infrastrukturę drogową

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu infrastrukturę drogową. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące infrastrukturę drogową.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Obietnice PiS: Będzie "mapa drogowa" pięciu nowych zagadnień programowych

  Obietnice PiS: Będzie "mapa drogowa" pięciu nowych zagadnień programowych

  5 marca rząd przedstawi "mapę drogową" dotyczącą wprowadzania projektów zapowiedzianych podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości - poinformowała we wtorek rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Dodała, że "piątka PiS'" zostanie zrealizowana do końca lata.

  czytaj więcej

 • Prace nad "lex uber". Pobieranie opłaty za przejazd za pomocą aplikacji mobilnej?

  Prace nad "lex uber". Pobieranie opłaty za przejazd za pomocą aplikacji mobilnej?

  Im bliżej końca prac nad tzw. lex uber, tym więcej zmian. Na wniosek Ministerstwa Cyfryzacji w najnowszym projekcie ustawy o zmianie ustaw: o transporcie drogowym i o czasie pracy kierowców pojawiły się przepisy, dzięki którym będzie możliwe pobieranie opłaty za przejazd drogowy za pomocą aplikacji mobilnej. To jednak rozwiązanie na przyszłość, bo aby aplikacja mogła zastąpić taksometry i kasy fiskalne, trzeba odpowiednio dostosować prawo o miarach i ustawę o VAT.

  czytaj więcej

 • Coraz niebezpieczniej na polskich drogach

  Coraz niebezpieczniej na polskich drogach

  W I kwartale tego roku doszło do drastycznego wzrostu liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. O połowę wzrosła również liczba odebranych praw jazdy.

  czytaj więcej

 • Resort infrastruktury pracuje nad strategią polskiego lotnictwa

  Resort infrastruktury pracuje nad strategią polskiego lotnictwa

  Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nową strategią polskiego lotnictwa - mówi PAP wiceminister Mikołaj Wild. Jak dodał, będzie to strategiczny dokument, który określi politykę państwa wobec branży lotniczej.

  czytaj więcej

 • Energopol-Szczecin - podołamy każdemu wyzwaniu

  Energopol-Szczecin - podołamy każdemu wyzwaniu

  Jeszcze w tym roku ruszy w Łodzi budowa największego tunelu kolejowego w Polsce (nie licząc warszawskiego metra, które należy do innej kategorii). Łódzki tunel przejdzie pod całym śródmieściem i połączy stację Łódź Fabryczna z Łodzią Kaliską i Łodzią Żabieniec. Ponad trzykilometrowy odcinek dwutorowy plus cztery kilometrowe odcinki z pojedynczym torem – to w największym skrócie rozmiar inwestycji. Wykonania tego gigantycznego przedsięwzięcia podjęła się polska firma Energopol-Szczecin S.A.

  czytaj więcej

 • Alfabet 15-lecia. Terminy, które zdefiniowały nasze członkostwo w UE

  Alfabet 15-lecia. Terminy, które zdefiniowały nasze członkostwo w UE

  Od kostki Bauma do seksualnej rewolucji, po której urodziło się nawet milion dzieci. Terminy, które zdefiniowały nasze członkostwo w UE.

  czytaj więcej

 • Wymiana tablic rejestracyjnych będzie nieobowiązkowa

  Wymiana tablic rejestracyjnych będzie nieobowiązkowa

  Na finiszu kadencji Ministerstwo Infrastruktury zamierza jeszcze przeprowadzić przez Sejm projekt zmian w ustawie – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1990 ze zm.) wprowadzający wiele ułatwień w procedurze rejestracji samochodów.

  czytaj więcej

 • Postępowanie uproszczone i milczące załatwienie sprawy nie będą już martwym prawem

  Postępowanie uproszczone i milczące załatwienie sprawy nie będą już martwym prawem

  Ma to zmienić projekt autorstwa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Chodzi o projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych. Wymieniono w nim wiele spraw, do których postępowanie uproszczone i milczące załatwienie sprawy mają znaleźć zastosowanie.

  czytaj więcej

 • Boczna tablica w autobusie to ważny element

  Boczna tablica w autobusie to ważny element

  Prowadzę firmę przewozową świadczącą usługi regularnej komunikacji publicznej. Inspekcja drogowa nałożyła na mnie karę w wysokości 5 tys. zł za to, że autobus nie miał tablicy kierunkowej bocznej. Uważam, że jest ona jedynie elementem wyposażenia i oznakowania pojazdu. A gdyby przyjąć taką kwalifikację, wówczas kara wyniosłaby 2 tys. zł. Czy inspekcja nałożyła na mnie właściwą wysokość kary?

  czytaj więcej

 • Wkrótce mniej stresu na egzaminie z prawa jazdy

  Wkrótce mniej stresu na egzaminie z prawa jazdy

  Ministerstwo Infrastruktury zmienia podejście do przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy. Chce zakazu organizowania przez egzaminatora więcej niż 8 części praktycznych egzaminów w ciągu dnia. Pracownik WORD-u ma nie pracować  więcej niż 8 godzin dziennie i nie przeprowadzać więcej niż 1 części praktycznej egzaminu w ciągu godziny. Efekt - ma być mniej nerwów, zarówno po stronie egzaminatorów jak i kursantów.

  czytaj więcej

 • Mobilne kontrole ITD są bardziej skuteczne

  Mobilne kontrole ITD są bardziej skuteczne

  Mobilne kontrole dokonywane przez Inspekcję Transportu Drogowego z użyciem przenośnych urządzeń diagnostycznych prawie 10 razy częściej niż zwykłe prowadzą do zatrzymań dowodów rejestracyjnych z uwagi na zły stan techniczny pojazdów. Na przykład w ramach 6231 standardowych kontroli przeprowadzonych w 2017 r. przez dolnośląskich krokodyli zatrzymano 443 dowody rejestracyjne, a na 674 przypadków z wykorzystywaniem mobilnej stacji wykryto aż 465 niesprawnych pojazdów.

  czytaj więcej

 • Lex Uber z poprawkami senackich komisji. Co oznacza nowe prawo?

  Lex Uber z poprawkami senackich komisji. Co oznacza nowe prawo?

  Senatorowie uszczelniają przepisy nowelizacji ustawy o transporcie drogowym regulującej rynek przewozów taksówkarskich. Nowelizacja wprowadza licencję na pośrednictwo przy przewozie osób, która będzie zobowiązywała jej posiadacza do zlecania usług wyłącznie podmiotom mającym odpowiednią licencję taksówkarską.

  czytaj więcej

 • Sieć 5G w Polsce coraz bliżej. We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy

  Sieć 5G w Polsce coraz bliżej. We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy

  Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, dotyczącym m.in. wdrażania sieci 5G w Polsce.

  czytaj więcej

 • Megaustawa ws. 5G przyjęta przez rząd. Co to oznacza?

  Megaustawa ws. 5G przyjęta przez rząd. Co to oznacza?

  Rząd przyjął projekt noweli tzw. megaustawy - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. Nowe przepisy, które służą m.in. wdrożeniu 5G, ułatwią budowę infrastruktury telekomunikacyjnej w parkach narodowych, rezerwatach przyrody czy uzdrowiskach.

  czytaj więcej

 • Włodarze rzucili się na Fundusz Dróg Samorządowych

  Włodarze rzucili się na Fundusz Dróg Samorządowych

  W wielu regionach zapotrzebowanie na środki z FDS znacznie przekroczyło kwoty, które mają do dyspozycji wojewodowie. Ale wciąż jednak nie wiadomo, czy rząd uruchomi dodatkowe pieniądze na drogi.

  czytaj więcej

 • Ulgi i nowe normy dla 5G. Megaustawa coraz bliżej

  Ulgi i nowe normy dla 5G. Megaustawa coraz bliżej

  Przepisy niezbędne do uruchomienia sieci piątej generacji prawdopodobnie zostaną uchwalone przez Sejm przed wakacjami. Wczoraj projekt przyjął rząd.

  czytaj więcej

 • Czy zakaz wjazdu może ograniczać prawo własności

  Czy zakaz wjazdu może ograniczać prawo własności

  Wprowadzenie nowej organizacji ruchu w pobliżu prywatnej posesji może wywierać wpływ na prawa właścicielskie, np. ograniczać klientom dostęp do nieruchomości wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

  czytaj więcej

 • Pakiet zachęt dla Polaków w Wielkiej Brytanii? Emilewicz: Będziemy o tym rozmawiać

  Pakiet zachęt dla Polaków w Wielkiej Brytanii? Emilewicz: Będziemy o tym rozmawiać

  Rząd rusza z pracami nad systemem zachęt, które mają skłonić Polaków mieszkających za granicą do powrotu do kraju. - Myślę, że po eurowyborach będziemy o tym rozmawiać z panem premierem - zapowiada minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Opowiada też, co dalej z Uberem w Polsce i zdradza swój pomysł, jak uregulować funkcjonowanie hulajnóg elektrycznych w dużych miastach.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników