John Stuart

John Stuart Mill (ur.


 • Eurosceptycyzm to nie tylko brytyjski problem

  Eurosceptycyzm to nie tylko brytyjski problem

  Badania wskazują, że Europejczycy nie są zadowoleni z działań Unii i nie chcą, by Bruksela dostawała więcej uprawnień kosztem krajowych rządów. Zbliżające się głosowanie podzieliło w poprzek brytyjskie partie, co czasem prowadzi do kuriozalnych sytuacji. W trakcie przedreferendalnej debaty telewizyjnej w ubiegłym tygodniu minister ds. energii i zmian klimatycznych Amber Rudd przekonywała do pozostania w Unii, zaś jej zastępczyni Andrea Leadsom argumentowała za opuszczeniem UE.

  czytaj więcej

 • Kto za Brexitem, kto przeciw

  Kto za Brexitem, kto przeciw

  Większość reprezentantów społecznych elit chce pozostania Zjednoczonego Królestwa w Unii. Jednak sondaże opinii publicznej wskazują na przeciwny trend.

  czytaj więcej

 • Brexit: Brytyjscy politycy uspokajają rynki, dla których najgorsza jest niepewność

  Brexit: Brytyjscy politycy uspokajają rynki, dla których najgorsza jest niepewność

  Brytyjscy politycy uspokajają rynki finansowe. Kluczowe będą najbliższe dni i pierwsze decyzje polityczne. Efekty Brexitu są odczuwalne na całym świecie, ale będą miały niewielki wpływ na ceny surowców.

  czytaj więcej

 • Brexit: Równowaga ponad wszystko

  Brexit: Równowaga ponad wszystko

  Gdy na Wyspach minie szok, Londyn rzuci wyzwanie UE. I nie będzie miał innego wyjścia, jak powrót do strategii wykrwawiania kolejnych superpaństw chcących zdominować Europę. Upokorzyć, ukarać i pozostawić na obrzeżu europejskiego superpaństwa. Tak w skrócie można odczytać zamysły wobec Wielkiej Brytanii, jakie mają wpływowi zwolennicy dalszej szybkiej unijnej integracji. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker tuż po ogłoszeniu wyników referendum zaczął domagać się od brytyjskiego rządu, by ten od razu rozpoczął negocjacje o wyjściu z Unii.

  czytaj więcej

 • Szahaj: Nacjonalizm a turbokapitalizm

  Szahaj: Nacjonalizm a turbokapitalizm

  W mediach pojawiło się sporo głosów wyrażających zaniepokojenie narastającą falą nacjonalizmu w Europie (i w innych rejonach świata). Są one z pewnością uzasadnione, bo jak mówi historia, od nacjonalizmu do kłopotów (m.in. wojen) droga niedaleka. Dobrze byłoby jednak, abyśmy od tej dosyć banalnej konstatacji przechodzili szybko do prób wyjaśnienia przyczyn wzrastającej popularności narracji nacjonalistycznej. Z tym są już jednak wyraźne kłopoty. Spróbujmy zatem te lukę trochę zapełnić, pamiętając, że przyczyny popularności nacjonalizmu są wielorakie i te wskazane poniżej z pewnością nie wyczerpują ich rejestru.

  czytaj więcej

 • Kto czyta, ten błądzi: Większość tego, co nam oferuje rynek, nadaje się wyłącznie do śmieci

  Kto czyta, ten błądzi: Większość tego, co nam oferuje rynek, nadaje się wyłącznie do śmieci

  Paradoks: w kraju, gdzie czytelnictwo jest na dolnych poziomach skali europejskiej, obowiązuje tabu mówiące o zakazie wyrzucania czy niszczenia książek. Choć większość tego, co nam oferuje rynek, nadaje się wyłącznie do śmieci. Trudno się dziwić: każdego dnia na księgarskie półki trafiają 74 nowe tytuły. Arcydzieła?

  czytaj więcej

 • 14 mld dol. kary za działalność przed kryzysem. Deutsche Bank blisko rekordu

  14 mld dol. kary za działalność przed kryzysem. Deutsche Bank blisko rekordu

  Największe amerykańskie banki od 2008 r. zapłaciły ponad 160 mld dol. odszkodowań za działalność, jakiej dopuszczały się przed kryzysem – wynika z podsumowania agencji Bloomberg. Więcej niż jedna czwarta tej kwoty to efekt uzgodnień z Departamentem Sprawiedliwości (Department of Justice – DoJ), jest to związane z nieprawidłowościami przy sprzedaży papierów zabezpieczonych hipotecznie, tzw. MBS-ów. Rekordzista – Bank of America musiał zapłacić DoJ niemal 16,7 mld dol., JP Morgan – kolejny wielki gracz na amerykańskim rynku – 13 mld dol.

  czytaj więcej

 • Kaczyński może skończyć jak angielski polityk, którego dopadły rozwścieczone sufrażystki

  Kaczyński może skończyć jak angielski polityk, którego dopadły rozwścieczone sufrażystki

  Jeśli Jarosław Kaczyński nadal będzie tak konsekwentnie irytował kobiety, może skończyć jak angielski polityk, którego dopadły rozwścieczone sufrażystki. Czarny protest być może okazałby się efemerydą, gdyby nie pomocna dłoń Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS z typową dla siebie zręcznością zaserwował państwu kolejny napoleoński plan.

  czytaj więcej

 • W szkocką kratę. Jak Polacy radzili sobie z problemem migracji?

  W szkocką kratę. Jak Polacy radzili sobie z problemem migracji?

  Polski dylemat, czy przyjmować imigrantów, zmierza w stronę wałęsowskiego „nie chcę, ale muszę”. Warto więc rozważyć, czego uczy adoptowanie przez Rzeczpospolitą sporej części mieszkańców Szkocji.

  czytaj więcej

 • Sierpień pełen premier w CBS Europa

  Sierpień pełen premier w CBS Europa

  Sierpień na CBS Europa to aż dziewięć premier, które zadowolą każdego kinomana. W nadchodzącym miesiącu zobaczymy m.in. nominowaną do Emmy w czterech kategoriach „Ciepłą czapkę” (z Williamem H. Macym), dramat obyczajowy „Ostatni budowniczy Ameryki” (z Sidneyem Poitierem) i opartą na faktach „Klasę pana Tourette’a” (z Michaelem Biehnem).

  czytaj więcej

 • Lewestam: Bezpowrotnie utracona autentyczność

  Lewestam: Bezpowrotnie utracona autentyczność

  Od kiedy istnieje ludzkie życie, człowiek kombinuje, jak by tu od niego najskuteczniej zwiać – niekoniecznie na zawsze, ale przynajmniej na chwilę.

  czytaj więcej

 • Zlęknione mocarstwa, czyli czego historia nauczy Donalda Trumpa?

  Zlęknione mocarstwa, czyli czego historia nauczy Donalda Trumpa?

  Wzrost znaczenia Niemiec pod koniec XIX w. spowodował, że Wielka Brytania – największa potęga morska i gospodarcza, trzymająca się z dala od europejskich wojen – postanowiła podpalić świat. Czy pamięta o tym Donald Trump, kiedy myśli o Chinach?

  czytaj więcej

 • Rachunkowość bardziej społeczna

  Rachunkowość bardziej społeczna

  Współczesne przedsiębiorstwa powinny bez negowania znaczenia rachunku wyniku równolegle rozwijać rachunek wartości . Jak to zrobić?

  czytaj więcej

 • Kinowe premiery stycznia: „Glass" z Brucem Willisem i „Mój piękny syn"

  Kinowe premiery stycznia: „Glass" z Brucem Willisem i „Mój piękny syn"

  Na początek nowego roku spora dawka kina w najlepszym wydaniu. Co warto zobaczyć? Oto kilka propozycji, które są najbardziej wyczekiwane. Wśród nich m.in. thriller o superbohaterze „Glass", dramat „Dom, który zbudował Jack" Larsa von Triera oraz opowieść o zagubionym synu i bezradnym ojcu, czyli „Mój piękny syn".

  czytaj więcej

 • Wymyślono go, by objął władanie nad ekonomią. Drugie życie Maksa U

  Wymyślono go, by objął władanie nad ekonomią. Drugie życie Maksa U

  Rządził teorią ekonomii tak długo, aż wyrządził szkody gospodarczej praktyce. Potem podobno ścięto go na intelektualnym szafocie. Pogłoski o śmierci homo oeconomicusa, zwanego także Maksem U, są jednak przesadzone.

  czytaj więcej

 • Miliony w fake newsach. Oto jak kłamstwo pomaga wygrać w wyborach

  Miliony w fake newsach. Oto jak kłamstwo pomaga wygrać w wyborach

  Mogą pomóc w wygraniu wyborów, można na nich dobrze zarobić. Dlatego walka z nimi będzie coraz trudniejsza.

  czytaj więcej

 • Od dilera narkotyków do prywatnego detektywa. Edward Norton – artysta-kameleon [SYLWETKA]

  Od dilera narkotyków do prywatnego detektywa. Edward Norton – artysta-kameleon [SYLWETKA]

  Był członkiem chóru kościelnego w "Lęku pierwotnym" Gregory’ego Hoblita, dilerem narkotyków w "25. godzinie" Spike’a Lee i księdzem w "Zakazanym owocu", który sam wyreżyserował. W kinach można już oglądać najnowszy film Edwarda Nortona "Osierocony Brooklyn", w którym gra prywatnego detektywa cierpiącego na zespół Tourette’a.

  czytaj więcej

 • Era taniej mowy. Fake newsy niemal zawsze wygrywają z prawdą

  Era taniej mowy. Fake newsy niemal zawsze wygrywają z prawdą

  Dzięki internetowi wykluczeni odzyskali głos. Tyle że są wśród nich np. członkowie Ku Klux Klanu.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników