jednoosobową spółkę

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu jednoosobową spółkę. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące jednoosobową spółkę.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Ponad 50 korekt w prawie gospodarczym: Ministerstwo Rozwoju bierze się za spółki

  Ponad 50 korekt w prawie gospodarczym: Ministerstwo Rozwoju bierze się za spółki

  Wiele drobnych korekt, które składają się na wyczekiwaną przez przedsiębiorców całość. A przy tym odciążenie sądów, które wreszcie nie będą musiały rozstrzygać aż tylu korporacyjnych sporów.

  czytaj więcej

 • Zmiany w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Osiem najważniejszych punktów dla samorządów

  Zmiany w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Osiem najważniejszych punktów dla samorządów

  Wprowadzana właśnie nowelizacja ma usprawnić działanie programu Mieszkanie Plus, a przede wszystkim doprowadzić do tego, że KZN będzie miał więcej gruntów na cele mieszkaniowe. Ale zmianie ulegają postanowienia zawarte łącznie w kilkunastu ustawach.

  czytaj więcej

 • Pakiet Przyjazne Prawo coraz bliżej: Przepisy czekają na podpis prezydenta. Co się zmieni dla przedsiębiorców?

  Pakiet Przyjazne Prawo coraz bliżej: Przepisy czekają na podpis prezydenta. Co się zmieni dla przedsiębiorców?

  Wydłużenie terminu rozliczania VAT w imporcie, by wzmocnić konkurencyjność polskich portów, ochrona konsumencka, ułatwienia dla rzemiosła – to tylko niektóre przepisy Pakietu Przyjazne Prawo - zauważa w piątkowym komunikacie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Nowe rozwiązania czekają na podpis prezydenta.

  czytaj więcej

 • Przyjazne prawo wygrywa wyścig z czasem

  Przyjazne prawo wygrywa wyścig z czasem

  Kolejny pakiet deregulacyjny, nazywany pakietem „Przyjazne Prawo”, został w ostatnią środę uchwalony przez Sejm, a lada chwila trafi na biurko prezydenta do podpisu. Senat z obszerną ustawą, zmieniającą 66 aktów prawnych, zapoznał się w ciągu dwóch dni. Parlamentarzyści nie dopatrzyli się ani jednego błędu w uchwalonym przez Sejm akcie.

  czytaj więcej

 • Ceny transferowe: Więcej osób może podpisać oświadczenie

  Ceny transferowe: Więcej osób może podpisać oświadczenie

  Nadal jednak problematyczna jest kwestia, czy uprawniony jest do tego prokurent. Co więcej, taka sytuacja będzie miała miejsce bez względu na to, czy podatnik zdecyduje się skorzystać z regulacji obowiązujących do końca 2018 r., czy też tych, które zaczęły obowiązywać w tym roku.

  czytaj więcej

 • Pod jakim adresem zarejestrować jednoosobową działalność?

  Pod jakim adresem zarejestrować jednoosobową działalność?

  Osoba fizyczna rozpoczynająca działalność gospodarczą dla potrzeb podatkowych posługuje się adresem zamieszkania. W przypadku osób fizycznych, zarówno dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i VAT wyznacznikiem właściwości organu podatkowego jest miejsce zamieszkania. Jest tak niezależnie od tego, czy dana osoba ma inne miejsce zamieszkania niż miejsce wykonywania działalności gospodarczej. Miejsce zamieszkania zgłaszane jest organowi podatkowemu m.in. w formularzu VAT-R składanym celem uzyskania statusu czynnego podatnika VAT.

  czytaj więcej

 • Poncyljusz: Po 8 latach w biznesie będę dobrym posłem [WYWIAD]

  Poncyljusz: Po 8 latach w biznesie będę dobrym posłem [WYWIAD]

  - Część hierarchii kościelnej wybrała temat LGBT jako przyczynę wszelkich problemów trapiących Kościół - ocenia Paweł Poncyljusz, były polityk PiS i PJN, a obecnie kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmu w okręgu rzeszowskim. W rozmowie z DGP wyjaśnia też, dlaczego wraca do polityki i tłumaczy z kontrowersyjnych wypowiedzi sprzed lat na temat regionu, w którym dziś kandyduje.

  czytaj więcej

 • Wąska kadra na potrzeby ustalenia liczby chronionych działaczy [WYWIAD]

  Wąska kadra na potrzeby ustalenia liczby chronionych działaczy [WYWIAD]

  Rozmowa z Izabelą Zawacką radcą prawnym, kancelaria Zawacka Rdzeń Prawo Przedsiębiorstw i HR.

  czytaj więcej

 • Od jakiego momentu pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym [PORADNIA]

  Od jakiego momentu pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym [PORADNIA]

  Od jakiego momentu pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym? Dlaczego emeryt nie otrzyma świadczenia rehabilitacyjnego? Czy długość trwania dodatkowej pracy wpływa na prawo do świadczeń chorobowych? Z jakiego powodu klauzule generalne nie mają zastosowania do obowiązków składkowych?

  czytaj więcej

 • Sukcesja w spółkach handlowych: testament czy zapisy w umowie?

  Sukcesja w spółkach handlowych: testament czy zapisy w umowie?

  Jan Nowak, Anna Kowalska oraz Antoni Wiśniewski są wspólnikami spółki jawnej. Przy okazji jubileuszu 25-lecia firmy w rozmowach pojawił się temat sukcesji na wypadek ich śmierci. Każdy wspólnik ma małżonka oraz dzieci, ale poglądy na sposób podziału majątku spadkowego okazały się odmienne. Co więcej, spółka jawna swoją działalność oraz rynkowy sukces zawdzięcza w głównej mierze bezpośredniej pracy wspólników w firmie. Obawiają się oni zatem, że jeżeli w miejsce zmarłego wspólnika wstąpią osoby bez odpowiedniego doświadczenia i umiejętności, może się to negatywnie odbić na wynikach działalności. Poszczególni wspólnicy zwracają także uwagę, że nie sposób wykluczyć konfliktu pomiędzy spadkobiercami, co mogłoby doprowadzić do paraliżu decyzyjnego w spółce.

  czytaj więcej

 • 30 lat wolności gospodarczej: Rola państwa w biznesie zamiast maleć - rośnie

  30 lat wolności gospodarczej: Rola państwa w biznesie zamiast maleć - rośnie

  30 lat po odzyskaniu wolności gospodarczej wciąż mamy wiele spółek, których zarządy wybierają politycy. W ostatnich latach rola państwa w biznesie rośnie, a nie maleje

  czytaj więcej

 • Biała lista VAT. Jest lepiej, ale wciąż z dziurami

  Biała lista VAT. Jest lepiej, ale wciąż z dziurami

  Po dwóch tygodniach od uruchomienia elektroniczny wykaz czynnych podatników VAT działa sprawniej. Przedsiębiorcy nadal jednak zgłaszają problemy, z którymi zetknęli się już pierwszego dnia września. I nie tylko oni.

  czytaj więcej

 • Gdy nie ma ryzyka, nie ma samozatrudnienia

  Gdy nie ma ryzyka, nie ma samozatrudnienia

  Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie wchodzi w grę, gdy ryzyko działalności ponosi nie indywidualny przedsiębiorca, ale jego jedyny kontrahent, a wynagrodzenie z tytułu wykonywania usług na jego rzecz – np. prowadzenia sklepu – jest ustalone w stałej kwocie i nie ma nic wspólnego z zyskiem, obrotem, wielkością utargu itp.

  czytaj więcej

 • Wspólne dobro – czy i jak rozwijać firmy rodzinne z korzyścią dla Polski i Polaków

  Wspólne dobro – czy i jak rozwijać firmy rodzinne z korzyścią dla Polski i Polaków

  Przyszłość polskiej przedsiębiorczości rodzinnej była tematem dyskusji, jaka miała miejsce 17 września w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich w Warszawie, jednej z najstarszych i najbardziej zasłużonych firm rodzinnych w stolicy. Inicjatorem debaty było Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych, a partnerem wydarzenia Family Business Network Poland. Pierwszy raz w Polsce politycy debatowali nad sprawami dotyczącymi tej ogromnej rzeszy przedsiębiorców. – Mam nadzieję, że spotkanie to rozpocznie szeroką debatę o firmach rodzinnych i ich roli w naszej gospodarce – powiedział Łukasz Rotarski, członek zarządu krajowego i prezes Oddziału Śląskiego Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych (IFR), inaugurując obrady. Jak podkreślił, reprezentuje on też własną firmę rodzinną jako sukcesor w drugim pokoleniu.

  czytaj więcej

 • Promujmy innowacyjne rozwiązania w budownictwie

  Promujmy innowacyjne rozwiązania w budownictwie

  Budownictwo mieszkaniowe musi stać się jednym z najbardziej nowoczesnych i innowacyjnych sektorów polskiej gospodarki – uważa Piotr Hofman, prezes i główny akcjonariusz HM Inwest SA.

  czytaj więcej

 • Schetyna: Od czterech lat obserwujemy proces niszczenia państwa

  Schetyna: Od czterech lat obserwujemy proces niszczenia państwa

  Od czterech lat obserwujemy proces niszczenia państwa - powiedział w niedzielę szef PO Grzegorz Schetyna podczas niedzielnej konwencji Koalicji Obywatelskiej w Ostrowie Wielkopolskim. Lider PO mówił też o m.in. polityce zdrowotnej, senioralnej, walce ze smogiem.

  czytaj więcej

 • Słowik podsumowuje kadencję PiS: Drobiazgi tworzą lepsze jutro

  Słowik podsumowuje kadencję PiS: Drobiazgi tworzą lepsze jutro

  Podsumowanie kadencji PiS przygotowała większość organizacji pracodawców. Zdaniem jednych jest coraz gorzej (Pracodawcy RP), w opinii innych – rząd zasługuje na czwórkę (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców). Ocena zapewne zależy od indywidualnych doświadczeń.

  czytaj więcej

 • Fiskus chce zarobić na imprezach integracyjnych

  Fiskus chce zarobić na imprezach integracyjnych

  Pracodawca musi dzielić wydatki na integrację. Nie odliczy poczęstunku dla samozatrudnionych - informuje środowa "Rzeczpospolita".

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników