klasa ponure

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu klasa ponure. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące klasa ponure.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Biało-czarna Ameryka

  Biało-czarna Ameryka

  Wydawało się, że wraz z prezydenturą Baracka Obamy USA raz na zawsze zrywają z rasowymi podziałami. Kiedy jednak z niedowierzaniem pytamy, jak to się stało, że wybory wygrał Donald Trump, odkrywamy, że tu kolor skóry ma znaczenie. Polityczne.

  czytaj więcej

 • Boom na mieszkania bez pożyczania. Polacy mają alergię na banki czy nauczyli się inwestować?

  Boom na mieszkania bez pożyczania. Polacy mają alergię na banki czy nauczyli się inwestować?

  Według szacunków Narodowego Banku Polskiego dwa na trzy nowe mieszkania kupujemy bez proszenia o kredyt. Co za tym idzie, przybywa klientów, którzy nie chcą, aby bank im pożyczał ani oszczędzał ich pieniądze. Bo żeby dobrze zarobić i dużo odłożyć, trzeba najpierw mądrze wydać

  czytaj więcej

 • Wśród naukowców zawsze byli lizusi władzy. Kiedyś chodziło o wyjazdy, teraz o granty

  Wśród naukowców zawsze byli lizusi władzy. Kiedyś chodziło o wyjazdy, teraz o granty

  Jak świat długi i szeroki mnóstwo naukowców zrobiło karierę dlatego, że pokłoniło się władzy. Myśli pani, że dziś tak nie jest? – mówi prof. Łukasz Turski. Zdarza się, że wielki naukowiec jest kanalią. Ale jeśli robi prawdziwą naukę, dokonuje odkryć ważnych dla ludzkości, to wiele można mu wybaczyć. Także to, że układa się z rządzącymi.

  czytaj więcej

 • "Wyzwolenie” w reżyserii Garbaczewskiego w Teatrze Studio. Premiera 9 marca

  "Wyzwolenie” w reżyserii Garbaczewskiego w Teatrze Studio. Premiera 9 marca

  O podziałach, burzeniu i wznoszeniu murów mówi „Wyzwolenie”, dramat Stanisława Wyspiańskiego w interpretacji i reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. Premiera przedstawienia odbędzie się 9 marca w warszawskim Teatrze Studio.

  czytaj więcej

 • Dziak u Mazurka: Reżim w Korei nieporównywalny z państwami faszystowskimi i komunistycznym

  Dziak u Mazurka: Reżim w Korei nieporównywalny z państwami faszystowskimi i komunistycznym

  - Dwóch północnokoreańskich generałów pojechało na rozmowy do Seulu. Gdy zbliżali się do miasta, ujrzeli morze aut. „Wiemy, że ściągnęliście te samochody z całego kraju” – mówi jeden z nich. Na co odpowiednik z Południa odpowiada: „Tak, ale ze ściągnięciem wieżowców było trudniej”. Czego to dowodzi? Że nawet generał miał doszczętnie wyprany mózg - zauważa Waldemar Dziak, specjalista w zakresie problematyki północnokoreańskiej i chińskiej w wywiadzie z Robertem Mazurkiem.

  czytaj więcej

 • Przepis na fake newsa. Podstawowe zasady dezinformacyjnego pichcenia

  Przepis na fake newsa. Podstawowe zasady dezinformacyjnego pichcenia

  Dwie łyżki prawdziwych informacji, pół szklanki wiarygodności, szczypta kłamstwa. Całość mieszać w mediach społecznościowych, aż powstanie chaos. Gotowe. Atak Bartłomieja Misiewicza na rodzinę gen. Waldemara Skrzypczaka. Histeria dotycząca gwałtu uchodźców na rosyjskiej imigrantce w Niemczech. Wywiady z dowódcami Wojska Polskiego. Pierwsze szkolenie podstawowe Obrony Terytorialnej dopiero w maju. Marsze faszystów na Łotwie. Ten luźny zbiór informacji w pewnej części związanej z wojskiem łączy to, że nie są prawdziwe. Niektórzy nazywają to dezinformacją, inni wolą określenie fake news, czyli po prostu fałszywe wiadomości. Fejki.

  czytaj więcej

 • Kampania Mysłowic przeciw dopalaczom etycznie wątpliwa, ale prawnie dopuszczalna

  Kampania Mysłowic przeciw dopalaczom etycznie wątpliwa, ale prawnie dopuszczalna

  PROBLEM: Miasta od lat walczą z niedozwolonymi substancjami psychoaktywnymi na swoim terenie. Na nietypowy pomysł wpadły Mysłowice, które wraz z miejscowymi zakładami pogrzebowymi przeprowadziły kampanię społeczną w szkołach. Grabarze, którzy zdecydowali się wziąć udział w programie, oferują 50 proc. zniżki na pogrzeb temu, kto bierze dopalacze. W środowisku lokalnym kampania znalazła akceptację wśród większości pedagogów i młodzieży. Wywołała też oczekiwane przez samorząd dyskusje na temat skutków zażywania dopalaczy. Pojawiło się jednak pytanie, czy takie działania są w ogóle zgodne z prawem. I czy są etyczne.

  czytaj więcej

 • Marek Dietl: Ze smokiem trzeba walczyć

  Marek Dietl: Ze smokiem trzeba walczyć

  - Postaram się udowodnić, w pierwszej kolejności sobie, a w drugiej otoczeniu, że się do roli prezesa giełdy nadaję - mówi Marek Dietl.

  czytaj więcej

 • Polska to raj podatkowy. Dla bogatych

  Polska to raj podatkowy. Dla bogatych

  Może się wydawać, że mamy system podatkowy gwarantujący obywatelom sprawiedliwą redystrybucję gospodarczego wzrostu. Nic bardziej mylnego.

  czytaj więcej

 • "Die Welt": Antyliberalne zmiany w Polsce na razie nie do zatrzymania

  "Die Welt": Antyliberalne zmiany w Polsce na razie nie do zatrzymania

  Antyliberalne zmiany społeczne w Polsce, dokonujące się pod rządami Prawa i Sprawiedliwości oraz przy obojętnej postawie większości społeczeństwa, na razie są nie do zatrzymania - ocenia dziennik "Die Welt" w komentarzu pt. "W uścisku kontrrewolucji".

  czytaj więcej

 • Woś: Wielka ropa i wielkie nierówności na Bliskim Wschodzie

  Woś: Wielka ropa i wielkie nierówności na Bliskim Wschodzie

  Czy Bliski Wschód to region wielkich, czy małych nierówności ekonomicznych? Czy Irak albo Arabia Saudyjska są krajami bardziej egalitarnymi niż współczesne Chiny lub Ameryka? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w nowej pracy „bandy Piketty’ego”.

  czytaj więcej

 • Od pana Verloca po pana Lichta. Poczet nowoczesnych szpiegów

  Od pana Verloca po pana Lichta. Poczet nowoczesnych szpiegów

  Kiedy w 1907 r. Joseph Conrad wydawał „Tajnego agenta” (niedawno ukazało się nowe, bardzo dobre polskie tłumaczenie Macieja Świerkockiego) – powieść o terrorystach nieudacznikach z podwójnym (a może i potrójnym) agentem Verlokiem na czele – świat służb specjalnych i szpiegowskich misji nie był jeszcze do końca zdefiniowany. Wiek XIX okazał się stuleciem wielkiego strachu imperiów przed inspirowaną z zewnątrz ludową, robotniczą bądź nacjonalistyczną rewoltą – i stuleciem wielkich wynalazków w dziedzinie aparatu państwowej kontroli – ale dopiero wiek XX przyniósł pełną profesjonalizację tej branży.

  czytaj więcej

 • Polacy nie akceptują przemocy politycznej od stuleci

  Polacy nie akceptują przemocy politycznej od stuleci

  Politycy podsycają agresję, ale muszą to zręcznie ukrywać. Atakują, ale tak, by eksponować, iż sami są atakowani i prowokowani. Wymaga to zręczności, bo złamanie tabu może oznaczać koniec kariery

  czytaj więcej

 • Leder: W Polsce trwa plemienna zimna wojna. To ona popycha nas ku dyktaturze [WYWIAD]

  Leder: W Polsce trwa plemienna zimna wojna. To ona popycha nas ku dyktaturze [WYWIAD]

  - Spór to wartościowe źródło wiedzy, przestrzeń, w której prezentowane są przeciwstawne, ale jednocześnie potrzebne sobie interesy, i w której kształtuje się w miarę akceptowalny ład społeczny - mówi w wywiadzie dla DGP Andrzej Leder, filozof kultury, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.

  czytaj więcej

 • Bartosz Cichocki - ambasador na trudne czasy

  Bartosz Cichocki - ambasador na trudne czasy

  We wtorek Bartosz Cichocki wręczył kopię listów uwierzytelniających wiceszefowi ukraińskiej dyplomacji. Władze w Kijowie muszą się przygotować na twardsze stanowisko Polski. Paradoksalnie jednak jego wybór na ambasadora podkreśla wysokie znaczenie Ukrainy dla Warszawy. O zmianie na tym stanowisku mówiło się od dawna. Chodziły różne plotki o poprzednim ambasadorze, ale najbardziej rozpowszechnioną była opinia, że kładzie zbyt mały nacisk na kwestie historyczno-tożsamościowe, co budzi niezadowolenie w kraju. Jednocześnie środowiska ekspertów spekulowały na temat następców Jana Piekły. Informacja, że będzie nim Bartosz Cichocki, nikogo nie zaskoczyła. W rzeczy samej, był on wymieniany jako pierwszy na liście kandydatów.

  czytaj więcej

 • Gabriel Garcia Marquez był mistrzem literatury epickiej

  Gabriel Garcia Marquez był mistrzem literatury epickiej

  Przedstawiciel realizmu magicznego, laureat literackiego Nobla (1982 r.), autor m.in. "Stu lat samotności" Gabriel Garcia Marquez zmarł 5 lat temu, 17 kwietnia 2014 r., w wieku 87 lat. Marquez wraz z Argentyńczykami Julio Cortazarem i Jorge Luisem Borgesem należał do latynoskiej wielkiej trójki.

  czytaj więcej

 • Rusza 16. Docs Against Gravity: Oto 7 filmów, które trzeba obejrzeć

  Rusza 16. Docs Against Gravity: Oto 7 filmów, które trzeba obejrzeć

  10 maja 2019 r. rusza 16. edycja Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. To prawdziwa uczta ze światowej klasy dokumentem, w której uczestniczyć będzie można w kinach w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie, Gdyni, Katowicach i Bydgoszczy. Jeśli na czas festiwalu nie wziąłeś urlopu, stoisz właśnie przed dylematem, na które filmy się wybrać. Wraz z organizatorami postanowiliśmy ci nieco ułatwić to zadanie. Przedstawiamy 7 najważniejszych filmów na tegorocznym Docs Against Gravity.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników