jedyną elektrownią

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu jedyną elektrownią. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące jedyną elektrownią.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Energetyka: Państwo nie może zawiesić rynku bez konsekwencji [OPINIA]

  Energetyka: Państwo nie może zawiesić rynku bez konsekwencji [OPINIA]

  W historii transformacji rynku energii elektrycznej po 1989 r. nigdy nie było takiego zamieszania i tak głębokiej ingerencji państwa w jego funkcjonowanie, jakie wprowadziła uchwalona przez Sejm ustawa cenowa, która od 1 stycznia zamroziła ceny energii na poziomie z czerwca 2018 r. Faktem godnym pożałowania jest to, że została ona uchwalona niemalże jednogłośnie, co wystawia fatalne świadectwo jakości stanowienia prawa wszystkim ugrupowaniom.

  czytaj więcej

 • Urządzenia techniczne nie są opodatkowane w całości

  Urządzenia techniczne nie są opodatkowane w całości

  Po zmianach definicji obiektu budowlanego podatek od nieruchomości jest należny tylko od części budowlanych elektrofiltrów i instalacji odsiarczania spalin – orzekł NSA w precedensowym wyroku.

  czytaj więcej

 • Program antyhałasowy: Zmiany idą w dobrym kierunku?

  Program antyhałasowy: Zmiany idą w dobrym kierunku?

  Jeśli przygotowane przez Ministerstwo Środowiska przepisy wejdą w życie, miasta nie będą musiały przygotowywać programów ochrony środowiska przed hałasem. Ale zamiast się cieszyć, mają obawy, czy bez ich udziału antyhałasowe projekty przyniosą wymierne korzyści.

  czytaj więcej

 • Miejski system energetyczny odpowiedzią na wzrost cen prądu

  Miejski system energetyczny odpowiedzią na wzrost cen prądu

  Samorządy nie zasypiają gruszek w popiele. Ostrów Wielkopolski ma już elektryczne autobusy zasilane energią z biomasy, a wkrótce zamierza przystąpić do budowy własnej sieci dystrybucji energii, w której popłynie prąd z odnawialnych źródeł. Podobne plany mają m.in. Siemiatycze. Bezpieczeństwo energetyczne powinno być budowane właśnie na poziomie gmin – mówią eksperci.

  czytaj więcej

 • Firma energetyczna skarży KE za polski rynek mocy. Kontrakt dla Ostrołęki C zagrożony

  Firma energetyczna skarży KE za polski rynek mocy. Kontrakt dla Ostrołęki C zagrożony

  Tempus Energy zaskarżył decyzję Komisji Europejskiej aprobującą polski rynek mocy. Firma twierdzi, że mechanizm ten faworyzuje węgiel kosztem tańszych i czystszych technologii i pozbawia Europejczyków dostępu do nich jak i szansy na lepszą przyszłość. Grozi to unieważnieniem aukcji mocowych, w tym kontraktu dla Ostrołęki C.

  czytaj więcej

 • Podatek od wiatraków ciągle nie jest przesądzony

  Podatek od wiatraków ciągle nie jest przesądzony

  Wbrew wcześniejszemu wyrokowi 7 sędziów NSA orzekł, że sądy mogą i powinny badać, czy zmiana przepisów skutkujących opodatkowaniem od 2017 r. całego wiatraka wymagała aprobaty Komisji Europejskiej.

  czytaj więcej

 • Kleszczów i Bełchatów walczą o ziemię i pieniądze. Prawo wobec takich sporów jest niestety bezradne

  Kleszczów i Bełchatów walczą o ziemię i pieniądze. Prawo wobec takich sporów jest niestety bezradne

  W tym tygodniu gmina Bełchatów składa wniosek o zmianę granic. Chce przejąć od najbogatszego w Polsce Kleszczowa tylko jeden rejon geodezyjny – ale za to jaki! Ten z Elektrownią Bełchatów. Jeśli się to uda, ponad 50-milionowy zastrzyk gotówki zasili borykającą się dzisiaj z kłopotami finansowymi gminę. Co na to Kleszczów? Zamierza się przed takim przejęciem bronić, choć praktycznie nie ma jak. Z obu stron, z którymi rozmawialiśmy, pada wiele argumentów, ale oczywiście najistotniejszym są pieniądze, z czym przedstawiciele Bełchatowa i Kleszczowa się nie kryją. A akurat możliwość przejęcia terenu z tego powodu wcale nie wynika z przepisów o samorządzie gminnym.

  czytaj więcej

 • Tauron, czyli bycie prawie bankrutem ma także plusy

  Tauron, czyli bycie prawie bankrutem ma także plusy

  Przy przychodach wyższych o 4 proc. zysk netto mniejszy o 85 proc., a wydobycie węgla mniejsze o 21 proc. – Tauron Polska Energia (TPE) pokazał wyniki finansowe za zeszły rok. Jego sytuacja jest dramatyczna.

  czytaj więcej

 • Transformacja energetyczna UE najsilniej uderzy w Polskę

  Transformacja energetyczna UE najsilniej uderzy w Polskę

  Transformacją energetyczną szczególnie dotkniętych będzie kilka regionów Unii Europejskiej, największa liczba zagrożonych miejsc pracy znajduje się m.in. w Polsce, Czechach i Rumunii – wynika z raportu Komisji Europejskiej dotyczącego regionów węglowych.

  czytaj więcej

 • Prusek: Skąd wziąć pieniądze na polski atom? [OPINIA]

  Prusek: Skąd wziąć pieniądze na polski atom? [OPINIA]

  Sfinansowanie budowy elektrowni atomowej w Polsce jest wyzwaniem nie tylko dla całej gospodarki, lecz także polityki, bo to projekt wykraczający poza jedną czy nawet dwie kadencje parlamentu. Nie było i nie ma u nas wystarczającego kapitału na taką inwestycję, więc bez zagranicy ani rusz.

  czytaj więcej

 • Baca-Pogorzelska: Ustawa wiatrakowa trafiła do szuflady

  Baca-Pogorzelska: Ustawa wiatrakowa trafiła do szuflady

  Czy ja przypadkiem ostatnio nie pisałam o tym, że rząd w końcu przeprasza się z wiatrakami? Pardon, my french, ale kogoś chyba wiatrak uderzył, ponieważ jak się okazuje, specustawa, która miała wspomóc inwestorów chcących budować morskie farmy wiatrowe na Bałtyku, utknęła w martwym punkcie. Potwierdzili mi to zarówno posłowie PiS, jak i źródła w resorcie energii, a także sami zainteresowani.

  czytaj więcej

 • Ten wynalazek zamienił świat w globalną wioskę. I nie był to internet

  Ten wynalazek zamienił świat w globalną wioskę. I nie był to internet

  Radykalna zmiana biegu dziejów nie wymaga większego wysiłku. Wystarczy wpaść na pomysł, jak zaburzać w przestrzeni pola magnetyczne i elektryczne, po czym to skomercjalizować.

  czytaj więcej

 • Prezes Elektrowni Ostrołęka odwołany

  Prezes Elektrowni Ostrołęka odwołany

  Edward Siurnicki nie jest już prezesem spółki z grupy Energa, która jest odpowiedzialna za budowę bloku węglowego o mocy 1000 MW za 6 mld zł – wynika z naszych informacji.

  czytaj więcej

 • Nie uzależnimy was od węgla z Rosji [WYWIAD]

  Nie uzależnimy was od węgla z Rosji [WYWIAD]

  Iwan Gepting, prezes spółki KTK Polska, która sprowadza rosyjski węgiel, mówi o Marku Falencie, wzroście importu surowca i antracycie z Donbasu

  czytaj więcej

 • Daca: Sytuacja jest katastrofalna. W Polsce mamy tyle wody co w Egipcie [WYWIAD]

  Daca: Sytuacja jest katastrofalna. W Polsce mamy tyle wody co w Egipcie [WYWIAD]

  Zatrzymywanie wody to praca samorządów i społeczności lokalnych – np. przy zbieraniu deszczówki. Jesteśmy w Europie drudzy od końca pod względem zasobów wody pitnej - mówi Przemysław Daca prezes Wód Polskich.

  czytaj więcej

 • Reindustrializacja, czyli gospodarka w czasach Przemysłu 4.0

  Reindustrializacja, czyli gospodarka w czasach Przemysłu 4.0

  Podczas sesji „Przemysł w Europie” paneliści próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie o to, ile produkcji, a ile usług w gospodarce, oraz wskazać niezbędne zmiany strukturalne i kierunki wsparcia rozwoju przez państwa. Największy nacisk położono zaś na kwestię zmniejszania energochłonności poprzez zwiększenie efektywności energetycznej

  czytaj więcej

 • Pawłowski: Czarna komedia węglowych omyłek, czyli politycy we mgle

  Pawłowski: Czarna komedia węglowych omyłek, czyli politycy we mgle

  Smog czy zmiany klimatu, co za różnica. Można by tak rzec, przyglądając się ostatnim wizerunkowym potknięciom polityków po obu stronach barykady. Wystarczyła jedna prowokacja Greenpeace, by obnażyć merytoryczne braki wśród parlamentarzystów, którzy w kwestii ekologii dalej okazują się być jak dzieci w (smogowej) mgle. Punktem zapalnym okazały się dwie czarne płachty z napisem „Polska bez węgla 2030”, które aktywiści rozwiesili przedwczoraj na siedzibach największych konkurencyjnych ugrupowań. I to jedno hasło wystarczyło, by zaczął się festiwal antywęglowego prześcigania się w zapowiedziach wyciągania Polski z kryzysu. Nieważne, o jakim kryzysie mowa. Ważne, żeby mówili.

  czytaj więcej

 • Iran kontra Stany Zjednoczone: Czekanie na casus belli

  Iran kontra Stany Zjednoczone: Czekanie na casus belli

  Największy sukces administracji Baracka Obamy, jakim było okiełznanie irańskich ambicji nuklearnych i odprężenie na Bliskim Wschodzie, przechodzi do historii.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników