kara grzywny

Grzywna – kara kryminalna o charakterze majątkowym orzekana za przestępstwa, przestępstwa skarbowe, wykroczenia lub wykroczenia skarbowe.


 • Zwolnienie bez zgody związku nie zawsze jest wykroczeniem

  Zwolnienie bez zgody związku nie zawsze jest wykroczeniem

  Pracodawca rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Zatrudniony był członkiem zarządu zakładowej organizacji związkowej. Z tego tytułu przysługiwała mu szczególna ochrona. Organizacja związkowa nie wyraziła zgody na rozwiązanie z nim umowy. Czy zwolnienie bez takiej zgody w każdym przypadku oznacza, że pracodawca popełnia wykroczenie?

  czytaj więcej

 • Urlop i świadczenie pracy: 4 obowiązki pracownika odchodzącego z firmy

  Urlop i świadczenie pracy: 4 obowiązki pracownika odchodzącego z firmy

  Odchodzący z firmy pracownik powinien prawidłowo wypowiedzieć umowę, jest też zobowiązany nadal świadczyć pracę oraz wykorzystać przysługujący mu urlop wypoczynkowy.

  czytaj więcej

 • Majówka udana, czyli jak wypocząć bez mandatu

  Majówka udana, czyli jak wypocząć bez mandatu

  Woda, góry, las to majówkowa klasyka. Jeśli tylko pogoda dopisuje miasta się wyludniają, a w popularnych miejscach wypoczynku robi się tłoczno. Ważne, by z udanej majówki wrócić z miłymi wspomnieniami i... bez mandatu. Warto pamiętać, w jakich sytuacjach może nas spotkać kara podczas majowego relaksu np. w lesie lub nad wodą

  czytaj więcej

 • Sąd może orzekać bez udziału stron

  Sąd może orzekać bez udziału stron

  Przez dłuższy czas byłam nękana przez byłego chłopaka. Ponieważ nie dawał mi spokoju, zgłosiłam to policji. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że sprawa trafiła do sądu, ale ja nie biorę w niej udziału. Nie mogłam przejrzeć akt, nie otrzymałam też żadnej informacji o wyroku – pisze pani Paulina. – Ostatecznie dowiedziałam się, że sprawa zakończyła się wyrokiem nakazowym, a po jakiekolwiek informacje mam pójść na policję. Czy tak powinno być – dziwi się czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Więcej kar za e-myto. Zmiana przepisów miała zmniejszyć tę liczbę

  Więcej kar za e-myto. Zmiana przepisów miała zmniejszyć tę liczbę

  Od ponad roku obowiązują przepisy uniemożliwiające multiplikowanie kar za przejazd bez opłaty. A tych jest coraz więcej. Niesprawiedliwe przepisy obowiązywały od lipca 2011 r. do 1 stycznia 2015 r. Główny inspektorat transportu drogowego mógł nakładać na kierowców surowe kary (3 tys. zł) za minięcie każdej bramki do elektronicznego poboru opłat. Za brak kilkudziesięciozłotowej opłaty za jednorazowy przejazd drogą płatną można było więc dostać karę w wysokości kilkudziesięciu tysięcy.

  czytaj więcej

 • Kukiz'15 domaga się wszczęcia śledztwa w sprawie rozmowy Graś-Kulczyk

  Kukiz'15 domaga się wszczęcia śledztwa w sprawie rozmowy Graś-Kulczyk

  Poseł Kukiz'15 Piotr Liroy-Marzec w interpelacji do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry zwraca się z wnioskiem o wszczęcie z urzędu postępowania w sprawie rozmowy b. rzecznika rządu Pawła Grasia z biznesmenem Janem Kulczykiem na temat odwołania redaktora naczelnego dziennika "Fakt".

  czytaj więcej

 • Skąpi ojcowie unikną kary

  Skąpi ojcowie unikną kary

  Czy program 500+ uwolni od odpowiedzialności karnej część osób uchylających się od płacenia alimentów? Jest takie ryzyko – twierdzą niektórzy prawnicy.

  czytaj więcej

 • Nawet 30 tys. zł za brak informacji do PIP o pracowniku delegowanym

  Nawet 30 tys. zł za brak informacji do PIP o pracowniku delegowanym

  Pracodawcy delegujący pracowników za granicę chcą wydłużenia czasu, w jakim będą zobowiązani przekazać informacje, o które poprosi ich Państwowa Inspekcja Pracy. Do takiej zmiany zamierzają przekonywać posłów w trakcie prac nad projektem ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług, którego pierwsze czytanie w Sejmie odbędzie się dzisiaj. Zgodnie z projektem, który wprowadza do polskiego prawa tzw. dyrektywę wdrożeniową (2014/67/UE), PIP będzie zobowiązana do udzielania innym państwom członkowskim informacji dotyczących delegowania pracowników na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo z Polski. Na wniosek zagranicznych organów będzie miała także prawo przeprowadzić kontrolę w firmie delegującej.

  czytaj więcej

 • Będzie mniej ograniczeń tonażowych dla ciężarówek

  Będzie mniej ograniczeń tonażowych dla ciężarówek

  Zastrzeżenia Komisji Europejskiej co do sposobu implementowania dyrektywy 96/53/WE znów są powodem zamieszania na linii firmy transportowe – Inspekcja Transportu Drogowego – Ministerstwo Infrastruktury.

  czytaj więcej

 • Co każdy Polak powinien wiedzieć o fladze?

  Co każdy Polak powinien wiedzieć o fladze?

  Wywieszona polska flaga zawsze musi być czysta, wyprasowana i zadbana. Nigdy nie powinna dotykać podłoża, nie można na niej umieszczać napisów, rysunków czy znaków – mówi  Kamila Lutek z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników