jakimi pojazdami

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu jakimi pojazdami. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące jakimi pojazdami.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Piraci traktowani jak mordercy? Zmienia się podejście śledczych

  Piraci traktowani jak mordercy? Zmienia się podejście śledczych

  Sprawca wypadku ze skutkiem śmiertelnym może niedługo odpowiadać jak za zabójstwo. To efekt nie tyle zmiany przepisów, ile podejścia śledczych.

  czytaj więcej

 • Prace nad "lex uber". Pobieranie opłaty za przejazd za pomocą aplikacji mobilnej?

  Prace nad "lex uber". Pobieranie opłaty za przejazd za pomocą aplikacji mobilnej?

  Im bliżej końca prac nad tzw. lex uber, tym więcej zmian. Na wniosek Ministerstwa Cyfryzacji w najnowszym projekcie ustawy o zmianie ustaw: o transporcie drogowym i o czasie pracy kierowców pojawiły się przepisy, dzięki którym będzie możliwe pobieranie opłaty za przejazd drogowy za pomocą aplikacji mobilnej. To jednak rozwiązanie na przyszłość, bo aby aplikacja mogła zastąpić taksometry i kasy fiskalne, trzeba odpowiednio dostosować prawo o miarach i ustawę o VAT.

  czytaj więcej

 • Do więzienia za fałszowanie wskazań licznika samochodowego. Sejm przyjął nowelizację Prawa o ruchu drogowym

  Do więzienia za fałszowanie wskazań licznika samochodowego. Sejm przyjął nowelizację Prawa o ruchu drogowym

  Sejm przyjął w piątek bez poprawek nowelizację Prawa o ruchu drogowym, która przewiduje m.in. wprowadzenie kary od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia za fałszowanie wskazań licznika samochodowego.

  czytaj więcej

 • Cofanie liczników zaprowadzi za kraty

  Cofanie liczników zaprowadzi za kraty

  Nawet pięć lat więzienia będzie grozić za cofanie licznika pojazdu. To efekty niemal jednogłośnie przyjętej w piątek przez Sejm nowelizacji prawa o ruchu drogowym i kodeksu karnego.

  czytaj więcej

 • Nowelizacja prawa o ruchu drogowym. Państwo dowie się więcej o naszych autach

  Nowelizacja prawa o ruchu drogowym. Państwo dowie się więcej o naszych autach

  Katalog danych udostępnianych z centralnej ewidencji pojazdów uprawnionym podmiotom zostanie rozszerzony – przewiduje projekt rozporządzenia w tej sprawie. Zmiana wynika z przepisów przyjętych na mocy nowelizacji prawa o ruchu drogowym (Dz.U. z 2018 r. poz. 79).

  czytaj więcej

 • Bąk: Partia Kierowców? Mam dla was koalicjanta! [Ford Focus 2.0 EcoBlue 8AT]

  Bąk: Partia Kierowców? Mam dla was koalicjanta! [Ford Focus 2.0 EcoBlue 8AT]

  Jak ognia staram się unikać pisania o polityce. Bo wychodzę z założenia, że oczekujecie ode mnie taniej i tandetnej rozrywki okraszonej wulgaryzmami i nawiązaniami do seksu, a nie tego, abym brudził się szambem, które niemal codziennie wybija na ul. Wiejskiej. Tym razem zrobię jednak wyjątek. A zrobię go specjalnie dla Partii Kierowców, która została zarejestrowana w mijającym tygodniu i poinformowała o starcie w wiosennych wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz jesiennych – do Sejmu i Senatu. Ugrupowanie nie ma jeszcze szczegółowego programu, ale już ogłosiło, że – cytuję – „będzie walczyło o prawa kierowców”. Chce zająć się eliminacją absurdów drogowych, poskramianiem – tu znowu cytat – „ideologii antysamochodowej”, a także skończyć z systemem karania kierowców, który przynosi zyski państwu, a nie poprawia bezpieczeństwa na drogach. Fantastycznie!

  czytaj więcej

 • Jaki CIT i VAT przy zakupie paliwa do samochodów osobowych

  Jaki CIT i VAT przy zakupie paliwa do samochodów osobowych

  Y spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) zajmuje się wyłącznie sprzedażą opodatkowaną VAT (usługi architektoniczne). Spółka jest właścicielem dwóch samochodów osobowych (w rozumieniu prawa drogowego). Oba auta stanowią środki trwałe spółki. Samochód marki Fiat służy wyłącznie do działalności gospodarczej (co potwierdza stosowny regulamin używania pojazdu), prowadzona jest ewidencja przebiegu pojazdu oraz złożono informację VAT-26 (z samochodu tego korzystają wyłącznie pracownicy do celów służbowych, jest on parkowany na parkingu pod firmą).

  czytaj więcej

 • Co grozi za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu?

  Co grozi za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu?

  Majówka często kojarzy nam się z dniami wolnymi od pracy czy ładną pogodą. W tak sielankowym klimacie czasami łatwo się zapomnieć i można wpaść na niebezpieczny pomysł powrotu od znajomych z grilla na rowerze po spożyciu kilku piw lub nawet mocniejszych trunków. Co poza kacem (zwykłym i moralnym) może nas w takiej sytuacji czekać? Czy można stracić za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu prawo jazdy? Jakie kary może orzec sąd?

  czytaj więcej

 • Wymiana tablic rejestracyjnych będzie nieobowiązkowa

  Wymiana tablic rejestracyjnych będzie nieobowiązkowa

  Na finiszu kadencji Ministerstwo Infrastruktury zamierza jeszcze przeprowadzić przez Sejm projekt zmian w ustawie – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1990 ze zm.) wprowadzający wiele ułatwień w procedurze rejestracji samochodów.

  czytaj więcej

 • Wkrótce mniej stresu na egzaminie z prawa jazdy

  Wkrótce mniej stresu na egzaminie z prawa jazdy

  Ministerstwo Infrastruktury zmienia podejście do przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy. Chce zakazu organizowania przez egzaminatora więcej niż 8 części praktycznych egzaminów w ciągu dnia. Pracownik WORD-u ma nie pracować  więcej niż 8 godzin dziennie i nie przeprowadzać więcej niż 1 części praktycznej egzaminu w ciągu godziny. Efekt - ma być mniej nerwów, zarówno po stronie egzaminatorów jak i kursantów.

  czytaj więcej

 • Mobilne kontrole ITD są bardziej skuteczne

  Mobilne kontrole ITD są bardziej skuteczne

  Mobilne kontrole dokonywane przez Inspekcję Transportu Drogowego z użyciem przenośnych urządzeń diagnostycznych prawie 10 razy częściej niż zwykłe prowadzą do zatrzymań dowodów rejestracyjnych z uwagi na zły stan techniczny pojazdów. Na przykład w ramach 6231 standardowych kontroli przeprowadzonych w 2017 r. przez dolnośląskich krokodyli zatrzymano 443 dowody rejestracyjne, a na 674 przypadków z wykorzystywaniem mobilnej stacji wykryto aż 465 niesprawnych pojazdów.

  czytaj więcej

 • Lex Uber z poprawkami senackich komisji. Co oznacza nowe prawo?

  Lex Uber z poprawkami senackich komisji. Co oznacza nowe prawo?

  Senatorowie uszczelniają przepisy nowelizacji ustawy o transporcie drogowym regulującej rynek przewozów taksówkarskich. Nowelizacja wprowadza licencję na pośrednictwo przy przewozie osób, która będzie zobowiązywała jej posiadacza do zlecania usług wyłącznie podmiotom mającym odpowiednią licencję taksówkarską.

  czytaj więcej

 • Baterie „Made in Europe” powalczą z azjatyckimi

  Baterie „Made in Europe” powalczą z azjatyckimi

  Już ponad 10 państw chce zaangażować się w przewodzony przez Niemcy i Francję plan reindustrializacji naszego kontynentu. Swoją rolę w nim mają też polskie przedsiębiorstwa.

  czytaj więcej

 • Szczyt Bałkanów Zachodnich będzie kolejnym tankowaniem na drodze do akcesji

  Szczyt Bałkanów Zachodnich będzie kolejnym tankowaniem na drodze do akcesji

  Po szczycie NATO w 2016 r., szczycie klimatycznym w Katowicach oraz niedawnej konferencji na temat Iranu rząd przygotowuje się do kolejnego ważnego przedsięwzięcia. 4 i 5 lipca w Poznaniu odbędzie się szczyt Bałkanów Zachodnich.

  czytaj więcej

 • Zarządca drogi nie odpowiada za szkody spowodowane nielegalnym ruchem pojazdów ciężarowych

  Zarządca drogi nie odpowiada za szkody spowodowane nielegalnym ruchem pojazdów ciężarowych

  Prowadzę działalność w starym budynku. Mam ekspertyzę, z której wynika, że jego stan pogarsza się na skutek nadmiernego ruchu pojazdów na drodze powiatowej, przy której położona jest nieruchomość. Wystąpiłem do zarządcy drogi o wypłatę odszkodowania. Problem w tym, że ten odmawia jego wypłaty, bo, jak wyjaśnia, nie kontroluje ruchu pojazdów ciężarowych (który jest tam zabroniony), twierdząc przy tym, że to zadanie policji. Stan drogi jest dobry, jest tam ograniczenie prędkości. Czy jest podstawa do wytoczenia sprawy sądowej powiatowi lub policji?

  czytaj więcej

 • Gdzie mieszkają, ile zdołali odłożyć? Oto majątki polskich sędziów [RAPORT]

  Gdzie mieszkają, ile zdołali odłożyć? Oto majątki polskich sędziów [RAPORT]

  Mają trochę nowsze samochody, większe mieszkania, więcej oszczędności, ale i większe niż statystyczny Kowalski długi. Mowa o sędziach, których zarobki stały się jakiś czas temu głównym bohaterem debaty publicznej.

  czytaj więcej

 • Czy zakaz wjazdu może ograniczać prawo własności

  Czy zakaz wjazdu może ograniczać prawo własności

  Wprowadzenie nowej organizacji ruchu w pobliżu prywatnej posesji może wywierać wpływ na prawa właścicielskie, np. ograniczać klientom dostęp do nieruchomości wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

  czytaj więcej

 • Nadążyć za paliwową i energetyczną rewolucją

  Nadążyć za paliwową i energetyczną rewolucją

  Polskie firmy dalej będą inwestować w dywersyfikację dostaw i odnawialne źródła energii. Eksperci spodziewają się, że te działania będą bardziej efektywne po połączeniu Orlenu z Lotosem

  czytaj więcej

 • Jak po zmianach wdrażających RODO ocenić, które informacje są konieczne na etapie rekrutacji?

  Jak po zmianach wdrażających RODO ocenić, które informacje są konieczne na etapie rekrutacji?

  Od 4 maja niektórych danych można żądać od kandydata do pracy tylko wtedy, gdy są one niezbędne do pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku. Problem w tym, jak rozstrzygnąć w praktyce, co jest niezbędne? Urzędy proponują różne interpretacje, ale pozostawiają pracodawcom sporo decyzyjnej swobody

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników