informacyjne rządu

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu informacyjne rządu. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące informacyjne rządu.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Od 2020 r. ewidencja odpadów wyłącznie drogą elektroniczną

  Od 2020 r. ewidencja odpadów wyłącznie drogą elektroniczną

  Od 1 stycznia 2020 r. prowadzenie ewidencji odpadów odbywać się będzie wyłącznie elektronicznie, za pośrednictwem indywidualnego konta w tzw. bazie danych odpadowych - wynika z projektu nowelizacji ustawy o odpadach, przyjętej w poniedziałek przez rząd.

  czytaj więcej

 • 30 lat ochrony konsumenta. Czy w końcu mamy więcej praw niż przedsiębiorcy?

  30 lat ochrony konsumenta. Czy w końcu mamy więcej praw niż przedsiębiorcy?

  By na początku polskiej transformacji zapewnić rozwój konkurencji, chronić podmioty gospodarcze przed monopolami oraz interesy konsumentów powołano Urząd Antymonopolowy. Do tego w ciągu ostatnich 30 lat powstało szereg przepisów umożliwiających skuteczną reklamację produktów i usług oraz poszerzyło dostęp do dóbr nie tylko o rynki krajowe, ale i zagraniczne.

  czytaj więcej

 • Szpunar: Serwis Airbnb to nie to samo co Uber

  Szpunar: Serwis Airbnb to nie to samo co Uber

  Prawo krajowe nie powinno ograniczać platform internetowych umożliwiających wynajmowanie nieruchomości – uznał rzecznik generalny TSUE prof. Maciej Szpunar.

  czytaj więcej

 • Centra usług społecznych pod znakiem zapytania

  Centra usług społecznych pod znakiem zapytania

  Od lipca gminy miały otrzymać możliwość tworzenia nowych jednostek zapewniających mieszkańcom usługi o charakterze społecznym. Jest to jednak mało prawdopodobne, bo posłowie do tej pory zajęli się projektem tylko podczas jego pierwszego czytania, w grudniu 2018 r.

  czytaj więcej

 • Miłosz: Upadek mitu WSI, czyli bardziej o nielocie niż cabinet noir

  Miłosz: Upadek mitu WSI, czyli bardziej o nielocie niż cabinet noir

  Wojskowe Służby Informacyjne w III RP są synonimem spisku i zła. Jako instytucja miały wyrwać się spod kontroli państwa. Do tego były siedliskiem funkcjonariuszy z rodowodem w PRL. Mówiono o nich jako organizacji – spadochronie dla funkcjonariuszy dawnych: Wojskowej Służby Wewnętrznej (kontrwywiad) i II Zarządu Sztabu Generalnego (wywiad wojskowy). I faktycznie, zdecydowana większość ludzi przyjętych do WSI w momencie powstania w 1991 r. miała za sobą karierę w komunistycznych służbach przed upadkiem komunizmu. Dla jej opisu funkcjonowało także określenie „długie ramię Moskwy”, które było tytułem książki historyka Sławomira Cenckiewicza. Publikacja dotyczyła wywiadu wojskowego w latach 1943–1991. Dziś chyba najbardziej znanym przedstawicielem tej służby jest generał Marek Dukaczewski, który był przez kilka lat, w czasach gdy rządziła koalicja SLD-PSL, jej szefem.

  czytaj więcej

 • Rząd przyjął nowelę ustawy o PPK znoszącą limit 30-krotności podstawy wpłat

  Rząd przyjął nowelę ustawy o PPK znoszącą limit 30-krotności podstawy wpłat

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK), który przewiduje zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat w pracowniczych planach kapitałowych oraz uproszczenie systemu PPK, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

  czytaj więcej

 • 500 plus dla wszystkich dzieci? Senacka komisja poparła projekt

  500 plus dla wszystkich dzieci? Senacka komisja poparła projekt

  Senacka komisja poparła we wtorek rządową nowelizację w sprawie rozszerzenia programu "Rodzina 500 plus". Zgodnie z nią, prawo do świadczenia 500 plus będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18 lat, również jedynacy, bez względu na dochody rodziny.

  czytaj więcej

 • Senat rozpoczął debatę nad nowelą o rozszerzeniu programu "Rodzina 500 plus"

  Senat rozpoczął debatę nad nowelą o rozszerzeniu programu "Rodzina 500 plus"

  W środę w Senacie rozpoczęła się debata nad rządową nowelizacją w sprawie rozszerzenia programu "Rodzina 500 plus". Zgodnie z nią prawo do świadczenia będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18 lat, również jedynacy, bez względu na dochody rodziny.

  czytaj więcej

 • Senat o rozszerzeniu "Rodzina 500 plus": Program musi też uwzględniać dzieci z niepełnosprawnościami

  Senat o rozszerzeniu "Rodzina 500 plus": Program musi też uwzględniać dzieci z niepełnosprawnościami

  Senatorowie debatowali w środę nad rządową nowelizacją, zgodnie z którą prawo do świadczenia 500 plus będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18 lat. Wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 lipca. Program w nowej odsłonie obejmie 6,8 mln dzieci.

  czytaj więcej

 • Emilewicz: Nie będzie testu przedsiębiorcy [OPINIA]

  Emilewicz: Nie będzie testu przedsiębiorcy [OPINIA]

  Rząd ponad dwa tygodnie temu odrzucił pomysł tzw. testu przedsiębiorcy. Mimo to temat ten ciągle żyje w domenie publicznej, wywołując zamęt i obawy przedsiębiorców. By uniknąć dalszych szkód, najwyższy czas jednoznacznie przeciąć te spekulacje i przesądzić, że testu przedsiębiorcy nie będzie. Zapewniam też, że nie będzie żadnych dodatkowych instrumentów prawnych, żadnych nowelizacji prawa zmierzających do tego, by weryfikować „autentyczność” przedsiębiorców w Polsce. Zaś wszelkie ewentualne działania o charakterze innym niż zmiany prawa będą konsultowane w Radzie Dialogu Społecznego.

  czytaj więcej

 • Megaustawa ws. 5G przyjęta przez rząd. Co to oznacza?

  Megaustawa ws. 5G przyjęta przez rząd. Co to oznacza?

  Rząd przyjął projekt noweli tzw. megaustawy - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. Nowe przepisy, które służą m.in. wdrożeniu 5G, ułatwią budowę infrastruktury telekomunikacyjnej w parkach narodowych, rezerwatach przyrody czy uzdrowiskach.

  czytaj więcej

 • Włodarze rzucili się na Fundusz Dróg Samorządowych

  Włodarze rzucili się na Fundusz Dróg Samorządowych

  W wielu regionach zapotrzebowanie na środki z FDS znacznie przekroczyło kwoty, które mają do dyspozycji wojewodowie. Ale wciąż jednak nie wiadomo, czy rząd uruchomi dodatkowe pieniądze na drogi.

  czytaj więcej

 • Pakiet zachęt dla Polaków w Wielkiej Brytanii? Emilewicz: Będziemy o tym rozmawiać

  Pakiet zachęt dla Polaków w Wielkiej Brytanii? Emilewicz: Będziemy o tym rozmawiać

  Rząd rusza z pracami nad systemem zachęt, które mają skłonić Polaków mieszkających za granicą do powrotu do kraju. - Myślę, że po eurowyborach będziemy o tym rozmawiać z panem premierem - zapowiada minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Opowiada też, co dalej z Uberem w Polsce i zdradza swój pomysł, jak uregulować funkcjonowanie hulajnóg elektrycznych w dużych miastach.

  czytaj więcej

 • Pawłowski: Czarna komedia węglowych omyłek, czyli politycy we mgle

  Pawłowski: Czarna komedia węglowych omyłek, czyli politycy we mgle

  Smog czy zmiany klimatu, co za różnica. Można by tak rzec, przyglądając się ostatnim wizerunkowym potknięciom polityków po obu stronach barykady. Wystarczyła jedna prowokacja Greenpeace, by obnażyć merytoryczne braki wśród parlamentarzystów, którzy w kwestii ekologii dalej okazują się być jak dzieci w (smogowej) mgle. Punktem zapalnym okazały się dwie czarne płachty z napisem „Polska bez węgla 2030”, które aktywiści rozwiesili przedwczoraj na siedzibach największych konkurencyjnych ugrupowań. I to jedno hasło wystarczyło, by zaczął się festiwal antywęglowego prześcigania się w zapowiedziach wyciągania Polski z kryzysu. Nieważne, o jakim kryzysie mowa. Ważne, żeby mówili.

  czytaj więcej

 • Prezydent podpisał nowelizację ws. rozszerzenia programu "Rodzina 500 plus" również na pierwsze dziecko

  Prezydent podpisał nowelizację ws. rozszerzenia programu "Rodzina 500 plus" również na pierwsze dziecko

   Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek nowelizację ustawy, zgodnie z którą prawo do świadczenia 500 plus będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18 lat. "Dzieci to dobro narodowe; to sprawa państwa, by były wychowywane w bezpieczeństwie socjalnym" - mówił prezydent.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników