jedynie indeks

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu jedynie indeks. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące jedynie indeks.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Rozliczanie dochodów kapitałowych w rocznym PIT

  Rozliczanie dochodów kapitałowych w rocznym PIT

  Podatnicy, którzy w 2007 roku uzyskali dochody kapitałowe, np. ze sprzedaży papierów wartościowych czy udziałów w spółkach mających osobowość prawną, muszą najpóźniej 30 kwietnia 2008 r. rozliczyć się z fiskusem. W tym celu trzeba wypełnić PIT-38. Warto jednak wiedzieć, że nie każda sprzedaż papierów wartościowych będzie objęta PIT, a także, że przy tego typu rozliczeniach istnieje możliwość uwzględnienia kosztów uzyskania przychodów. Dla wyjaśnienia pojawiających się wątpliwości w tym zakresie prezentujemy dziś wybrane interpretacje organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

  czytaj więcej

 • Na PPK zarobimy, ale ryzyko nietrafionych inwestycji istnieje. Także przez politykę

  Na PPK zarobimy, ale ryzyko nietrafionych inwestycji istnieje. Także przez politykę

  Centralny Port Komunikacyjny, przywrócenie żeglowności Wisły i Odry, a może nawet blok C elektrowni w Ostrołęce… Niewykluczone, że środki z pracowniczych planów kapitałowych sfinansują niepewne inwestycje państwowych spółek. To realna obawa czy wiele hałasu o nic?

  czytaj więcej

 • Polaryzacja polityczna może hamować rozwój

  Polaryzacja polityczna może hamować rozwój

  Warto wokół takich priorytetów jak obronność, polityka energetyczna czy system emerytalny budować ponadpartyjny konsensus – mówi w wywiadzie dla DGP Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju

  czytaj więcej

 • Zawistowski: Niepewność na rynku wpływa już na transakcje dotyczące dostaw w 2020 roku

  Zawistowski: Niepewność na rynku wpływa już na transakcje dotyczące dostaw w 2020 roku

  - Przekazując do Urzędu Regulacji Energetyki informacje o transakcjach giełdowych, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy doszło do manipulacji - mówi Piotr Zawistowski, prezes Towarowej Giełdy Energii

  czytaj więcej

 • Niezależność w zasięgu ręki. Rozwodzimy się z rosyjskim gazem

  Niezależność w zasięgu ręki. Rozwodzimy się z rosyjskim gazem

  Za sprawą paliwa ze Stanów Zjednoczonych i Norwegii, do którego Polska będzie miała dostęp po 2022 r., czasy dominacji Gazpromu zdają się bezpowrotnie mijać.

  czytaj więcej

 • Ekonomia. Co nas czeka w najbliższym czasie

  Ekonomia. Co nas czeka w najbliższym czasie

  Tydzień rozpocznie się od publikacji Narodowego Banku Polskiego na temat perspektyw rynku kredytowego: wyników ankiety wśród przewodniczących komitetów kredytowych banków. Pokażą one oczekiwania bankowców co do rozwoju głównych segmentów rynku: hipotek, kredytów konsumpcyjnych oraz finansowania firm.

  czytaj więcej

 • Gospodarka w skrócie

  Gospodarka w skrócie

  Każdy ma pracę. Liczba bezrobotnych w Polsce spadła w grudniu poniżej 600 tys. – wynika z danych Eurostatu, unijnego biura statystycznego. Stopa bezrobocia liczona według unijnej metodologii utrzymała się na poziomie 3,5 proc. Lepszy wynik od nas notowały w końcówce minionego roku jedynie Czechy (2,1 proc.) i Niemcy (3,3 proc.). Niskie bezrobocie może jednak oznaczać napięcia na rynku pracy. „W IV kw. 2018 r. wzrosły odsetki przedsiębiorstw sygnalizujących nasiloną presję płacową i problem braku pracowników” – podał Narodowy Bank Polski w raporcie z badania koniunktury w firmach. Żądania płacowe łagodził dotąd napływ pracowników z zagranicy. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika jednak, że w IV kw. 2018 r. zatrzymał się wzrostowy trend, jeśli chodzi o liczbę Ukraińców ubezpieczonych w ZUS.

  czytaj więcej

 • Energetyka: Państwo nie może zawiesić rynku bez konsekwencji [OPINIA]

  Energetyka: Państwo nie może zawiesić rynku bez konsekwencji [OPINIA]

  W historii transformacji rynku energii elektrycznej po 1989 r. nigdy nie było takiego zamieszania i tak głębokiej ingerencji państwa w jego funkcjonowanie, jakie wprowadziła uchwalona przez Sejm ustawa cenowa, która od 1 stycznia zamroziła ceny energii na poziomie z czerwca 2018 r. Faktem godnym pożałowania jest to, że została ona uchwalona niemalże jednogłośnie, co wystawia fatalne świadectwo jakości stanowienia prawa wszystkim ugrupowaniom.

  czytaj więcej

 • FOR: Polska zajmuje 30. miejsce w Indeksie Elastyczności Zatrudnienia 2019

  FOR: Polska zajmuje 30. miejsce w Indeksie Elastyczności Zatrudnienia 2019

  Polska zajmuje 30. miejsce na 41 krajów Unii Europejskiej i OECD w Indeksie Elastyczności Zatrudnienia 2019, mierzącym elastyczność umów o pracę regulowanych kodeksem pracy, poinformowało Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR).

  czytaj więcej

 • Użytkowanie wieczyste w pytaniach i odpowiedziach

  Użytkowanie wieczyste w pytaniach i odpowiedziach

  Chociaż uwłaszczenie na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste miało dotyczyć przede wszystkim właścicieli lokali mieszkalnych, to z tego przywileju skorzystają także przedsiębiorcy. Chodzi m.in. o sytuacje, gdy w budynku posadowionym na tym gruncie większość lokali będzie miała przeznaczenie mieszkaniowe, ale będą znajdowały się w nim również lokale handlowe i usługowe, które są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Beneficjentami uwłaszczenia będą więc również m.in. deweloperzy i spółdzielnie mieszkaniowe.

  czytaj więcej

 • Co zmieni nowelizacja kpc? Nie bedzie ani szybciej, ani lepiej

  Co zmieni nowelizacja kpc? Nie bedzie ani szybciej, ani lepiej

  Czy po wejściu w życie nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego obywatel szybciej załatwi sprawę w sądzie? Raczej nie. Za to wielu spraw nie załatwi wcale.

  czytaj więcej

 • Repolonizacja szkodzi? Patriotyzm ekonomiczny służy raczej politykom, niż kluczowym sektorom

  Repolonizacja szkodzi? Patriotyzm ekonomiczny służy raczej politykom, niż kluczowym sektorom

  Patriotyczne uniesienie, które każe politykom wspierać w gospodarce sektory strategiczne, częściej niż ojczyźnie służy im samym i ich znajomym.

  czytaj więcej

 • Prezes Instytutu Rynku Finansowego: Nie należy zwlekać z nowym WIBOR-em [WYWIAD]

  Prezes Instytutu Rynku Finansowego: Nie należy zwlekać z nowym WIBOR-em [WYWIAD]

  - Jesteśmy w stanie udowodnić, że da się opracować stawkę służącą do wyliczania oprocentowania kredytów na podstawie stóp depozytów i może być ona alternatywą dla tych stosowanych dzisiaj - mówi Tomasz Mironczuk, członek Komitetu Sterującego EURIBOR.

  czytaj więcej

 • Kozierowska o feminizmie: Jestem zmęczona radykalizmem

  Kozierowska o feminizmie: Jestem zmęczona radykalizmem

  "Jestem przekonana, że jeśli feminizm będzie kojarzony z aborcją na żądanie, to przepadną inne, o wiele ważniejsze kwestie, o które powinien zabiegać. Pracuję na co dzień z tysiącami kobiet w całej Polsce i dla nich najistotniejsze jest to, by móc równo korzystać z tego, co oferuje życie zawodowe i osobiste." Z Olgą Kozierowską rozmawia Magdalena Rigamonti.

  czytaj więcej

 • Strategia rozwoju rynku kapitałowego ma trzy brakujące ogniwa: OFE, podatek Belki i podział KNF

  Strategia rozwoju rynku kapitałowego ma trzy brakujące ogniwa: OFE, podatek Belki i podział KNF

  Rządowy projekt strategii rozwoju rynku kapitałowego (SRRK) zawiera wiele wartościowych, szczegółowych propozycji, ale nie odnosi się do trzech fundamentalnych problemów: przyszłości OFE, zniesienia podatku Belki i podziału KNF.

  czytaj więcej

 • Certyfikat Umiejętności Komputerowych w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji

  Certyfikat Umiejętności Komputerowych w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji

  W sierpniu 2018 r. decyzją Ministra Cyfryzacji, działającego na podstawie Ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r., do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK) włączono kwalifikację  rynkową Certyfikat Umiejętności Komputerowych – poziom podstawowy (CUK-pp). Przypisano ją do drugiego poziomu Polskiej Ramy Kwalifikacji.

  czytaj więcej

 • OFE przekleństwem polskiej giełdy. Po ich likwidacji rynek kapitałowy wydostanie się z zapaści?

  OFE przekleństwem polskiej giełdy. Po ich likwidacji rynek kapitałowy wydostanie się z zapaści?

  Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych już dawno nie było zielono. Inwestorzy nad Wisłą raczej odzwyczaili się od widoku koloru hossy. WIG-20, indeks największych spółek notowanych na GPW, w połowie kwietnia miał wartość ok. 2360 pkt – mniej więcej tyle, ile przed wybuchem światowego kryzysu 11 lat temu. Dla porównania, nowojorski Dow Jones od tamtego momentu zdążył się podwoić. Na dużych rynkach w Europie też jest jakby lepiej: frankfurcki DAX od 2008 r. zyskał 75 proc. Nawet targana niepewnością związaną z brexitem giełda w Londynie dała zarobić inwestorom około 20 proc. Na tym tle warszawski parkiet wypada więc bardziej niż blado.

  czytaj więcej

 • Firma może żądać dokumentów, które potwierdzają jedynie poziom wykształcenia

  Firma może żądać dokumentów, które potwierdzają jedynie poziom wykształcenia

  Od 4 maja 2019 r. pracodawca może żądać udokumentowania danych osobowych kandydatów do pracy tylko w zakresie niezbędnym do ich potwierdzenia. Tak wynika ze znowelizowanego art. 221 par. 5 k.p. (w związku z RODO). Ta z pozoru nieznacząca zmiana w praktyce wywołuje istotne skutki. Po zmianach procedury rekrutacyjne są zawikłane

  czytaj więcej

 • Silne spadki głównych indeksów. W WIG20 najwięcej straciła JSW

  Silne spadki głównych indeksów. W WIG20 najwięcej straciła JSW

  We wtorek główne giełdowe indeksy zniżkowały – najmocniej od 6 grudnia 2018 roku. W gronie blue chipów najsilniej poszły w dół akcje JSW, PGE i Tauronu.

  czytaj więcej

 • Jakim mediom ufają Polacy, a jakim reszta Europy? Różnice są znaczne

  Jakim mediom ufają Polacy, a jakim reszta Europy? Różnice są znaczne

  Na Starym Kontynencie tradycyjne źródła informacji uznawane są za bardziej wiarygodne od internetu. U nas zaufanie do sieci przekracza średnią.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników