Infrastruktura społeczna

Infrastruktura społeczna – urządzenia, które stanowią materialną podstawę przekazu usług socjalnych i kulturalnych.


 • Gospodarka Ukrainy odbiła się od dna

  Gospodarka Ukrainy odbiła się od dna

  Aby PKB mógł szybciej rosnąć, Kijów potrzebuje reformy sądownictwa, systemu podatkowego i emerytalnego. Po ponad dwóch latach recesji ukraińska gospodarka wyszła na plus. Pierwszy kwartał 2016 r. zakończył się symbolicznym wzrostem o 0,1 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego.

  czytaj więcej

 • Sześć zaskoczeń po sześciu miesiącach rządu

  Sześć zaskoczeń po sześciu miesiącach rządu

  W pierwszym półroczu rządu Beaty Szydło całkiem nieźle radziły sobie ministerstwa rodziny i pracy, finansów, sprawiedliwości, skarbu oraz edukacji, średnio msw, resort rozwoju i cyfryzacji i raczej źle cała reszta.

  czytaj więcej

 • Miller: Dlaczego Indie wyprzedzają Chiny

  Miller: Dlaczego Indie wyprzedzają Chiny

  Chiny i Indie, mimo potężnych problemów wewnętrznych, stają się powoli globalnymi liderami. Oczywiście ogromnym problemem obniżającym PKB w przypadku Chin jest korupcja, choć jest ona do pewnego stopnia kontrolowana. Wadą tej kontroli jest to, że rząd nie dopuszcza do siebie żadnej, nawet konstruktywnej krytyki. Tymczasem siłą demokracji jest właśnie to, że możemy spokojnie krytykować polityków i ich czyny.

  czytaj więcej

 • Drogi internet? Podziękujmy za to swojemu wójtowi

  Drogi internet? Podziękujmy za to swojemu wójtowi

  Gminy zawyżają opłaty inwestorom, co przełoży się na nasze rachunki, wyższe do 80 zł. Sprawa budowy sieci szerokopasmowych na potrzeby Światowych Dni Młodzieży wywołała ostry konflikt na linii rząd – samorządy. Rząd obawia się, że nie zdąży z przygotowaniem infrastruktury na to wydarzenie ze względu na nadmierny apetyt gmin na pieniądze.

  czytaj więcej

 • Koniec ślepych kuchni w kawalerkach. Przepisy budowlane z czasów Gomułki zostaną zmienione

  Koniec ślepych kuchni w kawalerkach. Przepisy budowlane z czasów Gomułki zostaną zmienione

  Koniec z obligiem ślepych kuchni w kawalerkach. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przedstawiło projekt zmian w regulacjach.

  czytaj więcej

 • Dzienny opiekun bez standardów lokalowych

  Dzienny opiekun bez standardów lokalowych

  Resort pracy nie planuje wprowadzenia dodatkowych wymogów dla miejsc, w których maluchami zajmują się dzienni opiekunowie. Jest to niezasadne ze względu na elastyczny charakter tej formy opieki.

  czytaj więcej

 • Ministerstwo: Wymogu okien trzyszybowych nie ma i nie będzie

  Ministerstwo: Wymogu okien trzyszybowych nie ma i nie będzie

  Parking przy nowopowstającym domu jednorodzinnym będzie mógł być bliżej jego okien niż dziś obowiązujące siedem metrów. Pod jednym warunkiem: parking ten nie będzie mógł się składać z więcej niż dwóch stanowisk na jeden lokal mieszkalny (w domu jednorodzinnym mogą być dwa).

  czytaj więcej

 • PiS się przeliczył. Już nie potrzeba 3 mln lokali

  PiS się przeliczył. Już nie potrzeba 3 mln lokali

  Dziesięć lat temu Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało budowę 3 mln lokali. Teraz wystarczy dużo mniej, bo deficyt wynosi tylko 468 tys.

  czytaj więcej

 • Europa lepiej od nas radzi sobie z budową tanich mieszkań na wynajem

  Europa lepiej od nas radzi sobie z budową tanich mieszkań na wynajem

  Rodzime programy wsparcia budownictwa mieszkaniowego sprowadzają się głównie do dopłat dla kupujących własne cztery kąty. Wielokrotnie bardziej efektywny byłby system gwarancji czy zwrotnych pożyczek. O tym, że w Polsce brakuje mieszkań, mało kogo trzeba przekonywać. Efektem jest to, że na głowę statystycznego Polaka przypada o połowę mniej metrów kwadratowych mieszkania niż na przykład w Austrii, a na wynajem kawalerki singiel pracujący w dużym polskim mieście musi często wydać połowę swojego wynagrodzenia. Rodzime braki mieszkaniowe potwierdzają też najnowsze dane Eurostatu, z których wynika, że nad Wisłą aż 60,3 proc. osób w wieku od 18 do 34 lat mieszka z rodzicami. Dla porównania w całej Europie średnia to 48,2 proc.

  czytaj więcej

 • W najbliższym tygodniu rząd przedstawi program "Mieszkanie plus"

  W najbliższym tygodniu rząd przedstawi program "Mieszkanie plus"

  Tanie mieszkania na wynajem, kasy oszczędnościowo-budowlane, usprawnienie działalności spółdzielni mieszkaniowych - to część propozycji zapowiadanych w programie Mieszkanie plus. Według premier Beaty Szydło program ma być zaprezentowany w nadchodzącym tygodniu.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników