IKE 2009

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu IKE 2009. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące IKE 2009.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Nasze składki emerytalne mają ratować budżet

  Nasze składki emerytalne mają ratować budżet

  W 2011 r. wpłaty do OFE mogą być zawieszone. To początek końca systemu emerytalnego. Minister pracy chce drastycznie zredukować składkę na rzecz ZUS. A w 2011 roku nawet ją zawiesić. Do OFE nie trafiłaby nawet złotówka. Wspierają ją w tym minister finansów Jacek Rostowski i wicepremier Waldemar Pawlak, liczący, że pieniądze z naszych składek pomogą im spiąć budżet. O tym, ile pieniędzy będzie trafiać do OFE, zdecyduje w czwartek Komitet Stały Rady Ministrów.

  czytaj więcej

 • Budżet państwa odżyje kosztem oszczędności na OFE

  Budżet państwa odżyje kosztem oszczędności na OFE

  Dzięki temu, że do OFE od kwietnia tego roku trafiać ma nie 7,3 proc. naszych zarobków, ale 2,3 proc. (reszta będzie wirtualnym zapisem na subkoncie w ZUS), tylko w tym roku potrzeby pożyczkowe państwa mają być niższe o 11,3 mld zł.

  czytaj więcej

 • Emerytura: odległa, ale jak najbardziej realna

  Emerytura: odległa, ale jak najbardziej realna

  Większość Polaków nie myśli o emeryturze, a więc nie robi nic, by oszczędzać na starość. Mało tego: z ankiet instytucji finansowych przeprowadzanych na klientach wynika, że większość ludzi w ogóle nie zakłada, że do emerytury dożyje.

  czytaj więcej

 • Aż 85 proc. Polaków nie oszczędza na emeryturę w żadnej formie

  Aż 85 proc. Polaków nie oszczędza na emeryturę w żadnej formie

  Polacy nie dbają o swoją przyszłość na emeryturze. Ponad 90 proc. badanych nawet nie wie, na czym polega odkładanie pieniędzy w ramach indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego – wynika z badań Millward Brown dla Polskiej Izby Ubezpieczeń i Komitetu Razem.

  czytaj więcej

 • Pięć recept rządu na OFE: System emerytalny musi przetrwać, II filar niekoniecznie

  Pięć recept rządu na OFE: System emerytalny musi przetrwać, II filar niekoniecznie

  Rząd ma pomysł, co zrobić ze świadczeniami wypłacanymi z OFE.

  czytaj więcej

 • III filar: lepsze IKE czy IKZE

  III filar: lepsze IKE czy IKZE

  Wypłata z IKZE następuje po osiągnięciu przez klienta 65 lat, może być jednorazowa lub w ratach przez 10 lat. Prawo do wpłat, podobnie jak w IKE, przysługuje osobie, która ukończyła 16 lat, pod warunkiem, że uzyskuje dochody.

  czytaj więcej

 • Efekt reformy emerytalnej? Seniorzy są coraz biedniejsi

  Efekt reformy emerytalnej? Seniorzy są coraz biedniejsi

  W 2009 r. pierwsi emeryci otrzymali świadczenia liczone według zasad ustalonych reformą z 1999 roku. pierwszych podsumowań reformy wynika, że podstawowy cel, czyli nakłonienie pracowników do dłuższej aktywności zawodowej, nie został w pełni zrealizowany. Pewną konsekwencją, która będzie się pogłębiać jest znaczne obniżenie świadczeń.

  czytaj więcej

 • Miecz Damoklesa nad warszawską giełdą

  Miecz Damoklesa nad warszawską giełdą

  Nad GPW krąży widmo likwidacji akcyjnej części OFE, a więc de facto nacjonalizacji istotnej części spółek na niej notowanych. Jedynym sposobem, by wyzwolić giełdę od tej klątwy, jest likwidacja funduszy i przeniesienie ich aktywów do trzeciego filaru. Zmiany w systemie emerytalnym dokonane w latach 2011 i 2013 radykalnie zmieniły działanie jego części kapitałowej. Rząd PO-PSL zapewniał, że nie odbiją się one na kondycji GPW.

  czytaj więcej

 • System emerytalny. Czy mamy strategię rozwoju?

  System emerytalny. Czy mamy strategię rozwoju?

  Minione 26 lat przemian ustrojowych w Polsce to także okres projektowania i wdrożenia znaczących zmian w systemie emerytalnym, z których nie wszystkie zakończyły się sukcesem. Patrząc z szerszej perspektywy długookresowego rozwoju państwa, jakość funkcjonowania systemu zabezpieczenia społecznego posiada zasadnicze znaczenie dla przyszłych pokoleń i już dziś wymaga pilnych oraz istotnych zmian.

  czytaj więcej

 • Polski system emerytalny. Nagel: Czy mamy sensowną strategię rozwoju?

  Polski system emerytalny. Nagel: Czy mamy sensowną strategię rozwoju?

  Wciągu minionych 26 lat przemian ustrojowych w Polsce zaplanowano i przeprowadzono znaczące reformy systemu emerytalnego. Nie wszystkie pomysły zakończyły się sukcesem. Tymczasem jeśli spojrzeć z szerszej perspektywy długookresowego rozwoju państwa, jakość funkcjonowania systemu zabezpieczenia społecznego ma zasadnicze znaczenie dla przyszłych pokoleń. Dlatego wymaga znaczących zmian. I to jak najszybciej.

  czytaj więcej

 • Polski system emerytalny – pytania i odpowiedzi na temat trzeciego filaru (IKE, IKZE, PPE)

  Polski system emerytalny – pytania i odpowiedzi na temat trzeciego filaru (IKE, IKZE, PPE)

  System emerytalny, nie tylko zresztą w Polsce, jest rzeczą rozbudowaną i skomplikowaną, zwłaszcza biorąc pod uwagę względnie częste w ostatnim czasie zmiany dotyczące wysokości wieku emerytalnego w naszym kraju – co na pewno będzie miało przełożenie na funkcjonowanie całego systemu w przyszłości. Jest on podzielony na trzy filary: pierwszy – oparty o Zakład Ubezpieczeń Społecznych, drugi – oparty o Otwarte Fundusze Emerytalne, oraz trzeci – oparty o indywidualne konta emerytalne, indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego i pracownicze programy emerytalne (PPE), czyli odprowadzanie przez pracodawcę składek, które mają tworzyć w przyszłości emeryturę danego pracownika. Spróbujmy wejść w ten labirynt i poznać przynajmniej niektóre jego kręte ścieżki.

  czytaj więcej

 • Wyższe emerytury dzięki PPK? Przeciwnicy zwracają uwagę na rosnące obciążenia firm

  Wyższe emerytury dzięki PPK? Przeciwnicy zwracają uwagę na rosnące obciążenia firm

  Autorzy ustawy o pracowniczych planach kapitałowych mówią o uniezależnieniu Polski od zagranicznego kapitału i wyższych emeryturach. Przeciwnicy zwracają uwagę na rosnące obciążenia dla przedsiębiorstw.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników