
Przez 10 lat partnerstwa publiczno-prywatnego realizowano zaledwie 131 projektów o wartości niecałych 6 mld zł. W skali całej gospodarki to liczby bez większego znaczenia.
czytaj więcej
![Nie ma wątpliwości, że PiS dał radę narzucić w debacie publicznej swój język [WYWIAD]](https://g0.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/3374000/3374982-polska-protest-piesc-patriotyzm-145-107.jpg)
- Ten, kto podsuwa nam odpowiednie pojęcia, zajmuje w polityce dużo silniejszą pozycję. Dzisiaj nie ma wątpliwości, że PiS dał radę narzucić w debacie publicznej swój język - mówi w rozmowie z DGP Marcin Napiórkowski, doktor habilitowany kulturoznawstwa, semiotyk i badacz kultury. Wykłada w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Autor m.in. książek „Mitologia współczesna” i „Władza wyobraźni”. W tym roku opublikował „Kod kapitalizmu” oraz „Turbopatriotyzm”.
czytaj więcej

Największe partie planują po zwycięstwie w wyborach kontynuowanie swoich programów.
czytaj więcej

Rada gminy chce podjąć uchwałę w sprawie stawek za korzystanie z przystanków komunikacyjnych, którymi zarządza gmina. Czy możemy je różnicować np. w zależności od wielkości firmy transportowej czy pojazdów, jakie wykorzystuje?
czytaj więcej

Przewoźnicy mają za zadanie łączyć miasta oddalone od siebie nawet o kilkaset kilometrów. Przez wiele lat patrzono głównie na największe miasta, dbając o to, by rozwijały się harmonijnie. Zabrakło jednak wystarczającej troski o mniejsze ośrodki. Chociażby te, które mocno odczuły przemiany ustrojowe bądź utraciły status miast wojewódzkich.
czytaj więcej

Były wielkie nadzieje, jest rozczarowanie: Rejestr Należności Publicznoprawnych (RNP) nie jest jeszcze narzędziem do szybkiego identyfikowania nierzetelnych podmiotów
czytaj więcej

Fiskus błędnie interpretuje przepisy ustawy o CIT – alarmują doradcy podatkowi. Cierpią na tym branże hotelowa, konferencyjna oraz szkoleniowa. Eksperci apelują do resortu finansów o zmiany.
czytaj więcej

- Stereotypy społeczne na temat kobiet w biznesie i przedsiębiorczości
są bardzo mocne - ocenia Jacek Santorski. I dodaje, że są one wynikiem skąpstwa poznawczego. - Jeśli
nie muszę, to nie myślę i przyswajam stereotyp. A ten na temat kobiety
szefa jest taki, że jest ona słabsza od mężczyzn, co jest oczywistą nieprawdą.
czytaj więcej

Nawet po spełnieniu wszystkich przesłanek formalnych zastosowanie procedury in-house może być niezgodne z prawem. Trzeba uwzględnić także inne przepisy, np. o ochronie konkurencji.
czytaj więcej

Miasto, pobierając opłaty za pobyt i wyżywienie
dzieci w placówkach prowadzonych przez jego jednostki budżetowe, działa
jako organ władzy publicznej – potwierdził NSA w dwóch wyrokach.
czytaj więcej
![Rozszerzona odpowiedzialność producenta, czyli jak uzdrowić recykling [DEBATA DGP]](https://g7.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/655000/655250-.jpg)
Czas uczynić opłacalnym przetwarzanie surowców wtórnych, na które dziś nie ma popytu. Do tego zasilić budżety gmin, które mierzą się ze wzrostem kosztów gospodarki komunalnej. Takie cele stawia sobie resort środowiska, który przygotowuje koncepcję wdrożenia w Polsce tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). W redakcji DGP rozmawialiśmy o tym, jak przekuć te śmiałe plany w rzeczywistość.
czytaj więcej

Mnożące się luki w przepisach, pretensje zgłaszane przez kolejne branże i relatywnie niewielkie pieniądze, które wpłynęły do budżetu. Podatek od przychodów z budynków może przyprawić o ból głowy zarówno przedsiębiorców, jak i resort finansów.
czytaj więcej

Kandydaci na maszynistów będą musieli zdać
państwowy egzamin, a weryfikowaniem ich wiedzy nie będzie już mógł
zajmować się podmiot, który wcześniej ich szkolił. Zakłada to projekt
nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym, który wczoraj został
skierowany do konsultacji. Cel nowych regulacji to poprawa
bezpieczeństwa.
czytaj więcej
![Biernat: Nie czekamy na kolejne zadania od państwa [WYWIAD]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4351000/4351591-u76554-8-biernat-maciej053-wg-fot-20wojtek-20gorski-p-145-107.jpg)
Podmioty, z którymi konkurujemy, to nierzadko dużo większe firmy, które na wolnym rynku obracały się dużo dłużej, i my nie stanowimy dla nich zero-jedynkowej konkurencji - Maciej Biernat, prezes zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
czytaj więcej

Wielu poszkodowanych kupowało produkty inwestycyjne ze świadomością ponadprzeciętnego ryzyka. Ale zysk był na tyle kuszący, by szybko stłuc czerwoną lampkę, którą zapaliła racjonalność.
czytaj więcej

Nowy Zbiór Zasad Etyki Adwokackiej odchodzi od wyliczenia zajęć niedozwolonych, zastępując je rozbudowanymi przesłankami.
czytaj więcej

Przynajmniej do połowy lutego 2020 r. firmy ze Stanów Zjednoczonych będą mogły kooperować z chińskim gigantem technologicznym – co ma zabezpieczyć interesy m.in. operatorów telekomunikacyjnych.
czytaj więcej
![Technologia nie zastąpi prawników [WYWIAD]](https://g4.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/3467000/3467866-technologia-sztuczna-inteligencja-145-107.jpg)
- Nawet najprostsze chatboty mogą pełnić rolę wirtualnego sekretariatu - mówi w rozmowie z DGP Tomasz Zalewski, prezes Fundacji LegalTech Polska, partner w kancelarii Bird & Bird.
czytaj więcej

Bulk Cargo – Port Szczecin Sp. z o.o. jest jedynym portowym przedsiębiorstwem przeładunkowo-dystrybucyjno-logistycznym w kraju i największym w regionie szczecińskim o 100-proc. polskim kapitale. Zostało utworzone na początku lat 90 ub. wieku w wyniku procesów przekształceniowych i integracji trzech spółek w jeden podmiot. Firma dysponując aż 400 tys. m2 powierzchni składowej otwartej i 50 tys. m2 w magazynach, nieustannie dostosowuje się do zmieniających warunków i ma ambitne plany na przyszłość.
czytaj więcej

Telewizja Polska i inne media publiczne liczą, że w przyszłym roku też uratują je pieniądze z państwowej kasy.
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników