jednostki dominującej

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu jednostki dominującej. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące jednostki dominującej.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Jak przygotować się do raportowania schematów podatkowych?

  Jak przygotować się do raportowania schematów podatkowych?

  KOWEX SA jest dużym podmiotem handlowo-produkcyjnym zajmującym się wytwarzaniem i dystrybucją zaawansowanych urządzeń i podzespołów elektronicznych. Firma wchodzi w skład grupy kapitałowej (niestanowiącej podatkowej grupy kapitałowej), w której jest spółką dominującą. Polityka grupy jest taka, że każda z tworzących ją spółek ma swoją własną księgowość, jednak wiele działań jest podejmowanych z istotnym udziałem wyższej kadry zarządzającej KOWEX. Przy czym spółka dominująca jako jedyna w grupie ma zawartą umowę z kancelarią doradcy podatkowego czy kancelarią prawną, a ich koszty są odpowiednio refakturowane na poszczególne spółki z grupy.

  czytaj więcej

 • NIK: Samorządy niewystarczająco wspierają działalność kulturalną

  NIK: Samorządy niewystarczająco wspierają działalność kulturalną

   Samorządy nie w pełni radzą sobie z organizacją i prowadzeniem działalności kulturalnej - stwierdzono w raporcie Najwyższej Izby Kontroli. Jak wykazano, instytucje samorządowe przede wszystkim "nie zapewniają podległym sobie instytucjom stabilności finansowej".

  czytaj więcej

 • Prawie 5,4 mld zł zysku netto. To najlepszy wynik finansowy PZU od 5 lat

  Prawie 5,4 mld zł zysku netto. To najlepszy wynik finansowy PZU od 5 lat

  Skonsolidowany zysk netto grupy PZU w 2018 roku wyniósł 5 368 mln zł i był wyższy o 1 183 mln zł, co oznacza 28,3 proc. wzrost wobec 2017 roku - poinformowała w środę spółka. Zysk dla jednostki dominującej wyniósł 3 213 mln zł wobec 2 895 mln zł w 2017 r. co oznacza wzrost o 11 proc.

  czytaj więcej

 • Dokumentacja cen transferowych: Kiedy uwzględniać transakcje z osobami funkcyjnymi?

  Dokumentacja cen transferowych: Kiedy uwzględniać transakcje z osobami funkcyjnymi?

  W rezultacie restrykcyjnego i profiskalnego podejścia organów podatkowych co do konieczności dokumentowania wynagrodzeń wypłacanych przez podatnika m.in. członkom zarządu czy rady nadzorczej zrodzić się może potrzeba rewizji kompletności dokumentacji podatkowej sporządzonej za 2017 i 2018 r. A zmiany wprowadzone od stycznia tego roku mogą niestety tylko utwierdzić urzędników o słuszności obranego przez nich kierunku wykładni

  czytaj więcej

 • Najważniejsza jest infrastruktura

  Najważniejsza jest infrastruktura

  Elżbieta Nader: wspólnie z bankami komercyjnymi i spółdzielczymi tworzymy ekosystem instytucji finansowych wspierających rozwój

  czytaj więcej

 • W ustawie pekaesowej zapomniano o związkach międzygminnych

  W ustawie pekaesowej zapomniano o związkach międzygminnych

  Projekt ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej (z 11 marca 2019 r.; dalej: ustawa pekaesowa), według jego pomysłodawców, ma dokonać rewolucji w finansowaniu przewozów autobusowych w Polsce powiatowej. Przewoźnicy mają powrócić na dawno zapomniane trasy i dzięki zaproponowanym rozwiązaniom, czyli specjalnie utworzonemu funduszowi, otrzymywać za to godziwy zysk. Jednak choć projektowana ustawa jest intencjonalnie słuszna, to może spowodować niemały chaos i dyskryminację niewystarczająco szybkich organizatorów publicznego transportu zbiorowego. Może też wcale nie poprawić sytuacji wykluczenia transportowego znacznych części kraju.

  czytaj więcej

 • Błocki: Musimy być bardziej atrakcyjni dla naukowców z zagranicy

  Błocki: Musimy być bardziej atrakcyjni dla naukowców z zagranicy

  - W polskich jednostkach naukowych brakuje cudzoziemców. Mamy mniejsze umiędzynarodowienie niż zachodnie uniwersytety. Uczelnie powinny być bardziej otwarte na ludzi z zewnątrz - mówi prof. Zbigniew Błocki, dyrektor Narodowego Centrum Nauki.

  czytaj więcej

 • Problem z inflacją? Nie taki, jak myślisz

  Problem z inflacją? Nie taki, jak myślisz

  Większość z nas sporą część życia spędziła w czasach wysokiej inflacji. Nauczyliśmy się traktować ją jako jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla normalnego funkcjonowania gospodarki. Wypatrujemy jej, śledząc doniesienia mediów straszących „nadciągającymi podwyżkami cen” i „drożyzną”.

  czytaj więcej

 • Jest raport ministerstwa. Wiemy co dalej z zakazem handlu

  Jest raport ministerstwa. Wiemy co dalej z zakazem handlu

  W świetle przeprowadzonych analiz MPiT nie rekomenduje wprowadzania zmian w obecnym modelu dochodzenia do pełnego ograniczenia handlu w niedziele. Przy czym niezbędne jest przeprowadzenie pogłębionych badań oddziaływania tego ograniczenia na małe sklepy oraz na jakość życia Polaków.

  czytaj więcej

 • Możliwość dziedziczenia albo wyższa emerytura z ZUS. Oto, jakie konsekwencje dla ubezpieczonego będą miały zmiany w OFE

  Możliwość dziedziczenia albo wyższa emerytura z ZUS. Oto, jakie konsekwencje dla ubezpieczonego będą miały zmiany w OFE

  Otwarte fundusze emerytalne w obecnej formule będą zlikwidowane. Uczestnicy nie mają wyboru takiego jak przy poprzedniej dużej zmianie w II filarze emerytalnym w 2014 r. – czy pozwolić, by część składki nadal trafiała na konto w OFE, czy zdecydować się na ZUS. Teraz wybór będzie inny: pójść do ZUS czy zostać posiadaczem IKE – indywidualnego konta emerytalnego. Każda opcja wiąże się z innymi konsekwencjami dla tego, co się stanie z oszczędnościami z OFE i jak przyszły emeryt będzie mógł nimi rozporządzać.

  czytaj więcej

 • Nużący rytuał, czyli jak aplikacja jest postrzegana przez jej uczestników

  Nużący rytuał, czyli jak aplikacja jest postrzegana przez jej uczestników

  Jakość kształcenia przy wysokich opłatach i niskich zarobkach aplikantów prowadzi do wniosku, że aplikacja stała się raczej koniecznym obrzędem niż faktyczną szkołą zawodu.

  czytaj więcej

 • Bodnar: Wciąż obowiązują patologiczne przepisy, które pozwalają służbom na jawne łamanie prawa [WYWIAD]

  Bodnar: Wciąż obowiązują patologiczne przepisy, które pozwalają służbom na jawne łamanie prawa [WYWIAD]

  - Ostatnie 30 lat postrzegam również przez pryzmat wielu zaniedbań. Za mało mówiliśmy o ochronie praw człowieka i praw obywatelskich, i może za szybko stwierdziliśmy, że są przyznane raz na zawsze. Byliśmy w ciągłej gonitwie za czymś nowym, chcieliśmy wszystko reformować, szukaliśmy wyzwań intelektualnych, ścigaliśmy się na liczby i porównania. Jakby nie dostrzegaliśmy, że nagle mogą powrócić stare zagrożenia, że się przed nimi nie zabezpieczyliśmy - mówi w rozmowie z gazetaprawna.pl dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

  czytaj więcej

 • Ten wynalazek zamienił świat w globalną wioskę. I nie był to internet

  Ten wynalazek zamienił świat w globalną wioskę. I nie był to internet

  Radykalna zmiana biegu dziejów nie wymaga większego wysiłku. Wystarczy wpaść na pomysł, jak zaburzać w przestrzeni pola magnetyczne i elektryczne, po czym to skomercjalizować.

  czytaj więcej

 • Dogrywka przed TK w sprawie ryczałtów dla kierowców międzynarodowych

  Dogrywka przed TK w sprawie ryczałtów dla kierowców międzynarodowych

  Nie dość, że dwa lata po wydaniu przez Trybunał Konstytucyjny wyroku w sprawie ryczałtów za noclegi w ciężarówkach problemy przewoźników nie zniknęły, to znów wypowie się o nich… TK.

  czytaj więcej

 • Spór o 2 mld zł. Jest luka w podatku bankowym

  Spór o 2 mld zł. Jest luka w podatku bankowym

  NSA konsekwentnie uznaje, że jeśli kilka zakładów ubezpieczeń jest kontrolowanych przez zagraniczną spółkę, to nie muszą się dzielić kwotą wolną 2 mld zł.

  czytaj więcej

 • Woś: Płaca minimalna ratuje życie [OPINIA]

  Woś: Płaca minimalna ratuje życie [OPINIA]

  Przez lata dominowało przekonanie, że podnoszenie płacy minimalnej to zły pomysł. W wielu podręcznikach do nauki ekonomii można było wyczytać, że dźwignięcie jej ponad stawkę wyznaczoną przez rynek doprowadzi do nieuchronnego wzrostu bezrobocia. Towarzyszył temu zawsze prosty rysunek przecinających się krzywych podaży i popytu. Bezrobocie miało dotykać zwłaszcza najsłabiej wykwalifikowanych pracowników – co rzecz jasna było rodzajem moralnego szantażu. Minimalne wynagrodzenie jawiło się – wedle tego dogmatu neoliberalnej ekonomii – jako niedźwiedzia przysługa wyświadczona maluczkim przez przemądrzałych polityków.

  czytaj więcej

 • Stoczkiewicz: Polityczna licytacja na ekopomysły [OPINIA]

  Stoczkiewicz: Polityczna licytacja na ekopomysły [OPINIA]

  Nie ma żadnych podstaw do twierdzenia, że ochrona środowiska jest z definicji lewicowa. Zmiany klimatyczne zagrażają też naszemu bezpieczeństwu, wartości tradycyjnie bliskiej konserwatystom.

  czytaj więcej

 • Dubois: Wierzę, że można być obiektywnym prawnikiem niezależnie od otaczającej nas rzeczywistości [WYWIAD]

  Dubois: Wierzę, że można być obiektywnym prawnikiem niezależnie od otaczającej nas rzeczywistości [WYWIAD]

  - Od 32 lat, gdy wchodzę na salę sądową, jestem ciekaw, co się wydarzy. Dzięki temu realizuję swoje marzenia, kształcę się i rozwijam zawodowo. Obce są mi rozważania, że kiedyś było inaczej, może lepiej, inni sędziowie, inne sprawy. Sami kształtujemy naszą rzeczywistość  - mówi w rozmowie z dziennik.pl, mecenas Jacek Dubois. Poza salą sądową także autor książek dla dzieci. Właśnie ukazała się kolejna pt. "Królewski skarb".

  czytaj więcej

 • Broniarz: Istotą naszych działań jest naprawa systemu edukacji

  Broniarz: Istotą naszych działań jest naprawa systemu edukacji

  Istotą naszych działań jest naprawa polskiego systemu edukacji – podkreślił we wtorek prezes ZNP Sławomir Broniarz podczas konferencji zapowiadającej inicjatywę szkolnych narad poświęconych przyszłości edukacji "Szkoła na szóstkę".

  czytaj więcej

 • Kijem i marchewką. Tak USA łamią Iran

  Kijem i marchewką. Tak USA łamią Iran

  Ewakuując swoje placówki dyplomatyczne z sąsiedniego Iraku, Waszyngton zwiększa presję dyplomatyczną na Teheran.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników