z całą pewnością" powinni stanąć przed Trybunałem Stanu - ocenił minister sprawiedliwości i prokurator generalny oraz szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Według niego Tusk i Kopacz wiedzieli o rosnącej luce VAT za ich rządów, ale nie reagowali.

  czytaj więcej

 • Podatek cyfrowy? Ma sens, ale tylko w całej UE [WYWIAD]

  Podatek cyfrowy? Ma sens, ale tylko w całej UE [WYWIAD]

  – Ta danina powinna stanowić swego rodzaju opłatę na rzecz rozwoju infrastruktury, z której korzystają giganci internetowi – przekonuje Marek Zagórski, minister cyfryzacji. Jak dodaje, podatek mógłby wejść w życie za minimum dwa–trzy lata

  czytaj więcej

 • Prof. A. Dudek: Wybór Mazowieckiego na premiera był odejściem od ustaleń okrągłego stołu [WIDEO]

  Prof. A. Dudek: Wybór Mazowieckiego na premiera był odejściem od ustaleń okrągłego stołu [WIDEO]

  To, że premier Tadeusz Mazowiecki wywodził się z „Solidarności”, było ogromnym posunięciem spraw do przodu oraz odejściem od wielu ustaleń zawartych w Magdalence i przy okrągłym stole – mówi PAP prof. Antoni Dudek, historyk z UKSW, autor książki „Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski”.

  czytaj więcej

 • Ustawa o zawodzie farmaceuty nie wzmacnia pozycji farmaceuty [WYWIAD]

  Ustawa o zawodzie farmaceuty nie wzmacnia pozycji farmaceuty [WYWIAD]

  Na pewno rolą samorządu aptekarskiego nie jest sztuczne regulowanie liczby placówek poprzez blokowanie możliwości powołania kierownika - mówi Maciej Konarowski adwokat w kancelarii KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński.

  czytaj więcej

 • Czym jest w końcu populizm. Przyczyną czy symptomem zdezorientowania Zachodu?

  Czym jest w końcu populizm. Przyczyną czy symptomem zdezorientowania Zachodu?

  Mało jest terminów mających równie polemiczny charakter. A jednak każdy liberał intuicyjnie wyczuwa, że mowa o przypadłości, którą trzeba tropić, piętnować i zwalczać.

  czytaj więcej

 • Wspólne dobro – czy i jak rozwijać firmy rodzinne z korzyścią dla Polski i Polaków

  Wspólne dobro – czy i jak rozwijać firmy rodzinne z korzyścią dla Polski i Polaków

  Przyszłość polskiej przedsiębiorczości rodzinnej była tematem dyskusji, jaka miała miejsce 17 września w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich w Warszawie, jednej z najstarszych i najbardziej zasłużonych firm rodzinnych w stolicy. Inicjatorem debaty było Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych, a partnerem wydarzenia Family Business Network Poland. Pierwszy raz w Polsce politycy debatowali nad sprawami dotyczącymi tej ogromnej rzeszy przedsiębiorców. – Mam nadzieję, że spotkanie to rozpocznie szeroką debatę o firmach rodzinnych i ich roli w naszej gospodarce – powiedział Łukasz Rotarski, członek zarządu krajowego i prezes Oddziału Śląskiego Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych (IFR), inaugurując obrady. Jak podkreślił, reprezentuje on też własną firmę rodzinną jako sukcesor w drugim pokoleniu.

  czytaj więcej

 • Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego: Jedynym sposobem na poprawienie wyników wyleczalności jest sieć onkologiczna

  Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego: Jedynym sposobem na poprawienie wyników wyleczalności jest sieć onkologiczna

  - Pacjent ma trzy razy zlecone – za każdym razem przez innego lekarza – te same badania! Dlaczego? Bo oni o sobie i swoich zleceniach nie wiedzą. Gdy szpital, a wraz z nim i pacjent, jest w sieci, wszystkie wyniki chorego są widoczne - mówi prof. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

  czytaj więcej

 • Kidawa-Błońska apeluje do prezesa PiS o debatę o rodzinie

  Kidawa-Błońska apeluje do prezesa PiS o debatę o rodzinie

  O debatę nad sprawami rodziny zaapelowała do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Wyraziła przekonanie, że KO uzyska w wyborach bardzo dobry wynik w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Orlen i Lotos gotowe do fuzji

  Orlen i Lotos gotowe do fuzji

  Co przyniesie przejęcie Lotosu przez PKN Orlen i jak wpłynie na kondycję obu spółek, lokalnych społeczności i polskiej gospodarki? – zastanawiali się uczestnicy debaty „Fuzja Orlenu i Lotosu – nowy wielki polski gracz”

  czytaj więcej

 • Nowe władze Socjaldemokratycznej Partii Niemiec rozstrzygną losy rządu

  Nowe władze Socjaldemokratycznej Partii Niemiec rozstrzygną losy rządu

  Prawie pół miliona członków socjaldemokracji wybiera nowe władze. Część kandydatów chce wyjścia z koalicji, którą współtworzą z chadecją.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników