Kino Konesera

Kino Konesera - jest to jeden z miesięczników wydawanych przez Carisma Entertainment Group.


 • Najlepsze komiksy o Batmanie

  Najlepsze komiksy o Batmanie

  Mroczny Rycerz kolejny już raz gości na kinowych ekranach. Christopher Nolan wyniósł Batmana na zupełnie nowy poziom – jego człowiek nietoperz istnieje w pełnoprawnej, oderwanej od komiksu przestrzeni filmowej, sprawdza się jako doskonałe kino gatunkowe, a nie tylko jako adaptacja tej czy innej historii z mścicielem w pelerynie. Zaś tych strażnik Gotham doczekał się tysięcy, a pośród nich także dzieł wielkich, fantastycznych powieści graficznych i intrygujących tasiemcowych serii, pisanych choćby przez Alana Moore’a, Franka Millera, Granta Morrisona czy Jepha Loeba, należących do ścisłego kanonu sztuki komiksu. Skoro w tomiszczach z Batmanem można przebierać niemal bez końca, to czym warto poprzedzić dzisiejszy seans? Oto kilka tytułów, które zapamiętuje się na długie lata po lekturze, choć stanowią jedynie wycinek tego, co warto postawić na półce. Tekst: Bartosz Czartoryski

  czytaj więcej

 • "Koneser" - recenzja

  "Koneser" - recenzja

  W "Koneserze", swoim anglojęzycznym debiucie, Giuseppe Tornatore zachowuje autorski styl i osobisty ton.

  czytaj więcej

 • "Raj: nadzieja" - recenzja

  "Raj: nadzieja" - recenzja

  W świecie Ulricha Seidla nadzieja była do tej pory towarem ściśle reglamentowanym i deficytowym. Kontakt z pokładami tego uczucia, uwolnionymi w ostatniej części „rajskiej trylogii”, zapewne doprowadzi fanów Austriaka do szoku poznawczego.

  czytaj więcej

 • "72 godziny": Niezły bajzel

  "72 godziny": Niezły bajzel

  W „72 godzinach” irytuje nie tyle nieudolność samego filmu, ile upajanie się nią reżysera. Efekt przypomina wydane z pompą, ale mało gustowne przyjęcie, na którym nie bawi się dobrze nikt poza organizatorem.

  czytaj więcej

 • Stanley Kubrick: Żadnych łatwych odpowiedzi

  Stanley Kubrick: Żadnych łatwych odpowiedzi

  „Nie wiem, czego chcę, ale dobrze wiem, czego nie chcę” – opowiadał Stanley Kubrick Malcolmowi McDowellowi w 1971 roku na planie „Mechanicznej pomarańczy”. Zmarł piętnaście lat temu, ale jego kino wciąż inspiruje, ciekawi i budzi kontrowersje

  czytaj więcej

 • "Złote okulary" - graffiti na ołtarzu słowa

  "Złote okulary" - graffiti na ołtarzu słowa

  Literatura stanowiła dla Bassaniego nieskończenie piękną budowlę, słowo było ornamentem – konkret tyczący spraw ciała lub popędów burzyłby tę konstrukcję, stanowiłby rodzaj graffiti na ołtarzu. Być może efektownego, zadziornego, ale w gruncie rzeczy tandetnego i ordynarnego. Bassani celebrował słowa, nie bohomazy.

  czytaj więcej

 • Polskie muzealnictwo mało nowatorskie? Dominuje grzech powielania pomysłów

  Polskie muzealnictwo mało nowatorskie? Dominuje grzech powielania pomysłów

  Może nie mamy w Polsce Guggenheima ani MoMA, ale ambicje muzealne mamy co najmniej na miarę Nowego Jorku. Tylko zamiast szukać nowych rozwiązań, zaczęliśmy powielać już sprawdzone pomysły.

  czytaj więcej

 • Zysk ukryty w starych murach – jak inwestować w kamienice

  Zysk ukryty w starych murach – jak inwestować w kamienice

  Od wielu lat opuszczona. Wszyscy skazywali ją na już na straty. Teraz ma swoją szansę, by odzyskać dawny blask dzięki projektowi Warszawskie Kamienice.

  czytaj więcej

 • „Seks, miłość i terapia”. Radość z pożądania

  „Seks, miłość i terapia”. Radość z pożądania

  Zwykle to mężczyzna jest zdobywcą, ja zagrałam kobietę, która jest na wiecznych łowach – mówi o swojej najnowszej roli francuska aktorka Sophie Marceau

  czytaj więcej

 • Rusza Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

  Rusza Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

  W sobotę w Kazimierzu i Janowcu nad Wisłą już po raz dziewiąty wystartuje festiwal Dwa Brzegi. Organizatorzy proponują w tym roku pokazy premierowe i obrazy dobrze już znane; będzie kino polskie i zagraniczne, autorskie i artystyczne, zaangażowane społecznie i młode.

  czytaj więcej

 • Cały ten jazz. "Excentrycy" w kinach

  Cały ten jazz. "Excentrycy" w kinach

  Czasami warto wejść na tę słoneczną stronę ulicy i zobaczyć życie z tamtej perspektywy – mówi Janusz Majewski. Jego najnowszy film jest spełnieniem tej obietnicy

  czytaj więcej

 • Sztuka z Polski doceniona. Wyjątkowy rok dla Instytutu Adama Mickiewicza

  Sztuka z Polski doceniona. Wyjątkowy rok dla Instytutu Adama Mickiewicza

  Koniec roku i początek nowego to zawsze czas podsumowań i planów. Rok 2015 był dla Instytutu Adama Mickiewicza (IAM), działającego pod marką Culture.pl, wyjątkowy. W tym roku przypadła 15. rocznica naszego powstania. Cyfra 5 sygnuje podsumowania jubileuszu w różnych aspektach. W ramach dotychczas zrealizowanych projektów IAM zaprezentował blisko 5 tys. wydarzeń kulturalnych, które obejrzało blisko 50 milionów widzów na 5 kontynentach.

  czytaj więcej

 • Gotowość do podjęcia ryzyka. „Dziewczyna z portretu” w kinach

  Gotowość do podjęcia ryzyka. „Dziewczyna z portretu” w kinach

  Nominowana do czterech Oscarów „Dziewczyna z portretu” to historia inspirowaną losami Einara Wegenera, duńskiego malarza, który jako jedna z pierwszych osób w historii zdecydował się na operację zmiany płci. O filmie opowiadają jego reżyser Tom Hooper oraz operator Danny Cohen

  czytaj więcej

 • Kino na weekend: Filmy koreańskie i produkcje z USA

  Kino na weekend: Filmy koreańskie i produkcje z USA

  Coś dla koneserów dobrego kina: we Wrocławiu startuje American Film Festival, a tymczasem w stolicy odbędzie się druga edycja Warsaw Korean Film Festival. Wraca też musical „Król swingu” inspirowany filmem Janusza Majewskiego „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”.

  czytaj więcej

 • Każda władza ma swoich półkowników

  Każda władza ma swoich półkowników

  Kiedy aktorka Joanna Szczepkowska ogłosiła koniec komunizmu, nie powiedziała, czy do historii przejdzie również cenzura. Choć upłynęło ćwierć wieku, polskie kino nie jest w pełni niezależne. Bo z ekranu tu i ówdzie grzmi alarmująca przestroga: „Emisja kontrolowana, emisja kontrolowana...”

  czytaj więcej

 • "Vater" - uniwersalna historia o kompleksie ojca

  "Vater" - uniwersalna historia o kompleksie ojca

  Uniwersalna historia o kompleksie ojca - mówią o filmie dokumentalnym "Vater" jego twórcy. Obraz, w którym syn esesmana Otto von Waechtera stara się przekonać, że jego ojciec nie był zbrodniarzem, zrealizowali krakowscy artyści. Podkreślają: to nie jest film historyczny, raczej psychologiczny dokument.

  czytaj więcej

 • Już nie tylko myślimy o tym, jak zarobić na chleb, ale też ile wydać na igrzyska

  Już nie tylko myślimy o tym, jak zarobić na chleb, ale też ile wydać na igrzyska

  Nie czytamy książek, ale coraz częściej chodzimy do kina. Narzekamy na ceny płyt, ale co roku słono płacimy za słuchanie muzyki podczas letnich festiwali. Myśleniu, jak zarobić na chleb, towarzyszy myśl, ile wydać na igrzyska

  czytaj więcej

 • Filmowy klasyk dla koneserów. "Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi" w kinach

  Filmowy klasyk dla koneserów. "Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi" w kinach

  KINO | "Ostatni Jedi" to już ósma część słynnego cyklu filmowego zapoczątkowanego 40 lat temu, w 1977 roku. Najnowsza odsłona Star Wars jest bezpośrednią kontynuacją "Przebudzenia Mocy" J.J. Abramsa sprzed dwóch lat.

  czytaj więcej

 • Teatr WARSawy - miejsce, w którym widz jest partnerem do rozmowy

  Teatr WARSawy - miejsce, w którym widz jest partnerem do rozmowy

  -Teatr niezależny to taki, na którym nikomu nie zależy - żartuje Adam Sajnuk, dyrektor Teatru WARSawy. Ale on ma to szczęście, że na jego teatrze zależy przede wszystkim widzom, którzy doceniają dobry repertuar, świetnych aktorów i atmosferę miejsca. Od 20 lat Konsekwentnie im to scena Sajnuka gwarantuje.

  czytaj więcej

 • Kurosawa, Szumowska i polski design. Wiosna 2018 w TVP Kultura

  Kurosawa, Szumowska i polski design. Wiosna 2018 w TVP Kultura

  Nowa oprawa, premierowe produkcje dokumentalne i reportażowe, więcej o sztuce użytkowej, nowości filmowe i muzyczne – wiosną 2018 roku TVP Kultura świętuje stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości odświeżoną szatą graficzną i bogatą ofertą programową.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników