Kanalizacja

Kanalizacja – system rur, koryt, kolektorów służący do odprowadzania ścieków sanitarnych (kanalizacja sanitarna), deszczowych (kanalizacja deszczowa) lub sanitarnych i deszczowych (kanalizacja ogólnospławna).


 • Rewolucja w infrastrukturze

  Rewolucja w infrastrukturze

  Laureat ogólnopolskiego konkursu „Lider Społecznej Odpowiedzialności”, „Przedsiębiorstwo przyszłości” i „Eko-inwestycja”, nagradzane wielokrotnie złotym godłem QI Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach stawia na nowoczesne technologie i społeczną odpowiedzialność biznesu.

  czytaj więcej

 • Podatek od deszczu w 2018 roku. Nowe prawo wodne już obowiązuje

  Podatek od deszczu w 2018 roku. Nowe prawo wodne już obowiązuje

  Samorządy będą musiały zadbać o pobór tzw. podatku od deszczu. Chodzi o opłaty za usługę utrzymania infrastruktury zagospodarowania wód opadowych i roztopowych w należytej sprawności technicznej. To efekt nowego Prawa wodnego, które weszło w życie 1 stycznia tego roku.

  czytaj więcej

 • Kto i ile zapłaci teraz za usługi wodne?

  Kto i ile zapłaci teraz za usługi wodne?

  Od stycznia obowiązują nowe stawki opłat za usługi wodne i za użytkowanie gruntów pokrytych wodami. Ich wysokość określają rozporządzenia opublikowane 30 grudnia 2017 r., na dwa dni przed wejściem nowego prawa wodnego. Analiza wskazuje, że rzeczywiście wiele grup przedsiębiorców zapłaci więcej. Przy czym można wskazać trzy główne powody, dlaczego tak się stanie: wprowadzenie dodatkowej wysokiej opłaty stałej, likwidacja ulg i wprowadzenie opłat na niektóre rodzaje usług, które do tej pory nie były nimi objęte. Zwolnienia stracili np. hodowcy ryb, elektrownie wodne, rolnicy nawadniający pola wodami powierzchniowymi. Pojawiły się nowe kategorie opłat, m.in. za deszczówkę i zmniejszenie retencji. Więcej zapłacą też prowadzący porty, przystanie i mariny.

  czytaj więcej

 • Nowe zasady sporządzania taryf za wodę niejasne i z błędami

  Nowe zasady sporządzania taryf za wodę niejasne i z błędami

   Konsekwencją wejścia w życie uchwalonej 27 października 2017 r. nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (dalej u.z.z.w.) było przedstawienie 11 stycznia 2018 r. przez Ministerstwo Środowiska projektu nowego rozporządzenia w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków (dalej projekt).

  czytaj więcej

 • Unikatowe w skali świata zbiory Muzeum Broni Pancernej niebawem dostępne

  Unikatowe w skali świata zbiory Muzeum Broni Pancernej niebawem dostępne

  Na przypadające w grudniu stulecie wybuchu powstania wielkopolskiego planowane jest otwarcie nowej siedziby Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Placówka dysponuje unikatowymi w skali świata zbiorami. Dotąd nie było możliwości ich szerszego prezentowania.

  czytaj więcej

 • Wilanowska pułapka dewelopera

  Wilanowska pułapka dewelopera

  Polnord uwikłany jest w spory sądowe o wartości niemal 0,5 mld zł. Pieniędzy od Polnordu domaga się Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR), powstały w zeszłym roku z połączenia Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) i części Agencji Rynku Rolnego.

  czytaj więcej

 • Rakoczy o prawie wodnym: Branża obawia się chaosu [WYWIAD]

  Rakoczy o prawie wodnym: Branża obawia się chaosu [WYWIAD]

  - Pospieszny sposób prac nad nowelizacją sprawi, że rozwiązanie jednego problemu natychmiast spowoduje powstanie wielu następnych - wskazuje Bartosz Rakoczy. 

  czytaj więcej

 • Ekspert: Wzrost cen materiałów i wyższe ceny transportu powodem zadłużenia firm budowlanych

  Ekspert: Wzrost cen materiałów i wyższe ceny transportu powodem zadłużenia firm budowlanych

  Wzrost cen materiałów i wyższe ceny transportu to powody zadłużenia firm budowlanych - powiedział PAP wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa Rafał Bałdys-Rembowski. Zadłużenie firm budowlanych w 2017 roku wzrosło o ponad 10 proc

  czytaj więcej

 • Kolejne inwestycje bialskiego „WOD-KAN”

  Kolejne inwestycje bialskiego „WOD-KAN”

  Biała Podlaska realizuje wieloletni plan rozwoju, którego istotnym uczestnikiem jest tamtejsze przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne. Spółka rozpoczyna właśnie imponującą inwestycję przebudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków oraz centralnej przepompowni wraz z wdrożeniem inteligentnego systemu zarządzania siecią.

  czytaj więcej

 • Zakaz handlu powodem zmian w umowach najmu

  Zakaz handlu powodem zmian w umowach najmu

  Nawet 30 proc. umów najmu w centrach handlowych może być renegocjowane z powodu obowiązujących od dziś ograniczeń handlu w niedzielę – szacuje PwC w swojej najnowszej analizie dotyczącej skutków wprowadzenia nowych przepisów.

  czytaj więcej

 • Prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki uniewinniony

  Prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki uniewinniony

  Prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki został w środę uniewinniony od oskarżenia o działanie na szkodę gminy Deszczno przy realizacji jednej z inwestycji gminnych. Sprawa dotyczyła okresu, kiedy Wójcicki był wójtem podgorzowskiego Deszczna. Wyrok nie jest prawomocny.

  czytaj więcej

 • Wielka płyta do wyburzenia. W Polsce w starych blokach mieszka 12 mln ludzi

  Wielka płyta do wyburzenia. W Polsce w starych blokach mieszka 12 mln ludzi

  Jeśli wierzyć ekspertom, część budynków trzeba będzie wyburzyć. Albo gruntownie zmodernizować, co też będzie trudne i kosztowne.

  czytaj więcej

 • Wnioski taryfowe zalały Wody Polskie. Podwyżek jednak nie uda się uniknąć

  Wnioski taryfowe zalały Wody Polskie. Podwyżek jednak nie uda się uniknąć

  Chociaż rządzący nie chcą dopuścić do wzrostu stawek za wodę, z pierwszych wyliczeń spółek wodociągowych wynika, że podwyżek jednak nie uda się uniknąć.

  czytaj więcej

 • Polsce potrzeba spójnych przepisów o inwestycjach mieszkaniowych [DEBATA DGP]

  Polsce potrzeba spójnych przepisów o inwestycjach mieszkaniowych [DEBATA DGP]

  Po dwóch latach prac nad kodeksem urbanistyczno-budowlanym rząd przedstawił projekt specustawy mającej ułatwiać inwestycje mieszkaniowe. Czy wystarczy ona, by uporządkować rynek inwestycji budowlanych, czy po jej uchwaleniu prace nad kompleksowym kodeksem nie będą miały już sensu? Nad tymi zagadnieniami zastanawiali się uczestnicy debaty zorganizowanej przez Dziennik Gazetę Prawną.

  czytaj więcej

 • 200 mln zł na systemy gospodarowania wodami opadowymi w miastach

  200 mln zł na systemy gospodarowania wodami opadowymi w miastach

  Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozdysponuje 200 mln zł z Funduszu Spójności na systemy gospodarowania wodami opadowymi w miastach - podał w środę Fundusz. Dodał, że o dotacje mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego (JST) od 30 kwietnia do 31 sierpnia.

  czytaj więcej

 • Eureka DGP: Haloizyt - minerał do wszystkiego

  Eureka DGP: Haloizyt - minerał do wszystkiego

  Jak coś ulepszyć? Czasami wystarczy jedynie czegoś dosypać. Na przykład unikatowego minerału występującego w Polsce

  czytaj więcej

 • Woda i ścieki w Warszawie nagle tanieją

  Woda i ścieki w Warszawie nagle tanieją

  82 mln zł. O tyle mniej w porównaniu z zeszłym rokiem zamierza zarobić stołeczne Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w nadchodzących 12 miesiącach. Już pod nadzorem Wód Polskich.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników