Insider trading

Insider trading (lub insider dealing) to transakcje akcjami danej spółki akcyjnej dokonywane przez osoby mające dostęp do informacji niejawnych dotyczących tej spółki.


 • "Będą większe kary dla zarządów spółek giełdowych"

  "Będą większe kary dla zarządów spółek giełdowych"

  ILONA PIECZYŃSKA-CZERNY mówi o ochronie uczestników rynku - W ciągu ostatnich dwóch lat zauważyliśmy wzrost liczby spraw związanych z nieprawidłowym wykonywaniem obowiązków informacyjnych. Spółki nie przekazywały inwestorom we właściwym czasie informacji trudnych, na przykład o podjęciu decyzji o zamiarze złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub likwidacji. Czekały z tym do złożenia wniosku w sądzie lub zwołania WZA w przypadku likwidacji, co trwało w rozpatrywanych przez nas sprawach ponad miesiąc.

  czytaj więcej

 • Szef austriackiego koncernu OMV oskarżony o insider trading

  Szef austriackiego koncernu OMV oskarżony o insider trading

  Wolfgang Ruttenstorfer, szef austriackiego koncernu naftowego OMV staje dzisiaj przed sądem, gdzie jest oskarżony o wykorzystanie poufnych informacji przy zakupie akcji swej firmy na tydzień przed pozbyciem się przez spółkę znacznych udziałów innego przedsiębiorstwa – pisze agencja Bloomberg.

  czytaj więcej

 • Miliarder z funduszu hedgingowego odpowie za insider trading

  Miliarder z funduszu hedgingowego odpowie za insider trading

  W Nowym Jorku rozpoczyna się we wtorek długo oczekiwany proces Raja Rajaratnama, menedżera funduszu hedgingowego, który jest oskarżony o insider trading, czyli handel na giełdzie z wykorzystaniem poufnych informacji – podaje serwis biznesowy BBC.

  czytaj więcej

 • Różyński: Na parkiecie - Jest krach, jest impreza

  Różyński: Na parkiecie - Jest krach, jest impreza

  Na giełdowym załamaniu nie wszyscy tracą. Są tacy, dla których czas spadków i paniki to okres żniw - pisze Paweł Rożyński, publicysta "DGP"

  czytaj więcej

 • Byk kocha Amerykę, Ameryka kocha byka

  Byk kocha Amerykę, Ameryka kocha byka

  Inwestorzy z Wall Street przymykają oko na złe dane i tryskając optymizmem kupują akcje. Efektem są kolejne rekordy, a powrót indeksów do szczytu hossy z października 2007 r. wydaje się nieunikniony. O to, co dalej, będziemy martwić się później.

  czytaj więcej

 • Jak Hollywood podkłada bomby pod biznesem

  Jak Hollywood podkłada bomby pod biznesem

  Koncerny nie mają skrupułów. Niszczą społeczności, aby wyniki finansowe pięły się w górę. I zagarnęłyby cały świat, gdyby czasem na drodze korporacyjnego Goliata nie stanął jakiś Dawid. Na przykład z Hollywood

  czytaj więcej

 • Koks z Wall Street: czy giełdą rządzą narkotyki?

  Koks z Wall Street: czy giełdą rządzą narkotyki?

  Giełdą rządzi kokaina? Słysząc to pytanie, jedni przedstawiciele świata finansjery uśmiechają się pod nosem i protestują przeciwko informacjom wyssanym z palca. Inni milczą. Niektórzy odsyłają jednak do historii opisywanych przez dezerterów z giełdy. Bo ich wspomnienia często nie ustępują opowieściom o „Wilku z Wall Street”

  czytaj więcej

 • Taśmy do gry na giełdzie

  Taśmy do gry na giełdzie

  Najnowsze tropy wskazują, że za podsłuchami nie stał ani wywiad Rosji, ani gazowe czy węglowe lobby. Kelnerzy mieli zakładać pluskwy, bo ich zleceniodawcy liczyli na informacje do wykorzystania na parkiecie

  czytaj więcej

 • Drakońskie kary mogą odstraszać od rynku kapitałowego

  Drakońskie kary mogą odstraszać od rynku kapitałowego

  Unijne rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku, zwane w skrócie MAR (Market Abuse Regulation), było głównym przedmiotem obrad ostatniego kongresu prawników spółek giełdowych, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych (SEG). Znaczący udział prawników i prezesów spółek giełdowych pokazał jeszcze raz, że 3 lipca – data wejścia w życie rozporządzenia – jest postrzegany jako początek stanu zagrożenia wysokimi karami.

  czytaj więcej

 • Sierant: Prognozowanie z motylami w tle

  Sierant: Prognozowanie z motylami w tle

  W bardzo już starej, bo wyświetlanej w naszych kinach ponad 30 lat temu, komedii „Nieoczekiwana zmiana miejsc” finałowa intryga dotyczyła raportu Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych na temat wpływu złej pogody na produkcję pomarańczy. Z oficjalnego raportu wynikało, że pogoda nie miała wpływu na wysokość zbiorów.

  czytaj więcej

 • Sierant: Efektywność rynku pod presją asymetrii [OPINIA]

  Sierant: Efektywność rynku pod presją asymetrii [OPINIA]

  W poprzednim felietonie przedstawiłem państwu nowinki technologiczne, których możemy się spodziewać, jeżeli w ciągu kilku najbliższych lat uda się warszawskiej giełdzie zrealizować projekty związane z nowymi technologiami. O nowych technologiach pisać jest łatwo i przyjemnie. A o czym nie pisze się ani łatwo, ani przyjemnie? O konieczności poprawy niektórych obowiązujących przepisów.

  czytaj więcej

 • Sierant: Taniec inwestora z Krezusa

  Sierant: Taniec inwestora z Krezusa

  To było tak. 10 marca 2015 r. notowana na rynku głównym spółka Krezus opublikowała bardzo nietypowy raport bieżący. Poinformowała o tym, że dzień wcześniej Komisja Nadzoru Finansowego wystąpiła do biur maklerskich o… zablokowanie jej rachunków papierów wartościowych.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników