klienta

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu klienta. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące klienta.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Jak zaewidencjonować zwrot VAT dla podróżnego

  Jak zaewidencjonować zwrot VAT dla podróżnego

  Spółka prowadzi salony meblowe zlokalizowane w różnych miastach Polski. Niektóre z tych salonów są usytuowane w pobliżu wschodniej granicy, co powoduje, że zakupy robią w nich osoby prywatne zamieszkałe na terytorium Ukrainy, Rosji lub Białorusi. Klientom tym jest zwracany podatek VAT w systemie TAX FREE. W jaki sposób ująć zwrot VAT w księgach rachunkowych sprzedawcy?

  czytaj więcej

 • Jak bardzo istotne jest dla posiadaczy kredytów frankowych nadchodzące orzeczenie TSUE?

  Jak bardzo istotne jest dla posiadaczy kredytów frankowych nadchodzące orzeczenie TSUE?

  TSUE w swoim orzeczeniu oceni skutki eliminacji klauzul umownych oraz możliwość ich zastępowania innymi przepisami. Umowy kredytów frankowych posiadają jednak szereg innych wad, które w naszej ocenie, są na tyle istotne, że mogą prowadzić do ich nieważności.

  czytaj więcej

 • Nie ma przyszłości bez współpracy biznesu i państwa

  Nie ma przyszłości bez współpracy biznesu i państwa

  Na ile władza powinna się angażować w różne projekty unowocześniające gospodarkę, jak powinna wyglądać współpraca urzędników i przedsiębiorców, jak ci ostatni mogą wpływać na ważne polityczne decyzje – o tych sprawach dyskutowano w redakcji Dziennika Gazety Prawnej w ramach projektu „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości”.

  czytaj więcej

 • Eksperci ws. wyroku TSUE: Będzie korzystny dla wszystkich prócz zarządów banków

  Eksperci ws. wyroku TSUE: Będzie korzystny dla wszystkich prócz zarządów banków

  Wyrok TSUE ws. kredytów frankowych będzie korzystny dla wszystkich prócz zarządów banków - uważają eksperci biorący udział w debacie stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

  czytaj więcej

 • Kredyty mieszkaniowe zaowocowały boomem mieszkaniowym. A później problemami

  Kredyty mieszkaniowe zaowocowały boomem mieszkaniowym. A później problemami

  Dziś Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda ważne orzeczenie dla osób spłacających kredyty walutowe. I dla banków, które tych kredytów udzieliły. Może to być przełomowy moment w niemal 20-letniej historii walutowych hipotek w naszym kraju. Historii, w której początkowy optymizm instytucji finansowych, ich klientów, ekonomistów i polityków (a także dziennikarzy), przerodził się w jeden z największych problemów dla stabilności naszego systemu bankowego.

  czytaj więcej

 • Czy TSUE wywoła frankowe tsunami?

  Czy TSUE wywoła frankowe tsunami?

  Dzisiaj Trybunał Sprawiedliwości UE wyda orzeczenie w sprawie C-260/18 Dziubak, czyli pierwszej polskiej sprawie dotyczącej kredytu hipotecznego waloryzowanego do franka szwajcarskiego (postępowanie zainicjowane przez Sąd Okręgowy w Warszawie). Oczekiwania wobec tego orzeczenia (zwłaszcza kredytobiorców) są znaczne.

  czytaj więcej

 • Kto załata dziurę po Huaweiu

  Kto załata dziurę po Huaweiu

  Rynek smartfonów w Polsce czekają spore przetasowania. Chiński gigant w spektakularny sposób stracił w II kwartale tego roku pozycję lidera, a kolejne miesiące mogą być dla niego jeszcze gorsze.

  czytaj więcej

 • KPK po zmianach. Co przyniesie szósta nowelizacja procedury karnej?

  KPK po zmianach. Co przyniesie szósta nowelizacja procedury karnej?

  Z jednej strony likwidacja absurdów, z drugiej zagrożenie dla gwarancji procesowych. Czy szósta nowelizacja procedury karnej na przestrzeni ostatnich lat przyniesie więcej korzyści niż strat?

  czytaj więcej

 • Mieszkania będą jeszcze droższe? Elektromobilność podniesie koszty inwestycji

  Mieszkania będą jeszcze droższe? Elektromobilność podniesie koszty inwestycji

  Projektowany obowiązek zapewnienia przyłączy do ładowania e-aut na wszystkich miejscach postojowych w garażach jest nieracjonalny i podniesie koszty inwestycji – alarmują deweloperzy. Mogą odczuć to nabywcy mieszkań

  czytaj więcej

 • Uwaga na upublicznianie służbowej korespondencji

  Uwaga na upublicznianie służbowej korespondencji

  Pracodawcy się pilnują, związki zawodowe już mniej. Dlatego, jeśli dochodzi do ujawnienia wymiany informacji w firmie i naruszenia przepisów, to częściej z winy tych ostatnich.

  czytaj więcej

 • Dylematy przedwyborcze [OPINIA]

  Dylematy przedwyborcze [OPINIA]

  W każdej kampanii pojawia się temat debat. Tego, czy warto je robić; czy są wartością dodaną dla wyborców, czy tylko mają być okazją do wizerunkowych sztuczek dla polityków. Zapewne potrzebne są i takie, i takie. Te duże telewizyjne pozwalają błysnąć (lub wprost przeciwnie) przed wyborcami.

  czytaj więcej

 • Wyrok TSUE korzystny dla frankowiczów: Nieważność umowy lub odfrankowienie kredytu

  Wyrok TSUE korzystny dla frankowiczów: Nieważność umowy lub odfrankowienie kredytu

  3 października 2019 roku TSUE wydał długo wyczekiwany przez cały rynek wyrok w polskiej sprawie frankowej (C-260/18). TSUE uznał, że sądy krajowe nie mogą uzupełniać umowy kursem średnim NBP oraz że w toku procesu to konsument decyduje czy nieważność umowy jest dla niego korzystna.

  czytaj więcej

 • Rzecznik Finansowy: Wyrok TSUE poprawia pozycję "frankowiczów" w sporach z bankami

  Rzecznik Finansowy: Wyrok TSUE poprawia pozycję "frankowiczów" w sporach z bankami

  Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej poprawia pozycję "frankowiczów" w sporach z bankami i może doprowadzić do ukształtowania się korzystnej dla nich linii orzeczniczej w polskich sądach - komentuje wyrok trybunału Rzecznik Finansowy Aleksandra Wiktorow.

  czytaj więcej

 • UOKiK: Po orzeczeniu TSUE banki powinny usunąć z umów niedozwolone postanowienia

  UOKiK: Po orzeczeniu TSUE banki powinny usunąć z umów niedozwolone postanowienia

   Dzisiejsze orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) nie oznacza automatycznego przewalutowania kredytów, jednak ma znaczenie dla postępowań sądowych oraz konsumentów, których umowy zawierają klauzule niedozwolone, uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Zdaniem Urzędu, banki powinny wyeliminować z umów niedozwolone postanowienia umowne.

  czytaj więcej

 • Wyrok TSUE w praktyce: Automatycznie nie zmieni umów, frankowicze muszą iść do sądów [WYWIAD]

  Wyrok TSUE w praktyce: Automatycznie nie zmieni umów, frankowicze muszą iść do sądów [WYWIAD]

  - Więcej „frankowiczów” musi dać znać, że nie są zadowoleni ze swoich umów i będą walczyli o swoje prawa w sądach. Wyrok TSUE to kolejny argument w sporze, który dostali do ręki. Tylko pod presją banki zdecydują się na wypracowanie racjonalnych propozycji ugodowych – mówi Izabela Dąbrowska-Antoniak, dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w biurze Rzecznika Finansowego.

  czytaj więcej

 • RPO: TSUE stanął po stronie kredytobiorców frankowych

  RPO: TSUE stanął po stronie kredytobiorców frankowych

  TSUE stanął po stronie kredytobiorców i wskazał polskim sądom, jak rozstrzygać spory o kredyty „frankowe” z klauzulami niedozwolonymi - napisało w czwartek na stronie internetowej biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Sąd może unieważnić wadliwą umowę kredytową, ale tylko za zgodą kredytobiorcy.

  czytaj więcej

 • Skutki wyroku ws. frankowiczów mogą być poważne. Ale nie pojawią się szybko

  Skutki wyroku ws. frankowiczów mogą być poważne. Ale nie pojawią się szybko

  Trybunał Sprawiedliwości UE odpowiedział na pytania w sprawie Dziubakowie kontra Raiffeisen, ale nie rozstrzygnął spraw wszystkich frankowiczów. O konkretnych skutkach finansowych dla banków i dla ich klientów trudno więc w tej chwili mówić. Prezesi banków do tej pory konsekwentnie powtarzali, że nie da się wiarygodnie ocenić ryzyka prawnego dla ich portfeli kredytowych. I wczorajsze orzeczenie tego raczej nie zmienia. Potrzeba będzie sporej liczby prawomocnych rozstrzygnięć, żeby banki mogły to ryzyko wycenić. A więc i wyliczyć, jakie rezerwy trzeba będzie zawiązywać.

  czytaj więcej

 • Jak innowacyjnie i bezpiecznie finansować biznes

  Jak innowacyjnie i bezpiecznie finansować biznes

  Często o faktoringu mówi się jako o idealnym narzędziu dla sektora MŚP. Duże firmy jednak z niepewnością podchodziły do tych rozwiązań. Może już jednak zaczynają się otwierać na te instrumenty?

  czytaj więcej

 • CIMAT – wyważony sukces

  CIMAT – wyważony sukces

  Przedsiębiorstwo CIMAT Sp. z o.o. powstało ponad 30 lat temu w Bydgoszczy. Zostało utworzone przez trzech wykładowców ówczesnej Akademii Techniczno-Rolniczej. Spółka od tego czasu przebyła długą drogę, stając się liderem w produkcji i sprzedaży wyważarek dla różnych branż przemysłu w Polsce, a także liczącym się dostawcą tych rozwiązań na świecie. 

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników