James Heckman

James Joseph Heckman (ur.


 • Marczuk: Przedszkola to superinwestycja

  Marczuk: Przedszkola to superinwestycja

  Przedszkole to wydatek o gigantycznej stopie zwrotu – lepiej wykształcone dzieci, wyższy wskaźnik zatrudnienia kobiet, wyższy wskaźnik dzietności, szybszy wzrost gospodarczy. Jeśli rządy dalej będą udawać, że gminy bez wsparcia poradzą sobie z ich prowadzeniem, przyniesie to jeszcze bardziej opłakane skutki, niż obserwujemy obecnie - pisze Bartosz Marczuk.

  czytaj więcej

 • Ekonomia -wyrocznia pełna kompromitacji. Czy powinniśmy wierzyć głosom ekspertów?

  Ekonomia -wyrocznia pełna kompromitacji. Czy powinniśmy wierzyć głosom ekspertów?

  Starożytni w chwilach niepewności i kłopotów korzystali z usług kapłanek wyroczni delfickiej. Obecnie rolę wyroczni przejęły nauki ekonomiczne, a kapłanami stali się ekonomiści. I, niestety, ich wyroki (czytaj: teorie) bywają równie nietrafne i wyssane z palca, co te wygłaszane wieki temu na trójnogu

  czytaj więcej

 • Woś: Nie lękajcie się!

  Woś: Nie lękajcie się!

  Mamy czas formowania rządu. Wkrótce w ministerialnych gabinetach pojawi się wiele nowych lub dawno tam niewidzianych postaci. A wraz z nimi pytanie: Czy polityk powinien być mądry?

  czytaj więcej

 • Woś: Więcej szaleństwa, ekonomiści

  Woś: Więcej szaleństwa, ekonomiści

  W teorii wielbimy kreatywność i nieszablonowe myślenie. W praktyce tępimy je jednak metodycznie i bezwzględnie. Dlatego kształcimy zastępy nudnych przewidywalnych karierowiczów. Takie przesłanie płynie z ostatniego artykułu noblowskiego ekonomisty Jamesa Heckmana (nagrodę dostał w 2000 r.) oraz jego doktoranta z Uniwersytetu Chicagowskiego Sidhartha Moktana. Akademicy alarmują, że szkolnictwo wyższe w USA zaczęło przypominać popowe stacje radiowe, w których na okrągło leci muzyka lekka, łatwa i przyjemna. Tak samo jest na uczelniach – nie ma już na nich miejsca na odważniejsze eksperymenty. Królują uniformizacja oraz konformizm.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników