instytutu sobieskiego

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu instytutu sobieskiego. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące instytutu sobieskiego.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Spór o ułaskawienie Kamińskiego. Dr hab. Piskorski: Mam wrażenie, że SN źle interpretował kwestię ułaskawienia

  Spór o ułaskawienie Kamińskiego. Dr hab. Piskorski: Mam wrażenie, że SN źle interpretował kwestię ułaskawienia

  SN wszedł w spór z Prezydentem RP co do zakresu przysługującego mu prawa łask, a przecież prawo to przysługuje prezydentowi wprost z konstytucji i sądy nie mogą go limitować - powiedział PAP dr hab. Justyn Piskorski, prawnik, ekspert Instytutu Sobieskiego.

  czytaj więcej

 • Trybunał PiS-u zalegalizowany

  Trybunał PiS-u zalegalizowany

  Los Mariusza Kamińskiego oraz jego współpracowników jest teraz w rękach sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Postanowił tak Sąd Najwyższy, uznając, że to właśnie przy al. Szucha zapadnie kluczowe orzeczenie dla dalszego postępowania. Tym samym – choć nie wprost – sędziowie SN przyznali, że trybunał jest uprawniony do wydawania najważniejszych wyroków.

  czytaj więcej

 • Lekcja z Gomułki, czyli jak następuje "wiesławizacja" wicepremiera Morawieckiego

  Lekcja z Gomułki, czyli jak następuje "wiesławizacja" wicepremiera Morawieckiego

  Morawiecki – jak każdy współczesny polityk – funkcjonuje w specyficznym (i do pewnego stopnia niszczącym) świecie olbrzymiej polaryzacji. Działa to tak: z jednej strony ma bezkrytycznych pochlebców. Media prawicowe od TVP i „Gazety Polskiej” po „Sieci” otaczają go niemal bałwochwalczym kultem. Syn lidera Solidarności Walczącej jest dla nich spełnieniem snu o „nowym Eugeniuszu Kwiatkowskim”, który zbuduje im „Gdynię na miarę XXI wieku”. Zachodzi tu proces swoistej technokratyzacji. Publicyści polskiej prawicy gospodarką specjalnie się nie interesują. Ich grzeją tematy historyczne, ideologiczne albo dotyczące czystej technologii walki politycznej. A skoro tak, to w naturalny sposób oddają „tę całą skomplikowaną ekonomię” w ręce „fachowca”, który będzie wiedział, co i jak trzeba z nią robić. Do tej roli wybrany został właśnie Morawiecki. Efekt jest taki, że gdy wicepremier komunikuje się z prawicową opinią publiczną, to nie trafia zazwyczaj na żaden intelektualny opór. Ach, więc wybuduje nam pan lotnisko i fabrykę dronów oraz przyciągnie miliardy nowych inwestycji. Jakież to ciekawe!

  czytaj więcej

 • Trybunał znów w komplecie

  Trybunał znów w komplecie

   Na rozpoczętym wczoraj posiedzeniu Sejm wybierze nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Kandydatem PiS jest dr hab. Justyn Piskorski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Inne kluby nie przedstawiły własnych rekomendacji.

  czytaj więcej

 • Trybunał Konstytucyjny skompletowany

  Trybunał Konstytucyjny skompletowany

  Sejm wybrał w piątek dr. hab. Justyna Piskorskiego z Uniwersytetu Adama Mickiewicza na nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Był jedynym kandydatem na to stanowisko. Piskorski specjalizuje się w prawie karnym i kryminologii (jest kierownikiem Katedry Prawa Karnego na Wydziale Prawa UAM). Równolegle do działalności akademickiej pracował jako ekspert konserwatywnego think tanku Instytut Sobieskiego oraz pełnił funkcję członka rady nadzorczej kilku spółek. Po studiach ukończył też aplikację prokuratorską.

  czytaj więcej

 • Marek Dietl prezesem zarządu GPW

  Marek Dietl prezesem zarządu GPW

  We wtorek, "26 września, po otrzymaniu wymaganej zgody Komisji Nadzoru Finansowego, Marek Dietl obejmuje stanowisko prezesa Zarządu GPW" - głosi komunikat GPW przekazany we wtorek PAP.

  czytaj więcej

 • Budżet znowelizowany. Pieniądze m.in. dla radia i telewizji oraz dla górników

  Budżet znowelizowany. Pieniądze m.in. dla radia i telewizji oraz dla górników

  Sejm znowelizował tegoroczny budżet i ustawę okołobudżetową, co umożliwi m.in. wypłatę 2,3 mld zł rekompensat dla górników oraz 980 mln zł dla publicznych telewizji i radia. Przepadły wnioski PO i N o odrzucenie noweli oraz poprawki dot. m.in. wstrzymania przekazania pieniędzy dla mediów.

  czytaj więcej

 • Pieniądze płyną na Nord Stream 2

  Pieniądze płyną na Nord Stream 2

  Choć przed budową gazociągu piętrzą się kolejne przeszkody, zachodnioeuropejskie koncerny wspierają projekt dużymi kwotami. Jednak nawet opóźnienie inwestycji jest z punktu widzenia naszych interesów korzystne.

  czytaj więcej

 • Rekordowy eksport trunków. Najwięcej polskiej wódki wypijają Francuzi

  Rekordowy eksport trunków. Najwięcej polskiej wódki wypijają Francuzi

  Zaczynają ją też doceniać Japończycy i Chińczycy. W tym roku za granicę wysłanych zostanie 24 mln l 100-proc. alkoholu wyprodukowanego w Polsce, czyli o 9 proc. więcej niż przed rokiem – wylicza Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. IERiGŻ szacuje, że w tym roku wyprodukowanych zostanie 125,7 mln l.

  czytaj więcej

 • Pożytki płynące z obywatelskiej kontroli sądów

  Pożytki płynące z obywatelskiej kontroli sądów

  Publikowanie większości orzeczeń, a nawet transmisja rozpraw – takie zmiany w sądownictwie premier proponuje ministrowi sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • Kto zapłaci za porozumienie w służbie zdrowia

  Kto zapłaci za porozumienie w służbie zdrowia

  Eksperci zastanawiają się, jak w praktyce realizowany będzie kompromis ministra zdrowia z lekarzami.

  czytaj więcej

 • Jeszcze dziewięć lat i Centralny Port Komunikacyjny gotowy

  Jeszcze dziewięć lat i Centralny Port Komunikacyjny gotowy

  Prace nad projektem specustawy, która ma ułatwić realizację Centralnego Portu Komunikacyjnego, dobiegają końca. Cel: oddanie lotniska do użytku w 2027 r.

  czytaj więcej

 • Energia ze sztormu a może sztorm w energetyce: Czy Polskę czeka blackout?

  Energia ze sztormu a może sztorm w energetyce: Czy Polskę czeka blackout?

  Zabraknie nam mocy - ostrzegają eksperci Europejskiego Instytutu Miedzi. Już dziś widać, że zapotrzebowanie rośnie bardzo szybko – tylko w 2017 roku produkcja energii elektrycznej zwiększyła się o ponad 2 proc. rok do roku. A lista problemów jest bardzo długa i zaczyna się przy najbliższym słupie energetycznym.

  czytaj więcej

 • Staniłko: Polskie firmy wciąż myślą, że przetrwają dzięki taniej sile roboczej. Błąd [WYWIAD]

  Staniłko: Polskie firmy wciąż myślą, że przetrwają dzięki taniej sile roboczej. Błąd [WYWIAD]

   - Gdy spotykam się z przedsiębiorcami, publicznie ogłaszają, że nie chcą pomocy, lecz w kuluarach stwierdzają, że gdyby państwo zrobiło dla nich to czy tamto, nie powiedzieliby „nie” - mówi Jan Filip Staniłko.

  czytaj więcej

 • Grosse: Najskuteczniej przed kryzysem finansowym mogą bronić się Chiny

  Grosse: Najskuteczniej przed kryzysem finansowym mogą bronić się Chiny

  Najskuteczniej przed kryzysem finansowym mogą bronić się Chiny - mówi PAP prof. UW i ekspert Instytutu Sobieskiego Tomasz Grosse. Wyjaśnia, że jest to możliwe dzięki dużym oszczędnościom, a także silnej kontroli państwa nad bankami.

  czytaj więcej

 • Grosse: Złoty może pomóc Polsce w walce z kryzysem [WIDEO]

  Grosse: Złoty może pomóc Polsce w walce z kryzysem [WIDEO]

  Własna waluta może pomóc Polsce w walce z ewentualnym kryzysem finansowym - mówi PAP prof. UW i ekspert Instytutu Sobieskiego Tomasz Grzegorz Grosse. Dodaje też, że naszym atutem jest system narodowego nadzoru.

  czytaj więcej

 • Najważniejsza rzecz w gminie? Transport publiczny

  Najważniejsza rzecz w gminie? Transport publiczny

  Jak ważna jest komunikacja w gminie i regionie, nie trzeba przekonywać. Rządzący zrobili z niej nawet jeden z ważnych punktów kampanii wyborczej. Transport zbiorowy mógłby być rozwiązaniem i problemów z przemieszczaniem się mieszkańców, i z jakością powietrza.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników