Kategorie ludności wiejskiej

Kategorie ludności wiejskiej - na przestrzeni historii wsi polskiej (od XVI-XVIII wieku) istnieje podział ludności wiejskiej w zakresie dotyczącym jej funkcjonowania w szlachecko-pańszczyźnianej polskiej rzeczywistości.


 • Władze lokalne zaczynają się dusić. Potrzebne są szybkie zmiany

  Władze lokalne zaczynają się dusić. Potrzebne są szybkie zmiany

  Samorząd terytorialny się sprawdził. Niestety, niektóre rozwiązania wymagają korekty. W jakim kierunku powinny pójść zmiany, o to zapytaliśmy uczestników debaty podsumowującej akcję DGP „25 lat samorządności”

  czytaj więcej

 • Najlepsze miasta i gminy rozwijają się równomiernie

  Najlepsze miasta i gminy rozwijają się równomiernie

  Tak jak w poprzedniej edycji, laureatów w kategorii najlepszy samorząd typowaliśmy w podziale na gminy wiejskie, wiejsko-miejskie, miasta do 100 tys. mieszkańców i miasta powyżej 100 tys. mieszkańców. W każdej z tych kategorii nagrodziliśmy trzy samorządy i trzech włodarzy 25-lecia. Wyróżniliśmy też tych, którzy uplasowali się na miejscach od 4 do 10.

  czytaj więcej

 • Wysoka cena za mobilność: Zmęczenie, zerwane więzi rodzinne, niepewność

  Wysoka cena za mobilność: Zmęczenie, zerwane więzi rodzinne, niepewność

  Jesteśmy mało mobilni – powtarzają od lat eksperci i załamują ręce. Tymczasem rzeczywistość pędzi. A my razem z nią. Tylko coraz więcej nas to kosztuje.

  czytaj więcej

 • Iran: Gospodarka zaniedbana, ale przez to obiecująca

  Iran: Gospodarka zaniedbana, ale przez to obiecująca

  Ponad 80-milionowe państwo, które przez lata było odizolowane na skutek nałożonych sankcji, teraz deklaruje otwarcie na świat i zapowiada duże wydatki inwestycyjne. Na pierwszy rzut oka wydaje się rajem dla eksporterów i inwestorów

  czytaj więcej

 • Tydzień z komentarzami: Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (cz. 1)

  Tydzień z komentarzami: Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (cz. 1)

  Już 1 kwietnia 2016 r. wejdzie w życie ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195) wprowadzająca do systemu prawnego zupełnie nowe świadczenie wychowawcze. Jest to realizacja programu „Rodzina 500+” i przełomowe rozwiązanie polityki rodzinnej. Program ten oznacza bardzo znaczącą pomoc finansową dla rodzin wychowujących dzieci. Stanowi wyraźny sygnał ze strony państwa, że rodzina nie jest i nie będzie pozbawiona wsparcia państwa w ponoszeniu kosztów wychowania dzieci.

  czytaj więcej

 • Jak korporacje szantażują państwa wykorzystując trybunały arbitrażowe

  Jak korporacje szantażują państwa wykorzystując trybunały arbitrażowe

  Za sprawą umów TTIP i CETA dużo mówi się ostatnio o tzw. trybunałach arbitrażowych. W tych specjalnych parasądach międzynarodowa korporacja może pozwać państwo, w którym zainwestowała, jeśli uzna, że wprowadzone przez to państwo regulacje zmniejszyły jej oczekiwane zyski. Mechanizm ten znacząco uprzywilejowuje firmy międzynarodowe względem państw i firm rodzimych. Daje korporacjom wyjątkowe narzędzie, by wymuszać „odszkodowania” za suwerenne decyzje rządów podejmowane w interesie publicznym, choćby dla ochrony zdrowia obywateli. Co więcej zdarza się, że z lęku przed wielomilionowymi pozwami rządy powstrzymują się przed wprowadzeniem regulacji chroniących środowisko, prawa pracownicze czy konsumenckie.

  czytaj więcej

 • Gliwice, Olsztyn i Warszawa - na czele rankingu najszybciej rozwijających się miast

  Gliwice, Olsztyn i Warszawa - na czele rankingu najszybciej rozwijających się miast

  Gliwice, Olsztyn i Warszawa znajdują się na czele rankingu najdynamiczniej rozwijających się miast na prawach powiatu - wskazuje ranking zrównoważonego rozwoju jednostek samorządu terytorialnego, którego wyniki zaprezentowano w poniedziałek w Sejmie.

  czytaj więcej

 • Prof. Stryjek: Akcja "Wisła" to czystka etniczna

  Prof. Stryjek: Akcja "Wisła" to czystka etniczna

  Akcja "Wisła" z 1947 r. była czystką etniczną wobec ludności ukraińskiej, nie bójmy się tak tego określać - mówi prof. Tomasz Stryjek. Walka z UPA byłaby skuteczniejsza, gdyby polskie siły skierowano wyłącznie przeciwko ukraińskiemu podziemiu, a nie przeciw ludności cywilnej - podkreśla historyk z ISP PAN.

  czytaj więcej

 • Premier: Stawiamy na pracę, płacę, rodzinę, mieszkanie i bezpieczeństwo

  Premier: Stawiamy na pracę, płacę, rodzinę, mieszkanie i bezpieczeństwo

  Praca, płaca, mieszkanie, rodzina, bezpieczeństwo - to główne obszary, jakie zmieniamy - mówił w Jędrzejowie (Świętokrzyskie) premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd powoli rozkręca program Mieszkanie+. Zaznaczył, że Polska podpisała największą umowę o współpracy militarnej z USA.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników