kara grzywny

Grzywna – kara kryminalna o charakterze majątkowym orzekana za przestępstwa, przestępstwa skarbowe, wykroczenia lub wykroczenia skarbowe.


 • UOKiK bierze się za dropshipping. To koniec nieuczciwych pośredników na Allegro

  UOKiK bierze się za dropshipping. To koniec nieuczciwych pośredników na Allegro

  Część wystawiających towary na portalach typu Allegro próbuje uciec od odpowiedzialności, twierdząc, że jedynie pośredniczą w sprzedaży. Dropshipping to po prostu model logistyczny sprzedaży towarów za pośrednictwem internetu (patrz: grafika). Korzystają z niego przede wszystkim małe e-sklepy, gdyż dzięki niemu nie muszą się martwić o magazynowanie produktów i zamrażać gotówki w towarze. Od pewnego czasu jednak problemem staje się pozorny dropshipping.

  czytaj więcej

 • Urzędnik prawomocnie uniewinniony od zarzutu rezygnacji z kar

  Urzędnik prawomocnie uniewinniony od zarzutu rezygnacji z kar

  Sąd Okręgowy w Olsztynie utrzymał w mocy uniewinnienie urzędnika, który odstąpił od naliczenia firmie remontującej Plac Solidarności kar umownych za to, że nieterminowo realizowała prace. Sąd w tym samym orzeczeniu skazał przedsiębiorcę lobbującego w ratuszu.

  czytaj więcej

 • Bezpieczeństwo produktów: Regulacje jak w UE i wyższe kary dla przedsiębiorców

  Bezpieczeństwo produktów: Regulacje jak w UE i wyższe kary dla przedsiębiorców

  Nowa ustawa z 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku (Dz.U. poz. 542), która obowiązuje od 20 kwietnia 2016 r., to akt ważny dla ok. 35 tys. polskich przedsiębiorców. Dostosowuje ona zasady wprowadzania na rynek wyrobów i oznaczania ich znakiem CE do ustawodawstwa europejskiego. Wdraża przy tym przepisy ogólne kilkunastu dyrektyw sektorowych (z czego dziewięć wchodzi w życie w 2016 r.), w tym m.in. dotyczące definicji zasad dokonywania oceny zgodności, obowiązków podmiotów gospodarczych czy zasad notyfikacji jednostek oceniających zgodność.

  czytaj więcej

 • Poradnik rowerzysty: Jak wyprzedzać samochody i kiedy można jeździć po chodniku

  Poradnik rowerzysty: Jak wyprzedzać samochody i kiedy można jeździć po chodniku

  Rowerzystów, podobnie jak kierowców samochodów i pieszych, obowiązują przepisy kodeksu drogowego. Jednak jednoślady mają pewne przywileje na drodze - mogą między innymi wyprzedać auta zarówno z lewej, jak i prawej strony.

  czytaj więcej

 • Romowie mniej napiętnowani. Częstsze ataki na Arabów i muzułmanów

  Romowie mniej napiętnowani. Częstsze ataki na Arabów i muzułmanów

  W Polsce spadła liczba przestępstw, której ofiarami są Romowie i Żydzi. W I kwartale 2016 roku działania sprawców wymierzane były głównie przeciwko Arabom oraz muzułmanom – wynika z danych przedstawionych przez Komendę Główną Policji.

  czytaj więcej

 • Pracownicy jednak bez ochrony: Agencje łamią zasady tymczasowego zatrudniania

  Pracownicy jednak bez ochrony: Agencje łamią zasady tymczasowego zatrudniania

  Agencje łamią zasady tymczasowego zatrudniania. Co trzecia zawierana przez nie umowa powinna być tą o pracę. Obecne przepisy nie chronią pracowników tymczasowych przed nadużyciami ze strony agencji zatrudnienia i pracodawców użytkowników. Odpowiednio 72 i 73 proc. tych ostatnich narusza ustawę określającą zasady takiego zatrudnienia.

  czytaj więcej

 • Sprzeciw niesie ryzyko, że kara będzie znacząco wyższa

  Sprzeciw niesie ryzyko, że kara będzie znacząco wyższa

  Odmówiłem przyjęcia od straży miejskiej mandatu na kwotę 800 zł (za parkowanie w miejscu dla inwalidy) i poprosiłem o skierowanie sprawy do sądu. Spodziewam się wyroku nakazowego, ale nie daje mi spokoju niepewność, jaka będzie kara – pisze pan Kamil. – Słyszałem, że zmieniły się zasady wydawania wyroków w tym trybie. Czy w związku z tym kara powinna być niższa od mandatu, którego nie przyjąłem? A co będzie, jeśli nie będę się zgadzał z nowym wyrokiem, i czy zostawi on ślady w moim życiorysie – zastanawia się czytelnik

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników