ike 2010

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu ike 2010. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące ike 2010.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Nasze składki emerytalne mają ratować budżet

  Nasze składki emerytalne mają ratować budżet

  W 2011 r. wpłaty do OFE mogą być zawieszone. To początek końca systemu emerytalnego. Minister pracy chce drastycznie zredukować składkę na rzecz ZUS. A w 2011 roku nawet ją zawiesić. Do OFE nie trafiłaby nawet złotówka. Wspierają ją w tym minister finansów Jacek Rostowski i wicepremier Waldemar Pawlak, liczący, że pieniądze z naszych składek pomogą im spiąć budżet. O tym, ile pieniędzy będzie trafiać do OFE, zdecyduje w czwartek Komitet Stały Rady Ministrów.

  czytaj więcej

 • Polacy nie oszczędzają na IKE

  Polacy nie oszczędzają na IKE

  Zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych okazało się niewystarczające, aby skłonić nas do zakładania indywidualnych kont emerytalnych. Tylko 5 proc. osób ma taki rachunek. Od 2007 r. liczba kont ciągle maleje.

  czytaj więcej

 • Tylko dwa procent z nas będzie miało za co żyć na emeryturze

  Tylko dwa procent z nas będzie miało za co żyć na emeryturze

  Donald Tusk i Waldemar Pawlak spotykają się dzisiaj w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego. Dotychczas nie udało im się znaleźć porozumienia w tej sprawie. Lider PSL powiedział niedawno że, o wiele istotniejsze jest to, czy na przyszłe emerytury odkładamy także poza ZUS i OFE. Tymczasem robi to jedynie 2 proc. Polaków, co jest rażąco małą liczbą w porównaniu z sąsiednimi krajami - wynika z analizy przeprowadzonej przez Money.pl

  czytaj więcej

 • Emerytura: odległa, ale jak najbardziej realna

  Emerytura: odległa, ale jak najbardziej realna

  Większość Polaków nie myśli o emeryturze, a więc nie robi nic, by oszczędzać na starość. Mało tego: z ankiet instytucji finansowych przeprowadzanych na klientach wynika, że większość ludzi w ogóle nie zakłada, że do emerytury dożyje.

  czytaj więcej

 • Pracownicze programy emerytalne: kolejny rok marazmu

  Pracownicze programy emerytalne: kolejny rok marazmu

  Tylko jedna instytucja finansowa znacząco zwiększyła w tym roku liczbę programów emerytalnych w zarządzaniu. ING TFI zwiększyło w 2012 r. o 10 proc. liczbę pracowniczych programów emerytalnych (PPE), którymi zarządza.

  czytaj więcej

 • Jak zarobić na emeryturę?

  Jak zarobić na emeryturę?

  Raport Komisji Europejskiej alarmuje, że na każdego emeryta lub rencistę przypadają obecnie cztery osoby w wieku produkcyjnym, w przyszłości będą to zaledwie dwie osoby. W jaki sposób oszczędzać, by zapewnić sobie godną emeryturę?

  czytaj więcej

 • Pięć recept rządu na OFE: System emerytalny musi przetrwać, II filar niekoniecznie

  Pięć recept rządu na OFE: System emerytalny musi przetrwać, II filar niekoniecznie

  Rząd ma pomysł, co zrobić ze świadczeniami wypłacanymi z OFE.

  czytaj więcej

 • Jak opodatkować inwestycje pieniężne

  Jak opodatkować inwestycje pieniężne

  Zysk uzyskany z lokowania kapitału w akcje, obligacje czy fundusze inwestycyjne podlega 19-proc. PIT. Ulga obejmuje oszczędzanie na kontach emerytalnych i w formie ubezpieczeń na życie.

  czytaj więcej

 • Efekt reformy emerytalnej? Seniorzy są coraz biedniejsi

  Efekt reformy emerytalnej? Seniorzy są coraz biedniejsi

  W 2009 r. pierwsi emeryci otrzymali świadczenia liczone według zasad ustalonych reformą z 1999 roku. pierwszych podsumowań reformy wynika, że podstawowy cel, czyli nakłonienie pracowników do dłuższej aktywności zawodowej, nie został w pełni zrealizowany. Pewną konsekwencją, która będzie się pogłębiać jest znaczne obniżenie świadczeń.

  czytaj więcej

 • Miecz Damoklesa nad warszawską giełdą

  Miecz Damoklesa nad warszawską giełdą

  Nad GPW krąży widmo likwidacji akcyjnej części OFE, a więc de facto nacjonalizacji istotnej części spółek na niej notowanych. Jedynym sposobem, by wyzwolić giełdę od tej klątwy, jest likwidacja funduszy i przeniesienie ich aktywów do trzeciego filaru. Zmiany w systemie emerytalnym dokonane w latach 2011 i 2013 radykalnie zmieniły działanie jego części kapitałowej. Rząd PO-PSL zapewniał, że nie odbiją się one na kondycji GPW.

  czytaj więcej

 • Likwidacja OFE 2020: Ile wyniesie opłata przekształceniowa?

  Likwidacja OFE 2020: Ile wyniesie opłata przekształceniowa?

  Jak wynika z projektu przyjętego przez rząd, ustawa likwidująca OFE zacząć obowiązywać ma od 1 czerwca 2020 r. Zgodnie z proponowanymi przepisami, zgromadzone oszczędności domyślnie mają zostać przesłane na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Państwo od transferu pieniędzy potrąci jednak opłatę przekształceniową. Warto zaznaczyć, że państwo da nam możliwość przekazania środków z OFE do ZUS. Konieczne będzie jednak wypełnienie specjalnego wniosku.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników