hodowla

Hodowla – zespół zabiegów i procesów w wytwarzanych sztucznie optymalnych warunkach dla rozwoju hodowanego zwierzęcia bądź rośliny, mający na celu otrzymanie w warunkach stworzonych przez człowieka organizmów żywych (np.


 • Jan Żabiński - człowiek, o którego upomniało się Hollywood

  Jan Żabiński - człowiek, o którego upomniało się Hollywood

  Za życia znany jako popularyzator zoologii, współtwórca ocalenia żubrów, dyrektor stołecznego ZOO i osobowość radiowa, po śmierci Jan Żabiński zyskał międzynarodową sławę bohatera ratującego Żydów podczas okupacji. Związany z tym film w piątek trafia do kin.

  czytaj więcej

 • Minister Jurgiel broni hodowli zwierząt futerkowych. Ale argumenty ma słabe [Polemika]

  Minister Jurgiel broni hodowli zwierząt futerkowych. Ale argumenty ma słabe [Polemika]

  Minister rolnictwa nie widzi powodu, by zakazać hodowli zwierząt na futra. W odpowiedzi na interpelację posła Józefa Lassoty powołuje się na domniemaną rolę ekonomiczną ferm i… listy od zagranicznych firm. Obywatele ferm nie chcą, a minister, hodowcy i podmioty z zagranicy tak?

  czytaj więcej

 • PO: W resorcie Jana Szyszki rządzi "mentalność rzeźników i drwali"

  PO: W resorcie Jana Szyszki rządzi "mentalność rzeźników i drwali"

  Im szybciej Jan Szyszko zakończy pracę w Ministerstwie Środowiska, tym szybciej zostanie przywrócony ład i porządek w resorcie; w MŚ rządzi mentalność rzeźników i drwali - mówili posłowie PO w Sejmie, w przeddzień debaty nad wotum nieufności wobec ministra.

  czytaj więcej

 • EUREKA DGP: Prosimy zestresować lawendę

  EUREKA DGP: Prosimy zestresować lawendę

  Badaczka ze Szczecina postanowiła zmusić tę roślinę do wydajniejszej produkcji olejku eterycznego. Wszystkie rośliny, z których człowiek pozyskuje olejki eteryczne, produkują je na własny użytek. W efekcie do pozyskania kilkudziesięciu kilogramów olejku potrzebne są czasami tony roślin.

  czytaj więcej

 • Recenzja książki „Martwa dolina”: Wulkaniczny spisek w dolinie Nyos

  Recenzja książki „Martwa dolina”: Wulkaniczny spisek w dolinie Nyos

  Zaaferowani (całkiem słusznie) wybuchem elektrowni atomowej w Czarnobylu praktycznie nie zwróciliśmy uwagi na inny kataklizm, który wydarzył się kilka tygodni później. Wieczorem 21 sierpnia 1986 r. w wulkanicznych górach północno-zachodniego Kamerunu w ciągu paru godzin zginęło blisko 2000 mieszkańców doliny Nyos. Umarli nie tylko ludzie, lecz także zwierzęta: krowy, kurczęta, ptaki, muchy. Do dziś wśród naukowców nie ma pełnej zgody co do przyczyny tej hekatomby, choć najpewniej wywołał ją dwutlenek węgla, który w ogromnej ilości – chodzi w przybliżeniu o pół miliona ton – wydostał się z pobliskiego jeziora kraterowego w rezultacie podwodnej erupcji i spłynął z ogromną prędkością w dolinę, wypierając powietrze (jako cięższy od niego). Ofiary tej osobliwej eksplozji po prostu się udusiły. Jęzor śmiertelnego gazu miał nawet 17 km zasięgu.

  czytaj więcej

 • O obowiązującym systemie czasu pracy decyduje zatrudniający

  O obowiązującym systemie czasu pracy decyduje zatrudniający

  Firma, wprowadzając jeden z nich, w większości przypadków nie musi mieć na to aprobaty zatrudnionego. Nie może jednak narzucić mu wykonywania obowiązków w weekend lub zmniejszyć liczby dni roboczych w tygodniu. Uzgodnienia w tym zakresie muszą się więc znaleźć w umowie o pracę

  czytaj więcej

 • Eureka DGP: Rośnij wielki jak dąb

  Eureka DGP: Rośnij wielki jak dąb

  Dzieci uwielbiają robić z nich ludziki. Leśnikom żołędzie potrzebne są do wysiewu nowych drzew. Tym drugim pomoże w tym urządzenie opracowane przez inżynierów z Poznania i Krakowa.

  czytaj więcej

 • Kranówka nie zdrożeje. Przynajmniej na razie

  Kranówka nie zdrożeje. Przynajmniej na razie

  Pół roku po przyjęciu przez Radę Ministrów projekt nowego prawa wodnego wczoraj w końcu trafił do Sejmu. Ma wejść w życie już 1 lipca 2017 r. Wprowadza on zasadę „korzystający płaci”.

  czytaj więcej

 • Pakiet przewozowy zadziała też na wsi

  Pakiet przewozowy zadziała też na wsi

  Rolnik, który prowadzi działalność gospodarczą i odbiera np. 500 litrów paliwa, powinien potwierdzić transakcję w systemie SENT – wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

  czytaj więcej

 • Świat nie staje siódmego dnia. Zakaz pracy w niedzielę to hipokryzja

  Świat nie staje siódmego dnia. Zakaz pracy w niedzielę to hipokryzja

  Planowany zakaz handlu w niedziele ma zagwarantować odpoczynek zatrudnionym. Paradoksalnie tylko uwidocznił to, że coraz więcej osób będzie w ten dzień pracować.

  czytaj więcej

 • PSL: Konieczne rządowe wsparcie rolników, których uprawy ucierpiały po przymrozkach

  PSL: Konieczne rządowe wsparcie rolników, których uprawy ucierpiały po przymrozkach

  Wsparcie rządowymi rekompensatami rolników, których uprawy ucierpiały w wyniku wiosennych przymrozków oraz wystąpienie do UE o sfinansowanie strat, postuluje PSL. „Domagamy się od rządu jak najszybszej interwencji” – podkreślił w rozmowie z PAP prezes ludowców, Władysław Kosiniak-Kamysz.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników