hodowla

Hodowla – zespół zabiegów i procesów w wytwarzanych sztucznie optymalnych warunkach dla rozwoju hodowanego zwierzęcia bądź rośliny, mający na celu otrzymanie w warunkach stworzonych przez człowieka organizmów żywych (np.


 • Trudno uzyskać odszkodowanie z OC rolnika

  Trudno uzyskać odszkodowanie z OC rolnika

  Jakiś czas temu miałem wypadek, gdyż pod koła samochodu wbiegł nagle wiejski pies. Zakład ubezpieczeń odmówił wypłaty odszkodowania z OC rolnika, twierdząc, że taki zwierzak nie ma związku z gospodarstwem rolniczym. Chciałem się odwołać, ale nie wiem, na jakie przepisy powinienem się powołać – pisze pan Tomasz. – Jak mogę wpłynąć na ubezpieczyciela, by uznał moje roszczenia – pyta czytelnik.

  czytaj więcej

 • Odwracanie konia ogonem czyli jak wygląda sytuacja w Janowie Podlaskim

  Odwracanie konia ogonem czyli jak wygląda sytuacja w Janowie Podlaskim

  Reportaż Miry Suchodolskiej „Na zapleczu” (DGP 87/2016) zawiera tyle nierzetelności, że wymaga publicznego sprostowania. Napisany jest tak, że rozwija wszystkie argumenty ministra rolnictwa i przedstawicieli ANR, które miały uzasadniać zmianę prezesa stadniny w Janowie Podlaskim, czyli w skrócie: niegospodarność i zła opieka weterynaryjna.

  czytaj więcej

 • Art & Music Festival rusza na Mazurach z początkiem lipca

  Art & Music Festival rusza na Mazurach z początkiem lipca

  Z początkiem lipca w przepięknej scenerii Wzgórz Dylewskich w ogrodach Pałacu Pacółtowo k. Ostródy rusza pierwsza edycja Art & Music Festival. Wydarzenie to będzie serią kameralnych koncertów, pokazów kina plenerowego poświęconego ikonom sztuki i mody oraz aktywności rekreacyjnych, pod wspólnym hasłem "Poczuj klimat Dylewskich Wzgórz".

  czytaj więcej

 • Suchodolska: Gdy konia kują, żaba nogę podstawia

  Suchodolska: Gdy konia kują, żaba nogę podstawia

  Dziennikarz musi mieć grubą skórę. Nie narzekam, kiedy po jednym tekście jestem nazywana wstrętnym pisiorem, a po następnym – pachołkiem z Czerskiej. Martwiłabym się, kiedy obelgi byłyby jednorodne, bo oznaczałoby to, że zamieniłam się w rzecznika jednej partii.

  czytaj więcej

 • Ministerstwo rolnictwa chce stworzyć fundusz rekompensujący rolnikom utratę dochodów

  Ministerstwo rolnictwa chce stworzyć fundusz rekompensujący rolnikom utratę dochodów

  Projektowana ustawa o Funduszu Ochrony Dochodów Rolniczych ma umożliwić częściową rekompensatę utraty dochodów przez rolników w przypadku znacznego ich obniżenia lub gdy nie ma możliwości uzyskania zapłaty za zbyte produkty rolne. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

  czytaj więcej

 • Jakość w parze z innowacją

  Jakość w parze z innowacją

  Z Władysławem Poślednikiem, prezesem zarządu Hodowli Roślin Smolice rozmawia Mariusz Dorosiński

  czytaj więcej

 • Innowacyjne biopreparaty INTERMAG

  Innowacyjne biopreparaty INTERMAG

  W obliczu rosnącej populacji świata i wzrastającego zapotrzebowania na żywność, dotychczasowe technologie, wpływające na zwiększenie produkcji rolnej, mogą okazać się niewystarczające. Wychodząc naprzeciw tej globalnej sytuacji, INTERMAG – należący do największych w Europie Środkowo-Wschodniej producentów nawozów, biostymulatorów i produktów prozdrowotnych dla zwierząt, konsekwentnie wprowadza do oferty przełomowe, w skali światowej, innowacje, stawiając na pierwszym miejscu zrównoważony rozwój, ochronę środowiska i zdrowie konsumenta. Ostatnią jest BACTIM SŁOMA – pierwszy z serii funkcjonalnych biopreparatów, na bazie naturalnych mikroorganizmów, dla którego spółka ubiega się o Certyfikat JAKOŚĆ ROKU® ZŁOTO w kategorii INNOWACJA.

  czytaj więcej

 • Organizacje pozarządowe: Umowa TTIP niekorzystna dla konsumentów i rolnictwa

  Organizacje pozarządowe: Umowa TTIP niekorzystna dla konsumentów i rolnictwa

  Umowa handlowa TTIP, negocjowana między UE a Stanami Zjednoczonymi, może być niekorzystna dla europejskich konsumentów i rolnictwa m.in. z powodu innych standardów produkcji żywności w USA niż w Europie - uznali uczestnicy środowej debaty, zorganizowanej przez organizacje pozarządowe.

  czytaj więcej

 • Rekompensata dla rolnika za spadek dochodów wywołany czynnikami losowymi bez podatku

  Rekompensata dla rolnika za spadek dochodów wywołany czynnikami losowymi bez podatku

  Rekompensaty dla rolników za spadek dochodów wywołany czynnikami losowymi nie powinny być opodatkowane – proponuje minister rolnictwa i rozwoju wsi.

  czytaj więcej

 • Pszczelarz odpowiada za szkody wyrządzone przez jego owady

  Pszczelarz odpowiada za szkody wyrządzone przez jego owady

  W moim mieście, w samym centrum, stoją ule. Co prawda hodowcy (organizacja pozarządowa) umieścili informację o ustawieniu pasieki wraz z zakazem wstępu na jej teren, ale w jaki sposób utrzymać pszczołę, by nie latała zbyt daleko? Ponieważ mam alergiczne dziecko, zaczęłam unikać tej okolicy. Zastanawiam się jednak, czy dobrym pomysłem jest coraz częstsze stawianie uli w dużych miastach – pisze pani Barbara i pyta, co mówią na ten temat przepisy

  czytaj więcej

 • GMO w paszach będzie można stosować do 2021

  GMO w paszach będzie można stosować do 2021

  O cztery lata dłużej, czyli do 1 stycznia 2021 r., będzie można karmić zwierzęta paszami zawierającymi śrutę genetycznie modyfikowanych roślin oleistych - zakłada przyjęty przez rząd projekt noweli o paszach. Decyzja jest spowodowana brakiem na polskim rynku rodzimych pasz białkowych.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników