kaucja gwarancyjna

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu kaucja gwarancyjna. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące kaucja gwarancyjna.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Tak PiS zapoluje na PO w sprawie VAT

  Tak PiS zapoluje na PO w sprawie VAT

  Ignorowanie głosów biznesu, opieszałość i nieudolność w uszczelnianiu systemu podatkowego – tak według rządzących można ocenić działania Ministerstwa Finansów na podstawie korespondencji, jaka trafiała do resortu i odpowiedzi udzielanych przez jego urzędników.

  czytaj więcej

 • Kaucje gwarancyjne narzucone gminom bezprawnie

  Kaucje gwarancyjne narzucone gminom bezprawnie

  Minister środowiska nie może wydać rozporządzenia, w którym różnicuje sytuację samorządów i prywatnych firm gospodarujących odpadami – wskazują prawnicy. Nie mają wątpliwości, że propozycja resortu, czyli obowiązkowe uiszczanie przez gminy kaucji gwarancyjnych na wypadek pożaru składowiska, nie ma podstaw prawnych.

  czytaj więcej

 • Ziobro o sprawie Chrzanowskiego: Nie patrzymy na partyjne legitymacje

  Ziobro o sprawie Chrzanowskiego: Nie patrzymy na partyjne legitymacje

  Bez względu na to, kogo dotyczy śledztwo my, w odróżnieniu od opozycji, nie patrzymy na partyjne legitymacje. To fundamentalna różnica, którą gwarantuję - powiedział we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odnosząc się do sprawy szefa KNF Marka Chrzanowskiego .

  czytaj więcej

 • Zmiany w VAT 2019: Na to muszą się przygotować firmy

  Zmiany w VAT 2019: Na to muszą się przygotować firmy

  Obecnie na różnym etapie procedowania jest aż pięć projektów nowelizacji VAT. Już od 1 stycznia 2019 r. podatników czekają pierwsze zmiany. A w trakcie roku będzie ich jeszcze więcej i będą miały dużo większe znaczenie. Kluczowe będą te dotyczące kas online oraz duży pakiet uszczelniający i porządkujący VAT. Projekty te początkowo też miały zacząć obowiązywać od przyszłego roku, jednak prace nad nimi się opóźniają.

  czytaj więcej

 • Rynek śmieciowy na równych zasadach dla gmin i firm

  Rynek śmieciowy na równych zasadach dla gmin i firm

  Nie tylko instalacje należące do samorządów zostaną objęte prewencyjnymi, niższymi stawkami obowiązkowych kaucji gwarancyjnych.

  czytaj więcej

 • NSA stwierdził, że wynajem wielu mieszkań to biznes

  NSA stwierdził, że wynajem wielu mieszkań to biznes

  Zlecenie obsługi najmu profesjonalnej firmie nie oznacza, że właściciel sam nie prowadzi działalności gospodarczej – wynika z wczorajszego wyroku NSA.

  czytaj więcej

 • Magazynowanie odpadów: Firmy muszą szybko ustanowić zabezpieczenia

  Magazynowanie odpadów: Firmy muszą szybko ustanowić zabezpieczenia

  Przedsiębiorcy, którzy posiadają np. zezwolenia na ich zbieranie lub przetwarzanie, muszą do 5 września złożyć wniosek o ich uaktualnienie. A za tym idą koszty. Jeżeli jednak tego nie zrobią – decyzje wygasną. A na dodatek grozi im kara administracyjna w wysokości do 1 mln zł

  czytaj więcej

 • Nie będzie się opłacać ucieczka przed split paymentem

  Nie będzie się opłacać ucieczka przed split paymentem

  Przedsiębiorca nie odliczy wydatku od przychodów, jeżeli za towar lub usługę objętą mechanizmem podzielonej płatności zapłaci w inny sposób.

  czytaj więcej

 • Nadmiar sankcji w VAT może zaszkodzić firmom

  Nadmiar sankcji w VAT może zaszkodzić firmom

  Projekt nowelizacji wprowadzającej obowiązkowy split payment przewiduje kilka nowych kar za błędy podatników. Podobnie ustawa dotycząca tzw. białej listy. W praktyce spółki i menedżerowie mogą odpowiedzieć za jedną przewinę z różnych paragrafów.

  czytaj więcej

 • Obowiązkowy split payment. Wracają obawy o płynność

  Obowiązkowy split payment. Wracają obawy o płynność

  Podwykonawcy budowlani nie będą musieli po przejściu z odwrotnego obciążenia na podzieloną płatność nieustannie występować o zwroty VAT. Do ogólnych zasad rozliczeń wrócą też sprzedawcy elektroniki

  czytaj więcej

 • Niższe kary za brak split paymentu

  Niższe kary za brak split paymentu

  Ministerstwo Finansów złagodniało. Nabywcy, którzy unikną obowiązku podzielonej płatności, dopłacą 30 proc. podatku od towarów i usług, a nie 100 proc.

  czytaj więcej

 • Umowy o roboty budowlane: Przegląd orzecznictwa

  Umowy o roboty budowlane: Przegląd orzecznictwa

  Branża budowlana notorycznie boryka się z problemami prawnymi. Pomimo, że wokandy sądowe pełne są spraw toczonych na tle umów o roboty budowlane, uczestnikom procesu inwestycyjnego wciąż zdarza się błędnie ocenić swoją sytuację prawną. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie wyroków sądów (głównie Sądu Najwyższego i Sądów Apelacyjnych) istotnych dla branży budowlanej, które zapadły w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Wyselekcjonowaliśmy przede wszystkim ważne rozstrzygnięcia dotyczące obszarów spornych, pojawiających się przy realizacji inwestycji, które wydane zostały na tle kluczowych przepisów kodeksu cywilnego. Wśród nich są tak istotne zagadnienia jak odstąpienia od umowy, kary umowne czy gwarancja jakości robót. Żeby publikacja mogła posłużyć jako ściąga przy ocenie bieżących problemów procesu inwestycyjnego, każdy wyrok opatrzyliśmy krótkim komentarzem, wskazującym na jego praktyczne skutki.

  czytaj więcej

 • Rząd za obowiązkową podzieloną płatnością

  Rząd za obowiązkową podzieloną płatnością

  Znikną odwrotne obciążenie i kaucja gwarancyjna, ograniczona zostanie solidarna odpowiedzialność za podatek. W zamian będzie split payment – przymusowy w niektórych branżach.

  czytaj więcej

 • Solidarna odpowiedzialność od złotówki: Drobne zakupy bardziej ryzykowne

  Solidarna odpowiedzialność od złotówki: Drobne zakupy bardziej ryzykowne

  Przedsiębiorca, który kupi, choćby za złotówkę, elektronikę, biżuterię, węgiel bądź części do samochodu lub motocykla, odpowie solidarnie ze sprzedawcą za nierozliczony VAT.

  czytaj więcej

 • Posłowie przyjęli obowiązkowy split payment i matrycę VAT

  Posłowie przyjęli obowiązkowy split payment i matrycę VAT

  Od listopada, a nie jak planowano od września, obowiązkowa stanie się podzielona płatność w niektórych branżach. Matryca stawek zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r.

  czytaj więcej

 • Zmiany w VAT 2019: Nie zawsze zapłacimy poza split paymentem

  Zmiany w VAT 2019: Nie zawsze zapłacimy poza split paymentem

  Obowiązkowa podzielona płatność to sztandarowa i kluczowa zmiana uszczelniająca VAT. Od 1 listopada br. zastąpi ona inne szczególne rozwiązania stosowane dotychczas w VAT: odwrotne obciążenie, solidarną odpowiedzialność nabywcy i sprzedawcy (choć nie zniknie ona całkowicie z przepisów) oraz kaucję gwarancyjną.

  czytaj więcej

 • Od listopada 2019 więcej podmiotów objętych odpowiedzialnością solidarną

  Od listopada 2019 więcej podmiotów objętych odpowiedzialnością solidarną

  Odpowiedzialność solidarna w podatku od towarów i usług funkcjonuje w naszym systemie podatkowym od 2013 roku. Nie ogranicza się ona jedynie do ustawy o VAT, uregulowana jest również w Ordynacji podatkowej. Od sześciu lat odpowiedzialność solidarna jest stale nowelizowana. Od listopada 2019 przepisy mają stać się jeszcze bardziej restrykcyjne. Grono podmiotów, których będą dotyczyć, ulegnie znacznemu poszerzeniu.

  czytaj więcej

 • Poradnia rachunkowa

  Poradnia rachunkowa

  Czy mandat karny nałożony na pracownika można zaliczyć do pozostałych kosztów operacyjnych. W jaki sposób zaksięgować zadatek na poczet dostawy towaru. Na które konto powinny trafić wydatki związane z poszukiwaniem pracowników Gdzie w księgach ująć rozchód towarów przeznaczonych na potrzeby firmy. Jakie operacje księguje się na koncie 201 w sferze budżetowej.

  czytaj więcej

 • Jak przygotować sprawozdanie Rb-28S? [PORADNIA RACHUNKOWA]

  Jak przygotować sprawozdanie Rb-28S? [PORADNIA RACHUNKOWA]

  Jak przygotować sprawozdanie Rb-28SNa jakim koncie ująć zakup przez gminę nieruchomości na ratyCo się wykazuje w sprawozdaniu Rb-NDSJaki paragraf zastosować przy obsłudze obligacji

  czytaj więcej

 • NSA: Kaucja gwarancyjna też może być podatkowym kosztem

  NSA: Kaucja gwarancyjna też może być podatkowym kosztem

  Można odliczyć od przychodu kaucje gwarancyjne, niezwrócone przez kontrahentów wskutek ogłoszenia przez nich upadłości – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników