inwestor bierny

Inwestor bierny - inwestor, który nabywa walory nie w celach spekulacyjnych, lecz jako trwałą lokatę kapitału przynoszącą mu korzyści w formie odsetek lub dywidend.


 • Rewolucja planistyczna: Akt pierwszy

  Rewolucja planistyczna: Akt pierwszy

  Wejście w życie kodeksu urbanistyczno-budowlanego (w wersji z 30 września 2016 r.) oznaczałoby ogromną rewolucję. Można przyjąć, że jedną z najbardziej radykalnych, całościowych zmian w prawie w ostatnich latach, a także w ramach historii regulacji związanych z planowaniem przestrzennym. [tabela] Pamiętać trzeba o tym, że to nie jest jeszcze ostateczna wersja. Niemniej jednak, chociażby z uwagi na zakres zmian, samorządy już teraz powinny pilnie śledzić i obserwować toczące się prace. Później czasu może być już zbyt mało.

  czytaj więcej

 • Fundusze Europejskie: nowoczesna gospodarka siłą rozwoju

  Fundusze Europejskie: nowoczesna gospodarka siłą rozwoju

  Rok 2016 zbliża się do końca. Czas na pierwsze podsumowania i precyzowanie planów.

  czytaj więcej

 • Kasjanow: Rosjanie nie kochają Putina, ale nie wierzą w alternatywę

  Kasjanow: Rosjanie nie kochają Putina, ale nie wierzą w alternatywę

  Kasjanow: Nie będzie wyborów, ale referendum „za czy przeciw Putinowi”. Rezultat już jest znany. Dla ludzi władzy oznacza to awanse i ordery

  czytaj więcej

 • Trzeba się pospieszyć, by uzyskać białe certyfikaty

  Trzeba się pospieszyć, by uzyskać białe certyfikaty

  2 października br. mija ostatecznie termin składania wniosków o przyznanie świadectw efektywności energetycznej za modernizacje wykonane od 1 stycznia 2014 r. do 30 września 2016 r.

  czytaj więcej

 • Samorządy potrzebują inteligentnych specjalizacji, ale zawiązać współpracę nie jest łatwo

  Samorządy potrzebują inteligentnych specjalizacji, ale zawiązać współpracę nie jest łatwo

  W gospodarce globalnej regiony konkurują między sobą, projektując i wdrażając coraz skuteczniejsze podejścia do zarządzania innowacjami. Ze względu na ograniczone środki potrzebna jest koncentracja instrumentów wsparcia na tych obszarach, które mają największy potencjał gospodarczego zwrotu z inwestycji. Takie właśnie podejście, wymagające koncentracji na największych potencjałach, przyjęła Komisja Europejska w komunikacie „EUROPA 2020, Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu”, zobowiązując europejskie regiony do mądrego inwestowania środków rozwojowych.

  czytaj więcej

 • Ruchy miejskie genetycznie obciążone

  Ruchy miejskie genetycznie obciążone

  Niewiele jest lokalnych stowarzyszeń, które nie były straszone pozwami o naruszenie dóbr osobistych. Bo u źródła ich narodzin niemal zawsze leży niezgoda na działania władz.

  czytaj więcej

 • Oszukiwanie siebie też jest karane

  Oszukiwanie siebie też jest karane

  Pięć filmów o oszustwach potrafi ustawić człowiekowi myślenie o kłamstwie. Czy potrafią ustawić coś szczególnego w głowie prawnika? Zgodnie z kodeksem karnym oszustwo to doprowadzenie innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania (art. 286. par. 1 k.k.).

  czytaj więcej

 • Przekręt na lepszego bitcoina. Mamy w Polsce nową piramidę finansową?

  Przekręt na lepszego bitcoina. Mamy w Polsce nową piramidę finansową?

  Sprawa Amber Gold niczego nas nie nauczyła. W stolicy konferencję dla ponad tysiąca osób zorganizowała firma promująca projekt DasCoin, który eksperci nazywają piramidą finansową. Prokuratura tłumaczy, że dopóki nie zgłaszają się pokrzywdzeni, dopóty nie ma problemu.

  czytaj więcej

 • Stolica sprzeda działki, zmniejszy tłok w klasach

  Stolica sprzeda działki, zmniejszy tłok w klasach

  BBI Development złoży wniosek do prokuratury i CBA o ściganie aktywistów blokujących przyjęcie planu zagospodarowania przestrzennego.

  czytaj więcej

 • MF planuje nową ulgę podatkową dla firm. Kto będzie mógł skorzystać?

  MF planuje nową ulgę podatkową dla firm. Kto będzie mógł skorzystać?

  Resort finansów planuje wprowadzenie ulgi podatkowej dla firm komercjalizujących swoje wynalazki - poinformował PAP dyrektor departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów Maciej Żukowski.

  czytaj więcej

 • Jaką Macedonię mogą zaakceptować Ateny?

  Jaką Macedonię mogą zaakceptować Ateny?

  Mieszkańcy Skopja i okolic uważają, że zmiana nazwy kraju jest ceną, którą warto zapłacić za integrację z Zachodem i lepszą przyszłość gospodarczą.

  czytaj więcej

 • Konfiskata biznesów przestępczych w nowej odsłonie

  Konfiskata biznesów przestępczych w nowej odsłonie

  Nawet likwidacja może czekać spółkę, której menedżerowie dopuszczą się ciężkich naruszeń. W takiej sytuacji prawa udziałowców oraz mienie przedsiębiorstwa przejdą na własność państwa.

  czytaj więcej

 • Kraje PIGS to gospodarcza bomba. Jeśli rząd Włoch zrealizuje obietnice, pogrąży całą UE

  Kraje PIGS to gospodarcza bomba. Jeśli rząd Włoch zrealizuje obietnice, pogrąży całą UE

  Problemy nie znikają, gdy się zamknie oczy. Kraje PIGS – Portugalia, Włochy, Grecja i Hiszpania – to wciąż gospodarcza bomba, której nikt nie umie rozbroić. Tym razem detonator mają Włosi.

  czytaj więcej

 • W gospodarce lepiej już było. Czas na kryzys

  W gospodarce lepiej już było. Czas na kryzys

  Przed nami pogorszenie koniunktury. Świadczy o tym coraz więcej sygnałów ze świata i z kraju.

  czytaj więcej

 • uSTAL swoją ścieżkę kariery z CMC

  uSTAL swoją ścieżkę kariery z CMC

  Istniejąca od ponad 120 lat huta w Zawierciu, jest nieodłącznym elementem krajobrazu miasta, kształtującym jego charakter. W 2003 r. jej inwestorem została spółka Commercial Metals Company (CMC) i od tego momentu dynamicznie się rozwija. CMC Poland sp. z o.o. to drugi, pod względem nakładów finansowych amerykański inwestor w Polsce i największy pracodawca w regionie zawierciańskim. Obecnie firma zatrudnia 2 tys. osób, z czego ok. 1,6 tys. w Zawierciu.

  czytaj więcej

 • Umowy o roboty budowlane: Przegląd orzecznictwa

  Umowy o roboty budowlane: Przegląd orzecznictwa

  Branża budowlana notorycznie boryka się z problemami prawnymi. Pomimo, że wokandy sądowe pełne są spraw toczonych na tle umów o roboty budowlane, uczestnikom procesu inwestycyjnego wciąż zdarza się błędnie ocenić swoją sytuację prawną. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie wyroków sądów (głównie Sądu Najwyższego i Sądów Apelacyjnych) istotnych dla branży budowlanej, które zapadły w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Wyselekcjonowaliśmy przede wszystkim ważne rozstrzygnięcia dotyczące obszarów spornych, pojawiających się przy realizacji inwestycji, które wydane zostały na tle kluczowych przepisów kodeksu cywilnego. Wśród nich są tak istotne zagadnienia jak odstąpienia od umowy, kary umowne czy gwarancja jakości robót. Żeby publikacja mogła posłużyć jako ściąga przy ocenie bieżących problemów procesu inwestycyjnego, każdy wyrok opatrzyliśmy krótkim komentarzem, wskazującym na jego praktyczne skutki.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników