inflation

Sterowanie inflacją ang.


 • Inflacja przeraża Europę, a w USA nikt się jej nie obawia

  Inflacja przeraża Europę, a w USA nikt się jej nie obawia

  Polska – 4,3 procent, Wielka Brytania – 4,4 procent, Chiny – 5,5 procent, Indie – 10 procent. O tyle spada wartość pieniądza wskutek wzrostu cen. Inflacja – napędzana podwyżkami cen paliwa oraz żywności – wymknęła się spod kontroli rządów i rujnuje założenia budżetowe. Niespotykany od lat wzrost cen ujawnił fundamentalną różnicę między największymi bankami centralnymi świata, które spierają się o to, czy należy w ogóle walczyć z inflacją, a jeśli tak, to jakimi metodami.

  czytaj więcej

 • Marek Belka o obronie kursu złotego: Nie zamierzamy interweniować do ostatniej kropli krwi

  Marek Belka o obronie kursu złotego: Nie zamierzamy interweniować do ostatniej kropli krwi

  Jak ktoś chce ryzykować, grać na osłabienie złotego, to musi wiedzieć, że może zderzyć się z interwencją Narodowego Banku Polskiego - mówi w wywiadzie dla PAP prezes NBP Marek Belka. Nie oznacza to jednak, że bank zamierza interweniować " do ostatnie kropli krwi".

  czytaj więcej

 • Brytyjczyków czeka w tym roku bardzo drogie Boże Narodzenie

  Brytyjczyków czeka w tym roku bardzo drogie Boże Narodzenie

  Brytyjczycy wydadzą w tym roku na obiad świąteczny w Boże Narodzenie więcej niż rok temu z powodu rosnącej inflacji cen żywności, która osiągnęła poziom najwyższy od 20 lat - poinformowali naukowcy z uniwersytetu w Nottingham.

  czytaj więcej

 • Jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy niszczy światową gospodarkę

  Jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy niszczy światową gospodarkę

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy po raz pierwszy głośno przyznał się do popełnienia błędu . Do tej pory unikał rozliczania się z konsekwencji narzucanych przez siebie programów pomocowych, które przynosiły więcej szkód niż pożytku

  czytaj więcej

 • Nieruchomości: takich wzrostów cen nie było od sześciu lat

  Nieruchomości: takich wzrostów cen nie było od sześciu lat

  Renomowany branżowy portal internetowy Global Property Guide informuje, że w ramach swoich długoterminowych badań wybranych rynków nieruchomości zaobserwował największe wzrosty cen od czasów boomu przełomu 2006 i 2007 r. Wśród rynków wzrostowych znalazła się również Polska.

  czytaj więcej

 • Fed (nie) boi się dezinflacji

  Fed (nie) boi się dezinflacji

  Tak jak można było się spodziewać, Fed nie zdecydował się wczoraj na istotne zmiany w polityce pieniężnej. Inwestorom pozostało szukanie niuansów w komunikacie i jeden taki był. Wbrew pozorom jednak, zmiana nie jest tak istotna, jak mogłoby się wydawać. Dziś decyzje EBC i Banku Anglii.

  czytaj więcej

 • Statystyka, sojusznik ekonomicznego kłamstwa

  Statystyka, sojusznik ekonomicznego kłamstwa

  Chciałbym napisać artykuł obalający narosłe wokół statystyk mity. Udowodnić, że – wbrew rzucanym od lat kalumniom – statystyczne dane są wiarygodne, nikt nimi nie manipuluje, że używa się ich do słusznych celów i na ich podstawie formułuje pożyteczne wnioski. Chciałbym, ale nie mogę

  czytaj więcej

 • Woś: Czy powinniśmy zapomnieć o naturalnej stopie bezrobocia

  Woś: Czy powinniśmy zapomnieć o naturalnej stopie bezrobocia

  Czy pamiętacie dzień, w którym odkryliście, że św. Mikołaj nie istnieje? I że nie przez przypadek prezenty pod choinką pojawiały się w momencie, gdy myliście zęby lub pomagaliście piec pierniczki? Jeśli pamiętacie chwilę śmierci mitu o Mikołaju, łatwo zrozumiecie, jakie zamieszanie panuje teraz w głównym nurcie anglosaskiej ekonomii. Bo Olivier Blanchard zapytał w najnowszym tekście: „Czy powinniśmy zapomnieć o naturalnej stopie bezrobocia?”.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników